آبشار كروديكن

23 بهمن 1397
2709
5
0

آبشار کرودیکن(تنگ زندان) یکی از زیباترین و بلندترین آبشارها در منطقه حفاظت شده سبز کوه و در زبان محلی به معنای مه و دود می باشد آبشار زیبا کرودیکن در حدافاصل روستاهای معدن و کلارمویی در 30 كيلومتري شهر ناغان و77 كيلومتري شلمزار مركز شهرستان كيار و 55 کیلومتری شمال لردگان واقع شده است. 

آب آبشار زیبای کرودیکن در تنگ زیبای زندان جاری شده و در نهایت به درازه رود(آب ونک) می پیوندد. آبشار کرودیکن در کنار دیواره ها و پرتگاه های بلند در قعر دره ای مخوف واقع شده است و به دلیل سختی و صعب العبور بودنش به تنگ زندان معروف شده است و همین امر سبب شده تا کمتر کسی موفق به دیدار از این آبشار زیبا شده باشد.

آبشار كروديكن(تنگ زندان)
آبشار زیبای کرودیکن

دیدن و رسیدن به محل این آبشار کار سختی است و در صورتی که تمایل به دیدن این آبشار زیبا و بکر دارید حتما باید با گروه ها و افرادی  که قبلا این مسیر را پیموده اند همراه شوید و کلیه نکات و موارد ایمنی را رعایت کنید

بیشتر بخوانید: منطقه بکر و زیبای سبز کوه، بهمراه معرفی سایر مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری
آبشار كروديكن(تنگ زندان)
منظره جذاب آبشار کرودیکن

در بين مردم منطقه آبشار دودي يا 'كروديكن' معروف است. اين آبشار در مجموعهٔ زيباى سبزکوه قرار دارد و مسير آن از طريق کره‌ بس و پل خد ا‌آفرين است. ارتفاع آن بسيار بلند و منظرهٔ‌ آن بسيار ديدنى و جالب است. در منطقهٔ‌ سبزکوه آبشارهاى ديگرى نيز وجود دارد که هم ارتفاع قابل توجهى دارند و هم آب قابل توجهى از آن‌ها سرازير مى‌شود. از جملهٔ‌ اين آبشارها مى‌توان به آبشار قزل اشاره کرد

آبشار 100 متري تنگ زندان سبزكوه با هشت آبشار كوچك در شمال منطقه حفاظت شده سبزكوه قرار دارد.

آبشارهای تنگ زندان

سرچشمه آب آبشار کرودیکن، چشمه هایی است که در فاصله 50 متری پرتگاه آبشار قرار دارد. دره تنگ زندان ، ارتفاعات هزار دره یا هزار سنگر را از ارتفاعات سبزکوه جدا می کند 

از منطقه حفاظت شده سبزكوه كه مي گذري در نهايت به جايي مي رسيم كه مملو از جلوه زيبايي خالق خلقت است، اينجا همه چيز در حال سخن گفتن با خداست، صداي آب را مي شنوي كه انگار حكايت از تسبيح خدا دارد.

دامنه كوه پر از زيبايي است همه چيز بوي طراوت مي دهد، بيننده در اينجا همچون غواصي است كه غرق در ديدن است، غريقي كه از هر چه بيشتر ديدن اين زيبايي بكر حريص تر مي شود. خورشيد اينجا به گونه اي ديگر حضور دارد، لطف خدا در جاي جاي اين سرزمين جلوه گر است، چه خوب است حضور كمرنگ انسان در تنگ زندان! آبشار غول آساي تنگ زندان از كوه سرازير است، اينجا كوه زنده است، دره آواز مي خواند و رود پر هيجان مي رود، در اينجا بلنداي آبشار زيباترين منظرگاه چشم نواز براي هرتازه واردي است.

آبشار كروديكن(تنگ زندان)
منظره شگفت انگیز آبشار کرودیکن

شرشر آب از ستيغ كوه، زيباترين آواز را در گوش مي سازد، اينجا صحنه هايي از عظمت خدا وجود دارد كه تا ابد در ذهن هر بيننده اي مي ماند.آب آبشار تنگ زندان را كه حس مي كني خنكي آن در مغز استخوانت لانه مي سازد، صداي گوشنواز آب كه از لابه لاي قلوه سنگها و سنگريزه ها راهش را باز مي كند و جلو مي رود در گوش مي پيچد و بوي مفرح گياهان طبيعي مشام را پر مي كند. پس از عبور از تنگه و سايه سار درختان تماشاي غرش آبشار چون موجي از شادي مسافران خسته از طول مسير را به وجد مي آورد و همه وجود آدم به چشم مجذوب تماشاي اين جاذبه بديع مبدل مي شود. بكر، طبيعي و مصون ماندن از دست درازيهاي انسان از ويژگي ممتاز اين آبشار است.

آبشار كروديكن(تنگ زندان)
زیبایی های شگفت منطقه سبز کوه

وجود گلهاي نسترن وحشي منظره اي روح افزا به اين آبشار داده است، روي سبزه هاي هميشه با طراوت كه مي ايستي و آبشار 'كروديكن' را نظاره گر مي شوي خواهي ديد كه آب به زمين نرسيده به آغوش آسمان برمي گردد و از تلاقي ذرات آب با نور خورشيد رنگين كماني تقريبا دايمي به طول يك تا دومتر ايجاد مي شود.آبشار تنگ زندان پس از سرازير شدن از دل صخره در نهايت به رودخانه سبزكوه مي ريزد، در كف رودخانه آب، جلبكها، سبزه ها و قلوه سنگها همزيستي خاصي دارند اما آب همچنان با جوش و خروش براي رسيدن به خليج هميشه فارس به رودخانه كارون مي پيوندد.

همه چیز در مورد ورزش مفرح رفتینگ و تورهای رفتینگ استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید.
آبشار كروديكن(تنگ زندان)
آبشار کرودیکن

مسیر(نقشه) آبشار کرودیکن 

در ادامه بخوانید: آبشارهای زیبای استان چهارمحال و بختیاری

منبع : بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

1 اظهار نظر
مطالب مرتبط
بروجن کجاست؟
بروجن کجاست؟
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان بن
شهرستان بن
معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری
معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری
مطالب تصادفی
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
معرفی موزه های استان چهارمحال و بختیاری
معرفی موزه های استان چهارمحال و بختیاری
پوشش مردم در استان چهارمحال و بختیاری
پوشش مردم در استان چهارمحال و بختیاری
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر