برای سفر به کویر چی بپوشیم؟

16 آذر 1398
3182
5

برای سفر به کویر باید لباسی را انتخاب کرد که متناسب با آب  و هوای آنجا باشد که شما را در حین سفر دچار دردسر نکند. از آنجایی که هوای کویر تعادل چندانی ندارد و در نزدیک ظهر به خاطر تابش شدید آفتاب ،بسیار گرم می باشد و در بعد از ظهر و عصر ها هوا کمی سرد خواهد شد و در شب که سرما تشدید می یابد. و نکته ی دیگر که باید در انتخاب لباس برای سفر کویری دقت کرد وجود حشرات و خزندگان در کویر می باشد.

با توجه به اینکه سفرهای کویری پیاده‌روی زیادی بر روی تپه های شنی دارد ، نوع لباس و کفش مناسب در سفرهای کویرگردی می‌تواند لذت سفر را دوچندان و خاطره انگیز تر کند.

لباس مناسب کویر|کفش مناسب کویر|کلاه مناسب کویر
لباس مناسب سفرهای کویری

 

در کویر چه لباسی بپوشیم؟

در سفر به کویر سعی کنید  لباس مناسبی بپوشید تا به راحتی بتوانید پیاده روی کنید .

بهترین شلوار برای کویر، شلوارهای نخی ارتشی است. از انجا که جنس این شلوارها پنبه‌ای است مانع عرق‌کردن پاها در طول پیاده روی می شود. همچنین جیب‌‌های زیاد آن کاربرد بسیاری دارد. ومزیت دیگر انتخاب این شلوار، وجود کش در قسمت مچ پا می باشد که روی پوتین سفت شده و از ورود شن به کفش جلوگیری می کند.

لباس مناسب کویر|کفش مناسب کویر|کلاه مناسب کویر
لباس مناسب برای سفر به کویر

 

لباس کتان برای کویر نوردی بسیار مناسب است زیرا کتان رطوبت بدن را جذب می کند وبدن را خیس نگه می دارد در نهایت بدن خنک شده و از گرمازدگی جلوگیری می کند. پس پیشنهاد می شود هنگام سفر به کویر لباس نازک کتان و به رنگ روشن بپوشید.

سعی کنید از  لباس‌هایی  که تمام بدن از گردن تا مچ دست را می‌پوشاند، بپوشید تا پوستتان در برابر تابش شدید آفتاب دچار آفتاب سوختگی نشود.

در کویر از چه کلاهی استفاده کنیم؟

سعی کنید حتما از کلاه‌های سبک و آفتاب‌گیر برای محافظت از صورت و چشم  استفاده کنید  رنگ این کلاه‌ها ترجیحا روشن و حتی‌الامکان دولایه باشد تا یک لایه ازگردن نیز در مقابل گرما  و تابش آفتاب محافظت کند.

لباس مناسب کویر|کفش مناسب کویر|کلاه مناسب کویر
دستمال گردن مناسب برای سفر به کویر

 

 چه کفشی برای کویر نوردی مناسب است؟

پاها حساس ترین عضو بدن علی الخصوص برای سفر به کویر محسوب می شوند اگر آسیب بینند یا زخمی شود لحظات خوش سفر را تلخ می کند پس بهتر است نکات زیر را در انتخاب کفش در نظر بگیرید.

کفشی که برای سفر به کویر انتخاب می کنید باید کاملا سایز پا باشد زیرا کفش کوچک فشار زیادی به  ماهیچه‌های پا می‌آورد و در بسیاری موارد باعث شکستگی ناخن پا شده و راه رفتن را بسیار مشکل می‌کند و کفش بزرگ نیز باعث سرخوردن پا در آن و عدم تعادل می‌شود.

پوتین، مناسب ترین کفش کویرنوردی است. پوتین پا را در برابر نیش مار و عقرب محافظت کرده  و با داشتن ساق مانع ورود حشرات  و شن به داخل کفش می شود و با پوتین می توان قدم های محکمی بردارید.

لباس مناسب کویر|کفش مناسب کویر|کلاه مناسب کویر
کفش مناسب برای سفر به کویر

 

مناسب‌ترین کفش برای کویر، پوتینی با رویه چرم و زیره پلاستیکی است. زیره پلاستیکی باعث عدم سرخوردن و رویه چرم به مانند عایق از سرما و گرما جلوگیری می‌‌کند.

برای مشاهده بهترین و معروف ترین کویر های ایران کلیک کنید.

 

منبع : دفتر گردشگری سیر سپهر سبا

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

 


 

2 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر