نقاط دیدنی ایران

20 آذر 1398
2985
4

ایران، محبوب ترین و زیباترین مناطق دیدنی و بکر جهان را داراست که سرشار از جاذبه های گردشگری می باشد.ایران کشور چهار فصل که نمی توان از جاذبه های گردشگری اش به راحتی گذشت، پیشنهاد می شود حتما سفر به تک تک نقاط ایران را تا جایی که امکان دارد، فراموش نکنید، از این رو در زیر به چند نمونه از دیدنی ترین نقاط ایران خواهیم پرداخت .

دیدنی ترین نقاط ایران

ردیف استان
آبشار شوی دزفول
بهشت گمشده مرودشت
چشمه های باداب سورت ساری
تخت جمشید فارس
آبشارهای شوشتر شوشتر
بیستون و طاق بستان کرمانشاه
تنگه ی شیرز لرستان
مازیچال مازندران
دهکده ی جهان نما گلستان
کوه خواجه زابل
آشورا ده بندر ترکمن
دره ستارگان قشم
چغازنبیل خوزستان
میدان نقش جهان اصفهان
خانه های تاریکی کاشان کاشان
جزیره ی هرمز خلیج فارس
کویر لوت جنوب شرقی ایران

البته که جاهای دیدنی ایران بیش از این لیست است و هزارای جای دیدنی دیگر در ایران وجود دارد که یکی از یکی بهتر و جذاب تر و انتخاب این مکان ها  کار بسیار سختی است. 

آبشار شِوی

آبشار شِوی یا تله زنگ، یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران است که در منطقه سردشت از توابع دزفول واقع شده است. و طبیعتی بکر و سرسبز و بسیار زیبا دارد. بهترین زمان بازدید از آبشار شِوی در اوایل فصل بهار و خصوصا ماه فروردین است که هوا در آن نسبتا خنک و دارای طراوت بهاری است.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
آبشار شوی

بهشت گمشده

بهشت گم شده نام منطقه ای خوش آب و هو و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است. نام اصلی این مکان «تنگ بستانک» بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است. این منطقه سرشار از زیبایی و درختان و رودخانه می باشد که هر رهگذری را مجذوب خود کرده است.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
بهشت گمشده شهرستان مرودشت

چشمه های باداب سورت

چشمه آب شور باداب سورت، یکی از بی نظیر ترین چشمه های ایران و حتی در جهان است. این چشمه در بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع شده است در سال 1387 به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران پس از کوه دماوند ثبت گردید.

هنگام طلوع و غروب خورشید زیبایی این چشمه دوچندان می شود وقتی نور خورشید در حوضچه ها می تابد و همه را مبهوت این شگفتی و زیبایی می کند. پربازدیدترین زمان برای این مکان، فصل بهار و تابستان است؛ زیرا در این فصول این منطقه بسیار سرسبز و خرم است زمان خوبی برای شنا دراین حوضچه های زیبا و سرشار از مواد معدنی است. 

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
چشمه های باداب سورت

تخت جمشید

 تخت جمشید، یا پرسپولیس، ا باشکوه ترین آثار به جای مانده از عصر هخامنشی می باشد که روزگاری پایتخت وسیع ترین امپراطوری تاریخ ایران بود.  شکوه و عظمت ستون ها و سر ستون های باقی مانده حسی عجیب درونتان ایجاد می کند.

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
تخت جمشید

آبشارهای شوشتر

سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان، برای بهره‌گیری از نیروی آب به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی ساخته شده است. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است، بسیار جالب و دیدنی هستند.

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
آبشارهای شوشتر

بیستون و طاق بستان

بیستون و طاق بستان دو مکان تاریخی از کم نظیرترین مکان ها هستند که در استان کرمانشاه واقع شده اند.  سنگ نگاری های آن ها بسیار جذاب و دیدنی می باشند. غار شکارچیان که در بالای مجسمه هرکول قرار دارد مربوط به دوران ماقبل تاریخ است و گفته می شود چهل هزار سال پیش مسکونی بوده است.

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
طاق بستان

تنگه ی شیرز

تنگه ی شیرز به عنوان یکی از نقاط منحصر بفرد ایران، ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه ‌ای در جریان است که در دهانه ی ورودی شیرز به رودخانه ی سیمره می ‌پیوندد. این مکان با دیواره‌ هایی با ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر پوشانده شده است. جالب است بدانید که سنگ‌ ها و صخره‌ های این مکان بر اثر فرسایش  شکل خاصی را به وجود آورده ‌اند. در طول دره ی شیرز درختان بلوط و چنار زیادی دیده می ‌شوند.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
تنگه ی شیرز یکی از نقاط منحصر بفرد ایران

مازیچال

دهکده ای زیبا به نام مازیچال در 50 کیلومتری شهر عباس آباد و نزدیک کلاردشت قرار دارد. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است.

تپه ها و کوه های این منطقه به گونه ای هستند که در هنگام بارندگی، این دهکده پر از ابرهایی می شود که هر لحظه اشکال زیبایی به خود می گیرند. می گویند وجه تسمیه مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
دهکده ی مازیچال

دهکده جهان نما

دهکده ای ییلاقی به نام جهان نما در استان گلستان است که این منطقه ی منحصر به فرد در میان رشته کوه های البرز قرار دارد این روستا چشم اندازهای بسیار زیبا و ناشناخته ای دارد که  گردشگران بی شماری را مجذوب خود کرده است.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
دهکده ییلاقی جهان نما

کوه خواجه

کوه خواجه در جنوب غربی زابل و میانه ی دریاچه قرار گرفته است. کوه یکی از شاهکارهای به جای مانده از سلسله ی اشکانیان می باشد. که آن به تخت جمشید خشتی زابل معروف است. اگر چه به هر حال بسیاری از قسمت‌ های این بنای خشتی به دلایلی مانند عوامل طبیعی و انسانی تخریب شده است، اما معماری و سبک این منحصر بفرد است. در این کوه باستانی آتشکده، زیارتگاه خواجه مهدی و قبرستانی از دوران های مختلف به جای مانده است. مهم ‌ترین و بزرگ ‌ترین بخش آثار باستانی در کوه خواجه، در شیب جنوب شرقی این کوه قرار گرفته است که دارای سه دیواره ی دفاعی، دروازه ی اصلی، راهروهای جانبی، حیاط مرکزی، آتشکده و از این قبیل بخش ها بوده است و به نام قلعه ی کافرون شناخته می ‌شود.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
کوه خواجه

آشورا ده

جزیره ی آشوراده در غرب بندر ترکمن قرار گرفته است. درگذشته های بسیار دور، آشوراده از سه جزیره ی تقریبا به‌ هم‌ چسبیده تشکیل می ‌شده است که متاسفانه دو جزیره ی کوچک و انتهایی آن در طول قرن ‌ها به زیر آب رفته ‌اند و به همین دلیل متروک و نیمه غرق شده باقی مانده است. ساکنان آن در قبل به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه ‌وری و ماهی گیری مشغول بوده ‌اند. هم ‌اکنون تنها کارمندان شیلات در آن ساکن هستند.

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
آشورا ده

پوشش گیاهی جزیره، بوته‌های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش است و حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت می‌شوند. گراز و نوعی اسب وحشی در این جزیره ساکن هستند.

دره ستارگان

قشم طبیعت بکر و دست نخورده و دنیایی از عجایب دارد که دیدنش برای هر ایرانی واجب است زیرا خاک و ماسه سنگ، دنیای دیگری را تشکیل می دهند که با کمی خلاقیت می توانید حیوانات، صورت و دست هایی را در میان دیگر اشکال این سنگ ها ببینید.

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
تصویر زیبای دره ستارگان

چغازنبيل

یکی از سه آثار ملی ایرانی که به ثبت یونسکو رسیده است چغازنبيل می باشد که متعلق به قرن سیزدهم قبل از میلاد مسیح و در زیگورات استان خوزستان قرار دارد. آجرهای پخته شده با کتیبه هایی به خط میخی در لایه های این بنا قرار گرفته اند.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
مکان تاریخی چغازنبیل

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از مکان های تاریخی اصفهان است که عمارت علی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و بازار باعظمتی را درون خود جای داده است.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
میدان نقش جهان نمای اصفهان

خانه های تاریخی کاشان

سقف های عالی، نقاشی های باشکوه و حیاط های بزرگ با درختان انار همه در خانه های تاریخی کاشان دیده می شود. بهترین زمان برای دیدن این شهر تاریخی و شگفت انگیز] فصل بهار و زمانیست که می توانید شاهد مراسم گلاب گیری باشید.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
انه طباطبایی کاشان

جزیره هرمز

هرمز با وجود کوچکی اش حاشیه با آرامش و طبیعتی رویایی دارد. به خاطر خاک های رنگی، ساحل سرخ، تلفیق آب های نیلگون خلیج فارس و کوه های سرخ، سکوت و آرامش و جاذبه های تاریخی، در تمام دنیا شناخته شده است .

 

کویر لوت

کویر لوت اولین سایت طبیعی عضو یونسکو در ایران و محبوب ترین نقطه روی کره زمین است که سرشار از آرامشی عجیب است. رگه های شن و ماسه کویر  لوت به طور مداوم در حال تغییر شکل هستند، دشت بی‌نظیر لوت در دل خود دیدنی‌های نهفته‌ی بسیاری دارد. هرساله تعداد بی‌شماری از مشتاقان کویر با اشتیاق فراوان برای دیدن این شگفتی‌ها به دشت لوت می‌آیند.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
کویر لوت

غار علیصدر

غار علیصدر در شهرستان کبودرآهنگ همدان واقع شده.. فاصله کبودرآهنگ تا همدان ۵۹ کیلومتر است. و فاصله ی کبودرآهنگ تا روستای علیصدر نیز ۵۰ کیلومتر می باشد.

غار علیصدر، دریاچه وسیعی است که در میان غار واقع شده و قایقرانی را در آن به وجود آورده. با بهره گیری از این دریاچه و با قایقرانی در آن می توان درون غار رفته و به بخش های شگفت انگیز آن را تماشا کنید و لذت ببرید. این غار، طولانی ترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان بوده که نمونه ای نادر در دنیاست که یکی از غارهای طبیعی جهان بشمار می آید.

 مسیر این قایق سواری در گذرگاه آبی غار علیصدر را کمتر می توان در سایر غارهای جهان تجربه کرد و تنها چند نمونه مانند غار مولیس فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا شباهت اندکی به این غار آبی دارند آب دریاچه به حدی زلال و شفاف است که می توان حتی با چشم غیر مسلح به راحتی تا عمق ده متری آن را دید.  از نکات جالب توجه این دریاچه درجه حرارت ثابت آن بوده که دمای آن در تمام طول سال حدود ۱۲ سانتیگراد می باشد.

ایران|دیدنی ترین نقاط ایران|جاذبه های گردشگری
غار علیصدر همدان

زیارتگاه چک چک یزد

چَک‌چَک یا چکچکو یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان و یکی از جاهای دیدنی ایران  می باشد در 43 کیلومتری شهرستان اردکان  استان یزداست که کمتر شناخته شده است.

نام این مکان دیدنی  برگرفته از صدای قطره‌های آبی که از صخره می‌چکد  است. این زیارتگاه هر ساله از 24 خرداد به مدت 4 روز پذیرای نیایش زرتشتیان است.

نقاط دیدنی ایران
زیارتگاه چک چک یزد

دریاچه گنج 

دریاچه گنج یا دریاچه تخت سلیمان در 45 کیلومتری شهر تکاب استان آذربایجان شرقی قرار گرفته است.این مجموعه تاریخی به عقیده بسیاری از مردم محل تولد زرتشت بوده است.اروپایی‌ها نیز برای پیدا کردن گنج  در این منطقه چندین بار به اعماق این دریاچه رفته‌اند اما عمق زیاد و رسوبات مانع پیشرفت کاوشگران شده‌ است.

نقاط دیدنی ایران
دریاچه گنج

گردنه حیران از بهترین جاهای دیدنی ایران

گردنه حیران به دلیل زیبایی طبیعی آن ، به عنوان یکی از منطقه‌ های نمونه گردشگری در ایران به شمار می ‌رود و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بنا های تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته ‌است. جاده های جنگلی زیادی هست که از زیباییشان  و خنکی و هوای خوب و درختان پرپشت و سبزی‌شان به وجد می‌آییم.

دیدنی ترین نقاط ایران کدام اند؟
گردنه حیران

برای مشاهده بهترین و معروف ترین کویر های ایران کلیک کنید.

آبشار شِوی (تله زنگ) بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه معروف به نیاگارای ایران

 

 

 

منبع : بیا تور

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

 

 

5 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر