روستای پلکانی سرآقا سيد | زیباترین روستا در دل استان چهارمحال و بختیاری

14 اسفند 1397
2302
2
1

روستای بسیار زیبای سرآقاسید در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این روستا با مناظر بکر و زیبای خود و مردمانی زلال و خونگرم هر ساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر است که در نهایت مدهوش زیبای این روستا، معماری و شیوه خاص آن و اصالت روستای سرآقاسید  می شوند.

از شهر چلگرد مركز شهرستان كوهرنگ به سمت غرب كه حركت مي كني تابلويي نظرت را جلب  مي كند كه راهنماي حركت به سوي روستاي سرآقاسید  مي باشد. بعد از حركت به سمت اين جاده و عبور از روستاي شيخ عليخان و آبشار زيبا و سحرانگيزش با جاده آسفالت خداحافظي مي كني و قدم در جاده اي خاكي و پيچ در پيچ مي گذاري. جاده باريك است و ناهموار. ولي اصلا احساس خستگي نمي كني چرا كه شوق ديدن روستايي شگفت انگيز با فرهنگي بكر و اصيل را در سر مي پروراني.

کوهرنگ کجاست؟ آشنایی با شهرستان زیبای کوهرنگ در ادامه مطلب

اگر نيمه اول سال باشد تماشاي محيط طبيعي و رويائي اطراف و سياه چادرهاي عشايري واقعا تو را به وجد مي آورد. مردان و زناني كه زندگي را زيستن مي آموزند و پسران و دختراني كه شادي خود را با كوه و دشت تقسيم كرده اند. در طول راه از غار يخي چما كه در دامن كوه عسل كشان آرميده و اسكي در آن در تمام فصول امكان پذير است نيز مي گذري. از جاده به پايين كه مي نگري آبراهه هاي زلال را در دره ها مشاهده مي كني كه آرام آرام راه مي پيمايند تا بالاخره در جايي آرام گيرند. در جاده اي دو طرفه دوباره تابلويي راهنمايي به باري ات مي آيد و جاده سرآقا سيد را از جاده روستاهاي خوبه – صالح كوتاه و چين جدا مي كند. بعد از طي مسافتي حدود 60 كيلومتر سرانجام خانه هاي سرآقاسید رخ مي نماياند و عطش ديدار اين روستاي زيبا با معماري پلكاني چند برابر مي شود.

روستاي سرآقاسید

و بالاخره اينجا سرآقاسید  است... از خودرو كه پياده مي شوي فراموش مي كني ذره اي غبار را بر پوششت تحمل نمي كردي، سر و صورت و لباسهايت از خاكي نرم پوشيده شده، ولي اينجا همه از جنس خاكند،  بايد زميني بود و خاكي، وقتي لبخندي كمرنگ را بر لبان كودكان پرشوري مي بيني كه به استقبالت آمده اند باور مي كني كه اينجا آسمان خيلي نزديك است.

روستاي سرآقاسید از روستاهاي دهستان موگويي شهرستان كوهرنگ ،‌يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان چهارمحال و بختیاری مي‌باشد. روستا سرآقاسید  با معماري زيبا و سنتي پلكاني يكي از روستاهاي شگفت كشور است. خانه هاي اين روستا از خشت و گل ساخته شده و فضايي ساده و صميمي را بوجود آورده است.معماري اين روستا به گونه‌اي است كه حياط هر خانه پشت بام خانه زيرين مي باشد. منازل به صورت زنجير به هم متصلند و پيوستگي خاصي بر آنها حاكم است.

روستا سرآقاسید در موقعيت طول جغرافيايي َ52  ْ49 و عرض جغرافيايي َ40  ْ32 و ارتفاع 2100 متر از سطح دريا قرار دارد. در تابستان جمعيت روستا به حداكثر خود يعني حدود 3هزار نفر و در زمستان حداكثر به 500 نفر مي رسد. وجه تسميه اين روستا نيز به خاطر امامزاده اي است كه مقبره آن در پايين روستا قرار دارد و چون روستا به صورت مجتمع پلكاني در بالاي اين امامزاده به وجود آمده است به اين روستا سرآقاسید مي گويند.

مردم روستای سرآقاسید

مردم روستا سرآقاسید همگي شيعه دوازده امامي ونكته جالب در مورد مردم سرآقاسید اين است كه همگي آنها داراي فاميل دادور و سيد مي باشند. چون خود را منتسب به سيدآقا عيسي مي دانند. مردم اعتقاد عجيب و فراواني به اين امامزاده دارند و نمونه هاي شگفت انگيزي از معجزات ايشان را نقل مي كنند.

بیشتر بخوانید: آداب و رسوم و باورهای مردم استان چهارمحال و بختیاری

در داخل امامزاده علمي وجود دارد كه معتقدند آقا سيدعيسي هنگام جنگيدن و دعوت مردم به اسلام همواره اين علم را در دست داشته، مردم اين روستا و روستاهاي اطراف سرآقاسید به اين علم اعتقاد زيادي دارند و مخصوصا هنگام شيوع بيماري - خشكسالي و طلب باران به اين علم توسل پيدا كرده و با گرداندن آن در نقاط مختلف حل مشكل خود را استدعا دارند.كوه كنگله در شمال روستا، كوه نرمه در شمال شرق و كوه وند و خيمه در جنوب روستا عرض اندام مي كنند. در غرب روستا  سرآقاسید نيز منطقه ارچنه وجود دارد كه منبع آب آشاميدني روستا را تشكيل مي دهد.

 طبیعت اطراف روستا سرآقاسید

روبروي روستا سرآقاسید بر قلب كوه خيمه نشانه اي به شكل هشت وجود دارد. مردم معتقدند آقا سيد عيسي با پرتاب نيزه اي قبله را به مردم نشان داده است و امروزه مردم اين روستا قبله خود را از اين طريق مي شناسند. بر دامنه اين كوه چشمه اي بسيار زيبا وجود دارد كه از دل كوه مي جوشد، به اين چشمه، چشمه مراد مي گويند. مردم اعتقاد دارند هر كسي در دل نيتي داشته باشد و با قلب پاك دست در آب اين چشمه فرو برد ، براي برآورده شدن آرزويش نشانه اي به دستش مي آيد. هر يك از اين نشانه ها را كه مي تواند انواع سنگريزه – برگ – گل سر يا هر چيز ديگري باشد به نوعي تعبير مي كنند.

در منطقه غرب روستا سرآقاسید منطقه اي به نام بي آبه وجود دارد كه مي گويند قبل از حضور آقاسيد در اين منطقه روستا در آن ناحيه بوده است. چشمه نمكي نيز در اين منطقه وجود دارد كه يكي از شيوه هاي امرار معاش مردم روستا مي باشد. مردم هر كدام سهم معيني از اين چشمه دارند. از چشمه هاي ديگر اين منطقه مي توان  به چشمه خدر اشاره كرد كه مردم در آب اين چشمه لباس نمي شوند، چون كه معتقدند اين چشمه متعلق به حضرت خضر مي باشد.

پوشش گياهي روستای سرآقا سيد

پوشش گياهي روستا سرآقاسید اغلب درخت بلوط مي باشد. درختان بلوط در اكثر ارتفاعات و دامنه كوهها مي رويند. از ميوه درخت بلوط استفاده هاي زيادي مي شود. به عنوان مثال از ميوه آن براي خوراك دام استفاده مي شود. در اين نواحي با استفاده از اين ميوه ناني مي پزند كه به آن نان كلگ kalg مي گويند. البته براي درست كردن نان كلگ بلوط، ابتدا مغز ميوه بلوط را آسياب كرده و پس از تبديل شدن به آرد نان تهيه مي كنند. كه آن هم مراحل خاص خود را دارد.از ديگر انواع پوشش گياهي اين روستا مي توان به درخت چنار كه به زبان محلي به آن چندار مي گويند – بيد – گردو و ميلو(درختچه اي محلي كه ميوه هاي ريز و قرمز رنگي دارد)  اشاره كرد. از انواع درختچه هاي گوناگون مي توان به ارزن – گون – كيكو – خوشك بن –  كلخونگ – سماق اشاره كرد. همچنين اين درختان و درختچه ها سوخت زمستاني و هيزم مردم اين روستا را نيز تأمين مي كنند.

بیشتر بخوانید: پوشش گیاهی در استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید

از ديگر پوشش گياهي كه بيشتر جنبه خوراكي و دارويي دارند مي توان به كرفس و قارچ اشاره كرد. كرفس گياهي است كه در بالاي كوه مي رويد. اين گياه پس از باريدن باران رويش پيدا  مي كند. از اين گياه مردم براي درست كردن ترشي مخصوص اين استان استفاده مي كنند.

از ديگر انواع گياهان مي توان به سير – موسير – تره كوهي – بنصر – كاردين – چويل و ... اشاره كرد.

فرهنگ و زبان مردم سرآقاسید

مردم روستاي سرآقاسید از ايل چهارلنگ و زبان آنها نيز لري بختياري مي‌باشد. فرهنگ حاكم بر روستا فرهنگي سنتي و بومي است. روستا سرآقاسید از معدود روستاهايي است كه مردم آن بخصوص زنان و دختران از پوشاك كامل محلي استفاده مي كنند. هنوز زن و دختر اين روستا عزم كوه و صحرا كرده و پشته هاي سنگين هيمه (هيزم) را بر دوش گرفته و به روستا مي آورد. هنوز به جاي كپسولهاي گاز و چراغهاي نفتي، چاله هاي آتش (اجاق) گرما بخش خانه‌ و تأمين كننده حرارت غذاي خانواده اند. هنوز فرهنگ شهرنشيني رسوخ چنداني به اين روستا نكرده، اگر چه اين تمدن با سرعت عجيب خود ره مي پيمايد و در اندك زماني همه را ناگزير به پذيرش خود خواهد نمود.

پيرمردي 74 ساله به نام سيد شاه محمد دادور، در اين روستا قرآن را با خط بسيار زيباي خود كتابت نموده است. اين پيرمرد خطاطي را از اجداد خود آموخته و حتي تذهيب اين قرآن را نيز خود ترسيم نموده است. جاده مواصلاتي اين روستا با بارش اولين برف زمستاني قطع شده و مردمي كه در اين روستا ماندگار شده اند و به روستاهاي اطراف فريدونشهر اصفهان يا خوزستان نرفته اند، حداقل 6ماه از سال را در پشت برف زندگي مي كنند.

بهترین فصل سفر به سر آقا سید

سرآقاسید تنها در ۶ ماه فصول بهار و تابستان قابل دسترسی است و ساکنان آن ماه‌های سرد سال را پشت حصاری از برف و بدون هیچگونه ارتباطی با دنیای بیرون می‌گذرانند. با فرا رسیدن فصل بهار طبیعت و راهداران دست در دست یکدیگر داده و این حصار را می‌شکنند. در فصل بهار منظرهٔ پشته‌های علوفهٔ تازه برای آذوقهٔ زمستانی، از زاویهٔ بالا دیدنی است.

در ماه‌های اردیبهشت و خرداد عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری وارد می‌شوند از مسیر روستای سرآقاسید  عبور می‌کنند و تماشایی‌ترین صحنه‌ها را به تصویر می‌کشند.(ویکی پدیا)

موقعیت و مسیر روستای سر آقا سید


 

در ادامه می توانید فیلمی در مورد روستای زیبای سر آقاسید را مشاهده کنید.

منبع : بیا تور

در ادامه بخوانید: زیباترین و دیدنی ترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری

 

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

0 اظهار نظر
مطالب مرتبط
بروجن کجاست؟
بروجن کجاست؟
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان بن
شهرستان بن
شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری
کوهرنگ کجاست؟
کوهرنگ کجاست؟
مطالب تصادفی
رشته کوه با شکوه زاگرس
رشته کوه با شکوه زاگرس
هتل بام بروجن
هتل بام بروجن
در کویر در برابر حمله مار چه کنیم؟
در کویر در برابر حمله مار چه کنیم؟
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر