روستای یاسه چای ( یاسه چاه ) در کجا قرار دارد؟

15 آبان 1398
5276
7
1

روستای یاسه چاه  یکی از روستاهای بکر استان چهارمحال و بختیاری می باشد. که دارای طبیعت بکر و فوق العاده زیبایی می باشد. روستای یاسه چاه  یکی از روستاهای شهرستان سامان است که درحاشیه  رودخانه زاینده رود قرار دارد و دارای زیبایی های طبیعی و تاریخی منحصر بفردی است.

ارتفاع روستا یاسه چاه از سطح دریا 1900 متر است  وآب و هوای آن در فصل بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در فصل زمستان نسبتا سرد است.روستا یاسه چاه در 52 کیلومتری شهرکرد و 60کیلومتری نجف آباد از شهرهای استان اصفهان، واقع شده است.

تعدادی از روستاهای شهرستان سامان مانند روستای هوره، یاسه چاه و سوادجان دارای بافت های تاریخی هستند که قرار گرفتن این بافت های تاریخی در کنار رودخانه خروشان زاینده رود و باغات گسترده، برای این منطقه زیبایی و جلوه خاصی ایجاد کرده است.

وجه تسمیه و تاریخ روستای یاسه چاه(روستای بدون کوچه)

روستای یاسه چاه ، حدود 400 سال قدمت دارد و وجه تسميه اين روستا هم به موقعیت جغرافیایی آن برمی گردد. « ياسه چاي » کلمه مرکب ترکي و به معنای جایی است که پهنای رودخانه زیاد می شود. « ياسو » به معني « پهن » و « چاي » به معني « رودخانه » است و با توجه به اینکه، رودخانه زاینده رود در این ناحیه عرض بیشترری دارد به این نام نهاده شده است. رودخانه خروشان زاینده رود در شرق روستا جریان دارد . این روستا قدمتی نسبتا طولانی دارد.

روستای یاسه چاه


مردم روستا به زبان ترکي سخن می گويند. این روستا در حال حاضر، بیش از 800 نفر جمعیت دارد که مسلمان و شیعه هستند.

معماری و بافت قدیمی (دالانی ) روستای یاسه چاه

يکي از ويژگي هاي منحصر به فرد روستاي یاسه چاه ، بافت قديمي مسکوني متراکم است.مردم اين روستا از طريق چهار دالان سرپوشيده كه درب همه خانه های روستا به داخل آنها باز مي شود، رفت و آمد مي كنند.
آنها در گذشته براي پوشش امنيتي، کوچه هاي روستای یاسه چاه را سرپوشيده و به صورت دالان هايي ساخته اند که اين دالان هاي تونل شكل خشت و گلي که از ابتدا تا انتهاي روستا احداث شده، با گذشت حدود يک قرن، همچنان پا برجا و ديدني است.

بیشتر بخوانید: زیباترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری

روستای یاسه چاه

آنچه که بیشتر نام روستا را مورد توجه قرار داده است، بافت تاریخی این روستا است. دالان های قدیمی و بافت معماری خاص با کوچه ها و معابر سر پوشیده با خشت و گل، یادگارهایی به جا مانده از عصر صفوی در این روستا می باشند.بافت تاریخی این روستا در تاریخ 93/6/12 و به شماره 31108 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

روستای یاسه چاه

یاسه چاه یکی از روستاهایی است که به علت کم بودن زمین برای احداث خانه، از زمین ها در روستا بیشترین بهره گرفته شده است و این مهم موجب شده که در این روستا کوچه ای به چشم نیاید بلکه رفت و آمدها از طریق دالانها صورت گیرد. به همین دلیل روستای  یاسه چاه  به روستای بدون کوچه نیز شهرت دارد.

این آبادی، دارای کوچه های سرپوشیده و دالان های قدیمی و بافت معماری خاص است که آن را به یک روستای هدف گردشگری تبدیل کرده و سالانه هزاران گردشگر به این روستا سفر می کنند.

علاوه بر طبیعت زیبا و بافت تاریخی یاسه چاه، یکی دیگر از تفریحات جالب و مهیجی که برای گردشگران یاسه چاه فراهم است امکانات برگزاری ورزش رفتینگ در نزدیکی این روستا است. برای آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ، کلیک کنید.

روستای یاسه چاه

 

روستای یاسه چاه

روستای یاسه چاه

بافت روستا یاسه چاه  از خشت و گل و متعلق به دوره صفویه است، هسته اولیه روستا در بخش غربی و اطراف حمام و مسجد بوده و کم کم به سمت شرق توسعه یافته است و برای حفظ امنیت روستا و کنترل آمد و شد، تنها راه ورود و خروج، دروازه شرقی و غربی بوده است. عمده مصالح بکار رفته در این بافت، خشت و گل، چوب، سنگ، ملات های گل و اندود و کاهگل بوده است.

روستای یاسه چاه

روستای یاسه چاه در گذرگاه کمربند سبز زاینده رود قرار دارد که در میان باغهای وسیع گردو و بادام همگونی طبیعت و معماری تاریخی را به نمایش گذاشته است. منطقه ای بکر و زیبا از باغهای گردو و بیشه زارها، درختکاری انواع درختان از جمله بادام، گردو، هلو، آلوچه، زردآلو، سیب و ... طبیعت زیبایی را بوجود آورده است که به همین دلیل توجه مهمانان و مسافران زیادی را به خود جلب می کند.معروف ترین سوغات روستا را خشکبار و انواع میوه جات تر و خشک تشکیل می دهد. 

بیشتر بخوانید: رودخانه زاینده رود زندگی بخش در استان چهارمحال و بختیاری

روستای یاسه چاه

روستای یاسه چاه

خانه های مسکونی روستا عمدتا دارای نقشه ساده و بدون دید مستقیم از درب ورودی هستند وفضاهای یک خانه در طبقه همکف شامل درب، دالان ورودی، حیاط، ایوانچه ،مطبخ، انبار علوفه و آذوقه و در طبقه بالا شامل اتاق های نشیمن، مهمان خانه، ایوان مسقف با ستون و نرده چوبی است، که بام ها و ایوان ها علاوه بر کاربرد معمول جهت خشک کردن محصولات کشاورزی نیز استفاده می شود.

روستای یاسه چاه

روستای یاسه چاه

خانه های روستای یاسه چاه، به دلیل استقرار آبادی در اقلیم سرد و کوهستانی، کمبود زمین برای ساخت مسکن و ناامنی در گذشته، در دامنه کوه در کنار هم و به طور پلکانی ساخته شده و برخی خانواده ها، از پشت بام دیگری برای محوطه حیاط استفاده می کنند. محدوده‌ تاریخی روستای یاسه چاه، به وسعت 3.4 هکتار، با گونه مسکونی و معابر سرپوشیده‌ خشتی، در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

تنوع گل ها و گیاهان خودرو، همراه با گونه های متنوع جانوری از قبیل شغال، گرگ، روباه، خرگوش و کبک، جلوه جالب توجهی و زیبایی چشم نوازی به منطقه اطراف روستای یاسه چاه بخشیده است.

   اهالی روستا با اشاره به ویژگی تُرکان در خلق و ایجاد بافت‌های معماری بدیع به‌ویژه در روستاها منطقه مسکونی امنیّتی خاصی را بنا نهاده‌اند. بافت تاریخی روستای یاسه چاه به عنوان نخستین بافت تاریخی روستائی کشور در فهرست آثار ملی پذرفته و ثبت گردیده‌است.(ویکی پدیا)

  روستای یاسه چاه

  راه های دسترسی و مسیر رفتن به روستای یاسه چاه

  به طور کلی سه راه اصلی برای رسیدن به این روستا که همسایه روستای صادق آباد و روستای مارکده هست، وجود دارد.  
  -از اصفهان باید به شهر تیران و از آنجا به این روستا رفت
  -از شهرکرد به شهر سامان و سپس به پل زمان خان  و بعد در مسیر شمال به سمت روستا وارد شوید.
  -از شهر چادگان به سمت سد زاینده رود و در ادامه مسیر به سمت جنوب شرق به این روستا می‌رسید.

  موقعیت (نقشه) روستای یاسه چاه

  در ادامه می توانید فیلمی در مورد روستای تاریخی و منحصر بفرد یاسه چاه را مشاهده کنید

  منبع : بیا تور

  در ادامه بخوانید: روستای پله کانی سر آقا سید، ماسوله زاگرس

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

   

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر