شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا

3 آبان 1397
8751
27
2

معرفی شهر اردل پایتخــــــــــــــت بختیــــــــــــــــاری

شهرستان زیبای اردل در دل استان چهارمحال و بختیاری همچون قلبی تپنده نبض این استان را دردست خود دارد، شهرستان اردل با مرکزیت شهر اردل در فاصله 77 کیلومتری شهرکرد،  مرکز استان قرار دارد. مساحت اردل حدود 18 کیلومتر مربع است و جمعیتی بالغ بر 55 هزار نفر در آن زندگی می کنند.

شهر اردل در بلندی ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر در مسیر جاده ارتباطی استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. آب و هوای آن معتدل مایل به سرد و خشک و بیش‌ترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۵ درجه و کم‌ترین درجه حرارت در زمستان‌ها ۷ درجه زیر صفر می‌باشد. میزان باران سالانه اردل به‌طور متوسط ۵۰۰ میلی‌متر است(ویکی پدیا)

 

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
موقعیت شهرستان اردل 

این شهرستان شامل 2 بخش، 4 شهر و 4 دهستان است و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرستان اردل دارای چشم اندازهای زیبای کوهستانی، جنگلی و مرتع است و دارای طبیعت دینی و چشم نوازی در جای جای شهرستان می باشد. آبشارهای پر آب و  زیبایی مانند  تنگ زندان و آبشار معدن، آبشار لندی، طبیعت زیبای اطراف رودخانه کارون و ارمند همگی جلوه های بی نظیری از طبیعت خدا را در این استان به نمایش گذارده اند.

 

وجه تسمیه

در لغت کلمه ارد به معنی مقدس آورده شده است و اردل از دو کلمه ارد+ اله تشکیل شده است و اله نیز به معنای کوه کوچک یا تپه می باشد و اردل به معنای، «تپه مقدس» است. در محله قدیم اردل که امامزاده عزیز در آنجا مدفون هستند یک تپه وجود دارد که موید این واقعیت است. همچنین بر اساس تحقیقات باستان شناسان و مورخان منطقه ای که اردل در آن واقع شده است قسمتی از محدوده و سرحدات ایالت ایلامی است و در2100 سال قبل قسمتی از حکومت الیمایی نیز به حساب می آمد. برای اولین بار، در قرن سوم هجری ابن خرداد و قدامه ابن جعفر نام این شهر را در شرح مسیر جاده دسپارت آوردند و بعد از آنها در قرن 8 هجری ابن بطوطه، در سفرنامه خود از اردل و بهشت آباد نام برده است. لرد کرزن(سیاستمدار بریتانیایی و ایران شناس) و ایزابل بیشوب و آرنولد ویلسون از سیاحان خارجی بودندکه از اردل دیدن کرده اند و نام این شهر را در سفرنامه خود آورده اند.

در حال حاظر، اردل با داشتن چشمه های آب سرد فراوان به یکی از قطب های مهم پرورش ماهی قزل آلای کشور تبدیل شده است .

 

جغرافیا

شهر اردل مرکز شهرستان اردل در ۳۹ درجه و ۵۰ دقيقه طول جغرافيايی و۳۲ دقيقه عرض جغرافيايی، در بلندی ۱۸۰۰ متری از سطح دريا قرار گرفته است. اردل در فاصله ۸۶ كيلومتری بروجن و ۹۵ كيلومتری جنوب شهر كرد، در مسیر جاده ارتباطی شهرکرد – اهواز واقع شده است. آب و هوای این منطقه معتدل مایل به سرد و خشک است و بیش‌ترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۵ درجه و کم‌ترین درجه حرارت در زمستان‌ها ۷ درجه زیر صفر می‌رسد. میانگین میزان بارش سالانه اردل ۵۰۰ میلی‌متر است. در روز هفدهم فروردين سال ۱۳۵۶ شمسی، زلزله‌اي ۵ ريشتری اردل را به شهري تقریبا ويرانه تبديل کرد و تقریبا ۳۰۰ نفر از مردم در این اتفاق طبیعی جان خود را از دست دادند. بعد از اين زلزله ، بافت مسکوني شهر هم تغيير اساسی پیدا کرد و هم جابجا شد.

 

جمعیت

بر اساس آمار سال ۱۳۹۰ جمعيت اردل بالغ بر ۸۹۹۲ نفر مي‌باشد.

حیات وحش

اين منطقه كه در مجاورت جنگل هاي لردگان قرار گرفته است، از نظر سازمان حفاظت محيط زيست جزو شكارگاه هاي مهم منطقه محسوب میشود و جانوراني مانندبز، قوچ، ميش، پلنگ، خرس قهوه اي، گراز، روباه قرمز، كبك دري گرگ، شغال، خرگوش، گراز، گربه وحشی، قوچ، میش، بزکوهی، عقاب و غيره در آن پیدا میشود.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت چشم نواز اردل

علاوه بر زیبایی های طبیعی، این شهرستان دارای ارزش و پیشینه تاریخی زیاد و آثار و اماکن تاریخی بسیاری است.ابزارهای سنگی از دوره پارینه سنگی جدید و دوره آغاز نوسنگی، قدیمی ترین آثار شناسایی شده در این شهرستان هستند که قدمت آنها به ده یا یازده هزار سال قبل باز می گردد.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
نمای شهر اردل

محدوده ای که این شهرستان در آن واقع شده است قسمتی از سرحدات ایالت انشان یا انزان ایلامی است و این منطقه در حدود دو هزار سال پیش قسمتی از حکومت ایلیمایی محسوب می شده است. ابن بطوطه، سیاح معروف در سفرنامه خود از اردل و بهشت آباد یاد کرده است گرچه پش از آن و در قرن سوم ابن خرداد و قدامه ابن جعفر نیز نام این شهر را در شرح مسیر جاده دزپارت آورده اند.

بیشتر بخوانید: شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
گذر رودخانه از میان طبیعت

مردم این شهرستان دارای گویش و موسیقی زیبا و دلنشین بختیاری هستند، اردل از گدشته های دور از مراکز مهم ییلاق و اسکان عشایر ایل هفت لنگ بختیاری بوده است. مردم این شهرستان همگی شیعه اثنی عشری و وابسته به طوایف مختلف بختیاری هستند که در طول زمان از زندگی ایلیاتی و کوچ نشینی دست کشیده و یکجا نشین شده اند. 

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت دل انگیز شهرستان اردل

این شهر همواره پایگاه حکومت خوانین بختیاری بوده است و حضور آنها در این ناحیه پر رنگ بوده است.بطوری که قبر حاجی ایلخانی از اجداد خوانین در این شهرستان می باشد.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
جلوه های زندگی در شهرستان اردل

امروزه این شهرستان با برخورداری از آب و هوای مطبوع و چشمه های آب سرد فراوان به یکی از قطب های مهم پرورش ماهی قزل آلا در کشور تبدیل شده است.در ادامه قصد داریم تا از جاذبه های گردشگری، تاریخی - مذهبی، صنایع دستی و سوغات محلی این شهرستان زیبا و دیدنی برای شما توضیحاتی ارائه دهیم. با بیا تور همراه باشید.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
شهر اردل

جاذبه های گردشگری اردل

در این شهرستان می توان برای گردش و تفریح به حاشیه رودخانه کارون که از دشتک تا پل و دریاچه سد کارون ادامه دارد، رفت و ساعات خوشی را در این نواحی خوش آب و هوا سپری کرد. اردل با وجود چشمه های بسیاری در روستا های اطراف خود آماده پذیرایی از گردشگران است، چشمه سرداب (روستای رستم آباد)، چشمه مولا (روستای آلیکوه)، چشمه سرخون، چشمه دهنو، چشمه عزیز آباد، چشمه شلیل و مروارید، چشمه آبسرده.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت شهرستان اردل

از دیگر جاذبه ها میتوان به آبشار زرد لیمه اشاره کرد که در شرق این شهرستان و نزدیکی رودخانه کارون واقع شده و سالانه گردشگران بسیاری به آنجا میروند، طبیعت بکر و مناطق حفاظت شده نیز در جنگل های هفت پیران روگر ، هلن میانکوه ، روستای زیبای بهشت آباد ، دشت قراب دیناران نیز دارد.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت بکر و زیبای شهرستان

ذخیره گاه جنگلی فرخور

ذخیره گاه جنگلی فرخور با 400 هکتار در محدوده اراضی ملی شده از توابع شهرستان اردل واقع گردیده و در سال 1382 احداث شده است گون ههای موجود در این ذخیر ه گاه ارس، کیکم، محلب و زالزالک می باشد

پارك جنگلی طبیعی گندمكار

 پارك جنگی طبعی گندمکار در منطقه گندمكار شهرستان اردل و در مجاورت روستای گندمكار واقع شده فاصله آن تا مركز استان 135 كیلومتر و تا مركز شهرستان 60 كیلومتر است. ارتفاع از سطح دریا حداقل 1750 متر و حداكثر 2010 متر است. تیپ جنگلی منطقه بلوط خالص به همراه گونه های بنه، زالزالك و افرا كیكم است. این پارك در سال 1384 احداث گردید.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
پارک جنگلی گندمکار

پارك جنگلی طبیعی شیاسی

پارك جنگلی طبیعی شیاسی در سال 1372 و در سطح 40 هكتار در مجاورت روستای شیاسی از توابع شهرستان اردل ایجاد گردید. در اطراف چشمه موجود در پارك اقدام به ایجاد محوطه ای جهت استفاده گردشگران شد. در این محوطه چند اصله درخت چنار با قدمت بالا موجود می باشد.بقیه عرصه پارك را گونه بلوط پوشش داده است.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
پارک جنگلی شیاسی

 

آبشار لندی

آبشار لندی در موقعیت جغرافیایی E501852  N315111  در استان چهارمحال و بختیاری واقع است. آبشار لندی یکی از آبشارهای دائمی و زیبای استان چهارمحال و بختیاری است که در منطقه شلیل از توابع شهرستان اردل قرار گرفته است. طول تقریبی این آبشار 40 متر و عرض تاج آن 3 متر است. آب این آبشار وارد رودخانه بازفت شده و نهایتا در پشت سد کارون 4 انباشته می شود.
نزدیک ترین بخش به این آبشار ناغان، شهر سرخون و دهستان، دوپلان می باشد.جاده دسترسی به آبشار علاوه بر مسیر طولانی و کوهستانی، دارای پیاده روی نسبتا طولانی (حدود 10 کیلومتر از روستا) با شیب های تند و نفس گیر اما در عین حال زیبا با مناظر کم نظیر است. در طول مسیر چادرهای عشایر بختیاری قابل رویت است
.

شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
آبشار لندی

برای دسترسی به آبشار از ناغان به سمت دوپلان مسیر را در پیش بگیرید. پس از عبور از گندمکار و گلشور، پس از طی 11 کیلومتر به دو راهی شلیل خواهید رسید که مسیر را به سمت جاده فرعی تغییر دهید. بعد از طی 20 کیلومتر جاده پرپیچ و خم کوهستانی با آسفالت سرد و گذر از روستاهای شلیل و دورک قنبری به روستای گوزلک میرسید. از این روستا تا روستای لندی جاده خاکی، پرشیب و در موازات رودخانه بازفت ادامه دارد. انتهای این مسیر روستای لندی است. بیشتر طول مسیر در جهت فرود به سمت دره پیموده می شود. بعد از رسیدن به روستای لندی مسیر تا آبشار اصلی لندی در حدود 3 ساعت پیاده روی با شیبهای تند است. پیشنهاد می شود برای دسترسی به آبشار از راهنمای محلی استفاده نمایید.

در مورد بام ایران، شهرستان شهرکرد بیشتر بخوانید
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
آبشار لندی

حاشیه رودخانه ارمند

رودخانه ارمند یا کارون علیا یکی از رودخانه‌های مهم استان چهارمحال و بختیاری است که از مناطق کوهستانی مرتفع شرق و دشت‌های مرکزی استان سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت نموده و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ریزد.

  این رودخانه از نظر قایقرانی، تخصصی است و راهنمایان و قایقران‌ها باید علاوه بر مهارت کافی در هدایت قایق‌ها، به وسایل ایمنی و تجهیزات لازم برای چنین سفری هم آشنا باشند.فراموش نکنید که به هیچ وجه بدون گروه راهنما قایقرانی در آب‌های خروشان را آغاز نکنید. به دلیل تخصصی بودن و خطرات احتمالی باید این سفر به همراه راهنمایان باتجربه و تجهیزات تخصصی انجام شود؛ در غیر این صورت حوادث ناگواری در کمین مسافران خواهد بود

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  رفتینگ در رودخانه ارمند
  رفتینگ چیست؟ همه آن چیز که در مورد رفتینگ باید بدانید

   دره عشق

  دره عشق یکی از زیباترین دره های استان چهارمحال و بختیاری است که در بخش جنوب غربی این استان و دربخش ناغان قرار گرفته است. این دره محل گذر مهمترین رودخانه استان یعنی کارونگ شمالی است. روستاهای مهم این دره از شمال غرب به سوی جنوب غرب عبارتنداز گل سفید ، جوزستان ، پوراز، برنجگان ، دورک ، دره عشق ، سرکون بالا و سرکون پایین، دره بید ، دره یاس، سررک ، گل کله و معدن . این دره محل برخورد دو صفحه بزرگ تکتونیکی (ایران و عربستان ) در گذشته زمین شناسی است. کوه های سبزکوه و لجی به صورت دیواره ای عظیم و مستحکم در بخش شمال شرقی دره و کوه بزمنی ، کرمان و کرکنجی نیز به صورت دامنه های تند به همراه صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب خود را به نمایش گذاشته اند. ارتفاع کم کناره های رودخانه و تغییر بسیار زیاد بلندی در فاصله خیلی کم باعث تنوع آب و هوای ریز یا خرد مختلف شده است و به همین خاطر از آب و هوای گرم تا آب و هوای سرد فاصله دو تا سه هزار متری را می توان دید. این تنوع و گوناگونی را در جنس سنگها ، شیب دامنه ها ، شکل دامنه ها ،صخره ها ، دره های کوچک و پوشش گیاهی و... می توان دید.

  تصویری از آبشار دره عشق 

  آبشار زرد لیمه

  دره ای طویل در منطقه دیناران در فاصله 30 کیلومتری غرب اردل، آبشار زیبای زردلیمه را در خود جای داده است. این آبشار یکی از سرچشمه های رودخانه کارون است، برای رسیدن به آبشار زرد لیمه می بایست وارد جاده و دشت آلیکوه شوید و از روستای کاج عبور کرده و در روستای رستم آباد مسیر را به سمت جنوب ادامه داده که در ابتدای مسیر، چشمه سرد آب وجود دارد. این جاده در انتها حدود 40 کیلومتر به یک جاده خاکی تبدیل شده و بعد به دامنه تپه ای رسیده که انتهای جاده خاکی می باشد. در امتداد جاده حرکت کرده تا به دره مورد نظر که فاقد جاده و راه ماشین رو است می رسیم. باید این مسیر را پیاده پیمایش کنیم. در ابتدا در بالای دره قرار گرفته و با استفاده از یک مسیر مال رو به پایین دره حرکت کرده و همراه با رودخانه به سمت شرق و بالای رودخانه ادامه داده تا به آبشار زردلیمه می رسیم.

   

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار زرد لیمه

  در طول مسیر با شیب های خطرناک و پرتگاه های عمیق و دیدنی روبرو می شوید که در دامنه های کوه زیبای مافارون (ماه آفرین) و کوه سفید کوتک واقع اند. منطقه پوشیده از درختان بلوط، بنه، کُنار، انار وحشی و گردو است و در قعر دره، رودخانه ای خروشان جاری است. آبشار زردلیمه به لحاظ ارتفاع و عرض بسیار زیاد خود کم نظیر بوده و از جای جای آن آب فرو می ریزد.

  ناگفته نماند مسیر رفت به 8 ساعت پیاد ه روی و به شب مانی نیاز دارد و وجود چادر و کیسه خواب مناسب از ملزومات این سفر است. در روز دوم نیز تقریبا همان 8 ساعت پیاد ه روی را در پیش رو داریم و مسیر برگشت همان مسیر مال رو و یا پاکوب رفت است.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار زردلیمه

  سد کارون 4

  جاذبه های طبیعی، مردم شناسی، اكوتوریسمی و باستان شناسی هر منطقه عوامل بسیار مهمی در جذب سرمایه های انسانی و اجتماعی آن منطقه محسوب میشوند. دریاچه زیبای سد كارون چهار نیز دارای پتانسیلهای بسیار زیادی است كه می تواند توجه بسیاری از ایرانگردان، جهانگردان و علاقه مندان به آثار باستانی و طبیعی را به خود جلب نماید.
  سد قوسی- وزنی
  کارون ۴ و نیروگاه آن بر روی رودخانه کارون در این استان در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهرکرد، بالادست تلاقی دو رودخانه کارون و منج واقع شده است. هدف از احداث این سد تولید انرژی برق-آبی و کنترل جریانات سطحی بالادست است که با ارتفاع ۲۲۲ متر از پی بلندترین سد ایران است.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  سد کارون چهار

  قلمروهای غربی و جنوب غربی منطقه مشتمل بر نواحی لردگان، خانمیرزا، فلارد و جنوب بازفت كه سرشاخه های متعدد رودخانه كارون در آن ها جریان دارد، دارای استعداد قابل ملاحظه ای برای توسعه گردشگری هستند. در این ناحیه چندین عنصر ارزشمند گردشگاهی به موازات هم و در كنار یكدیگر قرار دارند که شامل آب و هوای مناسب در فصل زمستان، شبكه گسترده سرشاخه های كارون، نزدیكی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده های آسفالته و وجود جنگل های نسبتا متراكم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی است. حواشی رودخانه كارون كه تقریبا سرتاسر منطقه را در بر می گیرد از موجبات شگفتی طبیعت این حوزه به شمار می آید. حواشی این رود خروشان قرارگاه آبادی ها و اتراقگاه های طوایف ایل بختیاری است و نبض حیات اجتماعی و اقتصادی آنان محسوب می شود.
  این رودخانه از دره شگفت انگیزی عبور میکند  كه عمده نقاط آن را جنگلهای بلوط فرا گرفته اند و در تركیب با جریان رود و كوه مناظر بدیعی را عرضه می دارد. امكانات ماهیگیری، قایقرانی، شنا و استراحتگاههای اطراف آن همراه با فضاهای عشایری، جاذبه های سیاحتی آن را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  آبگیر سد کارون 4

  مسیر این رودخانه با زنجیر های از رودها و چشمه های پیوسته به آن به تنهایی قادر است به عنوان یك قطب جهانگردی تجهیز و مورد بهره برداری قرار گیرد. از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهركرد - خوزستان در روستای دوپلان 110 كیلومتری شهركرد می توان مشاهده كرد.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  طبیعت بهاری دوپلان

  دریاچه آرام، زمینه را برای انجام ورزش های آبی فراهم نموده و روستاهای کنار رودخانه به علت برخورداری از اكوسیستم طبیعی و چشم انداز بسیار زیبا همه ساله پذیرای گردشگران و علاقه مندان به محیط طبیعی هستند، جاذبه هایی چون جنگل هلن، كاروانسرای شلیل، پل سیمی دوپلان، آبشار دره عشق و شالیزارهای روستاهای اطراف در مسیر سفر به این دریاچه قرار دارند. در این راستا ایجاد سازه های گردشگری در ساحل دریاچه سد كارون چهار و ایجاد دهكده توریستی و ساخت كمپ های اقامتی و پارك جنگلی می تواند در توسعه گردشگری روستایی منطقه موثر واقع شود و به لحاظ اقتصادی برای مردم روستا سودمند باشد.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  پل سیمی دو پلان

  در در یاچه سد كارون چهار، حمل و نقل آبی برای ورود عشایر از منطقه قشاقی به ییلاق به وسیله لنج و قایق صورت می گیرد. این امر نیز خود منظره های زیبا برای جلب گردشگران فراهم كرده است. در ضمن بزرگترین سازه فلزی خاورمیانه (پل فلزی) بر روی دریاچه سد كارون 4 ساخته شده است.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  پل سیمی دوپلان

  منطقه شکار ممنوع خدا آفرید

  منطقه شکار ممنوع خدا آفرید با مساحت تقربا 49 هزار و 300 هکتار در شهرستان های اردل و کوهرنگ قرارگرفته است. در این منطقه 62 گونه پستاندار، 170 گونه پرنده، 35 گونه خزنده، 5 گونه دوزیست‌، و هزار و 100 گونه گیاهی‌، 90 گونه گیاهی انحصاری وجود دارد. منطقه خدا آفرید در یک منطقه سرد کوهستانی قرار گرفته است و به دلیل وجود کوه پایه های مرتعي آب و هوای ملایم و معتدلی دارد.

  تصویری از منطقه شکار ممنوع خدا آفرید

  معدن دره شور روستای قلعه رشید

  هرسال، اهالی و بویژه پیرزنان و زنان دو روستای قلعه رشید و شکرآباد، کار برداشت نمک را در معدن دره شور اردل آغاز می کنند، که تا نیمه های فصل پاییز هم ادامه دارد.
  این معدن، منهای مساحت اطراف آن که منبع انواع گیاهان دارویی است، بیش از 3 هکتار مساحت دارد. برداشت نمک در این معدن، به صورت دستی و سنتی، و در قالبهای بسیار زیبا و دیدنی انجام می شود، که برای مصارف خوراکی و همچنین استفاده احشام وحیوانات، حتی  بازارهای خارج از استان چهارمحال و بختیاری هم صادر می شود.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  روستای قلعه رشید

  هر ساله با فرارسیدن تابستان و ماه خرداد، فصل برداشت نمک خوراکی از معدن روستای قلعه رشید آغاز می شود و نزدیک به 40 نفر از پیرزنان و زنان دو روستای قلعه رشید و شکرآباد، کار آبیاری و برداشت نمک را در این معدن آغاز می کنند که تا نیمه فصل پاییز هم در این معدن نمک مشغول به کار می شوند.

  شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری

  چشمه سرخون 

  چشمه سرخون در شهر سرخون از توابع شهرستان اردل در فاصله تقریبا 140 كیلومتری مركز استان قرار گرفته است .چشمه سرخون از کوه های این منطقه سرچشمه می گیرد و در طول مسیر 20 کیلومتری خود موجب عمران و آبادانی این خطه زیبا می شود .این چشمه در نهایت به كارون می ریزد. در زیر چشمه اكنون مجتمع های شیلات ماهی فعال می باشند.. سرخون به معنای سرچشمه است زیرا کلمات «خن»، «خون» و «خان» در فارسی قدیم به معنای چشمه به کار می‌رفته است. آب این چشمه برای تأمین آب آشامیدنی چندین روستا، آب مورد نیاز چند مزرعه پرورش ماهی و چندین هکتار مزارع کشاورزی استفاده می‌شود اما متأسفانه از آنجا که این چشمه در پایین‌دست تلمبه‌خانه نفتی گندمکار قرار گرفته است، مدتی است آب این چشمه با مواد نفتی مخلوط شده است و باعث به خطر افتادن سلامت مردم منطقه شده است

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  چشمه سرخون
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  چشمه سرخون

  چشمه سرداب رستم آباد

  چشمه سرداب رستم آباد در3 کیلومتری روستای رستم آباد شهرستان اردل قرار گرفته است این چشمه، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردار است و هر روزه بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشد. برای راه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ساخت سكوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این در مكان صورت گرفته است.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  سرداب رستم آباد

  فاصله این نقطه تا شهركرد 120 كیلومتر می باشد. در زیر دست این چشمه مجتمع های شیلات ماهی بسیاری فعال می باشند.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  باغ رستم
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  باغ رستم

  چشمه مولا آلیکوه

   چشمه مولا آلیکوه در شرق روستای آلیكوه از توابع شهرستان اردل واقع شده است و از پائین كوه آلیكوه به سمت روستا سرازیر می شود ، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردار است و هر روزه بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشد. این مکان دارای امکاناتی از قبیل  جاده دسترسی، سكوی نشیمن و سرویس بهداشتی است. فاصله ی این نقطه تا شهركرد 120 كیلومتر می باشد.

  اماکن تفریحی و تاریخی - مذهبی شهرستان اردل

  این شهرستان اماکن مذهبی در روستاها و اطراف خود دارد که شامل امامزاده حلیمه خاتون (روستای سرپیر دشتک) ،امامزاده شاه البرز (روستای آلیکوه)، امامزاده اسماعیل (روستای دورک قنبری) ، امامزاده روستای دوازده امام.  یک مجموعه تفریحی، زیارتی به نام شاهزاده عبدالله نیز دارد که در جنوب این شهر، و در نزدیکی جاده اردل به ناغان واقع شده است.

  کاروان سرای قدیمی در روستای شلیل در جنوب شرقی شهر نیز میزبان گردشگران بسیاریست.

  از دیگر آثار دیدنی و تاریخی شهرستان می توان به بقایای قلعه ابوالقاسم خان بختیاری از خان های معروف ایل بختیاری در شرق شهر اردل ، سنگ نوشته ها و سنگ نگاره های پل مروارید، ایلراه تاریخی ، عشایری دز پارت و... اشاره کرد.

  امامزاده حلیمه خاتون سر پیر

  بقعه زیبای امامزاده حلیمه خاتون روستای سرپیر دشتك در میان روستای سرپیر، در 31 کیلومتری شمال شرقی شهر اردل واقع شده است.
  بنا قدیمی و متعلق به دوره صفویه است که تعمیرات زیادی در دوره های بعد در آن صورت گرفته است. اصل بنا به صورت برج مدور و از داخل به شكل 8 ضلعی بوده است و از خارج به قطر 6 متر و ارتفاع 8 متر است که در ساقه آن 4 پنجره جهت نورگیری طراحی شده است. در جنوب شرق اتاق مرقد، طاقچه های جهت روشن کردن شمع قرار دارد. ضمنا این امامزاده دارای یک سرداب است.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  امامزاده حلیمه خاتون سر پیر

  پل بهشت آباد

  این پل بر روی رودخانه بهشت آباد در 6 کیلومتری شهر اردل و به فاصله 300 متری شمال شرقی روستای بهشت آباد واقع است. بنای آن به دوره قاجار تعلق دارد.
  آب
  بهشت آباد از به هم پیوستن آب کیار و آب جونقان در ابتدای تنگ درکش ورکش جریان می یابد. پل بهشت آباد در انتهای صخره های درکش ورکش در محلی که صخر ه ها پایان می یابد و به نزدیکترین حد خود میرسند احداث شده است. طول پل 20 متر و عرض آن 5/ 3 متر است. ارتفاع پل تا سطح آب 7 متر و مصالح آن از سنگ در بدنه و پایه ها و آجر در طاق دهانه است. این پل دارای یک دهانه با قوس جناقی است.پل بهشت آباد مربوط به دوره قاجار است و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۵۹۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل در دوره قاجار توسط یکی ازخوانین قدرتمند بختیاری، بنام حسینقلیخان ایلخان بختیاری در فاصله شش کیلومتری شهر اردل در کنار روستای بهشت آباد بر روی رودخانه بهشت آباد ساخته شده است.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  پل بهشت آباد

  پل صراط

  پل صراط در 30 کیلومتری شمال غربی شلیل، از توابع شهرستان اردل بین روستای لندی و سرصحرا، بر روی شاخه ای از رودخانه خروشان کارون قرار دارد که عظمت آن ستودنی است. چهار پایه در طرفین رودخانه دیده می شود که در حال حاضر در اثر برخورد امواج از بین رفته اند.
  این چهار ستون که فعلا غیر از چهار توده عظیم از سنگ و ساروج چیزی از آ نها باقی نمانده است ظاهرا با کمک لبه های ارتفاعات مقابل و چهار نقطه کنده کاری شده و چهار ستون ضربه گیر پل را نگه داشته اند. این صخره به گونه ای است که ساختن پل بر روی آن به دشواری صورت گرفته است.
  حتی می توان گفت با امکانات پل سازی امروزی چنین بنایی را به سختی  میتوان  ساخت. مصالحی که در این پل به کار رفته است تماما در کوره پخته شده و بیشتر شبیه به آثار دوران اشکانی می باشد. ارتفاع پل نسبت به سطح رودخانه به 100 متر می رسد.

  قلعه ابوالقاسم خان اردل

  قلعه اردل به دستور ابوالقاسم خان بختیاری در اواخر دوره قاجاری ساخته شده است. ساختمان اصلی دارای سه بنای شاه نشین با ایوان های ستون دار در جهات شمال، جنوب، غرب و ابنیه جانبی در جهت مشرق بوده كه در سال 1355 بخش عمده ای از آن تخریب گردیده است. سرستون ها، ستون ها و سنگ قبور نفیس خوانین در این بنا از بخش های قابل توجه هستند.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
  قلعه ابوالقاسم خان بختیاری

  روستای آبشاران علیا

  روستای آبشاران علیا یکی از روستاهای استان چهارمحال و بختیاری و از توابع شهرستان اردل، دهستان مشایخ می باشد .در این روستا حدود ۵۳ خانوار زندگی میکنند. محصولات این روستا شامل برنج و انار می باشد.این روستا بین دو کوه بسیار بلند محصور می باشدشده است و دارای یک رودخانه زیبا و خروشان است .در برخورد اول با مردم این روستا صفا وصمیمیت را به چشم می بینید این روستا دارای چشم اندازهای بی نظیری می باشد.

  تصویری از آبشاران علیا

  کاروانسرای شلیل

  کاروانسرای شلیل، روستایی از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل است.این کاروانسرا که ابتدا در مسیر جاده خوزستان و در نزدیکی پل شلیل و پل مروارید ساخته شده در دوره پهلوی اول مورد بازسازی قرار گرفته است ، مصالح استفاده شده در آن سنگ لاشه -سنگ تراش است و سقف آن مسطح است. دردوره پهلوی اول و پس از کشتار سربازان اعزامی به خوزستان توسط تعدادی سرداران بختیاری از این بنا بعنوان پاسگاه انتظامی عشایری نیز استفاده می شده است.

  تصویری از کاروانسرای شلیل 

  صنایع دستی اردل

  صنایع دستی در هر شهر از آداب و رسوم آن یاد می کند و نمایان گر فرهنگ و تمدن آنجاست، اردل هم مانند دیگر شهرستان های استان چهار محال و بختیاری صنایع دستی بخصوصی دارد که گلیم ، جاجیم و خورجین از معروف ترین صنایع این شهرستان به شمار می رود و همینطور در نوع پوشش و جامه های محلی این شهر نیز میتوان از البسه محلی آنها که با سرمه دوزی همراه است به عنوان یک صنایع دستی یاد کرد، اکثر گردشگران از این صنایع دستی به عنوان سوغات نیز یاد میکنند.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری

  سوغات شهرستان اردل

   به دلیل فراوانی شغل دامداری و کشاورزی اغلب سوغات اردل از محصولات منحصربفرد لبنیاتی تهیه میشود، دام های که در این مناطق به چراگاه برده می شوند و از علوفه طبیعی و سالم تغذیه می کنند، فرآورده های لبنی مناسبی مانند : شیر ، ماست ، پنیر و کره خواهند داشت که به زحمت تهیه شده و در اختیار گردشگران به عنوان سوغات این شهرستان گذاشته می شود.

  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری

  زنان عشایر این مناطق نیز قالی های محلی به نام قیصری و دشتکی می بافند که در نوع خود به دلیل ترکیب رنگ ها بسیار زیبا و جذاب هستند، نخ این نوع قالی ها از پشم های حیوانات به دستان زحمت کش عشایر تهیه شده که ارزش آنها را بسیار بالا می برد و در کنار این سوغات از دیگر صنایع دستی که توضیح داده شده می توان به عنوان سوغات این شهرستان یاد کرد.

   فاصله شهر اردل تا سایر شهرها

  فاصله شهر اردل تا فاصله به کیلومتر
  شهرکرد 77
  بروجن 88
  فارسان 51
  کوهرنگ 107
  سامان 94
  خوزستان 380
  اصفهان 160

  مسیر رفتن به شهرستان اردل

   

  کلام آخر درباره اردل

  سفر به این شهر برای شما دوستان که فکر آغاز یک مسافرت جذاب همراه با آگاهی از فرهنگ و آداب یک شهرستان در دل استان زیبای چهار محال و بختیاری هستید بهترین پیشنهاد است و امیدواریم با توضیحات و اطلاعاتی از این شهرستان توانسته باشیم کمکی به شما برای انتخاب یک مقصد خوب برای مسافرت در کشور عزیزمان ایران کرده باشیم.

  سفر به این شهر زیبا خوش بگذره بهتون

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید: جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری

   

    مارادرشبکه های اجتماعی زیردنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

  17 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  بروجن کجاست؟
  بروجن کجاست؟
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
  10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
  شهرستان بن
  شهرستان بن
  شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
  شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
  پل تاریخی بهشت آباد اردل | استان چهارمحال و بختیاری
  پل تاریخی بهشت آباد اردل | استان چهارمحال و بختیاری
  مطالب تصادفی
  مسجد جامع چالشتر
  مسجد جامع چالشتر
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری | به همراه توضیح کامل (10 شهرستان و 20 شهر )
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری | به همراه توضیح کامل (10 شهرستان و 20 شهر )
  معنی پرچم برخی کشور های آمریکایی (جذابیت در بررسی نمادها و رنگ ها در پرچم ها)
  معنی پرچم برخی کشور های آمریکایی (جذابیت در بررسی نمادها و رنگ ها در پرچم ها)
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر