10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور

15 دی 1397
13802
34
4

شهرستان سامان، نگین گردشگری استان چهارمحال و بختیاری و یکی از مهمترین شهرستان های این استان است. شهرستان سامان با برخورداری از جاذبه های گردشگری بی شمار تاریخی و طبیعی و همجواری با رودخانه زیبای زاینده رود یکی از قطب های اصلی گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است.

استان چهارمحال و بختیاری جزء سردسیرترین استان های کشور می باشد که در ارتفاعات بلند از سطح دریا واقع شده، اقیلم کوهستانی این استان چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند، دراین مقاله قصد داریم تا شما را شهرستان سامان یکی از زیباترین شهرستان های این استان آشنا سازیم و توضیحاتی از موقعیت جغرافیایی، جاذبه های گردشگری، آب و هوا، مناطق تاریخی-مذهبی، صنایع دستی و سوغات آن برای شما ارائه دهیم تا شاید اگر مقصدی برای سفر خود انتخاب نکرده اید بتوانیم راهنمای برای یک مسافرت خاطره انگیز باشیم.

شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
رودخانه باشکوه زاینده رود در شهرستان سامان

شهرستان سامان یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری است که در سال ۱۳۹۱ به شهرستان ارتقا یافت. این شهرستان شامل بخش زاینده رود ،شهر هوره ، شهرک دشتی و روستاهای تاریخی یاسه چای ، سوادجان و شوراب صغیر ، شوراب کبیر ، چم چنگ و ایل بیگی … می‌باشد.[مرکز این شهرستان، شهر سامان است.(ویکی پدیا)

 

 رفتینگ و قایقرانی در زاینده رود  
  توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ سامان 

سامان کجاست؟ (موقعیت جغرافیایی شهرستان سامان)

شهرستان سرسبز سامان در دامنه شرقی کوه شیراز و در کنار رودخانه زاینده رود و در ۵۰ درجه و ۵۳ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه ۲۷ دقیقه عرض شمالی قرار دارد. این شهرستان در فاصله حدود 22 کیلومتری شمال شرقی شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و 85 کیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است. شهرستان سامان به دلیل نزدیکی به مرکز استان از رونق خوبی برخوردار است، مساحت کلی سامان چیزی حدود 460 کیلومتر مربع است که جعمیت 36 هزار نفری را در خود گنجانده است.

آشنایی با این ورزش مفرح رفتینگ و رفتینگ زاینده رود
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
نقشه شهرستان سامان

شهرستان سامان، حدود 458 کیلومتر مربع مساحت دارد و شامل دو بخش، یک شهر و چهار دهستان است و دارای 2000متر ارتفاع از سطح دریا است. شهر زیبای سامان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان‌هایی سرد و تابستان‌هایی ملایم است.

شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
پیچ و تاب زاینده رود در شهرستان سامان

این شهرستان سرسبز بعلت طبیعت زیبا و دل انگیز خود، باغات فراوان میوه و هم جواری با رودخانه پر پیچ و تاب زاینده رود یکی از کانون های مهم گردشگری استان چهارمحال و بختیاری است و سالانه پذیرایی مسافران زیادی از سراسر کشور است که به قصد تفرج و بهره مندی از  تاریخ و فرهنگ این منطقه، آب و هوای دل انگیز، باغات و حاشیه رود خانه زیبای زاینده رود راهی این دیار می شوند.

زیباترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
زاینده رود زیبا

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی شهرستان سامان

در مورد نامگذاری این شهرستان مطالب و اظهار نظرهای مختلفی وجود دارد. عده ای معتقدند چون در زبان ترکی سامان به معنای کاه است و بعلت وجود گندم و کاه فراوان  در این شهرستان ، این منطقه سامان نامیده می شود. عده ای نیز بر این باورند که چون سامان در زبان فارسی به معنای حد و مرز است و این شهرستان مرز شمالی بین استان چهارمحال و بختیاری و استان اصفهان است، سامان نامیده می شود. در مورد علت نامگذاری این شهر نظرات مختلف دیگری هم وجود دارد. وجود مکان ها و آثار تاریخی شهر مانند قلعه ها نشان از قدمت و تاریخ این شهرستان دارد.

جمعیت شهرستان سامان

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال ۱۳۹۵  انجام شد جمعیت این شهر ۱۴٬۱۹۲ نفر (در ۴٬۵۵۴ خانوار) بوده‌است.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
اطراف پل زمانخان

مردم شهرستان سامان

مردم شهر سامان به زبان ترکی و فارسی صحبت می کنند و زبان مردم  شهر سامان و روستاهای اطراف ترکی قشقایی و فارسی است که البته مردم در سطح شهر و مدارس به زبان فارسی تکلم می کنند.در حال حاضر تعداد زیادی از ساکنان این شهرستان به کشاورزی، دامداری و باغداری مشغول هستند، گردو ، بادام وهلو از محصولات اصلی این شهرستان است. مردم این استان پیرو مذهب تشیع می باشند.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
باغات شهرستان سامان

با اینکه شهر سامان شهر کوچکی است اما زادگاه شاعران به نامی نظیر دهقان سامانی، عمان سامانی، قطره، نیسان، ذره و...است  و در دوران معاصر نیز زادگاه شعرا و ادبا متعددی است که هر کدام صاحب آثار هستند. دهقان سامانی، شاعر بنام در وصف زادگاهش چنان گفته:

سامان که بود به زیر کوه شیراز               داده است به روح مرغ سعدی پرواز

آن مرغ شده به قالب دهقان باز                          گوید غزل و همی برآرد آواز

ای دل ار میطلبی مملکت جانی را            رو به سامان و ببین جنت روحانی را

دهی آراسته بینی چو بهشت            مستعد گشته به هر فصل گل افشانی را

جاذبه های گردشگری شهرستان سامان

شهرستان سامان یکی از مناطق بسیار زیبا و توریستی استان چهارمحال و بختیاری می باشد که بدلیل موقعیت و شرایط خود مستعد جذب توریست های زیادی است.  گذر زاینده رود از نزدیکی این شهر و وجود باغات مختلف منطقه سامان را به صورت تفریحگاهی بسیار مناسب برای مردم استان و سایر گردشگران درآورده است.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
ماهیگیری در رودخانه زاینده رود

در ادامه به معرفی تعدادی از شاخص ترین مناطق گردشگری این شهرستان می پردازیم.

پل تاریخی زمانخان

پل زمانخان یکی از مهمترین پل های ساخته شده بر روی رودخانه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری است. این پل شاهکاری از معماری دوران صفوی است که در 5 کیلومتری شهرستان سامان بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردیده است، درباره احداث این پل مطالب زیادی عنوان شده است که مشهورترین آنها این است که در زمان کوچ ایل قشقایی یک کودک در آب رودخانه زاینده رود غرق شده و به اعتراض مادر آن کودک، زمانخان رئیس ایل با آجر و سنگ مسیر رودخانه را عوض کرد و پل را بنا می کند.

برای آشنایی بیشتر با پل زیبا و تاریخی زمانخان در شهرستان سامان، کلیک کنید
شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
پل تاریخی زمانخان
شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
نمایی از پل زیبای زمانخان

حاشیه زاینده رود

رودخانه زاینده رود به طول 420 کیلومتر از چشمه ها و رودخانه های متعددی تشکیل شده است که از دهستان شوراب سرچشمه می گیرد، الحاق آب کوهرنگ به زاینده رود به میزان قابل توجهی رودخانه زاینده رود را افزایش می دهد.. تمامی حاشیه زاینده رود از شهر سامان تا روستای قراقوش دارای مناظر بسیار زیبا و چشم نواز است.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
حاشیه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری

پل هوره

پل هوره در دوره پهلوی دوم احداث شد، نام هوره به دلیل روستای هوره است این پل دارای 7 دهانه و 8 ستون است ، دهانه مرکزی بزرگتر از سایر دهانه ها است. طاق ها نیم دایره و به روش رومی سنگ چین شده که ارتقاع آنها حدود 7 متر است که با سنگ و ملات ماسه و سیمان ساخته شده، این پل زیبا و دیدنی از توریستی ترین جاذبه های شهرستان سامان محسوب شده و بهترین زمان برای سفر به آنجا فصل بهار و تابستان است که سبزی درختان حاشیه رودخانه فضای زیبای را برای گردشگران خلق می کند.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
پل هوره
شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
پل روستای زیبای هوره

رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس 

روستای زیبا و دیدنی یاسه چاه

یاسه چاه در زبان ترکی به معنی رودخانه ی عریض و پهن می باشد،  خرابه های حمام قدیمی دوره قاجاریه هنوز در روستا وجوددارد. مردم این روستا مذهب مذهب شیعه جعفری دارند.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
بافت قدیمی روستای یاسه چاه

مناظر و بافت روستای یاسه چاه قطعا برای هر بیننده ای جذاب خواهد بود. این روستای کوهستانی در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا واقع شده که آب و هوایی ملایم و مطبوع در فصل بهار و تابستان دارد، اما در فصل زمستان هوایی نسبتاً سرد بر آن حاکم است.

یاسه چاه در محدوده میانکوهی با خانه های در شیب دامنه کوه که از خشت و گل وساخته شده اند واقع شده، همه این موارد جلوه جذابی به این روستا بخشیده اند.

بیشتر بخوانید: روستای زیبای یاسه چاه
شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
مناظر زیبای شهرستان سامان

آرامگاه دهقان سامانی

میرزا ابوالفتح معروف به دهقان سامانی از شاعران شهرستان سامان که در سال 1265 متولد شده و آثاری در زمینه های شعر فارسی مانند غزل ، قصیده ، قطعه و رباعی تجلی یافته که از منظومه های او عبارتند از: داوود نامه، سلیمان نامه و هزار دستان. این شاعر نامدار در سال 1326 چشم از جهان فرو بست و مقبره او در شهرستان سامان واقع گردیده که از لحاظ معماری و شیوه ساخت بسیار درخور توجه است و بسیاری از گردشگران برای ادای احترام به وی در این مقبره حضور پیدا می کنند.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
آرامگاه شاعر دهقان سامانی

روستای سوادجان

یکی از روستاهای زیبای شهرستان سامان، با دالان های تاریخی معروفش، روستای سوادجان است. دالان های سرپوشیده روستای سوادجان حدود 600 سال قدمت دارند  و به طول یک کیلومتر روی گذرگاه‌ها ساخته شده‌اند. علاوه بر این دالان ها، وجود باغات فراوان میوه، رودخانه زاینده رود و ورزش شاد و مفرح رفتینگ این روستا را به یکی از مهمترین مکان های گردشگری شهرستان سامان تبدیل کرده است.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
دالان های قدیمی روستای سوادجان

 

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
رفتینگ زاینده رود در اطراف روستای سواد جان

پل کاهکش

پل کاهکش در روستای کاهکش در شهرستان سامان و در حدود 25 کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است. روستای کاهکش در حاشیه زاینده رود واقع شده است و با روستاهای شوراب صغیر، چم نار و چم خرم همسایه است. این روستا دارای باغات گسترده بادام و هلو است.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
اطراف پل کاهکش

روستای کاهکش شهرستان سامان استان چهارمحال و بختیاری

امامزاده بابا پیر احمد 

بقعه این امامزاده در 10 کیلومتری شهر سامان، 17 کیلومتری شهر بن، 47 کیلومتری شهرکرد و در کنار زاینده رود واقع شده است. بنا متعلق به دوره صفویه و شامل ایوان، گنبد، ضریح و صحن می باشد.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
امامزاده بابا پیر احمد

در سالیان اخیر، علاوه بر مرمت اتاق مرقد و پوشش ازاره و کف از مرمر، تعمیرات وسیعی در آن انجام شده است. در زیر گنبد، نقاشی های زیبایی به چشم می خورد که ظاهرا متعلق به دوره قاجار یه است و بخش های اعظم آن از بین رفته است. 
به جهت واقع شدن بقعه در میان باغات میوه و غیره و وجود رودخانه زاینده رود در مجاورت آن، باعث شده است که زایران و گردشگران ز یادی جهت زیارت و سیاحت به این محل زیبا روی آورند.به اعتقاد اهالی، امامزاده بابا پیر احمد فرزند امامزاده سید بهاء الدین محمد و از نوادگان حضرت امام موسی کاظم است. این ادعا منشأ صحیحی دارد.

 روستای هوره

پیشینه تاریخی روستای هوره به 700 سال پیش مربوط می شودروستای کوهستانی هوره مرکز بخش زاینده رود در شهرستان سامان در 11 کیلومتری شمال غربی شهر سامان قرار دارد. این روستا از شمال غربی به کوه اوزون داغ محدود می شود. رودخانه زاینده رود در شرق این روستا جریان دارد.

به روایت منابع محلی، یکی از خوانین قشقایی به نام ولی خان این روستا را بنا نهاده است. هور به معنی پیشروی آب در بیشه یا خشکی است و یکی از روایت ها در مورد وجه تسمیه روستا این است که آب رودخانه زایند ه رود روی زمین ها به حالت باتلاق مانند پخش میشود و به این محل هور یا هوره گفته اند و یا هور به منطقه ای گفته میشود که اطراف آن ارتفاعات وجود داشته باشد.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
روستای هوره

دشتهای زیبای لاله، چمنزارهای دلنواز، باغها و تفرجگاههای دامنه های ارتفاعات ازجاذبه های طبیعی این روستا است. از مهمترین جاذبه های این روستا می توان به پل هوره، بقایای قلعه تاریخی و دشتهای زیبای لاله، چمنزارهای دلنواز و حاشیه رودخانه زاینده رود باغ ها و تفرجگاه های دامنه ارتفاعات اشاره نمود . روستای هوره از طریق شهركرد، بن، سامان باجاده آسفالت قابل دسترسی است.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت روستای هوره

مسجد جامع سامان

این مسجد از مساجد تک شبستانه وقاجاری سامان است وشبستان آن به شکل ستون دار با ستون سنگی وسه ردیف تاق کلمبو است.دور شبستان دارای آزاره آجری با نقش خفته راسته و طاقهای آن آجری با نقوش متنوع است.ورودی مسجد به شکل تو رفته ودر شمال شبستان تاریخی واقع شده وپس از آن هشتی آجری با درهای مشبک چوبی قراردارد.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
مسجد جامع سامان

آسیاب آبی پل زمانخان

آسیاب آبی پل زمانخان در مجاورت جنوبی پل زمانخان از نمونه ابنیه آبی است كه در گذشته بسیار متداول بوده و سنگهای آسیاب به كمك حركت آب به گردش در  می آمده است. قدمت این آسیاب آبی همزمان با بنای پل تاریخی زمانخان و به عهد صفویه میرسد و گردش آن به كمك انشعابی از آب رودخانه صورت میپذیرد .آسیاب آبی پل زمانخان سالم و پا برجاست اما مدتهاست كه به صورت چایخانه سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.به علت با صرفه بودن آسیابهای مدرن، دیگر از آسیاب آبی استفاده نمیشود. آسیاب آبی پل زمانخان در رده آثار تاریخی ملی به ثبت رسیده است .

آشنایی با شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
آسیاب آبی پل زمانخان

صنایع دستی و سوغات شهرستان سامان

از صنایع دستی سامان به مانند دیگر شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری می توان به گلیم ، خورجین و  نمد اشاره کرد که توسط زنان خوش ذوق سامان با احساسی زیبا طرح و نقش زده خواهد شد. تحفه ای که از این شهرستان می توان به عنوان سوغات برای خویشاوندان خود ببرید، گردو ، بادام و هلو است که با توجه به منطقه کوهستانی سامان این محصولات کشاورزی به فراوانی در آنجا کشت می شود. مغز بادام و گردو در کنار سایر خشکبارها بسیار خوش طعم و فوق العاده سامان را می توان به عنوان بهترین سوغات خوراکی برای خوشاوندان خود هدیه ببرید.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
سوغاتی ها و محصولات شهرستان سامان
شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
برداشت بادام در شهرستان سامان

موقعیت و مسیر دسترسی|نقشه| شهر سامان

فاصله اصفهان تا شهر سامان

فاصله شهر اصفهان تا سامان 102 کیلومتر است که حدود 1 ساعت و 22 دقیقه زمان می برد.

شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری
فاصله اصفهان تا سامان

روستاهای شهرستان سامان

این شهرستان دارای روستای زیر می باشد. روستاهای شهرستان سامان دارای محیط طبیعی زیبا و جاذبه های گردشگری بسیاری می باشند. فهرست روستاهای این شهرستان را در جدول زیر مشاهده کنید.

ردیف نام روستا
1 روستای ایلبگی
2 روستای دشتی
3 روستای سوادجان
4 روستای چلوان
5 روستای چم جنگل
6 روستای چم چنگ
7 روستای چم خرم
8 روستای چم خلیفه
9 روستای چم کاکا
10 روستای چم زین
11 روستای چم عالی
12 روستای چم نار
13 روستای شوراب صغیر
14 روستای شوراب کبیر
15 روستای کاهکش
16 روستای گرمدره
17 روستای قراقوش
18 روستای قوچان
19 روستای صادق آباد
20 روستای مارکده
21 روستای یاسه چاه
22 روستای محمد آباد طباطبایی

فاصله شهر سامان از سایر شهرهای استان چهارمحال و بختیاری

فاصله تا کیلومتر
شهرکرد 29
بروجن 86
اردل 118
لردگان 189
آلونی 160
فارسان 55
شلمزار 62
چلگرد 111
بن 34

در ادامه فیلمی مربوط به شهرستان توریستی سامان را مشاهده کنید.

 

منبع : بیا تور

در ادامه بخوانید: شهرستان زیبای کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

با ما در اینستاگرام همراه باشید 

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

25 اظهار نظر
مطالب مرتبط
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان بن
شهرستان بن
ساکنان استان چهارمحال و  بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
ساکنان استان چهارمحال و بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
کوهرنگ کجاست؟
کوهرنگ کجاست؟
19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
مطالب تصادفی
باغ فین کاشان
باغ فین کاشان
اختلاف زمانی ایران با کشورهای مختلف
اختلاف زمانی ایران با کشورهای مختلف
معنی پرچم برخی کشورهای اروپایی (هر رنگ در پرچم یک معنی جذاب دارد)
معنی پرچم برخی کشورهای اروپایی (هر رنگ در پرچم یک معنی جذاب دارد)
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر