شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد

18 بهمن 1397
5155
20
2

شهرکرد و شهرستان شهرکرد یکی از زیباترین و خوش آب و هواترین شهرستان های کشور، در استان چهارمحال و بختياري با مرکزیت شهر شهرکرد است. این شهرستان با طبیعت بسیار زیبا، آب و هوای خوش ،جاذبه های تاریخی و مکان های متعدد گردشگری یکی از مقاصد مهم گردشگری است که هر ساله گردشگران زیادی را بخود جذب می کند.
این شهر که بخاطر داشتن بیشترین ارتفاع در بین مراکز استان ها به نام بام ایران خوانده می شود در تابستان ها دارای آب و هوایی خنک و بسیار لذت بخش است و به همین علت مکان بسیار مناسبی برای گردشگران در ماههای گرم سال است.

شهرستان شهرکرد
چشمه زنه هفشجان

شهرستان شهرکرد (shahre kado) با جمعیتی بالغ بر 283 هزار و 210نفر شامل 3 بخش، 9 شهر، 4 دهستان می باشد شهرکرد با ارتفاع 2006 متری از سطح دریا بلندترین مرکز استان و به بام ایران مشهور است. شهركرد، فرخشهر، هفشجان، كيان، سورشجان، چالشتر، نافچ، ،طاقانك از شهرهاي اين شهرستان مي باشند.

برنامه تورهای رفتینگ در رودخانه زاینده رود 
شهرستان شهرکرد
نمایی از شهرکرد

شهرستان شهرکرد (shahre kado) از غرب به شهرستان فارسان، از جنوب به شهرستان های بروجن و کیار، از شمال به شهرستان های بن و سامان و از شرق به استان اصفهان محدود می شود. اب وهوای شهرکرد در تابستان خنک و در زمستان سرد و برف گیر است.

مردم شهرکرد به زبان فارسی و لهجه دهکردی صحبت می کنند. مردم شهرکرد بختیاری نبوده اگرچه بختیاری های زیادی در شهرکرد ساکن هستند. شهرکرد بخاطر قرار گیری در دل کوه ها و بعلت ارتفاع بالای خود دارای آب و هوایی تمیز و پاکیزه است و طبیعت بسیار زیبا و سر سبزی دارد. 

رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس ، رفتینگ در زاینده رود  
 توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ

موقعیت جغرافیایی شهرکرد

شهرستان شهركرد، با مركزيت شهر شهركرد و با مساحت 2006 كيلومتر مربع در مشرق و شمال شرقي استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است و حدود 12% از مساحت استان چهارمحال و بختیاری را دارا میباشد.

این شهرستان در طول شرقی ۴۹ درجه و ۲۲ دقیقه تا ۵۰ درجه و ۴۹ دقیقه‌ قرار گرفته و از نظر عرض جغرافیایی در عرض شمالی ۳۲ درجه و ۲۰ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۳۱ دقیقه واقع شده ‌است. به لحاظ وضعیت توپوگرافی این شهرستان در بخش شرقی سلسله جبال زاگرس و در حاشیه گسل زاگرس قرار گرفته و مهم‌ترین ارتفاعات آن  کوه جهانبین است که حدود 3300 متر ارتفاع دارد(ویکی پدیا )

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان شهرکرد
شهرکرد کجاست؟

پیشینه تاریخی شهرستان شهرکرد

شهرستان شهرکرد دارای تاریخ و تمدنی دیرین است. وجود تپه های تاریخی در این شهرستان و پیدا شدن سکه هایی از دوران ساسانی و اشکانی گواهی بر این مدعاست. بر اساس یافته های باستانشناسی و استقرار تپه های باستانی در این شهرستان(گورکای تپه و تپه سراب شهر کیان با قدمت حدود 7000ساله، تپه اسکندری هفشجان با قدمت 9000ساله و...)مربوط به هزاره های پیش از میلاد مسیح، می توان قدمتی در حد هزاره های مذکور برای استقرار بشر در این ناحیه قائل شد.
نام شهرکرداز دوران  زندیه در متون و کتب تاریخی دیده می شود همچنین از  چالشتر در نزدیکی شهرکرد به عنوان مرکز حکومتی در کتب تاریخی نام برده شده است که هنوز قلعه قدیمی و بقایای آن پا برجاست.

شهرستان شهرکرد
قلعه چالشتر

شهرکرد به چه معناست؟ (shahre kado)

 شهرکرد در گذشته ده کرد نامیده می شد که در شهریور سال 1314 خورشیدی از ده کرد به شهرکرد تغییر نام داد در مورد نام این شهر صحبت ها و نظریه های مختلفی وجود دارد. عده ای معتقدند که شاپور دوم در نامه نگاری های خود نام دژگرد که دژی مستحکم در منطقه زاگرس بوده است را آورده دژ در زبان فارسی به معنای قلعه و گرد نیز به معنای پهلوان است. پس از تسلط اعراب و عوض شدن حرف ژ و گ این نام نیز به ده کرد تغییر پیدا کرده است.

عده ای نیز معتقدند که در گذشته بعلت اینکه عده ای از کردها در مراتع این منطقه به کار گله داری مشغول بوده اند از این رو این منطقه به این نام خوانده می شود. البته تعدادی از ساکنان شهرکرد نیز بر این باورند که از آنجایی که در گذشته پیشه نمد مالی در این شهر رواج داشته و نوعی بالا پوش به نام کردین در این ناحیه برای استفاده چوپانان تولید می شده است این ناحیه ابتدا ده کردین نامیده شده و به مرور زمان به ده کرد تغییر نام داده است.

مردم شهرستان شهرکرد  به زبان فارسی تکلم می کنند. مردمان مناطق بختیاری به زبان بختیاری صحبت می کنند و هرچه به سمت خوزستان پیش برویم جمعیت بختیاری ها بیشتر می شود.

رفتینگ چیست؟ تورهای رفتینگ

 
شهرستان شهرکرد
شهرستان شهرکرد- کوه جهانبین

جاهای دیدنی|جاذبه های گردشگری| شهركرد

از مهمترین جاذبه های گردشگری، تاریخی و زیارتی شهرستان شهرکرد می توان از این اماکن نام برد.

مجموعه تاریخی فرهنگی قلعه چالشتر، خانه آزاده چالشتر، قلعه اسفندیار خان بختیار(سردار اسعد اول) فرخشهر، قلعه امیر مجاهد روستای شمس آباد، قلعه نصیر خان بختیاری(سردار جنگ) روستای سورک، موزه مردم شناسی فرخشهر، موزه دفاع مقدس شهرکرد، اتاق آیینه شهرکرد، امامزاده شهر کیان، امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد، امامزاده سلطان سبزه پوش اشگفتک، امامزاده شاه منظر هفشجان، مسجد جامع شهر چالشتر، مسجد تاریخی روستای هرچگان، مسجد جامع شهرکرد(مسجد خان)، سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد، عصارخانه فرخشهر، سنگ نبشته های گردنه رخ، سنگ نگاره ها و تپه های باستانی هفشجان ، پارک ملت شهرکرد، چشمه زنه هفشجان، چشمه وقت و ساعت و...

در ادامه به معرفی تعدادی از این جاذبه های گردشگری می پردازیم. لازم به ذکر است که جاذبه های گردشگری که به آن اشاره شد، مکان های دیدنی هستند که در شهرستان شهرکرد واقع شده اند و استان چهارمحال و بختیاری دارای مکان های دیدنی و جذاب بسیار زیادی می باشد که در سرتاسر این استان گسترده شده اند. در صورت تمایل برای آشنایی با همه چیز در مورد استان چهارمحال و بختیاری، جاذبه های گردشگری هر شهرستان، چشمه ها، کوهها، آداب و رسوم مردم و.... می توانید از طریق لینک زیر اطلاعات دقیق و کاملی را به دست بیاورید.

همه چیز در مورد استان چهارمحال و بختیاری

شهرستان شهرکرد

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر بافت قدیمی چالشتر را در خود جای داده است.با آنکه بخش های قابل توجهی از برج و باروهای قلعه چالشتر منهدم شده است، امروزه خیابان هایی که محیط مستطیل شکلی را در مرکز چالشتر بوجود آورده اند پیرامون قلعه را به خوبی آشکار کرده است.در تمامی اسناد مالکیت های موجود، حد املاک و منازل مسکونی محدوده قلعه و حصار قلعه  به شارع عام محدود شده است که این موضوع از نظر حقوقی نیز بسیار قابل اهمیت است.بنا بر گفته کهنسالان بومی چالشتر و شواهد موجود و نیز بر پایه بررسی یک عکس هوایی، قلعه دارای 22 برج مدور با چهار دروازه به سوی نافچ، سامان، دهکرد و سورشجان بوده است. .

شهرستان شهرکرد
قلعه چالشتر

سر در و دروازه ای بود که بسیاری از آن ها از بین رفته است بازمانده های آن نیز در روند توسعه شتابناک کنونی در معرض خطر انهدام جدی قرار گرفته است.باروی قلعه نما و پوسته ای آجرین دارد در بررسی های ناشی از تخریب برج و باروهای تپه دو دوره دیوارکشی آشکار است که بنا بر شواهد دوره نخست می تواند مربوط به دوره صفوی باشد که ترکیب آن خشت و گلی و قطور تراست و پوسته رویی مربوط به دوره قاجار با نمای آجری مغز خشتی دارد.

شهرستان شهرکرد
مسجد جامع چالشتر

گرمابه پرهیزکار

گرمابه در سال 1326 توسط ابوالقاسم خان آزاده چالشتری ساخته شد. این حمام ازحمام های دوقلوی زنانه و مردانه است و دارای انبار سوخت، سردر، ورودی، گاو رو، اصطبل ودكانهایی بوده است كه در توسعه نامطلوب شهری تخریب شده است و فضاهایی مثل گاو رو و تون آن حذف شده است.

شهرستان شهرکرد
گرمابه پرهیزکار شهرکرد

بیشتر عرصه حمام را بخش مردانه به خود اختصاص داده است . این حمام قبلا دارای سردر كاشی کاری با كاشی هفت رنگ و تاریخ 1326 بوده است و بعد از تخریب بدنه ورودی، جداره آجری جدید با نمای سنتی برای آن ساخته شده است. حمام زنانه مقیاس كوچكی از حمام مردانه با فضاهای مختصر راهرو و ورودی، سربینه، میان در و گرمخانه است. در حال حاضر موزه باستانشناسی شهركرد در این مكان قرار گرفته است.

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری

امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون

از جمله امامزاده های معروف و مورد احترام مردم استان چهارمحال و بختیاری، امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون یا امامزاده دو معصوم شهرکرد است. بقعه ی این دو امامزاده از بناهای قدیمی و تاریخی شهرکرد به شمار می رود ور در هسته مرکزی و بافت قدیمی شهر قرار دارد. به لحاظ وِیژگی های معماری و تاریخی این بنا به شماره2589در تاریخ 1378 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

شهرستان شهرکرد
امامزاده دو معصوم شهرکرد

مسجد اتابکان شهرکرد

مسجد اتابكان یكی از بناهای دوران اتابكان لر است كه در سال 605 هجری ساخته شده است.به طوری كه فرم و محدوده بنا، نشان میدهد وسعت مسجد بیش از این بوده ولی در زمان های مختلف تغییراتی در آن صورت گرفته است.

شهرستان شهرکرد
مسجد اتابکان شهرکرد

جنس بنای این مسجد از خشت است و به سال 1351 به شماره 929 جزو آثار ملی به ثبت رسید و توسط سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شد.

تپه گورکای

تپه گورکای، در شمال روستای شهرک از توابع بخش مرکزی شهرکرد در 4 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد قرار دارد. در سال 1367 ه. ش هیأت باستانشناسی اعزامی سازمان میراث فرهنگی کشور به استان، 6 مورد گمانه زنی بر روی تپه گورکای انجام داده و معلوم شد که این محل در هزاره 7 پیش از میلاد محل سکونت بشر بوده است.

شهرستان شهرکرد
گورکای تپه شهرکیان

سفالهای به دست آمده با نقشهای حیوانی، گیاهی و هندسی در تپه و مقایسه آنها با سفال های نواحی مسکونی پیش از تاریخ دشت خوزستان، شهر سوخته سیستان، تپه سیلک کاشان، تپه حصار دامغان، تپه ابلیس و تپه یحیی در استان کرمان، گیان نهاوند، چشمه علی ری و... می رساند که در 7 هزار سال پیش از میلاد، تپه گورکای نقش گسترش دهنده فرهنگ شوش را به فلات مرکزی ایران داشته است. 
 

اتاق آیینه شهرکرد

این خانه حدود 140 سال قدمت داشته و یکی از زیباترین خانه های به یادگار مانده از معماری دوران قاجار در شهرکررد می باشد. بخش مهم این خانه که تالار یا اتاق آیینه نامیده می شود در واقع اتاق شاهنشین به شکل شکم دریده یا چلیپایی است که در معماری مسکونی قاجاری بسیار دیده می شود. اتاق آیینه بخشی از عمارت بزرگ متعلق به خانواده محمدیه بوده است که دارای فضای های بزرگ، باربند، میان سرا، اندرونی، حیاط خلوت و انبار بوده است که  بسیاری از قسمت ها در جریان خیابان کشی ها تخریب و از بین می رود

شهرستان شهرکرد
اتاق آیینه
در مورد اتاق آیینه شهرکرد بیشتر بخوانید. 

پارک سر چشمه و چشمه دروغ زن فرخشهر

این پارک با مساحتی بالغ بر 120000متر مربع دارای چشمه ای پر از آب و فضای سبز زیبا و چشم نواز و جنگلی است. اولین چیزی که در بدو ورود چشم هر بیننده ای را خیره می سازد آب نمای زیبای این پارک است که بر روی استخرهای پارک قرار دارد. اساس آبادانی و شکل گیری پارک سرچشمه فرخشهر چشمه ای است به نام دروغ زن آب. این چشمه بسیار با ارزش که در مسیر خود برکت و زیبایی و شکوفایی را به ارمغان می آورد جاذبه دلنشینی را آفریده است. راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، اغذیه فروشی، دسترسی به واحدهای پذیرایی و اقامتی شهرکرد و پارکینگ از امکانات و تسهیلات موجود در این منطقه زیبا می باشد.

شهرستان شهرکرد
پارک سر چشمه فرخشهر

پل خراجی

این پل از پل های دوره قاجاریه است ولی پایه و شالوده آن به قرن ها پیش تعلق دارد. پل خراجی دارای ده دهانه طاق است كه طاقها با آجر و موج شكنها به دلیل جریان آرام آب رودخانه به صورت گرد ساخته شد ه اند. پل روستای خراجی در مسیر عبور كارون از تنگه خراجی بوده و راه پل ارتباطی روستا از روی رودخانه كیار است. از جمله اقدامات مرمتی كه بر روی بنا شده می توان به لایروبی، استحكام بخشی، بند كشی و اجرای جداره مسیل در طرفین آن اشاره كرد.

شهرستان شهرکرد
پل خراجی

پارک ملت شهرکرد

در قسمت شمال شهر شهرکرد، پارکی با فضای سبز وسیعی وجود دارد که با توجه به کوهپایه ای بودن و جنگلی بودن این پارک و وجود امکانات رفاهی، شهربازی، سرویس بهداشتی، آلاچیق، فضای نشیمن، و پارکینگ، نظر هر مسافری را جلب می کند. این پارک بعلت چشم انداز زیبا و مسلط بودن بر شهر شهرکرد می تواند اوقات خوشی ار برای مسافران و گردشگران بوجود آورد.

شهرستان شهرکرد
پارک ملت شهرکرد

منطقه حفاظت شده تنگ صياد شهرستان شهركرد

منطقه حفاظت شده تنگ صياد در بين شهرستان هاي شهركرد ،‌بروجن و كيار احاطه شده است .اين منطقه 216000 هكتار مساحت دارد و پارك ملي تنك صياد را با وسعتي معادل 5400 هكتار در دل خود جاي داده است. دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد ـ اصفهان ميسر است.

تنگ صياد به واسطه ي دارا بودن تپه ماهورهاي متعدد زيستگاه مناسبي جهت گونه قوچ و ميش مي باشد. كوهستان‌هاي جنوبي منطقه داراي صخره هاي صعب العبور است كه زيستگاه پلنگ، كل و بز است و داراي جمعيت قابل توجهي مي باشد. از ديگر جانوران منطقه   مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار، پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهو و عقاب را نام برد.

شهرستان شهرکرد
تنگ صیاد شهرستان شهرکرد

در اين منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محيط زيست وجود دارد. نزديك ترين شهر به منطقه ي تنگ صياد فرخشهر است. راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن،‌دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي شهركرد و پاركينگ از امكانات و تسهيلات موجود در اين منطقه ي زيبا مي باشد

بیشتر بخوانید: منطقه حفاظت شده تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

تپه های باستانی هفشجان

هفشجان یکی از شهرهای باستانی ایران که در 15 کیلومتری شهرکرد و دردامنه کوه زیبای جهانبین قرار گرفته است. پیشینه این شهر به دوره نوسنگی می رسد و تا پایان صفویه نیز حائز مرکزیت در چهارمحال بوده است. این شهر در دشتی بنام هوشنگی قرار گرفته است و یکی از نقاط سردسیر جنوب غرب ایران است. در دامنه کوه جهانبین چشمه های فراوانی وجود دارد و در برخی منابع  از این منطقه با نام مرغ هزارخانی و سرزمین هزار چشمه نام برده شده است.

شهرستان شهرکرد
گورستان تاریخی بز لر هفشجان

همانطور که گفته شد شهر هفشجان، جز شهرهای باستانی شهرستان شهرکرد محسوب می شود و دارای محوطه ها و تپه های باستانی متعددی از جمله تپه ثبت ملی شده شهر کهنه، تپه اسکندری و... است همچنین محوطه های تاریخی دیگری نظیر گورستان بزلر هفشجان، کتیبه گر نوشته، قبرستان ارامنه سیرک، مسجد تاریخی محمد رسول الله در این منطقه واقع شده اند.

شهرستان شهرکرد
کتیبه گر نوشته هفشجان

کتیبه های سنگی گردنه رخ شهرکرد

یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان شهرکرد، کتیبه گردنه رخ است. این اثر تاریخی در سال 1062 بر دامنه شمالی گردنه رخ که راه باستانی اصفهان خوزستان از آن میگذشته است حک شده است. زمانی که شاه عباس برای سرکشی از پروژه انتقال آب کارون به زاینده رود از این مسیر میگذشته است،اشعار این کتیبه در مدح او حک و بر تخته سنگ حک شده است.

شهرستان شهرکرد
کتیبه گردنه رخ

 قلعه يوسف خان بختياري شهرستان شهركرد

قلعه شمس آباد در 15 کيلومتري شهرکرد در روستاي شمس آباد واقع است. اين قلعه در حدود 120 سال پيش به‌ دست يوسف خان امير مجاهد از خوانين بختياري در اواخر دوران قاجاريه و اوايل دوران پهلوي بنا شد. اين بناي قديمي داراي يک ساختمان مرکزي است که از 2 طبقه شاه‌ نشين و زيرزمين تشکيل شده است، طبقه شاه نشين اين بنا داراي 2 ايوان ستون دار در جهت شرق و غرب است که از طريق پلکان سنگي به هم مرتبط مي شوند 

شهرستان شهرکرد
قلعه شمس آباد

چند اتاق با کاربريهاي مختلف در طرفين قلعه قرار گرفته که ‌تزئينات خاصي ندارد از جمله زيبائيهاي اين قلعه ستونهاي به کار رفته در ايوان غربي است که مکعبي و مزين به نقوش گل و مرغ و نقوش انساني است که مرداني مسلح با لباس محلي برروي آنها حجاري شده است . پيرامون ساختمان مرکزي را فضاي مشجر پوشانده که سايه ساران خنکي را در فصل تابستان بر حياط قلعه حاکم مي کند. اکنون از اين قلعه به عنوان يکي از اردوگاه هاي دانش آموزي استان استفاده مي شود

کوهرنگ، بهشت سرزمین بختیاری
شهرستان شهرکرد
نمایی از قلعه شمس آباد

سایت پروازی بام ایران(گردنه رخ)

این سایت یکی از سایت های ایده آل کشور برای کلیه خلبانان علاقمند به رشته مفرح پرواز است. سایت پروازی بام ایران در فاصله 15 کیلومتری مرکز استان چهارمحال و بختیاری(شهرکرد) بعد از پلیس راه شهرکرد به طرف اصفهان واقع شده است و قابلیت های این سایت در کشور منحصر بفرد بوده و تابحال چندین مسابقه کشوری و جشنواره در این سایت برگزار گردیده است.

شهرستان شهرکرد
سایت پروازی گردنه رخ

سد چشمه زنه شهرستان شهركرد

سد چشمه زنه که برروی چشمه هایی به همین نام احداث می شود در 20 کیلومتری جنوب شهرکرد وشمال کوه جهانبین و در3 کیلومتری شهر هفشجان واقع شده است.سد از انواع سدهای خاکی باهسته رسی بوده وحجم مخزن آن 3/1میلیون متر مکعب ،حجم آب تنظیمی 5/3 میلیون مترمکعب و دبی طراحی سیلاب 2/1 متر مکعب بر ثانیه می باشد.طول باند سد 410 متر ، عرض تاج سد 8 متر ، ارتفاع از روی پی در عمیق ترین ناحیه 39 متر وارتفاع آن از روی بستر رودخانه در عمیق ترین ناحیه در حدود 23 متر می باشد.

   راه دسترسی سد به طول 5300 متر از پل جنوب شرقی هفشجان تا جناح راست سد ادامه می یابد که تماما آسفالت می باشد.هدف از اجرای این طرح تامین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان توسط ایجاد یک مخزن وانتقال آب به شبکه آبیاری دشت در سواحل راست وچپ دره پایین دست می باشد.

  شهرستان شهرکرد
  چشمه زنه

  منبع تامین کننده آب محدوده ی طرح از منابع آبهای زیرزمینی از طریق تنها چشمه منطقه یعنی چشمه زنه انجام می گیرد. چشمه زنه باکیفیت مناسب وبا آبدهی غیر منظم و وسیلابی از جنوب غربی شهر هفشجان سرازیر شده ودر شرایط حاضر سالانه حدود 40- 45 درصد از این آب درفصل آبیاری به مصرف اراضی پایاب می رسد .مابقی جریان به رودخانه ی جهان بین تخلیه می گردد.

  در شرایط توسعه با احداث سد مخزنی وتنظیم جریان آب مورد نیاز الگوی زراعی در سطحی معادل 245 هکتار بااطمینان تامین می شود. براساس آمار واطلاعات ثبت شده متوسط آبدهی دراز مدت چشمه زنه 5/39 لیتر درثانیه (حدود 25/1 میلیون مترمکعب) برآورد گردیده است. بیشترین آبدهی در اردیبهشت ماه 58 لیتربرثانیه و کمترین آبدهی درآبان ماه 1/11 لیتر برثانیه می باشد.

  چشمه وقت و ساعت

  ایــن چشــمه بیــن دو روســتای شــمس آباد وخراجــی ، در 25کیلومتــری شــهرکرد مرکــز اســتان چهارمحال و بختیاری ، چشمه ای وجــود دارد کــه در تمــام مــدت ســال آب از این چشــمه می جوشــد ولی ویژگــی اصلی این چشــمه مدت زمان جوشش آب از این چشــمه در طول روز اســت.

  شهرستان شهرکرد
  چشمه وقت و ساعت

  آب این چشمه در طول روز ممکن است برای مدت 2تا 3 ســاعت قطع شود به گونه ای که هیچ اثری از آب در دهانه چشــمه مشــاهده نمی شود ولی با گذشت مدت زمانی به یک باره آب از دهانه این چشــمه شــروع به جوشــش می کنــد و منظــره زیبایــی را به وجود مــی آورد. از آب ایــن چشــمه برای آبیــاری زمین های کشــاورزی اســتفاده می شــود. این چشــمه در ایــام تعطیل ســال پذیرای تعــداد زیادی گردشــگر از شهرها و روســتاهای استان می باشد
   

  صنایع دستی و سوغات شهرکرد

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتنداز گلیم، البسه محلی، قالی، نمد، گیوه دوزی، حجاری سنتی، نگارگری، تذهیب و تشعیر، قفل سازی سنتی ، سرمه دوزی و...از مهمترین سوغات محلی شهرکرد هم می توان  انواع لباس و محصولات نمدی، نبات و پولکی، عسلو گیاهان دارویی را نام برد.
   

  فاصله شهرکرد تا سایر شهرهای استان چهارمحال و بختیاری

  فاصله تا  کیلومتر
  بروجن 62
  فارسان 36
  سامان 22
  بن 31
  اردل 76
  لردگان 205
  شلمزار 37
  چلگرد 90
  گندمان 72
  هفشجان 18.5
  سورشجان 22

  فاصله شهرکرد با تعدادی از مراکز استان ها

  فاصله تا  کیلومتر
  تهران 545
  اصفهان 102
  شیراز 437
  مشهد 1345
  یزد 414
  اراک 287
  همدان 466
  اهواز 465
  خرم آباد 348
  کرمان 779
  ایلام 610
  بندر عباس 969
  تبریز 1006
  قم 373

  موقعیت و مسیر دسترسی به شهرکرد|نقشه شهرکرد|

  منبع : بیا تور

   

  در ادامه بخوانید: آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ و رفتینگ چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

  54 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر