شهرستان شهرکرد

18 بهمن 1397
1821
4
0

شهرستان شهركرد، با مركزيت شهر شهركرد (مركزاستان) و با مساحت 3022 كيلومتر مربع در مشرق و شمال شرقي استان چهارمحال و بختياري، جمعيت اين شهرستان بالغ بر277120 هزارنفر وداراي 2 بخش( مركزي، لاران،) مي باشد،شهركرد، فرخشهر، هفشجان، كيان، سورشجان، چالشتر، نافچ، ،طاقانك و از شهرهاي اين شهرستان مي باشند.

جاذبه هاي تاريخي، سياحتي وزيارتي شهركرد

قلاع تاريخي چالشتر،شمس آباد،فرخشهر، پارك ملت شهركرد،حمام پرهيزگار(موزه باستانشناسي)چشمه زنه هفشجان،چشمه مايك،چشمه وقت وساعت، امامزاده گان حليمه وحكيمه خاتون ،سبزپوش و...ازمهمترين جاذبه هاي اين شهرستان است.

شهرستان شهرکرد | تورهای شهرستان شهرکرد | تور گردشگری شهرکرد

قلعه چالشتر شهرستان شهركرد

قلعه چالشتر بافت قدیمی چالشتر را به شرح بالا در خود جای داده است.با آنکه بخش های قابل توجهی از برج و باروهای قلعه چالشتر منهدم شده است، امروزه خیبان هایی که محیط مستطیل شکلی را در مرکز چالشتر قرار گرفته است، پیرامون قلعه را به خوبی آشکار کرده است.در تمامی اسناد مالکیت های موجود حد املاک و منازل مسکونی محدوده قلعه و حصار قلعه و نه به شارع عام محدود شده است که این موضوع از نظر حقوقی نیز بسیار قابل اهمیت است.بنا بر گفته کهنسالان بومی چالشتر و شواهد موجود و نیز بر پایه بررسی یک عکس هوایی، قلعه دارای 22 برج مدور با چهار دروازه به سوی نافچ، سامان، دهکرد و سورشجان.

شهرستان شهرکرد | تورهای شهرستان شهرکرد | تور گردشگری شهرکرد

سر در و دروازه ای بود که بسیاری از آن ها از بین رفته است بازمانده های آن نیز در روند توسعه شتابناک کنونی در معرض خطر انهدام جدی قرار گرفته است.باروی قلعه نما و پوسته ای آجرین دارد در بررسی های ناشی از تخریب برج و باروهای تپه دو دوره دیوارکشی آشکار است که بنا بر شواهد دوره نخست می تواند مربوط به دوره صفوی باشد که ترکیب آن خشت و گلی و قطور تراست و پوسته رویی مربوط به دوره قاجار با نمای آجری مغز خشتی دارد.

منطقه حفاظت شده تنگ صياد شهرستان شهركرد

منطقه حفاظت شده تنگ صياد در بين شهرستان هاي شهركرد ،‌بروجن و كيار احاطه شده است .اين منطقه 216000 هكتار مساحت دارد و پارك ملي تنك صياد را با وسعتي معادل 5400 هكتار در دل خود جاي داده است. دستيابي به اين منطقه از طريق محور مواصلاتي شهركرد ـ اصفهان ميسر است.

تنگ صياد به واسطه ي دارا بودن تپه ماهورهاي متعدد زيستگاه مناسبي جهت گونه قوچ و ميش مي باشد. كوهستان‌هاي جنوبي منطقه داراي صخره هاي صعب العبور است كه زيستگاه پلنگ، كل و بز است و داراي جمعيت قابل توجهي مي باشد. از ديگر جانوران منطقه   مي توان گرگ، روباه، شغال، كفتار، پرندگاني همچون كبك دري، كبك چيل، تيهو و عقاب را نام برد.

شهرستان شهرکرد | تورهای شهرستان شهرکرد | تور گردشگری شهرکرد

در اين منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محيط زيست وجود دارد. نزديك ترين شهر به منطقه ي تنگ صياد فرخشهر است. راه دسترسي آسفالته، آب آشاميدني، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن،‌دسترسي به واحدهاي پذيرايي و اقامتي شهركرد و پاركينگ از امكانات و تسهيلات موجود در اين منطقه ي زيبا مي باشد.

قلعه يوسف خان بختياري شهرستان شهركرد

قلعه شمس آباد در 15 کيلومتري شهرکرد در روستاي شمس آباد واقع است. اين قلعه در حدود 120 سال پيش به‌ دست يوسف خان امير مجاهد از خوانين بختياري در اواخر دوران قاجاريه و اوايل دوران پهلوي بنا شد. اين بناي قديمي داراي يک ساختمان مرکزي است که از 2 طبقه شاه‌ نشين و زيرزمين تشکيل شده است، طبقه شاه نشين اين بنا داراي 2 ايوان ستون دار در جهت شرق و غرب است که از طريق پلکان سنگي به هم مرتبط مي شوند .

شهرستان شهرکرد | تورهای شهرستان شهرکرد | تور گردشگری شهرکرد

چند اتاق با کاربريهاي مختلف در طرفين قلعه قرار گرفته که ‌تزئينات خاصي ندارد از جمله زيبائيهاي اين قلعه ستونهاي به کار رفته در ايوان غربي است که مکعبي و مزين به نقوش گل و مرغ و نقوش انساني است که مرداني مسلح با لباس محلي برروي آنها حجاري شده است . پيرامون ساختمان مرکزي را فضاي مشجر پوشانده که سايه ساران خنکي را در فصل تابستان بر حياط قلعه حاکم مي کند. اکنون از اين قلعه به عنوان يکي از اردوگاه هاي دانش آموزي استان استفاده مي شود.

سد چشمه زنه شهرستان شهركرد

سد چشمه زنه که برروی چشمه هایی به همین نام احداث می شود در 20 کیلومتری جنوب شهرکرد وشمال کوه جهانبین ودر3 کیلومتری شهر هفشجان واقع شده است.سد از انواع سدهای خاکی باهسته رسی بوده وحجم مخزن آن 3/1میلیون متر مکعب ،حجم آب تنظیمی 5/3 میلیون مترمکعب و دبی طراحی سیلاب 2/1 متر مکعب بر ثانیه می باشد.طول باند سد 410 متر ، عرض تاج سد 8 متر ، ارتفاع از روی پی در عمیق ترین ناحیه 39 متر وارتفاع آن از روی بستر رودخانه در عمیق ترین ناحیه در حدود 23 متر می باشد.

 راه دسترسی سد به طول 5300 متر از پل جنوب شرقی هفشجان تا جناح راست سد ادامه می یابد که تماما آسفالت می باشد.هدف از اجرای این طرح تامین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان توسط ایجاد یک مخزن وانتقال آب به شبکه آبیاری دشت در سواحل راست وچپ دره پایین دست می باشد.

شهرستان شهرکرد | تورهای شهرستان شهرکرد | تور گردشگری شهرکرد

منبع تامین کننده آب محدوده ی طرح از منابع آبهای زیرزمینی از طریق تنها چشمه منطقه یعنی چشمه زنه انجام می گیرد. چشمه زنه باکیفیت مناسب وبا آبدهی غیر منظم و وسیلابی از جنوب غربی شهر هفشجان سرازیر شده ودر شرایط حاضر سالانه حدود 40- 45 درصد از این آب درفصل آبیاری به مصرف اراضی پایاب می رسد .مابقی جریان به رودخانه ی جهان بین تخلیه می گردد.

در شرایط توسعه بااحداث سد مخزنی وتنظیم جریان آب مورد نیاز الگوی زراعی در سطحی معادل 245 هکتار بااطمینان تامین می شود. براساس آمار واطلاعات ثبت شده متوسط آبدهی دراز مدت چشمه زنه 5/39 لیتر درثانیه (حدود 25/1 میلیون مترمکعب) برآورد گردیده است. بیشترین آبدهی دراردیبهشت ماه 58 لیتربرثانیه وکمترین آبدهی درآبان ماه 1/11لیتر برثانیه می باشد.

منبع : دفتر گردشگری سیر سپهر سبا

 

 

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

0 اظهار نظر
مطالب مرتبط
بروجن کجاست؟
بروجن کجاست؟
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار
شهرستان کیار
جاذبه های شهرستان زیبای کوهرنگ
جاذبه های شهرستان زیبای کوهرنگ
رفتینگ چیست | تور رفتینگ
رفتینگ چیست | تور رفتینگ
مطالب تصادفی
شهر بدون کوچه ایران
شهر بدون کوچه ایران
مردم ایران چه نژادهایی دارند؟
مردم ایران چه نژادهایی دارند؟
بهترین فصل سفر به کویر مصر چه زمانی است؟
بهترین فصل سفر به کویر مصر چه زمانی است؟
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر