شهرستان لردگان | چشمه برم کجاست؟

6 بهمن 1397
6541
16
1

شهرستان لردگان درجنوب استان چهارمحال و بختياری بامختصات حداكثر50 درجه و 16 دقيقه طول شرقي و 31 درجه و 44 دقيقه عرض شمالي وباوسعت 1/3421 كيلومترمربع وجمعيتي بالغ بر 194783 نفر، داراي 5 بخش (مركزي،خانميرزاد،فلارد،طلايه،ومنچ) و 4 شهر(لردگان،آلوني ومالخليفه ومنچ)و13 دهستان، به همه استان های همسایه راه ارتباطی دارد. اخیراً جاده خوزستان از این شهرستان عبور كرده وباعث رونق خاص به این منطقه شده است.

شهرستان لردگان
موقعیت جغرافیایی شهرستان لردگان

مرکز این شهرستان ( تقريبا در170 كيلومتري مركزاستان، شهرکرد) در دامنه جنوبی کوه آثار عجم (آس جم) و آب باغ قرار دارد. گرداگرد بلندی های این شهر را جنگل های بلوط مزین نموده است که نشان از پوشش جنگلی کل منطقه در گذشته های نه چندان دور است.

 لردگان در گذشته مركز ایالت فردن بوده كه به معنی مركز ماوای اقوام لر زبان می باشد. ناصر خسرو قبادیانی در سفر نامه خود از(لردجان) نام به میان آورده است

شهرستان لردگان
طبیعت زیبای شهرستان

در برخی منابع تاریخی لردگان  به صورت لوردگان نیز ذکر شده‌است؛ که نشان از سکونت مردم لر در این دیار از دیر بازدارد.
مردم این  شهرستان لر هستند و به زبان لری (گویش بختیاری) صحبت می‌کنند. لهجه و پوشش لردگانیها به ویژه منطقه فلارد تحت تاثیر فرهنگ لری بویراحمدی است
(ویکی پدیا)

جاذبه هاي تاريخي،سياحتي وزيارتي شهرستان لردگان

آبشار آتشگاه، چشمه برم، حاشیه رودخانه و پل ارمند، جنگل های بلوط، چشمه سندگان، پارک جنگلی پروز، چشمه برم مالخلیفه، قلعه دشت پاگرد، پارک جنگی چهارطاق، دریاچه و پل بارز، حاشیه دریاچه سد کارون 3 و 4، حاشیه رودخانه منچ و خرسان، امامزاده شهسوار، امامزاده بارز، امامزاده حسن، و دشت سرسبز خانمیرزاد قسمتی از زیبایی های این شهرستان است.

شهرستان لردگان
طبیعت شهرستان لردگان

آبشار آتشگاه شهرستان لردگان

آبشار آتشگاه  يكي از طولانی ترین آبشارهاي ایران است این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند .آبشار آتشگاه درفاصله 190  كيلومتري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره اي روح افزا به طول 3 كيلومتر قرار گرفته است.

  روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را بیاد می آورد در دره ای تنگ و زیبا قرارگرفته كه در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهنسال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته مسير اين آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضاي سرسبز و بي نظيري از انواع درختان و گياهان جنگلي فراگرفته است. شيب زياد و پستي و بلندي هاي دره، آبشارهاي كوچك متعددي را ايجاد كرده است.

  شهرستان لردگان
  آبشار آتشگاه لردگان

  پيوند عناصر زيباي طبيعي مانند دره، سبزه زار و اقليم مناسب، فضاي بسيار فرح بخشي را جهت تفرج در اين مكان فراهم مي آورد. سراسر بهار و تابستان اين آبشار جهت بازديد مناسب است.

  بیشتر بخوانید: آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری

   

  آبشار گاهكده شهرستان لردگان

  گردشگران و دوستداران جلوه هاي بديع طبيعت پس از گذشت 55کيلومتر از مرکز لردگان از ميان جنگل هاي پراکنده بلوط ، کوههاي پرشيب وبلندي اطراف رودخانه خرسان به اين آبشار با چشم انداز زيبا مي رسند. فاصله 45کيلومتري لردگان تا روستاي طلايه در مسير اين آبشار آسفالت است و مسير 10کيلومتري روستاي طلايه به روستاي ده گه و آبشار گاهکده خاکي است. آبشار در دره اي زيبا و پوشيده از درختان تنومند گردو و بلوط درمجاورت رودخانه خرسان واقع شده است و آسفالت راه ارتباطي آن مي تواند به رونق گردشگري واقتصاد اين منطقه کمک کند . اين آبشار به عنوان يکي از مفرح ترين مکانهاي گردشگري شهرستان به لحاظ نبود راه مناسب ،بيشتر مورد بازديد تورهاي طبيعت گرد و علاقمندان به ورزش کوهنوردي و پياده روي قرار مي گيرد.

  شهرستان لردگان
  آبشار گاهکده

  چشمه برم شهرستان لردگان

  چشمه ي برم در مركز شهر لردگان واقع گرديده و با شهركرد 150 كيلومتر فاصله دارد. اين چشمه ي پرآب علاوه بر تامين آب كشاورزي، يكي از سرشاخه هاي كارون به حساب آمده و چشم انداز زيبايي براياین شهر به وجود آورده است. اطراف اين چشمه به صورت پاركي جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالي شهر و گردشگران فضاسازي شده است. از امكانات و تسهيلات موجود در اين چشمه براي بازديدكنندگان مي توان به جاده آسفالته، فضاي سبز، سرويس بهداشتي، آب آشاميدني، سكوي نشيمن، دسترسي به واحد پذيرايي و اقامتي، تجهيزات جهت بازي كودكان و پاركينگ اشاره كرد .

  شهرستان لردگان
  چشمه برم

  سد کارون شهرستان لردگان

  جاذبه های طبیعی ، مردم شناسی، اكوتوریسمی و باستان شناسی هر منطقه عامل بسیار مهمی در جذب سرمایه های انسانی و اجتماعی آن منطقه است و دریاچه زیبای كارون چهار نیز دارای پتانسیل های بسیار زیادی است كه می تواند توجه بسیاری از ایرانگردان، جهانگردان و علاقه مندان به آثار باستانی و طبیعی را به خود جلب نماید.

  شهرستان لردگان
  رودخانه کارون

  حواشي رودخانه ي كارون كه تقريبا سر تا سر منطقه را در بر مي گيرد از موجبات شگفتي طبيعت اين حوزه به شمار مي آيد. حواشي اين رود خروشان قرارگاه آباديها و اتراق گاه هاي طوايف ايل بختياري است و نبض حيات اجتماعي و اقتصادي آنان به حساب مي آيد. اين رودخانه از دره ي شگفت انگيزي عبور مي كند كه عمده نقاط آن را جنگلهاي بلوط فرا گرفته اند و در تركيب با جريان رود و كوه مناظر بديعي را عرضه مي كند. امكانات ماهيگيري، قايقــــــراني، شنا و استراحت گاه هاي اطراف آن همراه با فضاهاي عشايري، جاذبه هاي سياحتي آن را به طور چشم گيري افزايش مي دهد. مسير اين رودخانه با زنجيرهايي از رودها و چشمه هاي پيوسته به آن به تنهايي قادر است به عنوان يك قطب جهانگردي تجهيز و مورد بهره برداري قرار گيرد. از جمله بهترين اين مناظر را در مسير جاده ي شهركرد ـ خوزستان در روستاي دوپلان 110 كيلومتري شهركرد مي توان مشاهده كرد.

  شهرستان لردگان
  شالیزار شهرستان لردگان

  اماكن تاریخی - مذهبی شهرستان لردگان

  بقایای قلعه دشت پاگرد، برج سردشت،بقایای کاروانسرای قلعه مدرسه، بقایای بنای چارطاقی منچ، مسجدتاریخی روستای سونك، امامزاده شاه عبدالرحمن روستای بیدله، امامزاده میل شاه روستای بارز، امامزاده روستای شهسوار، امامزاده عباس علی روستای برجویی، امامزاده حسن و...

  شهرستان لردگان
  پل کره بس

  صنایع دستی و سوغات لردگان 

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند گلیم، جاجیم، خورجین و البسه محلی و...ازمهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به انواع لبنیات، گیاهان دارویی، برنج محلی اشاره كرد.


  موقعیت جغرافیایی شهرستان لردگان

   

  در ادامه می توانید ویدئویی از طبیعت زیبای شهرستان لردگان را مشاهده کنید.

   

  منبع : بیا تور

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

   

  ;

   

  12 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  بروجن کجاست؟
  بروجن کجاست؟
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
  10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
  10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
  شهرستان بن
  شهرستان بن
  مطالب تصادفی
  معنی برخی پرچم کشورهای آفریقایی
  معنی برخی پرچم کشورهای آفریقایی
  کویر مرنجاب کجاست؟
  کویر مرنجاب کجاست؟
  شهر نوش آباد در کجا قرار دارد؟
  شهر نوش آباد در کجا قرار دارد؟
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر