جاذبه های شهرستان زیبای کوهرنگ

6 بهمن 1397
3346
1
0

موقعيت شهرستان کوهرنگ باحداكثرمختصات 50 درجه و 26 دقيقه طول شرقي و 32 درجه و 49 دقيقه عرض شمالي، در شمال و شمال غرب استان چهارمحال و بختیاری بلندترین نقطه استان بامركزيت شهرچلگرد، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به شهرستان های فارسان و شهرستان اردل و از شمال به استان اصفهان و لرستان و از مشرق به شهرستان شهرکرد محدود می شود.اين شهرستان باجمعيتي بالغ بر35915 نفرداراي 3 بخش (مركزي،بازفت و دوآب صمصامي) و 7 دهستان ،مساحتي در حدود 7/3795 رابه خود اختصاص داده است.

جاذبه هاي تاريخي، سياحتي وزيارتي شهرستان کوهرنگ

ارتفاع بلند از سطح دریا (بلند ترین نقطه قله زردکوه 4450 متر) بارش های مناسب سالیانه، سرچشمه اصلی دو رودخانه ی بزرگ کشوز (کارون و زاینده رود) یخچال های دائمی، سرچشمه های زیبای زردکوه بختیاری، آبشار شیخ علیخان، روستای شگفت انگیز سرآقاسید، چشمه دیمه، دشت لاله های واژگون، پیست اسکی چلگرد، منقطه جنگلی و زیبای بازفت و غار یخی چما و زندگی کوچ نشینان بختیاری این شهرستان را به  يكي ازمهم ترین قطب هاي گردشگری استان چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است.

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

آبشار شيخ عليخان شهرستان کوهرنگ

آب يكي از بهترين نعمت هاي خداوند است، اما جاري شدن آن از ارتفاع كوهساران و تشكيل آبشار به يك جاذبه مفرح و دل انگيزتر تبديل مي شود. در 5 كيلومتري شهر چلگرد مركز شهرستان كوهرنگ و در 105 كيلومتري شهركرد مركز استان چهارمحال وبختياي واقع در روستاي شيخ علي خان آبشار زيبايي به همين نام جريان دارد كه تن رنجور، از خستگي راه را رمق  تازه مي بخشد.

آب از ارتقاع يك تنگه جاري شده و با خود نسيم سردي را در ورودي روستاي شيخ عليخان در پيش روي  رهگذران  و گردشگران  قرار داده  و با زبان  بي زباني از هرتازه  واردي  ميهمان نوازي  مي كند.

اگر چه طبيعت سحرآميز چهارمحال وبختياري داراي جاذبه هاي گردشگري زيادي است اما در اين ميان، آبشار شيخ عليخان از بديع ترين مناظردل انگيز اين استان محسوب ميشود. در سينه كش دره اي  كه آب سفيدرنگ  آبشارجاري است، پيچش گلهاي رنگارنگ و بوي برخي گياهان دارويي و خوراكي جلوه اي از طبيعت افسونگر بام ايران را در قدم گردشگران ارزاني داشته است .

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

گردشگران از ديدن اين منظره روح افزا، شگفت زده و دل از نسيم خنك و معطر به عطر گلهاي طبيعي پونه به وجد مي آيد تا جاييكه انسان را به ستايش خالق اين همه زيباييهاي طبيعي وا ميدارد .پوشش سبز حاشيه دره و چشم انداز آبشار و چشمه اي كه درمجاور آن قرار دارد، چنان خيره كننده است كه دلكندن از اين آبشاركه چون زيباي خفته درميان كوهساران پنهان مانده، به راحتي  ممكن  نيست در ۱۰متري  آبشار حبابها و توده هاي  نم  آب معلق  و سرگردان  در هوا نوازشگر گردشگران مشتاق طبيعت است كه به سرچشمه اين آبشار مي آيند و دمي تازه مي كنند و با ديدن اين همه زيبايي غنچه شكر برلب آنها مي شكفد.

چشمه كوهرنگ

اين چشمه با دبي اب بسيار زياد از دامنه هاي زردكوه سرچشمه مي گيرد و پس از گذر از پيچ و خمهاي فراوان به درياچه ي سد كوهرنگ مي ريزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاينده رود مي شود. مناظر بسيار زيباي طبيعي اطراف چشمه و حضور عشاير در منطفه زيبايي آن را دوچندان كرده است.

دستيابي به اين نقطه كه بيشتر در فصول بهار وتابستان جهت بازديد توصيه مي شود ـ براحتي با هر نوع خودرو امكان پذير مي باشد. اين چشمه از چلگرد 30 كيلومتر فاصله دارد. از امكانات و تسهيلات اين منطقه مي توان به راه دسترسي مناسب، آب آشاميدني، فضاي سبز و دسترسي به هتل هاي كوهرنگ اشاره کرد..

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

رشته کوه زرد کوه شهرستان کوهرنگ

رشته کوه زردکوه دربخش بازفت قراردارد واز کوههای لم لی ، تورک ،گله سگا ، شنگی ، گرد ، کمر بی کس ، دالانک ، میلی ، هفت تنان ، چری ، قیصری ، چهل خشت و کهنو تشکیل شده است که بلندترین ستیغ آن بابلندای 4225 متر کلونچی نام دارد. ستیغ های دیگر آن عبارتد از : شاه شهیدان 4150 متر ، پنبه گال 4000متر ، میش چال ، دوزرده ، چری وهفت تنان.

بلندترین یخچال در ناحیه زردکوه ایل بیگ نام دارد. از این رشته کوه رودخانه های بسیاری سرچشمه می گیرند که از جمله رودخانه های آب بازفت ، آب کوهرنگ ، آب زک ، لب ، آب شنگی ، آب شرمک ، آب ترکی ، آب دره کل ، آب دزداران وآب کوفی را می توان نام برد. راههای مالرو چلگرد به شو ، چلگرد به لاوه ، چلگرد به خویه ، براشگفت به سر خلا ودشتک به مورز این رشته کوه راقطع می کنند.بارندگی سالیانه زردکوه بین 800 تا 1200  میلیمتر است ومیانگین درجه حرارت آب بین 5 تا 15 درجه واز لحاظ زلزله خیزی جزو نواحی نیم زیان به شمار می رود.

دامنه های باختری وشمالی زردکوه از جنگل پوشیده شده وبرای بالا رفتن به ستیغ کلونچی می توان از طریق چلگرد ودریاچه بند کوهرنگ ودره لاسبز وهمچنین گردنه بازفت استفاده نمود..بند کوهرنگ دردامنه خاوری این رشته کوه قرار دارد وآب انبار شده درآن بوسیله تونل کوهرنگ به زاینده رود منتقل می گردد.

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

رودخانه بازفت شهرستان کوهرنگ

رودخانه ي بازفت درمنطقه بازفت شهرستان كوهرنگ قراردارد كه پس از طي سراسر غرب منطقه به رودخانه كارون مي پيوندند يكي از بكرترين و بديع ترين امكانات سياحتي منطقه است. مسير طولاني اين رودخانه در كنار متراكم ترين و دست نخورده ترين محدوده هاي جنگلي با چشم اندازهاي زيبا و چشم گير، روز به روز ارزش و اهميت تفرجگاهي بيشتري پيدا خواهد كرد. 

حاشيه رودخانه ي بازفت، با دسترسي به جاده ي شهركرد ـ مسجد سليمان از جنگلها، دره ها و گردنه هاي پر پيچ و خم مي گذرد و مسيري طولاني بعد از سيراب كردن آبادي هاي فراوان و خلق زيبايي هاي شگفت انگيز و چشم اندازهاي بديع به رودخانه كارون سرازير مي شود. حواشي اين رودخانه از زيباترين مسيرهاي جلب جهانگردان محسوب مي شود كه در هر فصلي جاذبه ي خاص خود را دارد. برفراز اين رودخانه گردنه ي چري با همه ي زيبايي و عظمت واقع شده است كه به تنهايي به جهت طبيعت منحصر به فرد ناحيه اي سياحتي و جالب توجه به شمار مي آيد. به ويژه آنكه جنگلهاي نسبتا متراكمي اطراف آن را فرا گرفته است.

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

روستاي سرآقاسيد شهرستان کوهرنگ

روستاي سرآقا سيد از روستاهاي دهستان موگويي شهرستان كوهرنگ ،‌يكي از روستاهاي هدف گردشگري استان مي‌باشد. اين روستا با معماري زيبا و سنتي پلكاني يكي از روستاهاي شگفت كشور است. خانه هاي اين روستا از خشت و گل ساخته شده و فضايي ساده و صميمي را بوجود آورده است.معماري اين روستا به گونه‌اي است كه حياط هر خانه پشت بام خانه زيرين مي باشد. منازل به صورت زنجير به هم متصلند و پيوستگي خاصي بر آنها حاكم است.

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

اين روستا در موقعيت طول جغرافيايي َ52  ْ49 و عرض جغرافيايي َ40  ْ32 و ارتفاع 2100 متر از سطح دريا قرار دارد. در تابستان جمعيت روستا به حداكثر خود يعني حدود 3هزار نفر و در زمستان حداكثر به 500 نفر مي رسد. وجه تسميه اين روستا نيز به خاطر امامزاده اي است كه مقبره آن در پايين روستا قرار دارد و چون روستا به صورت مجتمع پلكاني در بالاي اين امامزاده به وجود آمده است به اين روستا سرآقا سيد مي گويند.

غار یخی چما شهرستان کوهرنگ

شگفت انگیز ترین ودرعین حال دیدنی ترین پدیده طبیعی که طی ده سال اخیر توسط عشایر کوچنده منطقه کشف شده غار یخی است. این غار درفاصله 25کیلومتری شهر چلگرد ودردامنه ارتفاعات مشرف به روستای چما واقع شده است وحدود 7کیلومتر از این مسیر آسفالت بوده ومابقی مسیر خاکی است.طول آن حدود200متر وقطر دهانه آن حدود 15متر است.ارتفاعات بالایی غار بوسیله انباشتی از برف ویخ به ضخامت 15-20 متر پوشیده شده وبه نظر می رسد که درفصول گرم سال قشر ضخیم برف ویخ به مرور زمان آب شده واز شکافها وخلل وفرج دامنه ارتفاعات بالایی غار وارد غار مذکور می شود وبر اثر برودت بیش از حد آبهای نفوذی از سقف غار در طول 12ماه سال پوششی از یخ رادرسقف غار ایجاد کرده است.

شهرستان کوهرنگ | تور کوهرنگ | کوهرنگ چهارمحال | جاهای دیدنی کوهرنگ

منبع : دفتر گردشگری سیر سپهر سبا

 

 

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

0 اظهار نظر
مطالب مرتبط
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد
شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد
رفتینگ چیست | تور رفتینگ
رفتینگ چیست | تور رفتینگ
مصاحبه با مسافران تورهای رفتینگ زاینده رود
مصاحبه با مسافران تورهای رفتینگ زاینده رود
مطالب تصادفی
بام دنیا کجاست؟
بام دنیا کجاست؟
دشت هلن کجاست؟
دشت هلن کجاست؟
تاریخچه پرچم ایران از آغاز تاکنون
تاریخچه پرچم ایران از آغاز تاکنون
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر