صنایع دستی و سوغات سامان چی هستند؟

11 آبان 1398
2045
5
0

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

صنایع دستی  هر شهر جلوه و نشانه ای از آداب و رسوم آن شهر و نمایان گر فرهنگ و تمدن آنجاست، شهر سامان هم مانند دیگر شهرستان های استان چهار محال و بختیاری، صنایع دستی مخصوص خود را  دارد.

شهرستان سامان با مركزیت شهرسامان(در 25 كیلومتری مركز استان) و با مساحت 458 کیلومتر مربع  شامل 2 بخش 1شهر و 4 دهستان می باشد.سامان در ارتفاع حدود 2000 متری از سطح دریا قرار دارد

بیشتر بخوانید: شهرستان زیبای سامان و جاذبه ها ی گردشگری آن

صنایع دستی و سوغات سامان

این شهر دارای مکان های دیدنی زیادی و همینطور صنایع دستی و سوغات خاص خود است، بافته های داری از جمله  گلیم، جاجیم و خورجین از معروف ترین صنایع دستی سامان به شمار می رود. همچنین می توان از سرمه دوزی بکار رفته در نوع پوشش و جامه های محلی مردمان این شهر نیز به عنوان یک نوع از صنایع دستی مخصوص این شهر یاد کرد، اکثر گردشگران از این صنایع دستی به عنوان سوغات نیز یاد می کنند.

صنایع دستی و سوغات سامان
گلیم و جاجیم -صنایع دستی و سوغات سامان
صنایع دستی و سوغات سامان
فرش دستباف-صنایع دستی و سوغات سامان

 سوغات شهر سامان 

یکی از سوغات شهر سامان، انواع لبنیات مانند ماست، کره، کشک، قارا، قارابشکن، دوغ، روغن محلی و پنیر می باشد.

صنایع دستی و سوغات سامان
کشک، قارا -صنایع دستی و سوغات سامان

گردو و بادام شهرکرد که شهرت بسیاری دارد، یکی از محصولات کشاورزی شهرستان سامان محسوب می‌شود که دارای کیفیت و خواص بسیاری است. مرغوب‌ترین نوع بادام در منطقه‌ای کوهستانی با آب فراوان در شهرستان سامان، در 20 کیلومتری شهرکرد تولید و کشت می‌شود.همچنین  انگور، هلو، آلوچه و میوه های باغی دیگر جزو سوغات محلی شهرستان سامان محسوب می‌شوند.

تولید محصولات متعدد باغی از قبیل: هلو، زردآلو، گیلاس، آلبالو، انگور، گردو، به، سیب و انواع بادام در شهرستان سامان در سالیان گذشته موجب تبدیل شدن این منطقه به یک قطب تولید محصولات باغی در سطح کشور شده و در این میان، بادام از اهمیت بیشتری برخوردار است.

صنایع دستی و سوغات سامان
صنایع دستی و سوغات سامان- هلوی سامان
صنایع دستی و سوغات سامان
باغات شهرستان سامان

 

صنایع دستی و سوغات سامان
صنایع دستی و سوغات سامان- گیلاس مرغوب سامان

شهرستان سامان، قطب تولید بادام در کشور است و بیشترین صادرات بادام را به خود اختصاص داده.این موقعیت منحصر بفرد باعث شده تا موضوع ایجاد نخستین شهرک تخصصی بادام  کشور در این شهرستان مطرح شود.

صنایع دستی و سوغات سامان
باغات بادام سامان

در حال حاضر بخش قابل توجهی از بادام سامان به هندوستان و کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه امارات متحده عربی صادر می‌گردد و مقداری از آن نیز وارد بازارهای داخلی می‌شود.

شهرت بادام سامان در سطح کشور و منطقه سبب شده که عده‌ای از سودجویان، بادام سایر مناطق و حتی بادام‌های بی‌کیفیت چینی را به نام بادام سامان عرضه کنند، که این امر می‌تواند در صورت تداوم به نام و اعتبار قطب تولید بادام کشور خدشه وارد سازد.

صنایع دستی و سوغات سامان
صنایع دستی و سوغات سامان- بادام مرغوب سامان

بادام شهرستان سامان در ارقام مامایی، ربیع، سفید و انواع بادام سنگی تولید می‌شود که مغز درجه یک بادام مامایی سامان جز گران‌ترین ارقام آجیلی بوده و به فروش گسترده می‌رسد. همچنین باغ های شهر سامان در حاشیه زاینده رود بیشترین میزان تولید هلو در استان چهارمحال و بختیاری را داشته و این محصولات دارای کیفیت استثنایی هستند.

 

صنایع دستی و سوغات سامان
گردوی شهرستان سامان
صنایع دستی و سوغات سامان
صنایع دستی و سوغات سامان- زردآلو

سامان به دلیل قرار گرفتن در حاشیهٔ زاینده رود از زمینه مناسبی برای کشاورزی، باغداری و جذب گردشگر برخوردار است. محصولات کشاورزی شهر سامان شهرت بسیاری دارند و این شهر به علت وضعیت خاص جغرافیایی برای تولید محصول‌های همچون بادام و گردو بسیار مناسب و از قطب‌های مهم تولید این محصولات است(ویکی پدیا) حدود  ۱۳درصد بادام کشور در شهرستان سامان تولید می‌شود.

صنایع دستی و سوغات سامان
گیلاس برداشت شده از باغات شهرستان سامان

منبع : بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر