پیشنهاد ویژه
تگ ها

عروس کویر ایران کجاست؟

13 آذر 1398
2495
4

طبس عروس کویر، مرکز شهرستان طبس، شهری کویری در غرب استان خراسان جنوبی ایران است. نخستین شهر پهناور ایران است که  بیشتر مورخان آن را متعلق به  دوره هخامنشیان می دانند. این شهر در واقع یکی از شهرهای زیبای ایران می باشد که به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خاص و کمتر شناخته شده، از ظرفیت گردشگری بسیار بالایی برخوردار است. به خاطر زیبایی های بسیار این شهر، به عروس کویرهای ایران معروف می باشد.

طبس از ترکیب دو واژه " تب " و " بس " به معنی تب بس ایجادشده و به‌مرور، طبس نام‌گرفته است. تب در فارسی به معنی حرارت و داغی است، یعنی بسی داغ.

عروس کویر ایران کجاست؟
نقشه طبس در استان خراسان جنوبی

 

طبس چه ویژگی‌های اقلیمی و جغرافیایی دارد؟

این شهر جز مناطق آب‌وهوای بیابانی می باشد. معادن غنی زغال‌سنگ این منطقه حاکی از وجود جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های بزرگ درگذشته‌های دور در اینجا می‌باشد. این معادن، طبس را به یکی از غنی‌ترین مناطق کشور به لحاظ ثروت ملی تبدیل کرده است.

عروس کویر ایران کجاست؟
نمای شهر طبس

عروس کویر ایران کجاست؟
طبیعت شهر طبس

 

پوشش گیاهی شهر طبس بسیار غنی است و شامل گیاهان نواحی استپی و ماسه‌ای همچون قیچ، درمنه، تاغ، دم گاوی، بادام کوهی، اسکنبیل و گیاهان نمک پسند شامل شور بیابانی، گز و اشنان است. به‌دلیل پوشش گیاهی غنی منطقه و وجود منابع آب، در کویر طبس، جانداران از تنوع بالایی برخوردارند. انواع مار و عقرب، شاهین، هوبره، عقاب طلایی، کرکس، گرگ، شغال، روباه شنی، گربه شنی، سمور سنگی، جرد، پا مسواکی، موش صحرایی، اکوسیستم جانوری کویر طبس را تشکیل می‌دهند.

 

عروس کویر ایران کجاست؟
پوشش گیاهی شهر طبس

جاذبه های گردشگری شهر طبس کدامند؟

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد  در این شهر مانند بارگاه امامزاده حسین بن موسی کاظم، برادر امام رضا(ع)، باغ گلشن، مزار شیخ ابونصر ایروانی، روستای ییلاقی از میغان، سد کریت با قدمتی در حدود ۸۰۰ سال، طاق مشهور به شاه‌عباس، چشمه‌های آب گرم در کنار معادن زغال‌سنگ .

پلیکان و نخل خرما ازجمله نمادهای مشهور طبس هستند.

باغ گلشن

باغ گلشن یکی از باغ‌های نادر ایرانی است . باغ گلشن طبس به‌وسیله امیرحسین خان، سومین حاکم طبس، از سلسله خوانینی که به فرمان نادرشاه به حکومت طبس منصوب شد، ساخته شده است.در این باغ آب جاری جریان دارد.

عروس کویر ایران کجاست؟
باغ گلشن شهر طبس

 

عروس کویر ایران کجاست؟
ریگزار کویر طبس

 

عروس کویر ایران کجاست؟
روستای ییلاقی ازمیغان طبس

ارگ طبس

این کهن دژ  که قدمت آن به ۱۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد با وجود زلزله‌ای به ۷.۸ ریشتر همچنان سرپاست. این دژ عظیم فراز و نشیب‌های زیادی در طی تاریخ دیده است و با توجه به اسناد و شواهد یافت شده از این مکان بارها در دست مرمت قرار گرفته است.

عروس کویر ایران کجاست؟
ارگ طبس

طبس چه صنایع دستی دارد؟

سینی‌های مسی، گلیم، فرش و بافته‌های حصیری با برگ نخل از صنایع دستی طبس هستند.

مسیرهای دسترسی به کویر طبس

برای رسیدن به شهر طبس می توانید از خودروی شخصی، هواپیما، قطار و اتوبوس استفاده کنید.

برای مشاهده بهترین و معروف ترین کویر های ایران کلیک کنید.

منبع : بیا تور

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

9 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر