قدیمی ترین پرچم جهان

3 بهمن 1398
2900
15

کشور عزیزمان ایران دیاری کهن با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی است که در جای جای آن گنجینه های با ارزشی قرار گرفته است و هر چند وقت یک بار تعدادی از آن ها سر از خاک بیرون می آورد شود تا دوباره عظمت فرهنگ و تمدین این سرزمین را به عالمیان نشان دهد.

 در این جا می خواهیم درباره یکی از این گنجینه ها که چندین سال قبل در کویر لوت ایران کشف شد، مطالبی را ارائه کنیم.

درفش شهداد پرچمی که قدمت آن به تاریخ بشر برمی گردد و در اطراف کویر لوت در کرمان کشف شده است.

تهیه پرچم رومیزی کشورهای جهان از دیجی کالا

شهداد کجاست؟

شَهداد یکی از بخش‌های شهرستان کرمان از استان کرمان ایران می‌باشد. شهداد در قسمت شمال شرقی شهر کرمان و در فاصله ی حدود ۸۷ کیلومتری آن قرار دارد که از شمال شرق به منطقه کویری کلوت می رسد. شهداد از جنوب غرب به مناطق کوهستانی و سردسیر سیرچ و از شمال شرق به مناطق کویری و گردشگری بِکری از قبیل کلوت متصل است. شهداد در گذشته مرکز ایالت آراتا بوده‌است.

قدیمی ترین پرچم جهان
کلوت شهداد

برای دیدن "معنی رنگ پرچم های کشورهای آمریکایی" کلیک کنید .

گروهی از باستان شناسان، شهداد را راهی برای شناخت فعالیت های اجتماعی و فرهنگی تمام منطقه جنوب شرقی ایران در هزاره سوم ق.م می‌دانستند. عده‌ای هم آن را با شهر گمشده سومری آراتا منطبق می‌دانستند آراتا در گل نوشته سومری نام آراتا بسیار به کار رفته‌است. طبق متون سومری آراتا سرزمینی بود در شرق انشان.

هانسمن انگلیسی، سرزمین انشان را همان فارس می‌داند و شهر سوخته واقع در استان سیستان و بلوچستان را شهر حماسی آراتا می‌دانست، اما اکتشافات بعدی در استان کرمان این موضوع را اثبات کرد که آراتا همان شهداد کرمان است. شهداد مرکز ایالت آراتا بود که یکی از چند ایالات خود مختار امپراتوری عیلام به شمار می‌رفته و دارای اجتماعی شکل یافته و منسجم بود. علاوه بر حاکم و حکومت، دارای طبقات اجتماعی و اصناف بود.

.برای دیدن "معنی رنگ پرچم های کشورهای اروپایی" کلیک کنید

کلوت شهداد کرمان به عنوان یک جاذبه ی منحصر به فرد و طبیعی ایران شناخته می شود و نمونه ای از آن در منطقه یوتا ایالات متحده وجود دارد. چشم انداز رویایی و وهم آلود کلوت های شهداد سالانه توریست های بسیاری را از داخل و خارج از کشور به سمت خود جذب می کند.

در این منطقه امکان تفریحات هیجان انگیز مانند سافاری، کمپ های کویری و کویرنوردی به خصوص در فصل پاییز بسیار رواج دارد.

نکته قابل توجه در خصوص کلوت شهداد کرمان که آن را در سراسر جهان بر سرزبان ها انداخته است، دارا بودن بالاترین درجه حرارتی کره زمین می باشد. به عبارت ساده تر منطقه شهداد در کرمان به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین شناخته شده است، همچنین علاوه بر این بخشی از دشت لوت در میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است

برای دیدن "معنی رنگ پرچم های کشورهای آسیایی" کلیک کنید .

یکی از مهم ترین اکتشافات باستان‌شناسی در دوران معاصر، کشف گورستان شهداد است. با توجه به جهت چرخش خورشید، گورستان های شهداد اغلب شرقی-غربی هستند.

مردم شهداد، از افراد بزرگ و سرشناس از قبیل حکمرانان، مجسمه‌ هایی می ‌ساختند و بعد از فوت، مجسمه ی شخص را همراه با آب و غذا و وسایل ارزشمند وی در گور دفن می کردند.

قدیمی ‌ترین پرچم فلزی دنیا با عنوان درفش شهداد در این منطقه کشف شده‌ است. درفش شهداد دیرینه ترین درفش یافت شده در ایران است که امروزه در موزه ملی حفاظت می ‌شود پس از کشف درفش شهداد در کرمان این پرچم به تهران منتقل شد و در موزه ای در حال حاضر نگهداری می شود، که این برای کرمانی بسیار ناراحت کننده بوده که چرا این استان بزرگ جایی برای نگهداری چنین اثر گرانبهایی که منتقل به خودش است را دارا نمی باشد.

قدیمی ترین پرچم جهان
قدیمی ترین پرچم جهان

برای دیدن "زیباترین پرچم های جهان" کلیک کنید .

درفش شهداد

در حفاری های باستانشناسی در منطقه  شهداد قدیمی ترین پرچم فلزی جهان پیدا شده است، درفش شهداد فلزی مربعی شکل که ابعاد آن 23 سانتی متر در 23 سانتیمتر است و بر بالای درفش عقابی وجودی دارد و بر یک میله نصب شده است. بر روی این درفش نقش و طرح هایی وجود دارد که نشان از افسانه های کهن  سرزمین ایران  می باشند.

هر کدام از این تصاویر حک شده نشان دهنده ی قصه ای از نعمت، شکرگذاری، نخل و سپاس است در وسط درفش انسانی است که بر روی صندلی نشسته و دیگران که در پیرامون آن قرار دارند نشانی از سایر انسان ها و عناصر طبیعت و حیوانات وحشی و اهلی هستند. فردی که بر روی صندلی نشسته بزرگتر از دیگران است و یک زن در کنارش و دو خدمتگذار هم در اطرافش هستند.

.برای دیدن "معنی رنگ پرچم های کشورهای آفریقایی" کلیک کنید

این پرچم شباهت زیادی به درفش کاویانی دارد، با توجه به این که همه از وجود قدیمی ترین لوح‌های تمدن جهان در کرمان و تمدن آرت در جنوب کرمان صحبت می کنند، کمتر کسی است که از تمدن خبیص در حاشیه شمال  شرقی کرمان و در لبه کویر لوت سخن بگوید.

درفش شهداد چه اجزایی دارد؟

قدیمی ترین پرچم جهان یک صفحه با میله و لولا است که دسته ای برنزی دارد و به علت کهنگی این میله به شدت زنگ زده است و به رنگ سبز مبدل شده ولی در زمان اصل خود نوعی درخشش داشته که بازتاباننده ی آفتاب بوده است. بر روی درفش شهداد نقشی از یک نخل دیده می شود و دو درخت دیگر و پنج آدم کوچک و بزرگ که همه از بزرگان حکومت خبیص بوده اند و دو شیر و یک گاو کوهان دار و چند مار شبیه مارهای تمدن جیرفت هم به چشم می خورد.

قدیمی ترین پرچم جهان
نقوش درفش شهداد

طرح عقاب بر روی درفش شهداد

در اساطیر کهن ایرانی سیمرغ یکی از نشانه های ارزشمند محسوب می شده و علاوه بر این که سمبلی از ایزد خورشیده بوده، نام های دیگری نظیر سومری و هوریانی آنزو و زروان خدای خرد و باد اساطیر بزرگ بومیان دیرین فلات ایران به بوده است. تمامی مواردی گفته دلایلی بوده که مثال هایش را در بالای درفش کاویانی پارسیان دوره هخامنش یا همان درفش شهداد نیز نصب شده بوده است. با نگاهی اجمالی به مشخصات و خصوصیاتی که این پرچم داراست و بررسی نقوشی که بر آن حک شده است می توانیم به عظمت تاریخی این پرچم و پیدایش تمدن در این خطه پی ببریم.

قدیمی ترین پرچم جهان
طرحی نمادین از نقوش درفش شهداد

می توانید ویدئویی از" معرفی پرچم کشورهای جهان " را در این لینک ببینید.

 

منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

 

 


 

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر