كوير ريگ جن کجاست؟

7 آبان 1398
3768
5

اگر عاشق ناشناخته ها هستيد و ميخواهيد هيجان را چاشني سفر خود كنيد، بدون معطلی سفر به کویر ریگ جن را در فهرست مقاصد سفرتان قرار دهید.

كوير ريگ جن کجاست؟
کویر ریگ جن

سفر به كوير ريگ جن، دنيايي وهم آلود را برايتان تصوير ميكند. سرزمیني مرموز و ترسناك که هر ساله ميزبان ماجراجويان و محققان زيادي مي باشد.

كوير ريگ جن کجاست؟
کویر ریگ جن زیبا

مردم بومی کویر بر این باورند که کویر ریگ جن یک منطقه ی نفرین شده است که توسط ارواح پلید و شیاطین حکومت می شود. کویر ریگ جن پر است از باتلاق های نمک که افراد را می بلعد، اين باعث شده كه ان را مثلث برموداي ايران بخوانند. بنابراين همراهي راهنمايي متخصص و كاربلد يك ضرورت است.

كوير ريگ جن کجاست؟
كوير ريگ جن با دنيايي وهم آلود

 

كوير ريگ جن کجاست؟
مثلث برمودای ایران – کویر ریگ جن

 

كوير ريگ جن کجاست؟
مخوف ترین نقطه ایران – کویر ریگ جن

 

كوير ريگ جن كجاست؟

کویر ریگ جن با وسعتی برابر ۳۸۰۰ کیلومتر مربع، در غرب دشت کویر قرار گرفته است. ريگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر است، از شمال به جنوب سمنان و از جنوب شرق به گرمسار، از غرب محدود به پارک ملی کویر و تنگ ظلمات، از شرق به محور ارتباطی جندق ـ معلمان و از جنوب به شمال انارک و چوپانان محدود است. زیربنای ریگ جن يك دشت فرسايش يافته است و تپه های ماسه ای برخان و تپه های ماسه ای هرمی در سراسر آن پراکنده اند. در جای جای کویر ریگ جن رسوبات نمکی فراوانی به چشم ميخورد.

فاصله کویر ریگ جن تا بعضی از شهر ها

کویر ریگ جن تا سمنان 125 کیلومتر
کویر ریگ جن تا تهران 610 کیلومتر
کویر ریگ جن تا کرج 181 کیلومتر

 

كوير ريگ جن کجاست؟
محدوده کویر ریگ جن در همسایگی دشت کویر
كوير ريگ جن کجاست؟
محدوده کویر ریگ جن در همسایگی دشت کویر

ديدني هاو شنيدني هاي پرابهام ريگ جن

حتما داستان هاي فولكلور و و روايت هاي باور نكردني پرابهام زيادي درباره ي اين كوير شنيده ايد. آنچه افسانه ي ريگ جن را رقم زده چيزي نيست، جز مجهولات و موهوماتي كه عده اي ناتوان در كشف ان بوده و هستند. صداهاي مرموزي كه مي شنويد در واقعيت چيزي جز صدايي كه حركت باد بر تپه ها ايجاد مي كند نيستند. از صداهاي عجيب ديگري كه به گوش ميرسد گريه ي "سنگ " نام دارد، كه ناشی از یکی از پدیده های طبیعی‌ است. اختلاف دمای شب و روز در ریگ جن آن قدر زیاد است که باعث انبساط و انقباض سنگ ها و خرد شدن آن ها می شود. صدای شکسته شدن سنگ ها در کویر ریگ جن، صدایی ست که از آن با عنوان گریه سنگ یاد می کنند. امروزه هیچ نشاني از زندگی در هیچ کجای این برهوت پهناور دیده نمی شود، حتي دريغ از قطره اي آب شيرين، ولي اين نقصان را، در مقابل ديدني هاي بي بديلي كه اين دشت پير  با آسمان بخشنده اش روبه روي مان قرار مي دهد ميتوان ناديده انگاشت. غروب ها خورشید پشت تپه های شنی پنهان می شود و جای خود را به ستاره ها می دهد و ستاره ها يكي يكي آرام آرام شروع به سوسو زدن در آسمان می کنند. دراز كشيدن روي تپه های بلند شنی و تماشاي آسمان مملو از ستاره، طلوع و غروب زيباي خورشید و همه و همه می تواند احساسي بي بديل و خاطره انگيز را برای‌تان ایجاد کند و سوژه عکاسی شما باشد. بودن با يك تور كوير نوردي خوب و در عين حال تجربه ي يك نوع تنهايي خاص و خوب و مختص كوير، اين سفر را در يادتان ماندگار مي كند.

كوير ريگ جن کجاست؟
تپه های شنی ریگ جن

وجود باتلاق های نمکی،تلماسه های فراوان،شنزارهای روان، پوشش گیاهی بسیار اندک (تنها در مناطق ریگزار) از ویژگی های این منطقه می باشد.با وجود اینها سفر به ریگ جن را برای مسافران تا حدودی سخت کرده است. به دلیل ترسناک بودن کویر ریگ جن از آن به عنوان مثلث برمودای ایران یاد می شود

كوير ريگ جن کجاست؟
خرد شدن سنگ ها در کویر ریگ جن

بهترين زمان سفر به كوير ريگ جن

بهترين زمان براي اين سفر اواسط فصل پاييز و فصل زمستان است، اختلاف دماي شبانه روز حتي به ٢٣ درجه ميرسد. در 8 ماه از سال، میانگین رطوبت نسبی بالاتر از 50 درصد بوده، که نشان دهنده ی هوای به شدت خشک است، در 4 ماه باقیمانده سال، در فصل سرما و بارندگی، رطوبت نسبی هوا بر درجه حرارت غلبه کرده و هوا تا حدودی مرطوب می شود .

برای مشاهده ی مطالب مربوط به "بهترین زمان سفر به کویر" کلیک کنید

كوير ريگ جن کجاست؟
شترسواری در کویر ریگ جن

 در سفر به ريگ جن چه چیز هایی با خود ببریم؟

اين سفر معمولا با بیشترین حد تجهیزات صورت مي گيرد، بنابراین آب، غذا، وسایل لازم تا حداقل سه هفته را با خود ببرید و نقشه را هم در سفر به این منطقه مخوف حتما همراه داشته باشيد. برای سفر به این منطقه زیبا استفاده از خودروهایی که دو دیفرانسیل هستند لازم است. خلاصه اينكه، ريگ جن بهترين انتخاب براي طبیعت گردان حرفه ای و کویر شناسان متخصص است. شما مي توانيد با استفاده از تلفن هاي ماهواره اي و دستگاه جي پي اس به لذت كشف مسيرها تازه و راه هاي جديد دست يابيد.

برای مشاهده ی مطالب مربوط به "وسایل ضروری کویرنوردی" کلیک کنید

كوير ريگ جن کجاست؟
تجهیزات سفر به کویر

توجه داشته باشید به هیچ وجه تنهایی به کویر ریگ جن سفر نکنید و حتما با افراد آشنا به آنجا را همراه خود ببرید.  بد نیست بدانید که قسمت جنوبی این کویر،  باتلاقی تر از قسمت شمالی است و عبور از آن حتی با وسایل نقلیه در خیلی از موارد غیرممکن  و خطرناک است پس به آن سمت نروید.

با همه ی این ترس و وحشتی که بعضی ها از این کویر دارند کویر می افتد، آسمان پر ستاره و بی نهایت زیبای این کویر را نمی توان فراموش کرد.

می توانید بهترین کویرهای ایران را در مقاله ای با همین عنوان مطالعه بفرمایید.

منبع : بیاتور 

 

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

13 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر