پرستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟

17 آذر 1398
4042
11

آسمان و ستاره‌های درخشان شب های کویر؛ انسان ها را مبهوت خود کرده است کمتر کسی هست که میلی به دیدن این زیبایی طبیعی خداوند نداشته باشد و محو تماشای آن نشود. در همه جا به راحتی نمی توان به نظاره ی این پدیده ی زیبا نشست و لذت برد با این حال افراد زیادی ساعت ها یک مسیر را طی می کنند که  به جایی برسند تا بتوانند از این دیدن ستاره های درخشان لذت ببرند. هر چقدر از این زیبایی منحصر بفرد بگوییم، کم گفته ایم این شگفتی ها را باید با چشم خود ببینید.

پرستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟
آسمان پر ستاره  شب های کویر

چه عواملی مانع دیدن ستاره های زیبای آسمان می شود؟

اکنون در بیشتر شهرها آلودگی‌ هوا مانع دیدن ستاره های درخشان می شود و گاهی نورهای مصنوعی مثل نور چراغ خانه‌ها و خیابان‌ها و حتی نور طبیعی مثل نور ماه هم باعث این امر است. 

منابع نوری غیرضروری و منابع نوری با درخشندگی بیش از حد و طراحی نامناسب لامپ‌های شهری و نورپردازی نامناسب که آسمان شب‌ها را بیش از حد روشن می‌کند موجب آلودگی نوری می‌شود که خود یکی از دلایلی است که ما را از دیدن ستاره ها محروم می کند.

اگر در آرزوی تماشای این زیبایی خداوند هستید به مناطق کویری سفر کنید  به جایی که  آب و هوای خشک دارد  و از فضای شهری به دور هستند.در زیر  جذاب ترین و بهترین مکان ها برای دیدن پر ستاره ترین آسمان های ایران را معرفی خواهیم کرد.

پر ستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟

پاسارگاد(آرامگاه کوروش) که به عنوان اولین شهر گردشگری نجومی ایران نیز شناخته شده است.یکی از مکان های تاریخی ایران است که دیدن ستاره های آسمانش یکی از جذاب ترین تفریحات محسوب می شود.

پرستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟
آسمان پر ستاره شب پاسارگاد

علاوه بر پاسارگاد، آسمان پر ستاره ی شب را می توانید در مناطق دیگری مثل زیگورات چغازنبیل، قصر بهرام، کاروانسرای خرانق، رصدخانه مراغه و قره کلیسا ببینید.

پرستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟
آسمان پرستاره شب قصر بهرام

یکی  دیگر از بهترین مکان ها از دید منجمان و ستاره شناسان جایی به نام کویر سه قلعه است  که سال‌های گذشته به عنوان یکی از سایت گردشگری نجومی جهان و ایران مطرح شده است که در استان خراسان جنوبی قرار گرفته است  این کویر عنوان پنجمین آسمان تاریک جهان را از آن خود کرده است.

پرستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟
آسمان پر ستاره شب کویر سه قلعه

یکی از دلایل بسیار مهمی که کویر مشتاقان زیادی دارد وجود آسمان پر ستاره در کویر می باشد. آسمان شب های کویر یزد بسیار زیبا و درخشان می باشد ستاره ها پر نور و زیبا دیده می شوند که مسافران زیادی را مجذوب خود کرده است.

 یکی دیگر از بهترین نقاط ایران برای دیدن آسمان پر ستاره شب، کوه دماوند است جایی که تا چشم کار می کند ستارهای درخشان است به راحتی و بدون همراه داشتن هیچ وسیله ی خاصی می توان این ستاره ها را به روشنی دید.

پرستاره ترین آسمان های ایران کجا هستند؟
آسمان پر ستاره شب قله دماوند

بهترین زمان سفر به کویر برای رصد ستارگان چه موقع است؟

بهترین زمان سفر به کویر برای رصد ستارگان، زمانی است که ماه در آسمان نباشد. زیرا نور ماه، مانع از دیده شدن بسیاری از ستاره‌ها و همچنین نوار راه شیری می‌شود. بنابراین بهتر است شب‌های ابتدایی یا انتهای ماه قمری (که ماه در حالت هلال قرار دارد) را برای سفر انتخاب کنید.

 

برای مشاهده بهترین و معروف ترین کویر های ایران کلیک کنید.

 

منبع : بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

 

2 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر