چشمه دیمه کوهرنگ | همه چیز در مورد این چشمه زیبا و شفا بخش

4 اسفند 1397
3178
5
0

چشمه دیمه، چشمه ای بسیار دیدنی و زیبا در استان چهارمحال و بختیاری است که در ۱۰ کیلومتری مرکز شهرستان کوهرنگ و در مجاورت روستای زیبای دیمه واقع گردیده است، کوهرنگ یکی از شهرستان های توریستی و بسیار زیبای استان چهارمحال و بختیاری می باشد، که سالیانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می نمایند، کوهرنگ به دلیل جاذبه های طبیعی فراوان و چشمه های جوشان از جمله چشمه دیمه یک شهرستان توریستی، سیاحتی به شمار می رود مردم این شهرستان لر زبان و از ایل بختیاری هستند. چشمه دیمه که در شهرستان کوهرنگ واقع شده از معروف ترین جاذبه های گردشگری کوهرنگ محسوب می شود، در این مقاله قصد داریم تا شما را با موقعیت گردشگری، امکانات و تورهای گردشگری چشمه دیمه آشنا کنیم.

کوهرنگ کجاست؟ در مورد این شهرستان زیبا و توریستی بیشتر بدانید

چشمه دیمه

روستای دیمه

روستای دیمه از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ با مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۱۳ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی چلگرد و در ۱۰۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این روستا از اطراف به کوه ها و دشت ها محدود می شود. روستای کوهستانی دیمه از سطح دریا در حدود ۲۲۴۰ متر ارتفاع دارد. اقلیم آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد و برفگیر است.

ديمه از ییلاق های عشایر بختیاری بوده است که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده است، چشمه دیمه معروفترین اثر طبیعی این روستاست و از تفرجگاه های طبیعی استان به شمار می رود، در لغت نامه دهخدا و معین، دیمه با فتحه یا کسره میم به معنای روشنایی، کلیسا، معبد و باران بدون رعد و برق است.

چشمه دیمه


به علت شفافیت و زلالی چشمه نزدیک روستا آن را ديمه نامیدند، برخی نیز می گویند چون زمین های اطراف روستا به صورت دیم کاشته می شده روستا را ديمه نامیدند درآمد مردم این روستا از طریق فعالیت های زراعی، دامداری، صنایع دستی و کار در کارگاه های بسته بندی آب آشامیدنی تأمین می شود. روستای دیمه که در منطقه کوهستانی نزدیک کوهرنگ قرار دارد در بهار و تابستان آب و هوای مطبوعی دارد چشم اندازهای طبیعی، مراتع سرسبز و حاصلخيز همراه با جریان و جوشش چشمه زیبای دیمه شرایط مناسبی را برای تفریح فراهم آورده اند، برخی از جاذبه های طبیعی این روستا عبارتند از دشت لاله با زیبایی منحصر به فردش در فصل بهار با دو نوع لاله های واژگون سرخ و زرد مناظر شگفت انگیز و وصف ناپذیری را پدید می آورد

برای آشنایی با دیگر چشمه های استان چهارمحال  و بختیاری، کلیک کنید

چشمه دیمه


 چشمه دیمه با اهمیت ترین و زیباترین جاذبه طبیعی روستاست. اطراف این چشمه مراتع حاصلخیز و درختان بلند بلوط قامت برافراشته اند. به گفته کارشناسان آب های معدنی، آب این چشمه بهترین آب آشامیدنی شناخته شده در جهان است، پیرامون روستای دیمه چشمه های دیگری نیز وجود دارد که حواشی جذاب و سرسبزی دارند دینه کیکاووس و دیواره صد گزی این روستا بسیار معروف است و به اعتقاد مردم این روستا این دیواره از دوره پادشاهان باستانی ایران به یادگار مانده است، قبرستان عمومی روستا بر سر راه ديمه به چلگرد در بالای تپه ای قرار دارد. در آن قطعه سنگ هایی به طول حدود ۲ متر مشاهده می شود که به صورت عمودی و مورب در زمین فرو رفته اند و منظره ای شبیه قبور پیش از تاریخ را پدید آورده اند. روستای دیمه از طریق شهرهای چلگرد، فارسان، شهرکرد و چادگان با جاده آسفالت قابل دسترسی است

چشمه دیمه

آب معدنی چشمه دیمه

چشمه دیمه سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است این آب که از گواراترین آبهای جهان است در مسیر با آب تونل اول و دوم مخلوط شده و در نهایت زاینده رود را تشکیل می دهد آب این چشمه که خود رودخانه ای بزرگ است نام خود را از روستایی به همین نام ( ديمه ) گرفته است.آب این چشمه یکی از سرشاخه های اصلی رودخانه زاینده رود در چلگرد است

بر اساس بررسی‌های به عمل آمده آب این چشمه از لحاظ املاح و مواد معدنی، بسیار غنی بوده و از گواراترین آب‌های جهان است و خواص درمانی از قبیل جلوگیری از پوسیدگی دندان به خاطر وجود کلسیم و درمان سنگ کلیه دارد. آب این چشمه، مناظر چشمگیر و فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده‌است.(ویکی پدیا)

آب این چشمه که نظر خیلی ها را به خود جلب کرده است خواص درمانی زیادی داشته و حتی در خارج از ایران نیز شهرت بالایی پیدا کرده است.

چشمه دیمه

در نزدیکی چشمه دیمه کارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد، که با آبگیری و استفاده از آب این چشمه توانسته بازار داغی را در اینبه همراه داشته باشد این کارخانه توانسته محصولات خود را به بازار داخل و خارج از کشور نیز صادر کند که همچنین به دلیل مرغوب بودن این محصول چندین کارخانه آب معدنی دیگر با توجه به ظرفیت بالای چشمه دیمه در دست احداث است.

چشمه دیمه

 

موقعیت گردشگری چشمه دیمه

استان چهارمحال و بختیاری با توجه به طبیعت منحصر به فرد و زیبا و چشمگیر پذیرای گردشگران بسیاری در طول سال است در کنار آثار باستانی و تاریخی، فضاسازی های اطراف چشمه و گردشگاه های طبیعی این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است و از شهرت زیادی برخوردار شده است. شرایط آب و هوایی منطقه به نحوی است که در تمام فصول سال می توان از طبیعت زیبا و جاذبه ی های گردشگری آن لذت برد اما یکی از پر مخاطب ترین فصول این استان بهار و تابستان است.

چشمه دیمه

تفریحگاه و امکانات گردشگری چشمه دیمه

در اطراف چشمه دیمه امکانات گردشگری و مکان های اقامتی فراوانی دایر است، که می توانید از آنها بهره مند شوید. امکانات دیگر این چشمه که مشکل گردشگران و ‌عشایر را در طی مسیر حل کرده است جاده ی آسفالت و سرویس بهداشتی و مکان های مناسبی برای نشستن و پارکینگ و... است که از امکانات و تسهیلات این مکان زیبا و دیدنی می باشد. این چشمه یکی از میراث طبیعی ایران به شمار می آید که رسیدگی مناسبی برای اجرای تورهای گردشگری و بهره مندی از منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری را فراهم نموده است.

چشمه دیمه

مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی های اطراف چشمه این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است. بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحد اقامتی و پذیرایی، پارکینگ، آلاچیق، زمینهای ورزشی و بازی کودکان از امکانات و تسهیلات این مکان زیبا و دیدنی است.هر ساله گردشگران زیادی از این مکان بازدید می کنند.
 

چشمه دیمه

تور گردشگری چشمه دیمه

در استان چهارمحال و بختیاری به لحاظ جاذبه های توریستی بسیار  تورهای گردشگری متعددی وجود دارد که اجرای تور گردشگری چشمه دیمه نیز برای بسیاری از گردشگران جذابیت بالایی دارد، تورگردشگری چشمه دیمه معمولاً به صورت یک روزه انجام شده  و به دلیل فضای بسیاری زیبای که در اطراف این چشمه جذاب وجود دارد، بعد از بررسی شرایط و معرفی محیط برای صرف نهار یا عصرانه از دشت های اطراف چشمه دیمه استفاده می شود، مجریان تور گردشگری چشمه دیمه برای بازدید از جاذبه های دیگر استان چهارمحال و بختیاری برگزاری این تور را در کنار بازدید و گردش دیگر جاذبه های دیدنی شهرستان کوهرنگ هماهنگ می کنند. دفتر گردشگری سیر سپهر سبا مجری تورهای گردشگری در سطح استان چهارمحال و بختیاری می باشد.

چشمه دیمه

برای آشنایی با هتل کوهرنگ در شهرستان زیبای کوهرنگ، کلیک کنید

بهترین زمان برای سفر به چشمه دیمه

استان چهارمحال و بختیاری بعلت موقعیت جغرافیایی و ارتفاع زیاد خود دارای آب و هوای سرد و کوهستانی و زمستان هایی برفی و بهار و تابستانی خنک با آب و هوایی دلپذیر است. گرچه این منطقه در هر فصلی زیبایی های خودش را دارد ولی بهترین زمان بازدید از چشمه دیمه فصل بهار و تابستان است. اگر مایل هستید دشت لاله های واژگون را هم ببنید پس اردیبهشت ماه بهترین ماه برای بازدید از این جاذبه ها و لذت بردن از طبیعت بکر استان چهارمحال و بختیاری است.

چشمه دیمه

 

موقعیت و دسترسی به چشمه دیمه

جاهای دیدنی نزدیک به چشمه دیمه 

-پیست اسکی چلگرد: پیست اسكی چلگرد در  دامنه كوه كاركنان از معروفترین پیست های اسکی زاگرس است که در سال 1354 ساخته شده است. برف فراوان، یخچال های طبیعی و شیب های تندی که با استانداردهای پیست های بین المللی انطباق دارد این مکان را به محلی مناسب برای برگزاری مسابقات ورزش زمستانی اسکی تبدیل کرده است

- دشت لاله های واژگون: در 10 کیلومتری شهر چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی واقع است. زمان رویش و شکفتن لاله ها در این دشت، از نیمه فروردین ماه آغاز شده و تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

- آبشار تونل کوهرنگ: این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول كوهرنگ به وجود آمده است. این تونل، جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زایند ه رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جایی كه اكنون شهر توریستی چلگرد، مركز شهرستان كوهرنگ قرار دارد، ایجاد شده است.

-آبشار شیخ علیخان: در 12 كیلومتری شهر چلگرد -مركز شهرستان كوهرنگ  در دامنه های پر آب کوهرنگ واقع در ورودی روستای شیخ علیخان آبشار زیبایی به همین نام جاری میشود كه تن رنجور از خستگی راه را رمق تازه می بخشد. گرچه طبیعت سحرآمیز چهارمحال و بختیاری دارای جاذبه های گردشگری زیادی است اما، آبشار شیخ علیخان از بدیع ترین مناظر دل انگیز این استان محسوب می شود.

چشمه دیمه

فاصله چشمه دیمه تا سایر شهرهای استان چهارمحال و بختیاری

فاصله تا   کیلومتر
شهرکرد 84
اردل 123
لردگان 249
بروجن 147
چلگرد 12
سامان 93
بن 71
شلمزار 108
فارسان 65

 

فاصله چشمه دیمه تا دیگر مناطق گردشگری استان چهارمحال و بختیاری

فاصله تا   کیلومتر
قلعه چالشتر 79
پیر غار 70
آبشار آتشگاه لردگان 293
تونل کوهرنگ 13
دشت لاله  6.5
سیاسرد بروجن 153
گرداب بن 72
موزه باستانشناسی شهرکرد 84
روستای سر آقا سد 55.5
پل زمانخان 96
آبشار شیخ علیخان  31.5
قلعه دزک 121
قلعه سردار اسد جونقان 85.5

 

منبع : بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

11 اظهار نظر
مطالب مرتبط
بروجن کجاست؟
بروجن کجاست؟
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان بن
شهرستان بن
مطالب تصادفی
میرزا حبیب دستان بنی(اصفهانی)
میرزا حبیب دستان بنی(اصفهانی)
ارامنه استان چهارمحال و بختیاری
ارامنه استان چهارمحال و بختیاری
سفر به کیش در پاییز
سفر به کیش در پاییز
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر