همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری

8 آذر 1397
3768
18
1

استان چهارمحال و بختیاری با وسعت حدود 16411کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران واقع شده است. استان چهارمحال و بختیاری در بخش مرکزی رشته کوه های بلند زاگرس و بین پیشکوه های داخلی و استان اصفهان قرار گرفته است.

استان چهارمحال و بختیاری از غرب با استان خوزستان، از جنوب با استان کهکیلویه و بویر احمد، از شمال غرب با استان لرستان و از شمال و شرق با استان اصفهان هم جوار است.

مرکز این استان شهرستان شهرکرد است که به دلیل ارتفاع بالای آن نسبت به سطح دریا و داشتن بالاترین ارتفاع در بین مراکز استان ها به بام ایران مشهور است.

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
نقشه استان چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری دارای رودخانه های پر آبی است که به واسطه بارش های سالانه دو رودخانه زاینده رود و کارون از این استان سرچشمه می گیرند. از جاذبه های گردشگری این استان به وجود کوه های مرتفع که بیشترین وسعت چهارمحال و بختیاری را تشکیل می دهد، میتوان اشاره کرد.

جمعیت استان چهارمحال و بختیاری

بر طبق سر شماری سال 1395، جمعیت استان چهارمحال و بختیاری 947763 نفر بوده است که شامل 270434  خانوار است.حدود 60 درصد مردم استان چهارمحال و بختیاری در شهرها زندگی می کنند و طبق آمار درصد با سوادی مردم استان 82/5 بوده است. گروههای قومی فارس، بختیاری و ترک در استان چهارمحال و بختیاری ساکن هستند.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شیر سنگی، نماد قوم اصیل بختیاری

آب و هوای لذت بخش

به دلیل بالا بودن ارتفاع این استان از سطح دریا همواره آب و هوا در ارتفاعات و مجاورت آن بسیار سرد بوده و قله ها پوشیده از برف هستند. سرمای هوا باعث شده تا در ارتفاعات گونه های گیاهی نیز رشدی نداشته باشند، دشت های استان که وسعت کمی دارند آب و هوای نسبتاً سرد و مرطوبی دارند در بخش های که بارش باران بیشتر است، سردتر و رطوبت بیشتر است و هر چه از ارتفاعات دور می شویم، آب و هوا مناسب تر و سردی هوا کمتر می شود تا شاهد گیاهان و درختان باشیم.

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت بکر چهارمحال و بختیاری

منابع آبی معروف چهارمحال و بختیاری

موضوع آب از جهت ایجاد زندگی مسئله ای مهم  برای تمام شهرهاست ، چهارمحال و بختیاری به دلیل ویژگی خاص خود، رودخانه های بسیاری دارد. این استان تامین کننده بزرگ آب برای زاینده رود و کارون است، اغلب جنگل های متراکم در حاشیه استان چشم اندازی زیبا خلق کرده که روز به روز ارزش زیست محیطی و توریستی استان را بالا می برد.

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
رودخانه گدار کبک لردگان

استان چهارمحال و بختیاری به دلیل و یژگیهای خاص طبیعی دارای رودخانه های فراوانی است. مهمترین رشته کوه این منطقه زردکوه بختیاری است که سخاوتمندانه رودخانه های بزرگ کارون و زاینده رود را به کشور هدیه میدهد. 20رودخانه دائمی (به طول 905کیلومتر) همچون گردنبند فیروزه ای زینت بخش استان است و با جریان در رگهای آبی کشور، طراوت، آبادانی و حیات را در مسیر کوچ خود به استانهای دیگر ارمغان می برد. نزدیک به 83درصد از مساحت استان در حوزه آبریز کارون قرار دارد. که بیشتر از نقاط کوهستانی و سخت گذر سرچشمه گرفته است. جریان رود، کوه و جنگلهای بلوط، در کنار هم چشم اندازهای بدیعی را خلق میکند. وجود این همه پدیده های طبیعی زیبا و ارزشمند از جمله آب و هوای مناسب در اکثر فصول سال، نزدیکی به جاده خوزستان و وجود جنگلهای نسبتا مترا کم از دیگر ویژگیهای رودخانه کارون است.

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
دامنه های سبزکوه بختیاری

بیشترین میزان تأمین آب رودخانه و سد زاینده رود نیز در حوضه این استان است. تمامی مسیر حاشیه رودخانه زاینده رود دارای مناظر زیبا، باغهای سرسبز، آسمان آبی همراه با هوایی پاکیزه است. این مسیر به دلیل وجود مجموعه های تفریحی، شرایط اقلیمی مساعد و نزدیکی به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است.

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
حاشیه زاینده رود در استان چهارمحال و بختیاری

از مهمترین رودخانه های استان می توان به رودخانه بازفت، کوهرنگ، سراب، دره سیر، کیار، سبزکوه ، ونك، خرسان، ارمند، (حوزه آبریز رودخانه عظیم کارون) توف سفید، دیمه، زری کوهرنگ، دره قاضی، (در حوزه آبریز رودخانه زاینده رود )اشاره کرد

رودخانه های استان چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری از لحاظ زمین شناسی

شباهت ساختار سطح زمین این استان همانند لرستان است که بر اثر تحرکات رشته کوه زاگرس در سطح زمین چین های بسیاری زیادی به خود دیده که باعث پدید آمدن ناهمواری های گوناگونی شده است.

این منطقه درآغاز دوره سوم زمین شناسی از رسوبات دریایی «تتیس» به وجود آمده که بدون شک روی رسوبات دوران سوم قرار گرفته و رشته کوه زاگرس بر اثرحرکات کوه زایی شدید باعث پیدایش چین های زاگرس شده است. پیدایش نهایی چین خوردگی ها و ناهمواری های این منطقه؛ نتیجه همین کوه زایی اواخر دوران سوم زمین شناسی است. عمده ترین سازندهای زمین شناسی منطقه چهار محال و بختیاری عبارتند از: اشکوب آلپین، اشکوب سنونین، اشکوب مقدونین که لیتولوژی و اشکوب ها عموما از آهک است.

این استان در مجموع منطقه ای است کوهستانی با رشته کوههای زاگرس که بلندترین نقطه آن در زردکوه بختیاری (ارتفاع 4450متر) و پست ترین نقطه آن در ناحیه لردگان خروجی رودخانه کارون 950 متر و در بخش جنوب غربی واقع شده است.


امتداد ارتفاعات استان از شمال غرب به جنوب شرقی است و هر چه از غرب به طرف شرق پیش رویم از میزان ارتفاع و تراکم کوهها کاسته شده و به دره های باز و دشتهای نسبتا وسیع میرسیم.

شرق استان از دشت های محدود نظیر: دشت لار، فرادنبه، سفید دشت تشکیل شده و مرکز استان دشت جونقان و گندمان و در جنوب استان دشت های وسیع همچون لردگان، فلارد، خانمیرزا وجود دارد.
از جمله مهمترین ارتفاعات استان میتوان از: کوههای سفیدکوه، سبزکوه،کارکنان، سالدارون ، چری ، جهانبین، هفت تنان ، ریگ ، زردکوه و لیله نام برد

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
لاله های واژگون در دامنه کوههای بختیاری

در استان چهارمحال و بختیاری هرچه از غرب استان به قسمت شرقی می رویم تراکم کوه ها کمتر شده و دشت های روی زمین وسعت پیدا می کند، غرب چهارمحال و بختیاری کوه های استوار که امتداد آن به سمت شرق دشت های وسیع این استان را نمایان کرده است، همین دلیل باعث ایجاد منطقه ای کوهستانی که در فصل زمستان همواره بارش برف قابل مشاهده است، البته این بارش ها از اواسط پاییز آغاز و تا ابتدای فصل بهار ادامه دارد.

منطقه چهارمحال و بختیاری به علت وجود کوهستانهای بلند و ارتفاعات برفگیر در فصل زمستان پوشیده از برف است.در مناطق کوهستانی معمولا ریزش برف و باران از اواسط پاییز تا فروردین ماه ادامه دارد؛ دی و بهمن نیز سردترین ماههای سال در استان هستند.
مراتع این استان که عمدتا از نوع مراتع کوهستانی هستند با توجه به وجود بارندگی در طول سال، جزء مراتع نسبتا خوب کشور محسوب میشوند. چراگاهها و مراتع استان از دیرباز قلمرو ییلاقی طوایفی از ایل بختیاری بوده است. ارتفاعات دامنه های شرقی و غربی سلسله جبال زا گرس اصلی ترین مراتع و چراگاه های بهاره و تابستانه رمه های عشایر بختیاری را تشکیل میدهد.

بیشتر بخوانید: کوچ عشایر بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
بر بلندای کوه های چهارمحال و بختیاری

این نوع کوچ در مراتع که در تمام نقاط مختلف استان با گستره کوهستانی و تنوع فرهنگی صورت میگیرد، و یک پدیده جذاب برای گردشگران محسوب می شود.

تنوع زیست محیطی عالی استان چهارمحال و بختیاری

چهارمحال و بختیاری به دلیل ساختار کوهستانی از محیط زیستی متنوعی برخوردار است، همان طور که گفتیم ارتفاعات بالای این استان باعث به وجود آمدن اقلیم های مختلف شده که شرایط محیطی را برای رویش گیاهان سردسیر و زندگی برخی جانوران در این موقعیت آب و هوایی فراهم کرده است.

چنین شرایط اقلیمی سبب شده تا در این استان بالغ بر 900 گونه گیاهی شناسایی شوند که در سخت ترین شرایط زیست محیطی کاملا طبیعی رشد میکنند، سرمای غالب بر این استان نیز برای نزدیک به  300 گونه جانور شرایط زیستن را فراهم کرده است .

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت زیبای چهارمحال و بختیاری-بازفت

جنگل های بکر چهار محال و بختیاری

صحبت از جنگل های بلوط با قدمت بالغ بر 5500 سال حتما برای گردشگران و طبیعت گردان بسیار لذت بخش است، جنگل های این استان با وسعت 6 هکتار بیش از 1000 کیلومتر امتداد دارد و بهترین گزینه برای گردش و تفریح است، بخش بزرگی از این طبیعت به 5 پارک جنگلی و 9 ذخیره گاه برای گردشگران تبدیل شده تا برای گذران اوقات فراغت خود در این جنگل ها برنامه ریزی کنند.

در مورد کوهرنگ، بهشت ایل بختیاری بیشتر بخوانید.

شهرستان های چهارمحال و بختیاری

شاید برای بسیاری از ایرانیان سوال باشد که اسم چهار محال و بختیاری یعنی چه ؟ چهار محله که شامل لار ، کیار ، میزدج و گندمان است در کنار نام ایل بختیاری که در این استان مستقر هستند گرفته شده است،بر اساس تقسیمات کشوری این استان دارای 10 شهرستان به شرح زیر است :

   نام شهرستان
1 شهرستان شهرکرد
2 شهرستان اردل
3 شهرستان فارسان
4 شهرستان کوهرنگ
5 شهرستان بن
6 شهرستان سامان
7 شهرستان بروجن
8 شهرستان لردگان
9 شهرستان کیار
10 شهرستان خانمیرزا

کتیبه ها و سنگ نوشته های این استان قدمت آن را بیش از 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رساند یکی از قدیمی ترین نقطه آباد و مسکونی در دوران هخامنشی، که بسیار حائز اهمیت بوده است. ایل بختیاری که یکی از طایفه های قدیمی پارسی هستند در این استان مستقر بوده و ساکن محلی این سرزمین اند.

همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت بکر-سرخون

منبع : بیا تور  

 

در ادامه بخوانید: رفتینگ چیست؟ آشنایی بااین ورزش مفرح در استان چهارمحال و بختیاری

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

4 اظهار نظر
مطالب مرتبط
کتیبه های مشروطیت پیرغار
کتیبه های مشروطیت پیرغار
مصاحبه با مسافران تور کویر مرنجاب
مصاحبه با مسافران تور کویر مرنجاب
خاطرات تور کویر مرنجاب
خاطرات تور کویر مرنجاب
مصاحبه با مسافران رفتینگ
مصاحبه با مسافران رفتینگ
شهرستان بن
شهرستان بن
شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد
شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد
رفتینگ چیست | تور رفتینگ
رفتینگ چیست | تور رفتینگ
مطالب تصادفی
امامزاده سید بهاء الدین محمد در روستای شیخ شبان بن
امامزاده سید بهاء الدین محمد در روستای شیخ شبان بن
زیباترین و دیدنی ترین روستاهای  استان چهارمحال و بختیاری
زیباترین و دیدنی ترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری
معنی پرچم برخی کشورهای آسیایی
معنی پرچم برخی کشورهای آسیایی
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر