همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری

8 آذر 1397
2282
13
0

استان چهارمحال و بختیاری با وسعت بیش از 16 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران واقع شده است، مرکز این استان شهرستان شهرکرد که به دلیل ارتفاع بالایی آن نسبت به سطح دریا به بام ایران مشهور است چهارمحال و بختیاری دارای رودخانه های پر آبی است که به واسطه بارش های سالانه دو رودخانه زاینده رود و کارون از این استان سرچشمه می گیرند. از جاذبه های گردشگری این استان وجود کوه های مرتفع که بیشترین وسعت چهارمحال و بختیاری را تشکیل می دهد، میتوان اشاره کرد.

آب و هوای لذت بخش

به دلیل بالا بودن ارتفاع این استان از سطح دریا همواره آب و هوا در ارتفاعات و مجاورت آن بسیار سرد بوده و قله ها پوشیده از برف هستند. سرمای هوا باعث شده تا در ارتفاعات گونه های گیاهی نیز رشدی نداشته باشند، دشت های استان که وسعت کمی دارند آب و هوای نسبتاً سرد و مرطوبی دارند در بخش های که بارش باران بیشتر است، سردتر و رطوبت بیشتر است و هر چه از ارتفاعات دور می شویم، آب و هوا مناسب تر و سردی هوا کمتر می شود تا شاهد گیاهان در درختان باشیم.

چهارمحال و بختیاری | استان چهارمحال و بختیاری | چهارمحال بختیاری

منابع آبی معروف چهارمحال و بختیاری

موضوع آب از جهت ایجاد زندگی مسئله ای مهم  برای تمام شهرهاست که چهارمحال و بختیاری به دلیل ویژگی خاص خود، رودخانه های بسیار زیادی دارد. این استان تامین کننده بزرگ آب برای زاینده رود و کارون است، اغلب جنگل های متراکم در حاشیه استان چشم اندازی زیبا خلق کرده که روز به روز ارزش زیست محیطی و توریستی استان را بالا می برد.

چهارمحال و بختیاری از لحاظ زمین شناسی

شباهت ساختار سطح زمین این استان همانند لرستان است که بر اثر تحرکات رشته کوه زاگرس در سطح زمین چین های بسیاری زیادی به خود دیده که باعث پدید آمدن ناهمواری های گوناگونی شده است.

چهارمحال و بختیاری | استان چهارمحال و بختیاری | چهارمحال بختیاری

هرچه از غرب استان به قسمت شرقی می رویم تراکم کوه ها کمتر شده و دشت های روی زمین وسعت پیدا می کند، غرب چهارمحال و بختیاری کوه های استوار که امتداد آن به سمت شرق دشت های وسیع این استان را نمایان کرده است، همین دلیل باعث ایجاد منطقه ای کوهستانی که در فصل زمستان همواره بارش برف قابل مشاهده است، البته این بارش ها از اواسط پاییز آغاز و تا ابتدای فصل بهار ادامه دارد.

تنوع زیست محیطی عالی

چهارمحال به دلیل ساختار کوهستانی از محیط زیستی کاملا طبیعی برخوردار است، همان طور که گفتیم ارتفاعات بالای این استان باعث به وجود آمدن اقلیم های مختلف شده که شرایط محیطی را برای رویش گیاهان سردسیر و زندگی برخی جانوران در این موقعیت آب و هوای فراهم کرده است.

چنین شرایط اقلیمی سبب شده تا در این استان بالغ بر 900 گونه گیاهی شناسایی شوند که در سخت ترین شرایط زیست محیطی کاملا طبیعی رشد میکنند، سرمای غالب بر این استان نیز برای نزدیک به  300 گونه جانور شرایط زیستن را فراهم کرده است .

چهارمحال و بختیاری | استان چهارمحال و بختیاری | چهارمحال بختیاری

جنگل های بکر چهار محال و بختیاری

صحبت از جنگل های بلوط با قدمت بالغ بر 5500 سال حتما برای گردشگران و طبیعت گردانی بسیار لذت بخش است، جنگل های این استان با وسعت 6 هتکار بیش از 1000 کیلومتر امتداد دارد بهترین گزینه برای گردش و تفریح است، بخش بزرگی از این طبیعت به 5 پارک جنگلی و 9 ذخیره گاه برای گردشگران تبدیل شده تا برای گذران اوقات فراغت خود در این جنگل ها برنامه ریزی کنند.

معرفی شهرستان های چهارمحال و بختیاری

شاید برای بسیاری از ایرانیان سوال باشد که اسم چهار محال و بختیاری یعنی چه ؟ چهار محله که شامل لار ، کیار ، میزدج و گندمان است در کنار نام ایل بختیاری که در این استان مستقر هستند گرفته شده است،

بر اساس تقسیمات کشوری این استان دارای 9 شهرستان به شرح زیر است :

جمعیت این استان بالغ بر 1 میلیون نفر است که اکثر آنها شهر نشین هستند، کتیبه ها و سنگ نوشته های این استان قدمت آن را بیش از 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح می رساند که قدیمی ترین نقطه آباد و مسکونی در دوران هخامنشی، که بسیار حائز اهمیت بوده است. ایل بختیاری که یکی از طایفه های قدیمی پارسی هستند در این استان مستقر بود و ساکن محلی این سرزمین اند.

منبع : دفتر گردشگری سیر سپهر سبا

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

4 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر