کویر مرنجاب کجاست؟

23 آبان 1398
4553
11

کویر مرنجاب  یکی از پر طرفدار ترین و بهترین جاذبه های گردشگری ایران است و یکی از مقاصد تور های طبیعت گردی می باشد،این کویر در استان اصفهان  واقع شده است، از شمال به دریاچه ی نمک آران وبیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه ی نمک حوض سلطان وحوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی خبر و از جنوب به شهرستان آران وبیدگل وصل می شود.

کویر مرنجاب کجاست؟
زمستان کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان و شهر کاشان و در شمال شهرستان آران بیدگل واقع شده است. این کویر  از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل منتهی می شود و از غرب به کویر مسیله، دریاچه نمک حوض سلطان و حوض مره، اگر کویر مرنجاب را به سمت شرق راهی شوید به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر خواهی رسید و از جنوبش به شهرستان آران و بیدگل راه دارد. 

فاصله کویر مرنجاب تا بعضی از شهرها

تهران تا کویر مرنجاب 292 کیلومتر
اصفهان تا کویر مرنجاب 270 کیلومتر
کاشان تا کویر مرنجاب 64 کیلومتر

کویر مرنجاب کجاست؟
کویر مرنجاب در شهرستان آران و بیدگل

 کویر مرنجاب بخاطر داشتن موقعیت جغرافیایی، بسیار منحصر به فرد می باشد. و به دلیل احاطه شدن با کویر و دریاچه های مشهور و همچنین فاصله کم با شهرهایی مانند تهران و کاشان یکی از اصلی ترین قطب های کویرنوردی ایران می باشد.

کویر مرنجاب کجاست؟
تپه های شنی کویر مرنجاب

چرا به آن مرنجاب می گویند؟

نام این کویر را شاه عباس صفوی انتخاب کرده است، کندن چاه و قنات و رسیدن به آب شیرین در این کویر بسیار سخت و مشکل است به همین خاطر به آن مرد رنج آب می گفتند که به مرور زمان به مرنجاب تغییر کرد. تماشای طلوع وغروب در  افق بی انتها، شب نشینی در کنار آتش، دور هم بودن در زیر آسمان پر ستاره، قدم زدن بر روی رمل ها و شن های گرم ونرم، پیاده روی، روی دریاچه ی نمک به زیبایی های مرنجاب می افزاید.

کویر مرنجاب کجاست؟
طلوع آفتاب در کویر مرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر کی هست؟

  پاییزو زمستان تا اواسط بهار بهترین زمان برای سفر است، آب و هوای عالی در کنار شب های پر از ستاره و تپه هایی با ماسه های روان، قطعا یکی از بیاد ماندنی ترین سفرهایتان خواهد شد. با فرا رسیدن فصل سرد، با سفر به قلب کویرهای ایران (مرنجاب)، آرامش، سکوت، آسمان پرستاره، تماشای طلوع خورشید، حرکت بر روی رمل ها ، قدم زدن روی دریاچه ی نمک وجزیره ی سرگردان را تجربه کنید و از زیبایی های آن لذت ببرید.

کویر مرنجاب کجاست؟
تور کویر مرنجاب

دسترسی های ورود به مرنجاب کدام اند؟

برای رفتن به کویرمرنجاب مسیرهای متنوعی وجود دارد. ساده ترین راه برای ورود به مرنجاب آران وبیگل استان اصفهان است، مسیر آران وبیدگل به سمت پادگان ارتش و سپس جاده های خاکی مرنجاب پس از طی مسافت 45 کیلومتر به مرنجاب می رسید. اگر از تهران به سمت کویر مرنجاب قصد سفر دارید، وارد آزادراه تهران- قم و سپس آزادراه قم- کاشان ودر نهایت به سمت آران وبیگل بروید.

کویر مرنجاب کجاست؟
کویر مرنجاب

از چه تفریحاتی  می توان در کویر مرنجاب لذت برد؟

 • پیاده روی در مرنجاب بدون کفش
 • شناور شدن روی ماسه ها
 • شتر سواری
 • کویر پیمایی با چهار چرخ های هیجان انگیز
 • رصد ستارگان
 • شب نشینی
کویر مرنجاب کجاست؟
مسیر پیشنهادی تهران تا کویر مرنجاب

کویر پیمایی با چهار چرخ های هیجان انگیز

علاوه بر خودروهای شاسی بلند، از انواع خودروهای سبک و موتورها  برای سواری در کویر استفاده می شود..البته ناگفته نماند همانطور که  این تفریح هیجان بسیار زیادی دارد خطر آن هم غیر قابل چشم پوشی نیست.بنابراین استفاده از کلاه و دیگر وسایل ایمنی را در اولویت قرار دهید.

کویر مرنجاب کجاست؟
کویر پیمایی با چهار چرخ های هیجان انگیز در کویر مرنجاب

شتر سواری در کویر مرنجاب

شتر سواری در این کویر از خاطرات فراموش نشدنی زندگی هر کسی می تواند باشد. اگر به کویر سفر می کنید این گزینه از تفریحات را از دست ندهید.

کویر مرنجاب کجاست؟
شتر سواری در کویر مرنجاب

 

کویر مرنجاب کجاست؟
شتر سواری در کویر

شب نشینی در کویر مرنجاب

دورهمی شبانه در کویر مرنجاب و روشن کردن آتش و رصد ستارگان لذتی دارد غیر قابل وصف.اگر در شهر های بزرگ زندگی میکنید که شانس دیدن ستارگان زیبا را ندارد، برای یک شب این شانس را  در کویر مرنجاب به خودتان بدهید که یک عمر خاطره برایتان ثبت شود.

کویر مرنجاب کجاست؟
شب نشینی در کویر مرنجاب

کویر مرنجاب چه جاذبه های گردشگری دارد؟

 • دریاچه نمک آران و بیدگل
 • تپه های شنی
 • کاروانسرای شاه عباسی
 • جزیره سرگردان
 • چاه دستکن
 • کاروانسرای کویر مرنجاب

 در کنار تپه های شنی در مرنجاب، وجود قلعه و جزیره ی سرگردان دلیل بیشتری برای آمدن گردشگران به این منطقه می باشد. تا آن زمان دشمنان به خاطر دریاچه ی نمک و گستره ی کویر به سوی پایتخت هجوم نیاورده بودند، اما زمانی که ازبک ها و افغان ها به نقاط مرزی اصفهان رسیدند شاه صفوی جای یک قلعه ی نظامی را حس کرد و یک قلعه (کاروانسرا) درآنجا بنا نهاد، بالای این کاروانسرا به شکل سنگرهای دیده بانی درست شده است که همیشه سربازان در بالای قلعه حضور داشتند تا امنیت عبور کالا از جاده ی ابریشم را تأمین کنند، همچنین این قلعه مربع شکل ساخته شده و 6 برج در دیوارهای آن تعبیه شده است، بیرون قلعه برکه ای وجود دارد که آب آن از دو چشمه ی آب شور و آب شیرین تأمین می شود، این دو چشمه با هم به سطح زمین می آیند، وجود یک چشمه ی شیرین در کویر نمک تعجب بسیاری از زمین شناسان را برانگیخته است.

کویر مرنجاب کجاست؟
کاروانسرای کویر مرنجاب
کویر مرنجاب کجاست؟
دریاچه نمک کره شمالی

آسمان کویر مرنجاب چگونه است؟

آسمان  کویر مرنجاب روزها آنقدر آبی است که چشم نمی‌تواند بی‌کرانگی‌اش را درک کند .نمایش آسمان کویر بعد از غروب کم کم آغاز می شود، هر چه به آخر شب می رویم نمایش کهکشان راه شیری را بیشتر می توانید ببینید،آسمانی نورافشان شده با ستاره‌های پررنگ و لعاب دارد و آسمانش بی نهایت صاف است  در کویر مرنجاب انگار می‌توانید دست‌تان را دراز کنید و یک مُشت ستاره از آسمانش بچینید ودر دستتان نگه دارید و به آن ها نگاه کنید.

کویر مرنجاب کجاست؟
آسمان کویر مرنجاب

در سفر به مرنجاب چه چیزهایی با خود ببریم؟

قبل از سفر به هر مکانی، اللخصوص مناطق کویری، باید اطلاعات کافی در مورد آنجا داشته باشید و با آمادگی کامل سفر خود را آغاز کنید. قبل از سفر به منطقه کویر مرنجاب ببهتر است مطالب مربوط به کویر را در سایت مطالعه بفرمایید و بهترین گزینه  شرکت در تور های کویر است تا اینکه بخواهید به تنهایی سفر کنید. در سفر به مرنجاب کفش مناسب پیاده‌روی به همراه داشته باشید. به جز غذا و آب آشامیدنی، به همراه داشتن مواد مغذی سبک مانند مغز بادام برای چنین سفرهایی مناسب است. در سفر به مرنجاب، مخصوصا در فصل سرد، حتما لباس گرم و مناسب به همراه داشته باشید. به علاوه، هر زمان که به کویر سفر می‌کنید عینک آفتابی یا کلاه نقاب‌دار هم همراه خود ببرید. البته دوربین عکاسی هم یادتان نرود؛ با گرفتن عکس کویر مرنجاب، خاطرات خوش سفر را برای خودتان ثبت کنید.

برای خرید کلاه نقابدار مناسب سفر های کویری کلیک کنید

تور کویر مرنجاب

برای رفتن به کویر مرنجاب، بهتر است در تورهای کویر نوردی همراه راهنمای مجرب سفر کنید. بیا تور یکی از برگزار کنندگان تور های کویر مرنجاب می باشد که با شرکت در آن می‌توانید از کویر نهایت لذت را ببرید و از جاذبه های گردشگری آنجا دیدن فرمایید..

برای مشاهده مطالب مربوط به "تور کویر" کلیک کنید.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از خاص‌ترین مناطق ایران است و با وجود داشتن آب‌وهوای خشک و کویری، گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی دارد. از حیواناتی که در این منطقه یافت می‌شود می‌توان گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه‌ی شنی، بزمجه، آفتاب‌پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب و شاهین را نام برد.بخش زیادی از این کویر پوشیده از تپه‌های شنی و ریگزار است و  پوشش گیاهی بسیار فراوانی دارد. بیشتر پوشش گیاهی این منطقه شامل گیاهان شورپسند از جمله درختهای گز، تاغ، بوته‌های قیچ، ارته، اسکنبیل، دم گاوی می باشد.

کویر مرنجاب کجاست؟
آسمان کویر مرنجاب

می توانید بهترین کویرهای ایران را در مقاله ای با همین عنوان مطالعه بفرمایید.

آفرود سواری در کویر مرنجاب

منبع : بیا تور

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

24 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر