کویر مرنجاب

30 تیر 1398
3974
30
0

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از نقاط کویری ایران است که مسافران زیادی را مجذوب خود کرده است و طرفداران زیادی دارد. کویر مرنجاب یکی از موهبت‌های الهی به شمار می‌رود که به یکی از بهترین قطب‌های کویرنوردی  جذاب در ایران تبدیل شده است .

کویر مرنجاب
کویر مرنجاب

کویر مرنجاب همان نقطه‌ای است که سکوت گیتی را با روانی شن‌های باد آورده‌اش فریاد می‌زند و فرصتی بی نظیری است برای جلای روح خسته‌ی من و تو. آرامش و سکوت عمیق و آسمان شب جادویی کویرمرنجاب، باعث شده تا با بازدید از آنجا بتوان همزمان سکوت و زیبایی را با هم تجربه کرد.. و خاطره های ناب ساخت.

کویر مرنجاب کجاست؟
لذت باهم بودن روی تپه های شنی

کویر مرنجاب کجاست ؟

کویر مرنجاب در کاشان و در شمال شهرستان آران بیدگل قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد، ۸۵۰ متر است. کویر مرنجاب دارای تپه های شنی زیادی  است و برخلاف آنچه که از کویردر ذهن تصور می شود، پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی ای دارد. بیشترین پوشش گیاهی کویر مرنجاب را گیاهان شورپسند، دم گاوی، گز و… تشکیل می دهد. این کویر بی‌نظیر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل می‌رسد و از غرب به کویر مسیله، دریاچه نمک حوض سلطان و حوض مره، اگر کویر مرنجاب را به سمت شرق راهی شوید به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر خواهی رسید و از جنوبش به شهرستان آران و بیدگل راه دارد. 

فاصله کویر مرنجاب تا بعضی از شهر ها

کویر مرنجاب تا اصفهان 270 کیلومتر
کویر مرنجاب تا تهران 292 کیلومتر
کویر مرنجاب تا کاشان 64 کیلومتر

 

کویر مرنجاب کجاست؟
تپه های شنی کویر مرنجاب

آب هوای کویر مرنجاب چگونه است؟

آب و هوای این کویر همانند تمام کویرهای دیگر در روزها بسیار گرم و بعضا داغ و گاهی کلافه کننده و در شب ها بسیار خنک است طوریکه  در شب ها، بهتر است آتش روشن کرده و به دور آ ن بنشینید. آسمان شب کویر مرنجاب هم یکی از دیدنی ترین صحنه هایی است که هر کسی می تواند ببیند، آسمان سیاه رنگی وسیع با هزاران ستاره ی درخشان که زیبایی افسون کننده ای به آن داده اند.

کویر مرنجاب کجاست؟
تفریحات کویر مرنجاب

جزیره ای سرگردان در کویر مرنجاب

 جزیره ای در دریاچه ی نمک است که سرتاسر آن از سنگ های آذرین متخلخل تشکیل شده است. دلیل نام گذاری این جزیره به سرگردان یک اعتقاد قدیمی است. امروزه مشخص شده که این پدیده در واقع خطای دید است و با محو شدن دو انتهای خط افق در هم که به دلیل گرمای شدید و پدیده ی سراب اتفاق می افتد، این تصور بوجود آمده است.

کویر مرنجاب کجاست؟
تپه های شنی کویر مرنجاب

در طی سفر به مرنجاب چه چیزهایی باید همراه داشت؟

کفش مناسب پیاده‌روی

 غذا و آب آشامیدنی

 لباس گرم و مناسب

عینک آفتابی یا کلاه نقاب‌دار

 دوربین عکاسیه دلیل وسیع بودن کویر، برای اینکه در آن گم نشوید حتما با یک راهنمای که بلد به منطقه است همراه شوید. آب آشامیدنی و غذا به مقدار کافی، زیر انداز و چراغ قوه، کفش مناسب، عینک افتابی و کرم ضد آفتاب را هم فراموش نکنید.

برای مشاهده ی مطالب مربوط به "وسایل ضروری کویرنوردی" کلیک کنید

کویر مرنجاب کجاست؟
آفرود سواری در کویر

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب  در خنکای دل انگیز پاییز و زمستان رقم می خورد، در همان روزهای آغازین آبان ماه که تا اواسط فروردین نیز ادامه دارد، همان روزهایی که می‌شود یلدا یا جشن بهمنگان را در دل کویر با گروهی شاد در دفتر خاطرات به ثبت رساند و در تاریکی شب قدم روی شن های روان گذاشت و لب در مدح ستارگان آسمان گشود.

برای مشاهده ی مطالب مربوط به "بهترین زمان سفر به کویر" کلیک کنید

کویر مرنجاب کجاست؟
آسمان کویر مرنجاب

مسیر دسترسی به مرنجاب

اگر مبدا تهران است، باید مسیر زیر را پیش رو بگیرید:

ابتدا به اتوبان قم- تهران و بعد اتوبان قم- کاشان بروید. بعد از طی مسیر اتوبان به شهر کاشان و از آنجا به آران و بیدگل می روید. در آران بیدگل باید وارد بلواری به نام بلوار ارتش شوید و تا کاروانسرای مرنجاب که حدود ۴۵ کیلومتر راه است، حرکت کنید. از کاروانسرا تا کویر شنی مرنجاب هم حدود ۸ کیلومتر دیگر راه است.

کویر مرنجاب کجاست؟
شتر سواری در کویر

مدت اقامت در کویر

اگر چه مدت زمان سفر در کویر مرنجاب می تواند در طی یک روز نیز انجام گیرد، اما اگر اهل طبیعت گردی باشید، کمپین در دل رمل ها، تماشای آسمان پر ستاره ی شب و دیدن طلوع خورشید کویر، می تواند خاطراتی زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد.

کمپ کویری در مرنجاب

اگر شما قصد دارید شب را در کویر بمانید به نکات زیر توجه فرمایید.

کویر مرنجاب کجاست؟
کمپ در کویر مرنجاب
  •  به صورت انفرادی کمپ نزنید. حداقل تعداد برای کمپ زدن در کویر مرنجاب باید بین ۵ تا ۷ نفر باشد.
  • حتما از چادر ضد آب با توری بند استفاده کنید.
  • دور محل کمپ خود را با نفت یا گازوئیل یک دایره بکشید تا حشرات و حیوانات مختلف به شما حمله نکنند.
  • بهتر است حتما آتشی بزرگ درست کنید که تا نزدیکی صبح روشن باشد.
  • اسپری ضد حشره همراه خود بیاورید و قبل از خوابیدن استفاده کنید.
  • شب‌های کویر بسیار سرد است. لباس گرم و پتو به اندازه کافی همراه خود داشته باشید.
  • آب به اندازه کافی همراه خود بیاورید.
  • بهتر است چادر را در نزدیکی وسیله نقلیه خودتان به پا کنید.
  • سنگ فرش نزدیک کاروانسرای عباسی، محلی مناسب برای کمپ زدن شما خواهد بود.

کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای کویر مرنجاب قدمتی بسیار زیادی دارد و معماری آن به دوره ی صفویه بر می گردد. کاروانسرای مرنجاب با وجود قرار گرفتن در نزدیکی بزرگترین دریاچه نمک ایران، دارای قنات آب شیرین است. این کاروانسرا اقامتگاه  مسافرین کویری می باشد. در گذشته این کاروانسرا، در مسیر راه ابریشم قرار داشته است و تاجران و بازرگانان بسیاری برای استراحت به این منطقه می آمدند. همچنین این کاروانسرا در زمان شاه عباس صفوی نقش قلعه ی دفاعی نیز داشته است.

کویر مرنجاب کجاست؟
کاروانسرای کویر مرنجاب

لذت موتور سواری در کویر مرنجاب 

علاوه بر خودروهای شاسی بلند، از انواع خودروهای سبک و موتورها  برای سواری در کویر استفاده می شود..البته ناگفته نماند همانطور که هیجان بسیار زیادی دارد خطر آن هم بسیار زیاد است.بنابراین استفاده از کلاه و دیگر وسایل ایمنی را به هیچ وجه فراموش نکنید.

کویر مرنجاب کجاست؟
موتور سواری در کویر

می توانید بهترین کویرهای ایران را در مقاله ای با همین عنوان مطالعه بفرمایید.  

منبع: بیا تور

به کانال تلگرام ما بپیوندید.

 

صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

9 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر