گیسوم بهشتی در قلب استان گیلان

20 بهمن 1398
2517
1
1

 جنگل گیسوم یکی از جاذبه‌های استان گیلان است که دسترسی بسیار ساده‌ای دارد و می‌توانید در حین مسیر، از مناظر طبیعی خارق العاده‌ای  لذت ببرید. جاده ای زیبا که منتهی به این جنگل می شود به اندازه زیبا و دیدنی است که شما به گونه انگار در حال گذ از دالان بهشت هستید.

وقتی که در جاده ی سرسبز گیسوم قدم میزنی گویی درختان با تو سخن می گویند درختانی که تا اسمان کشیده شده اند تونلی زیبا و سرسبز که حتی در واپسین روزهای پاییز و اوایل زمستان هم همانند تابلو زیبای نقاشی زیبایش را حفظ می کند. برای کسانی که عاشق رانندگی در جاده هستند گیسوم می تواند برایشان جاده ی رویاهایشان باشد.پس اگر به چنین جاذبه‌های طبیعی و زیبایی علاقه‌مند هستید، با بیا تور همراه شوید تا این جنگل را بیشتر بشناسید.

جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم
طبیعت شگفت انگیز گیسوم

 

جنگل گیسوم کجاست؟

این روستا دارای جنگلی بسیار زیباست بنام گیسوم که به دریا متصل می‌شود و طبیعتی بسیار زیبا را به وجود می‌آورد ولی این جنگل در نیمه دوم سال بسیار سرد است و معمولاً در بهار و تابستان طرفدار دارد. جنگل گیسوم در 15 کیلومتری جنوب تالش و همچنین 90 کیلومتری جاده رشت آستارا قرار دارد.

مساحت این جنگل حدود ۸۰ هکتار است که حدود ۷۰ گونه مختلف گیاهی در خود جاداده است که این گونه‌ها هم درختی و هم چمن زار مانند هستندواین جنگل به پارک جنگلی تبدیل شده است.

وجود گیسوم باعث شده است که روستای گتگسر در کنار آن به یک روستای مهمان پذیر با خانه های ویلایی تبدیل شود و اهالی به خاطر حضور بیش از حد مسافران خانه‌های خود را تبدیل به سوئیت های مهمان‌پذیر کنند و امروزه جنگل گیسوم تبدیل به یکی از قطب های گردشگری استان گیلان و منطقه تالش شده است. 

جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

 پوشش گیاهی جنگل گیسوم

این جنگل در مجموع ۷۶ گونه گیاهی متعلق به ۶۶ جنس و ۴۴ خانواده شناسایی شده را دارا می باشد که ۲۱ گونه آن چوبی و مابقی را گونه های علفی تشکیل می دهند. تیره های AsteraceaeوRosaceae  هر یک با ۵ گونه بیشترین سهم حضور گونه ها را به خود اختصاص می دهند که حضور آنها نشانگر شرایط تخریبی و فشار در منطقه است. فشارهایی که انسان به جنگل وارد می کند باعث تغییر نسبت گیاهان رویشی و پوششی در اشکوب کف جنگل می شود. همین مسئله باعث اثرات تخریبی فراوانی در اکوسیستم جنگل می شود.

اشاره به همین مسئله می توان گفت که در توسعه جنگل گیسوم و بخش الحاقی یکی از معیارهای حفظ و توسعه جنگل از لحاظ سازمان یونسکو که حفظ و توسعه اکوسیستم جنگل است رعایت نشده و بر عکس اقدامات در جهت تخریب آن بوده است.

  آنچه در منظر طبیعی این جنگل به چشم می خورد، بخش الحاقی بین ساحل و جنگل طبیعی است که به نظر می رسد جنگلی بوده است که در زمان گذشته از بین رفته و درختان جدید برای احیاء آن کاشته شده اند تا جایگزین جنگل سابق شوند. درختان کاشته شده در بخش الحاقی و درختانی که به شکل طبیعی در جنگل هیرکانی گیسوم وجود دارند از یک نوع نیستند. درختان الحاقی درختانی از خانواده کاجها با ارتفاع بلند هستند در صورتی که بخش طبیعی جنگل دارای درختانی از خانواده ای متفاوت چون توسکای قشقایی است. شخصی که در این جنگل قدم می زند به وضوح تفاوت دو بخش را احساس خواهد کرد. پوشش گیاهی باعث جداسازی بصری این دو بخش از یکدیگر شده و این حس را به انسان القاء می کند که این دو بخش متعلق به یک جنگل واحد نیستند. علاوه بر هماهنگ نبودن نوع پوشش گیاهی، درختان بخش الحاقی به جنگل اصلی به شکلی ردیفی با فواصل حدوداً یکسان کاشته شده اند. این نظم در طرح کاشت درختان کاج حس مصنوع بودن بیشتری ایجاد می کند.

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  در بخش مصنوع سطح زمین صاف و عاری از پوشش گیاهی است که دلیل آن وجود درختان کاج تدا است. درختان کاج اجازه رویش دیگر گیاهان را بر سطح زمین نمی دهند اما در بخش طبیعی جنگل درختان به شکل ارگانیک رشد کرده اند و در کف جنگل بر روی سطح ناصاف گیاهانی از خانواده شمشاد و اجیلی مشاهده می شود.
  علت کاشتن درختان کاج تدا این است که این گونه در زمینهای پست و مناطق مرطوب بهترین رویش را دارد، اگرچه در نواحی جلگه ای و کوهپایه ها نیز به فروانی یافت می شود و به دلیل بذر افشانی فراوان و رشد سریع آن این گونه خیلی زود در زمینه هایی که برای اولین بار کشت شده اند مستقر می گردد. از این جهت اغلب به آن کاج دشت کهن نیز لقب داده اند اگر چه کاج تدا در تیپ های مختلف خاک رشد می کند اما بهترین رشد آن در خاکهایی است که دارای لایه های سطحی مناسب بوده و دارای رطوبت فراوان باشند.

   

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  چرا پارک جنگلی گیسوم؟

  گیسوم در نزدیکی ساحل قرار دارد و می توانید با سفر به آن با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم از جنگل لذت ببرید و هم گشتی در ساحل داشته باشید.

  امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی برای گردشگران در آن در نظر گرفته شده است.

  تفریحات آبی و قایق سواری از دیگر دلایلی هستند که می توانند شما را به این جنگل بکشانند.

  امکانات اقامتی گیسوم هم می توانند، اقامت به یادماندنی و جذابی را برای شما رقم بزنند.

   

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  تلفیق جنگل و دریا در پارک جنگلی گیسوم

  تمام جنگل هایی که در شمال کشور ایران وجود دارند، در دامنه های رشته کوه البرز و دور از سواحل خزرمی باشند. تنها در ۳ یا ۴ نقطه کوچک می توانید جنگلی را پیدا کنید که به دریا رسیده است! پارک جنگلی گیسوم در کنار جلگه بندر ترکمن و جنگل نور، طبیعتی متفاوت اما قرار گرفته در کنار دریای خزر دارد. خطه ی شمالی کشور ایران پر از جاذبه هایی است که هر ببیننده ای را به خود جذب می کند. مناظر و طبیعتی که مسافران را بارها در طول سال به این منطقه می کشاند.

  جاده ای مستقیم را تصور کنید که در دو سمتش درختان بلند و سر به فلک کشیده رشد کرده اند. در افق این جاده هم، موج دریا را می بینید. حاضرید در این جاده رانندگی کنید؟ جاده ای فراتر از رویا که یکی از جنگل های گیلان است. می توان گفت پارک جنگلی گیسوم لمسی از بهشت در دنیای واقعی است. درختان سر به فلک رسیده این جنگل و همچنین جاده ی رویایی آن، یکی از دلایل سفر به گیلان است.

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم


  چه تفریحاتی می‌توان در جنگل گیسوم داشت؟ 

  این پارک با امکاناتی مانند پارکینگ در داخل محوطه ی پارک، رستوران های مختلف با انواع غذاهای محلی شمالی ، آلاچیق، ورزشگاه، وسایل بازی برای کودکان، اردوگاه، پلاژ، هتل، مناطق پیک نیک،کمپینگ طبیعی، مسیر های پیاده روی، مجموعه فضاهای جنگلی باقیمانده در ناحیه ی شرقی، جنگل شمشاد، و موزه ی طبیعی گل و گیاه، ساعاتی خاطره انگیزرابرای مسافران فراهم کرده است.

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  دوچرخه سواری و پیاده روی در گیسوم

   اگر اهل ورزش و پیاده روی هستید دوچرخه خود را می توانید به این جاده ببرید و از مسیرهای مشخصی در جنگل برای پیاده روی استفاده کنید. رکاب زدن در میان این همه زیبایی و درختان سر به فلک کشیده می تواند تجربه بی نظیری برایتان باشد. افرادی هم که دوچرخه ندارند می توانند با اجاره دوچرخه در این پارک جنگلی اقدام به دوچرخه سواری کنند.

  بهترین زمان سفر به جنگل گیسوم

  تورهای ایران‌گردی و طبیعت‌گردی که به این منطقه سفر می‌کنند، بهترین زمان را فصل بهار می‌دانند. البته که نیمه اول سال بهترین زمان برای لذت بردن از این منطقه است اما این به این معنی نیست که این منطقه در پاییز و زمستان هیچ جذابیتی ندارد. اگر جزو عاشقان طبیعت‌گردی هستید پیشنهاد می‌کنیم، برنامه سفر به جنگل گیسوم را به اوایل پاییز منتقل کنید. جنگل گیسوم اوایل پاییز به مانند تابلوی نقاشی می‌شود و هزاران رنگ را به خود می‌بیند. همچنین در زمستان جنگل گیسوم سفید پوش می‌شود و زیبایی بی‌نظیری ایجاد می‌‌کند. فقط در زمان سفر به جز بهار و تابستان اگر بدون تورهای طبیعت‌گردی به این منطقه سفر می‌کنید، باید جوانب احتیاط را رعایت کنید.

   

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  سوغات و صنایع دستی جنگل گیسوم

  در ساحل گیسوم و در کنار شنیدن صدای امواج می توانید از بازار کوچکی که برپاست نیز دیدن کنید و سوغاتی های رنگارنگی را برای عزیزان تان بخرید. آلوچه ها و مرباها و دیگر خوشمزه های این بازارچه چیزی نیستند که بتوانید به راحتی بی خیال شان شوید. در این میان صنایع دستی همچون وسایل حصیری و چوبی نیز می توانند در سبد خرید شما جای گیرند. در میان جاده گیسوم دست فروشانی را نیز خواهید دید که کالاهای متنوعی از جمله لباس ها و روسری های رنگارنگ را عرضه می کنند و تجربه ای متفاوت از خرید به شما هدیه می دهند.

   

  جنگل گیسوم | استان مازندران| روستای گیسوم

  .

  .

   

   

   

   

  1 اظهار نظر
  • مطلبتون خیلی جالب بود،لطفا مطلب بیشتری در مورد امکانات اقامتی جنگل هم بزارید،ممنون.

  مطالب مرتبط
  مطالب تصادفی
  آهنگ لحظه تحویل سال نو + زندگینامه خالق این اثر زیبا (علی اکبر مهدی پور دهکردی)
  آهنگ لحظه تحویل سال نو + زندگینامه خالق این اثر زیبا (علی اکبر مهدی پور دهکردی)
  هتل کوهرنگ
  هتل کوهرنگ
  برای سفر به کویر چی بپوشیم؟
  برای سفر به کویر چی بپوشیم؟
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر