تپه شگفت انگیز اسکندری در شهر هفشجان

10 اسفند 1399
1516
4

تپه اسکندری هفشجان در استان چهارمحال و بختیاری و در شهر تاریخی هفشجان واقع شده است. هفشجان  یکی از شهرهای قدیمی و باستانی این استان است که یادگارهای متعددی از گذشته های دور با خود به همراه دارد . این شهر قدیمی در دشتی به نام دشت هوشنگی قرار گرفته است و ارتفاعی بالغ بر 2000 متر از سطح دریا دارد، یکی از نقاط سردسیر منطقه جنوب غرب ایران می باشد.
سفالینه های کشف شده در تپه های موجود در  شهر هفشجان قدمت شهر را تا هزاره هفتم قبل از میلاد نیز می رسانند.
شهر هفشجان تا پایان دوره صفویه دارای مرکزیت تمام در منطقه چهارمحال بوده است و حتی تا ابتدای دوره قاجاریه نیز این موقعیت خود را حفظ کرده است.

شهر هفشجان در دامنه کوه بسیار زیبا و با شکوه جهانبین و در حدود 15 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.آب و هوای مطبوع و مساعد و وجود چشمه سارهای فراوان و زمین های مناسب برای کشاورزی اسکان در این مکان را به همراه داشته است. همچنین این شهر تاریخی تا اصفهان حدود 115 کیلومتر فاصله دارد.

تپه اسکندری هفشجان
کوه زیبای جهانبین بر فراز شهر هفشجان

سنگ تراشی در این شهر دارای قدمتی بسیار زیاد بوده و صنعت گران این شهر آثار سنگی ارزنده و بسیار زیبایی را عرضه کرده اند به طوری که شیر سنگی هفشجان دارای شهرتی جهانی است.

بیشتر بخوانید: شیر سنگی، نماد باشکوه ایل بختیاری
تپه اسکندری هفشجان
هفشجان، محل تراش شیرهای سنگی

دراطراف این شهر آثار و بقایای تاریخی و باستانی زیادی قرار دارد که مهمترین آن ها بدون شک تپه اسکندری هفشجان است.که از آثار تاریخی شاخص استان چهارمحال و بختیاری و کشور است.
در ذکر تاریخ این مرز بوم همین نکته بس که این شهر دارای 6 اثر تاریخی ثبت ملی است.

همان طور که قبلا هم بیان شده شاخص ترین اثر تاریخی این شهر که در حقیقت اولین اثر ثبت ملی شده استان چهارمحال و بختیاری نیز می باشد تپه اسکندری هفشجان است. برای آشنایی بیشتر با این تپه باستانی و تاریخ دیرینه این سرزمین تا پایان با بیا تور همراه باشید.

  تپه اسکندری هفشجان

  تپه های اسکندری هفشجان، اولین آثار تاریخی به ثبت رسیده استان چهارمحال و بختیاری هستند که در تاریخ 1 دی ماه 1348 خورشیدی با شماره 886 در فهرست آثار تاریخی ملی کشور به ثبت رسیده اند.
  بر طبق پژوهش های باستان شناسی و بر اساس نتایج تحقیقات، قدمت این تپه ها متعلق به دوران پیش از تاریخ (عصر نوسنگی به بعد) است.با توجه به گمانه زنی های تاریخی این تپه های باستانی در عصر نوسنگی محل سکونت انسان بوده اند. و با توجه به شواهد موجود آثار استقرار بشر در هزاره های پنجم، ششم و هفتم پیش از میلاد مسیح بر تپه مرکزی اسکندری کاملا مشهود است.

  تپه اسکندری هفشجان
  تپه اسکندری هفشجان

  وجود سفالینه هایی با قدمت پیش از تاریخ تا تاریخی و همچنین کشف ابزارهای سنگی مانند فلینت و ابسیدین از استقرار و سکونت در این مکان از هزاره هفتم تا هزاره اول پیش از میلاد حکایت دارد. 
  در سال 1347 خورشیدی، جهانگیر یاسی از مرکز باستان شناسی ایران در این محوطه به کاوش پرداخت و نیز در  سال 1357 خورشیدی نیز آلن زاگارل، باستان شناس به تحقیق و کاوش این محوطه تاریخی اقدام نمود. مجموعه این پژوهش ها در شناخت قدمت و پیشینه نگاری محوطه بسیار مهم و تاثیر گذار بود.
  در طی تحقیقات و کاوش های دوباره صورت گرفته در تپه مرکزی اسکندری هفشجان، در سال 1375 باستان شناسان در کمال شگفتی کتیبه ای به خط عیلامی پیدا کردند که وجود یک زیگورات یا چیزی مشابه آن را به خوبی در این منطقه نشان می داد.

  آشنایی با تپه باستانی گورکای تپه در شهر کیان
  تپه اسکندری هفشجان
  تپه اسکندری هفشجان

  آن چه از این کاوش ها می توان نتیجه گرفت این است که اگر چه این تپه ی باستانی متعلق به دوران پیش از تاریخ است و در شمار محوطه های تاریخی پیش از ابداع خط قرار دارد اما کشف کتیبه عیلامی نشان دهنده تدوام و وجود تمدنی بزرگ در این منطقه است طوری که در دوره عیلامی بنایی عظیم همانند زیگورات یا معبد داشته است. بعضی از محققان و معتقدند که این منطقه می توانسته یکی ازپایتخت های عیلامیان بوده باشد.


  آجر نوشته عیلامی تپه اسکندری هفشجان

  آجر نوشته عیلامی کشف شده در تپه اسکندری هفشجان، متعلق به هوته لوتوش اینشوشیناک پادشاه عیلام میانه است. این پادشاه به مرمت و اصلاح معابد باستانی امپراطوری عیلام اقدام کرده است.  باستان شناسان معتقدند که در سال 115 پیش از میلاد این آجر نوشته به نگارش درآمده است.

  تپه اسکندری هفشجان
  آجر نوشته عیلامی مکشوفه در تپه اسکندری هفشجان

  این اثر ارزشمند و منحصر بفرد که در سال 1375 در تپه اسکندری هفشجان کشف شد شامل متنی در 26 خط است.

  منبع: بیا تور
   

  
  در ادامه بخوانید :ورزش مفرح رفتینگ در استان چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر