بازفت در استان چهارمحال و بختیاری، بهشت بام ایران 

9 تیر 1399
2611
14
1

بازفت با طبیعت بکر و بی نظیر خود حقیقتا تکه ای از بهشت است. همراهی کوه ، دشت، آب و زیبایی های منطقه ، بازفت را  به تابلویی زیبا از خلقت خدا تبدیل کرده است.
بخش بازفت از توابع شهرستان کوهرنگ در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد، مرک
ز استان چهارمحال بختیاری قرار دارد و یکی از محل‌های کوچ عشایر و ایلراه‌های آنها بوده است و همیشه، خصوصا در فصل بهار به علت طبیعت زیبا و سحرآمیزش مورد توجه گردشگران بوده است. بازفت شامل دو بخش بازفت بالا و بازفت پایین است.

بازفت در چهارمحال و بختیاری


 دهستان بازفت، در منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی، واقع است. از شمال به دهستان پشتکوه موگویی، از مشرق به دهستان‌های شوراب و بیرگان و دوآب، از مغرب به شهرستان‌های مسجد سلیمان و ایذه و از جنوب به دهستان میانکوه (شهرستان بروجن) محدود است. در این دهستان دو رشته کوه با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی امتداد دارد و روستا‌های آن در دره این کوه‌ها در میان جنگل بلوط قرار گرفته است.

بروجن کجاست؟ همه چیز در مورد شهرستان بروجن

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت بالا در همجواری مرز استان خوزستان واقع گردیده است. در این قسمت اکثر طوایف شیخ رباط، موری و  کیارسی و سهید و قند علی ساکن می‌باشند. این منطقه دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی بوده و از پوشش جنگلی با درختان بلوط برخوردار است.

درادامه به معرفی تعدادی از جاذبه های منطقه زیبای بازفت می پردازیم.

همه چیز در مورد ورزش مفرح رفتینگ و تورهای هیجان انگیز رفتینگ چهارمحال و بختیاری


آبشار نیم ساعته بازفت

این آبشار  بعد از روستای شیخ عالی و قبل از روستای گراب در مسیر جاده چهارمحال به خوزستان قرار دارد و برای رسیدن به آن از جاده اصلی تا آبشار حدود 15 دقیقه پیاده روی باید کرد. آبشار به صورت چشمه ای جوشان از میان شکافی غار مانند به بیرون میریزد. آبشار پس از لغزش بر روی دیواره ای صخره ای تشکیل رودی کوچک را میدهد که نهایتا به رودخانه بازفت میریزد.

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری

تنگ هونی

تنگ هونی در موقعیت غرب رودخانه بازفت در ارتفاع 1680 متری از سطح دریا آغاز می شود و در بالا دست تا ارتفاع 2200 متری از سطح دریا ادامه می یابد تا به قله تاراز منتهی میگردد. در کف تنگ رودخانه کوچکی که از ارتفاعات مجاور سرچشمه میگیرد جریان دارد که به رودخانه بازفت میریزد. تنگ پوشیده از جنگل های تنک نارون است. در جنگل های زاگرس به دلیل شرایط رویشگاهی تقریبا یكسان و موقعیت خاص اقلیمی، بعضی از درختان و درختچه ها مانند بلوط ایرانی، بنه، كیكم، محلب، داغداغان، چنار، زالزالك، ون و … با تفاوت های نسبتا ناچیز در تمام گستره زاگرس با تركیب های متفاوت استقرار یافته اند.

بازفت در چهارمحال و بختیاری

در این میان بعضی از نقاط مانند تنگ هونی در استان چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط زیستگاهی خاص، زمینه حضور یك توده منحصر به فرد نارون را در این منطقه فراهم نموده است. دسترسی به تنگ هونی از طریق جاده ارتباطی چهارمحال به خوزستان در منطقه بازفت، بعد از مورز، چمن گلی، شیخ عالی، گراب و سپس روستای تنگ هونی امکان پذیر است. روستا در ابتدای تنگ قرار گرفته است. 
این منطقه زیبا دارای روستاهای متعددی است که یکی از زیباترین  روستاهای زیبای کیارس واقع در 10کیلومتری شمال غربی بازفت و در 1کیلومتری قله هفت تنان در دامنه زردکوه بختیاری است که به علت عدم دسترسی آسان و نبود جاده آسفالته و بن بست بودن روستا بکر و دست نخورده باقی مانده است البته عدم دسترسی آسان و نبود جاده آسفالته باعث شده تا این روستای بسیار زیبا که گویی تکه ای از بهشت زیبای خداوند است از دید عموم و مردم و گردشگران و هنرمندان پنهان بماند.

کوهرنگ کجاست؟ در مورد شهرستان زیبای کوهرنگ بیشتر بدانید.

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بافت عشایری یکی از زیبایی های فرهنگی و اجتماعی کشورمان است که در کنار هوای مطبوع و دل انگیز و انبوهی از گیاهان معطر و درختان سربه فلک کشیده و چشمه های همیشه خروشانی مانند چشمه هفت تنان زیبایی و جذابیت این روستا را در چشم و دل هر بیننده ای صد چندان میکند. در کنار موارد متعدد یاد شده وجود امام زاده ای بنام پیر چابک (پیراوک )با قدمتی چند صد ساله زیبایی مذهبی و طراوت خاصی را به این منطقه بخشیده است و مانند دیگر امام زاده های سرزمین بختیاری در میان مردم این روستا و اطراف از احترام و قداست ویژه ای برخوردار است.

بازفت در چهارمحال و بختیاری

ساکنین روستای کیارس را مردمانی با اصالت و با فرهنگ و غیور از تش خدروند تیره غریبوند از طایفه بزرگ  موری تشکیل میدهند و درکنار آنها از دیگر طوایف بختیاری مانند بویری، فرگنی و بهداروند هم حضور دارند البته خانواده هایی از طایفه ذلقی معروف به اولاد رحیم نیز در این منطقه ساکن هستند که به علت وصلت های زیاد عموما به فامیلی خدری شهرت پیدا کرده اند.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

تمامی این طوایف سالیان درازی است که بسیار مسالمت آمیز و برادرانه در کنار هم زندگی میکنند روستای کیارس با مردم بافرهنگ و طبیعت زیبا و دیگر ویژگی های کم نظیرش نیازمند توجه بیشتر مسئولین محلی و استانی است تا از این ظرفیت های خدادادی در جهت پیشرفت و ابادانی بیشتر منطقه استفاده شود. 


زردکوه بازفت

زردکوه (مرتفع‌‌ترین قله ۲۲۵، ۴ متر) مشرق آن و قله مافارون، به ارتفاع ۴۵۹، ۳ متر، در مغرب آن واقع شده است. گردنه زردکوه، بازفت را از آبادی چلگرد جدا می‌کند.

بازفت در چهارمحال و بختیاری


رودخانه بازفت

رودخانه بازفت یکی از اصلی‌ترین سرشاخه‌های رود کارون به‌ شمار می‌رود. این رودخانه از دامنه کوه‌های منار، گله سگا، تورک و زردکوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد و سپس  به سمت جنوب شرقی روان می‌شود. با ۹۵ کیلومتر طول، مسیر طولانی این رودخانه در مجاورت بکرترین محدوده‌های جنگلی قرار دارد که با مناظر طبیعی دیدنی، از گردشگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود. 

بازفت در چهارمحال و بختیاری


قلعه دهناش

قلعه ظاهری ،تنها قلعه بجای مانده در شهرستان کوهرنگ است که یادگار معماری کوه نشینان بختیاری محسوب می شود.این بنای تاریخی در یکی از روستاهای منطقه عشایری بازفت  بنام روستای دهناش واقع شده است. این قلعه براساس کتیبه سردرب آن درسال 1334هجری قمری ساخته شده است.یکی ازفرزندان ظاهرنامی که به ظاهریها شهرت دارند بنام محمدظاهر (مشهدی محمد ظاهری)که درزمان خود سمت کلانتر بازفت بالا را برعهده داشته این قلعه راساخته وآن رامنزل مسکونی خودقرارداده بود.استادکارقلعه فردی بنام استادرضا اصفهانی بوده که درمحل آجر راپخته وقلعه راساخته است.درساخت انبارها ،سرطویله واصطبلها ازسنگ تراش استفاده شده وسنگها به گونه ای ماهرانه درطاق زنی سقف بکاررفته است.شاه نشین قلعه دهناش ازارتفاع مناسب ومعمول بیش از 5/3 متر برخوردار وارتفاع دربهای ورودی نیز بیش ازارتفاع قدانسان است.


این قلعه درجهت شمالی –جنوبی ساخته شده ودری اصلی آن روبه شمال است .سردرب وهشتی آن باسنگ لاشه وتراش خورده ساخته شده است. نمای بیرونی سردرب را سنگهای تراش برروی هم چیده شده تشکیل می دهد که در ارتفاع 20/1 متری با دو قطعه سنگ بزرگتر (پاکارقوس)تشکیل که هر یک ازدوسر قوس سردرب که ازسنگهای تراش است برروی آنها قرار گرفته است.

بازفت در چهارمحال و بختیاری


دربالای درب ورودی هشتی ، کتیبه ای به شکل مستطیل قراردارد که درطرفین آن نقش گل حجاری گردیده ودروسط چهار سطر وبازوهای برجسته بین سطور آنها را از هم جدا می کند.سقف هشتی باسنگ تراش طاق زده شده و ازطرفین به حیاط اصلی راه دارد. ایوانی به صورت راهرو در وسط قرارداردکه درب اطاقها از سه طرف به ایوان بازمی شود.سقف اطاقها باتیر چوبی پوشیده ومسطح است.اطاقها ساده ، دارای طاقچه های قوسی وبخاری دیواری ساده هستند. سه طرف حیاط قلعه را واحدهای غیرمسکونی نظیر طویله ها ، اصطبلها وانبارها احاطه نموده وطرف دیگر آن اطاقهای مسکونی قراردارند.  

پل خدا آفرین

پل خدا آفرین پلی است که روی رودخانه بازفت قرار دارد و احتمال می رود که در اثر وقوع زمین لرزه ایجاد شده باشد. این پل در طول هزاران سال یکی از مسیرهای کوچ عشایر بختیاری بوده است و از این رو دارای اهمیت بالایی است.در کنار این پل و در محل هایی که به سختی می توان عبور کرد پله کانی در سنگ تراشیده شده است تا عبور و مرور تسهیل شود.

گرچه تاریخ ساخت این پلکان سنگی مشخص نیست ولی در کنار این پلکان کتیبه ای نیز وجود دارد. مسیر دسترسی به پل خدا آفرین و پلکان باستانی که دزپارت نامیده می شود، بسیار سخت و نیازمند آمادگی جسمانی بالایی می باشد.

در مورد اقامتگاه های بوم گردی استان چهارمحال و بختیاری، بیش تر بخوانید.


 چشمه ها و مراتع بازفت

این منطقه زیبا دارای مراتع و چشمه‌های فراوان واست  کوهستان‌های آن از شکارگاه‌های مشهور منطقه است و حیوانات وحشی مانند خرس قهوه‌ای، پلنگ، بزکوهی، قوچ و میش در آن یافت می‌شود. پوشش گياهي عموماً از درختان بلوط و گردو است و همچنين بسياري از گياهان دارويي در اين منطقه وجود دارد که سهم بسزايي در جذب گردشگر ايفا مي‌کند.

بازفت در چهارمحال و بختیاری


شغل اهالی دهستان بازفت

شغل عمده مردم دامداری است، و به زراعت (آبی و دیم) و باغداری نیز می‌پردازند. اهالی بازفت به زبان لری تکلم میکنند و شیعه اثنی عشری هستند.


صنایع دستی اهالی دهستان بازفت

از صنایع دستی مهم منطقه، می‌توان به ریسندگی و بافندگی الیاف و پارچه بافی اشاره کرد.

بازفت در چهارمحال و بختیاری

طوایف دهستان بازفت

تیره‌ها و طوایف کوچنده ایل بختیاری از جمله مُوری و بابااحمد در این منطقه به سر می‌برند و ییلاق آنان در پیرامون مال امیر است. در دوره رضاشاه برخی از تیره‌های ایل بختیاری، به اجبار، و با دادن تلفات سنگینی، در دهستان بازفت تخته قاپو شدند. 

  در ادامه می توانید عکس های بیشتری از طبیعت بدیع و چشم نواز بازفت را مشاهده کنید

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

بازفت در چهارمحال و بختیاری

 منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

5 اظهار نظر
مطالب مرتبط
بروجن کجاست؟
بروجن کجاست؟
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان سرسبز سامان در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان بن
شهرستان بن
شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد
شهرستان زیبای شهرکرد |جاهای دیدنی شهرکرد
مطالب تصادفی
مردم ایران چه نژادهایی دارند؟
مردم ایران چه نژادهایی دارند؟
در کویر در برابر حمله مار چه کنیم؟
در کویر در برابر حمله مار چه کنیم؟
وسایل مورد نیاز برای کویرنوردی چیست؟
وسایل مورد نیاز برای کویرنوردی چیست؟
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر