پیشنهاد ویژه
تگ ها

روستای زیبای دوپلان | دوپلان کجاست ، بهشتی برای طبیعت گردان

17 آذر 1399
5630
24
3

روستای بسیار زیبای دوپلان در استان چهارمحال و بختیاری، دهستان مشایخ و در بخش ناغان شهرستان کیار قرار گرفته است.اهالی و ساکنان روستای دوپلان به گویش بختیاری صحبت می کنند. بر اساس آمار سال 1395، این روستا حدود 700 نفر جمعیت دارد که اکثرا برای امرار معاش و گذران زندگی به کشاورزی مشغول اند و  بیشتر محصولاتی مانند جو، برنج و گندم کشت می کنند.
روستای دوپلان در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد و سبز کوه و در کنار رودخانه کارون قرار گرفته است. همچنین این روستا در مسیر شهرکرد به خوزستان و در حدود 130 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهار محال و بختیاری قرار گرفته است.

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد
عکس طبیعت روستای دو پلان

طبیعت روستای دوپلان بسیار زیبا و شگفت انگیز است بطوری که شاید تصاویر و زیبایی های طبیعی که در این روستا می بینید را شاید در هیچ نقطه دیگری مشاهده نکنید
مسیر زیبای طبیعت گردی ارمند از روستای دو پلان آغاز می شود و انتهای آن به روستای معدن می رسد.
آن چیزی که این همه زیبایی را به روستای دو پلان هدیه داده است و عامل اصلی سر سبزی و جذابیت این روستا است قرار گیری روستای دوپلان در جوار رودخانه کارون است. قرار گرفتن این روستا در کنار رود کارون باعث خلق زیبایی ها و مناظر بدیعی شده است و علاوه بر آن باعث شده تا تفریحات جذاب و مهیجی نیز در این منطقه بوجو بیاید .

همان طور که بیان شد علاوه بر  جاذبه های زیبای طبیعی که در این روستا وجود دارد یک مرکز توریستی و گردشگری نیز در این روستا وجود دارد که ورزش های مفرح آبی مانند ورزش مفرح رفتینگ و بانجی جامپینگ (سقوط آزاد ) از دره در آن انجام می شود

طبیعت دوپلان

از نظر تاریخی نیز این روستا دارای پیشینه تاریخی قابل توجهی است . از جمله مسیر تاریخی دز پارت است که ، یکی از مهمترین و قدیمی ترین ایل راه های عشایر بختیاری بوده است و دارای قدمتی تاریخی است و به حدود چند هزار سال پیش باز می گردد. یک  همچنین پل معلق هم در این  مسیر که قبلا محل عبور بخشی از عشایر  ایل بختیاری بوده است وجود دارد.
از نظر تاریخ  دوره معاصر نیز این منطقه دارای ارزش فراوانی است؛ زیرا راه بختیاری (یعنی راهی که پس از کشف نفت توسط انگلیسی‌ها و برای ارتباط جنوب به شمال کشور احداث شد)، در این منطقه قرار دارد. پل های فلزی که انگلیس ها روی رودخانه زدند مانند پل دوپلان،  پل مروارید و  پل شالو ، هنوز باقی مانده است.

آثار تاریخی شاخص استان چهارمحال و بختیاری
پل سیمی

حوادث جالبی نظیر تردد مشروطه خواهان به پایتخت نیز از طریق همین راه صورت گرفت. به همین سبب این منطقه برای افرادی که به تاریخ و وقایع تاریخی علاقمندند نیز بسیار جالب توجه خواهد بود.

پل های روستای دوپلان
زیباترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری

در ادامه در مورد جاذبه های گردشگری و دیدنی های روستای دوپلان برای شما بیشتر توضیح خواهیم داد.

جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی روستای دو پلان

رفتینگ

 وجود رودخانه پر خروش کارون در این روستا، این فرصت ار ایجاد کرده است تا گردشگران بتوانند در این روستا ورزش مهیج رفتینگ را تجربه کنند.رفتینگ در حقیقت همان قایق رانی در آب های خروشان است.

ورزش رفتینگ در دوپلان

مسیر این رودخانه برای انجام ورزش رفتینگ درجه بندی شده است و به طیف آسان تا سخت تقسیم می شود. این ورزش مفرح و مهیج مربوط به سن خاصی نمی شود و در هر سنی می توان با وجود راهنمای متبحر و کارکشته از این ورزش هیجان انگیز لذت برد.
اگر مایل به آشنایی بیشتر با ورزش رفتینگ هستید می توانید مطلب مربوط به رفتینگ چیست را مشاهده کنید.

رفتینگ دوپلان

بانجی جامپینگ

 ورزشی است که در آن فرد خود را توسط طناب فنر دار از ارتفاع بلند به سمت پایین پرت می کندسکوی پرش این ورزش معمولا ساختمان ، یا پلی که بر روی دره عمیق واقع شده است، می باشد.
در این ورزش علاوه بر حس هیجان ، فرد حس ترس را نیز تجربه می کند . از این رو مناسب کسانی است توانایی روبرویی با حس ترس و هیجان این ورزش را دارند، نیست.و اگر فرد در شرایط روانی و جسمانی مناسبی نیست باید از انجام این ورزش صرف نظر کند.

ورزش هیجان انگیز بانجی جامپینگ

ورزش بانجی جامپینگ از سال 1392 در روستای دو پلان مجوز و شروع به کار کرده است. وجود رود خروشان در پایین این سکو باعث جذابیت بسیار زیاد این ورزش در روستای دو پلان شده است.
ارتفاع سکوی پرتاپ بانجی جامپینگ دوپلان حدود 75 متر است. و اولین و بلندترین سکوی پرتاب طبیعی در ایران است.


سوئینگ

این ورزش نیز مانند ورزش بانجی جامپینگ، نیازمند آمادگی و برخورداری از سلامت جسمی و روانی است.ورزش سوئینگ به ورزش بانجی جامپینگ شبیه است. به این صورت که شما از یک ارتفاع بلند پرش خواهید کرد ولی این بار حرکت بصورت معکوس نیست و بعد از پرش حرکت به صورت آونگی و رفت و برگشت خواهد بود

جاذبه های گردشگری ورزشی در استان چهارمحال و بختیاری

پل سیمی دو پلان

ایــن اثــر بخشی از منزلگاه مهم و معتبــر متعلق به جاده باســتانی دز پارت اســت کــه فـلاتت ایــران را بــه خوزستان و بین النهرین متصل میساخت.
پل سیمی دو پلان به درازای 20متر و عرض کمتر از یـک متر در محلی بســیار مناســب و درســت در جایــی کــه صخره هــای ســاحل رودخانــه به هــم بســیار نزدیکند و عــرض آن در کمترین حد ممکن بنا شده است. پایه های این پل بر بقایای قدیمی تر از ســنگ قلوه و لاشــه که بارها تجدید و احیا شــده قــراردارد. محل پل، بارها در دوره اسلامی مرمت و تجدید بنا شده و امروزه آثار و بقایای آن در زیر پایه های پــل کنونی بــه خوبـی قابــل مشــاهده اســت.

پل سیمی روستای دوپلان

ســرانجام در دوره پهلــوی اول پل امــروزی به نام پل ســیمی در اینجا احداث شــد و از حدود35 ســال پیش پلی جدیــد در 100متری جنوب این پل احداث و از حدود 20ســال پیش با احداث جاده خوزستان متروک مانده است

بقایای کاروانسرای دو پلان

بقایــای کاروانســرای دوپــلان در اواخر دوره قاجار توســط شــرکت لینچ انگلیسی که راه دز پــارت را از خوانین منطقه اجاره کرده بودساخته شد.
راه قدیمــی کــه امــروزه بخشــی از آن در ســاحل ســنگی رودخانــه بــه وضــوح دیــده میشــود دســت کــم دارای قدمتــی 1200 ســاله اســت و جغرافــی نویســانی همچــون قوامــه بــن جعفــر و ابــن خردادبــه از آن یــاد کرده اند

منبع: بیا تور

در ادامه بخوانید :کوهرنگ، نگین سرزمین بختیاری

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

با ما در اینستاگرام همراه باشید 

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

;

 

;

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر