پل تاریخی بهشت آباد اردل | استان چهارمحال و بختیاری

1 آبان 1399
1963
1

هر زمان نامی از زیبایی و طبیعت بکر ، چشمه ها، رودخانه های خروشان و کوهسارهای زیبا برده می شود بی شک یکی از اولین نام هایی که به ذهن می رسد استان زیبا و دل انگیز چهارمحال و بختیاری است.
طبیعت بکر این استان بسیار زیبا و چشم نواز است و چشم هر بیننده ای را خیره و محسور زیبایی خود می کند. حال اگر این عناصر زیبا و چشم نواز  طبیعی با عناصر فرهنگی جذاب و تاریخ پر آوازه این سرزمین در هم بیامیزد زیبایی و کشش آن چند  برابر خواهد شد.
استان چهارمحال و بختیاری از آن دست مکان هایی است که شما در آن هم زیبایی طبیعت و هم شکوه تاریخ از خواهید دید و تلفیق این دو عنصر به علاوه عناصر جذاب فرهنگی و ایل پر آوازه بختیاری بدون شک زیبایی خاصی را رقم خواهد زد. 

همه چیز در مورد استان چهارمحال و بختیاری

یکی از آثار تاریخی استان چهارمحال و بختیاری  پل بهشت آباد است که  بر روی رودخانه بهشت آباد در شهرستان اردل واقع شده است. بنای تاریخی پل بهشت آباد در نزدیکی روستای بهشت آباد شهرستان اردل (به فاصله 300 متری شمال شرقی روستای بهشت آباد) و در 6 کیلومتری شهر اردل واقع شده است.

پل بهشت آباد اردل
شهر اردل

شهرستان اردل با مرکزیت شهر اردل یکی از زیباترین شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری است که با مساحت 1854 کیلومتر مربع در ارتفاع 1850 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرستان اردل شامل 2 بخش، 4 شهر و 4 دهستان است

  این شهرستان دارای جاذبه ها و مناطق گردشگری و طبیعت بسیار زیبا و چشم نوازی است. وجود آبشارها و چشمه های مختلف و زیبا، حاشیه رودخانه کارون از دشتک تا پل و دریاچه کارون 4 ، منطقه حفاظت شده هلن، طبیعت جنگلی  هفت پیران، آثار تاریخی متعدد مانند پل بهشت آباد، پل مروارید و ایلره تاریخی و عشایری دز پارت و.... همه این عوامل شهرستان اردل را بهشتی زیبا و دیدنی تبدیل کرده است.

  پل بهشت آباد اردل
  طبیعت زیبای شهرستان اردل

  پل بهشت آباد اردل

  پل تاریخی بهشت آباد توسط حسین قلی خان بختیاری یکی از خوانین قدرتمند و صاحب نفوذ بختیاری و به دستور وی بر روی رودخانه بهشت آباد ساخته شده است. پل تاریخی بهشت آباد یکی از زیباترین پل های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران از آن بازدید و دیدن می کنند..این پل تاریخی به دوران قاجار تعلق دارد و در تاریخ 8 مرداد ماه 1381 با شماره 5983 در  فهرست آثار ملی کشور  به ثبت رسیده است.

  آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ و هیجان رفتینگ استان چهارمحال و بختیاری
  پل بهشت آباد اردل
  پل بهشت آباد اردل

  آب بهشت آباد از به هم پیوستن آب کیار و آب جونقان در ابتدای تنگ درکش ورکش جریان می یابد. بهشت آباد در نزدیکی شهر اردل با رودخانه کاج ادغام شده و این رود خروشان به یکی از سرچشمه های اصلی کارون بزرگ تبدیل می شود
   پل بهشت آباد در انتهای صخره های درکش ورکش در محلی که صخره ها پایان می یابند و به نزدیکترین حد خود می رسند احداث شده است. طول پل بهشت آباد 20 متر و عرض آن 3/5 متر است. ارتفاع پل تا سطح آب 7 متر و مصالح مورد استفاده در آن از سنگ در بدنه و پایه ها و آجر در طاق دهانه است

  بیشتر بخوانید : جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
  
  پل بهشت آباد اردل
  پل بهشت آباد 

  بنای زیبا و تاریخی پل بهشت آباد دارای یک دهانه با قوس جناقی است. طاق پل از دو روش رومی در وسط و ضربی در کناره ها ساخته شده است. ظاهرا طاق اولیه از مصالح سنگ بوده و پس از تخریب، طاق کنونی با آجر بر روی بقایای سنگی احداث گردید. عرض دهانه پل در پایین 10 متر و ارتفاع آن 3 متر است. فاصله راس قوس دهانه تا سطح پل 1 متر است.
  پایه های پل از سنگ وملات ساروج ساخته شده است. با توجه به وضعیت صخره ای موجود، عرض و ارتفاع پایه ها متفاوت و از 1 متر در پایین به 4 متر در بالا می رسد.

  پل بهشت آباد اردل
  پل بهشت آباد اردل 

  همچنین ارتفاع پایه ها در جهت شمال غرب 4 متر تا طاق و در جنوب غرب 1/5 است. سطح پل صاف است و طارمی های قدیمی آن از بین رفته اند. این پل در دهه های اخیر قبل از احداث پل جدید در (فاصله 20 متری آن)  با تیرهای آهنی و مصالح سیمان استحکام بخشی شده است. 
  قدمت اولیه پل بهشت آباد به درستی مشخص نیست ولی کارشناسان بر این باورند که وضعیت کنونی دارای قدمتی صفوی است که در دوره قاجار مرمت شده است.

  در ادامه بخوانید: اقامتگاههای بوم گردی استان چهارمحال و بختیاری

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر