تنوع زیستی در استان چهارمحال و بختیاری

9 مرداد 1399
3686
19
8

تنوع زیستی در ساده‌ترین شکل تعریف خود  به سطوح مختلف زندگی بر روی زمین، همچنین به گوناگونی زیستی این نوع از حیات اشاره دارد.
تعداد گونه‌های گیاهی، جانوری و میکرو ارگانیسم‌ها، تنوع شگفت انگیز ژن‌ها در این گونه‌ها، تفاوت بسیار در اکوسیستم‌های موجود در سطح سیاره زمین، از قبیل بیابان‌ها، جنگل‌ها، همه بخشی از تنوع زیستی کره زمین هستند.
زمانی که  یک گونه از بین می‌رود، در واقع محصول میلیون‌ها سال زمان و صرف انرژی که منجر به تکامل آن گونه شده از بین خواهد رفت.
 انقراض یک گونه، بی‌بازگشت است و همه تلاش‌ها برای بازگرداندنش بی‌ثمر خواهد بود بنابراین، ما بخش جدایی ناپذیر از این تنوع زیستی و به طور کامل وابسته به آن هستیم.
در حقیقت  از دست دادن تنوع زیستی شامل تنوع گونه‌ای گیاهی و جانوری، غیرقابل جبران است.

تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری از لحاظ ساختاری با دارا بودن چشم اندازهای بسیار زیبای کوهستانی، تالابی، دشتی، جنگلی و رودخانه ها از محیط زیست طبیعی زیبایی برخوردار است
استان چهارمحال و بختیاری به مرکزیت شهرکرد به دلیل قرار گرفتن در محدوده مرکزی رشته کوه‌های زاگرس، در قلمروی اکوسیستم کوهستانی قرار دارد و از تنوع زیستی غنی و کم‌نظیری از گونه‌های حیات وحش برخوردار است.  اکثر نقاط کوهستانی و جنگلی استان چهارمحال و بختیاری در گذشته محل زندگی حیوانات وحشی بوده است.


  استان چهارمحال وبختیاری بدلیل قرار داشتن در منطقه زاگرس میانی یا زاگرس مرطوب از تنوع گیاهی و جانوری بالایی برخوردار است، بگونه ای که 12.5 درصد مساحت این استان تحت مدیریت حفاظت محیط زیست قرار دارد.
  اختلاف ارتفاع بسیار زیاد در نقاط مختلف استان چهارمحال  بختیاری ، وجود اقلیم های مختلف، نزولات جوی به ویژه برف، وجود ده ها رودخانه و جنگل های بلوط )با مساحتی نزدیک به 307000 هکتار از ویژگی های اصلی طبیعی این استان است    
  قرار گرفتن استان چهارمحال و بختیاری در چین خوردگی‌های زاگرس میانی سبب ایجاد تضادهای اقلیمی، زیستگاهی و درپی آن تنوع گونه‌ای شده، به صورتی‌که تنوعی از زیستگاه‌ها شامل اکوسیستم کوهستانی، جنگلی، مرتعی، دشتی و زیستگاه‌های آبی نظیر تالابی رودخانه‌ای در آن دیده می‌شود.

  بیشتر بخوانید: آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری


  با احتساب ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه نیمی از مساحت استان چهارمحال و بختیاری جزو مناطق حفاظت شده و ثبت ملی و جهانی است که منطقه حفاظت شده شیدا، هلن، قیصری، سبزکوه و پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه شکار ممنوع خدا آفرید، اثر طبیعی ملی لاله واژگون از مناطق تحت مدیریت اداره کل محیط زیست استان چهارمحال وبختیاری است.
  توپوگرافی استان نیز سبب شده است تا تالاب های متعددی در استان شکل بگیرند. تالاب، رودخانه، چشمه، آبشار، قله ، غار، جنگل و مرتع انواع چشم اندازهای طبیعی زیبا و جاذبه های طبیعت گردی را در استان تشکیل می دهند.
  مساحت مجموعه مناطق محیط زیست طبیعی استان چهارمحال و بختیاری شامل پارک ملی 4337هکتار ، رودخانه ها 1500کیلومتر ، مناطق حفاظت شده 117374 هکتار، تالابها 3170 هکتار و اثر طبیعی ملی 379  هکتار،  برابر است با 155800 هکتار که در مقایسه با مساحت کل استان، رقم بسیار بزرگی است و نشان از قابلیت های  بالای گردشگری طبیعی این استان دارد.

  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری- طبیعت زیبای استان


  مناطق حفاظت شده و شكار ممنوع نظیر قیصری، شیدا، هلن، سبزكوه، تنگ صیاد و جنگل های بلوط )طلای سبز زاگرس( با چشم اندازهای بی نظیر، تنها بخشی كوچك از این بهشت زیبا  به شمار می آیند.

  برای اطلاعات بیشتر در مورد پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید

  گونه های گیاهی موجود در استان چهارمحال و بختیاری 

  استان چهارمحال و بختیاری سرزمینی کوهستانی با اکوسیستم های متنوع و در نتیجه تنوع زیستی و ژنتیکی بالا یکی از غنی ترین زیستگاه های گیاهی و جانوری در کشور است. تا کنون بیش از 923 گونه گیاهی با ارزش(از 450 جنس و وابسته به89 خانواده) در این استان شناسایی شده است.

  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری- گونه های گیاهی


  تا کنون حدود 300 گونه گیاه با ارزش غذایی،  50 گونه با ارزش ژنتیکی، 90 گونه با ارزش دارویی، 70   گونه با ارزش شیمیایی، 80 گونه با ارزش زیستی و250 گونه علف هرز شناسایی شده است.


  گونه های جانوری موجود در استان چهارمحال و بختیاری 

  بیش از 294 گونه جانوری(از 185 جنس متعلق به 90 خانواده)در این استان مشاهده شده که 170 گونه پرنده، 35 گونه خزنده، 62 گونه پستاندار، 5 گونه دوزیست و22 گونه ماهی پوشش جانوری شناخته شده استان را تشکیل می دهند.

  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری- پرندگان

  از جمله پرندگان بومی و مهاجر این استان می توان به این پرندگان اشاره کرد 
  باز، عقاب، لاشخور، توکا، مرغابی، سسک، حواصیل، کشیم، کبوتر، سلیم، چکاوک، یلوه،سنگ چشم، ماهی خورک، باد خورک، شاهین، دم جنبانک، کلاغ، زرد پره، قرقاول، گنجشک،آبچلیک، جغد، پرستو، چرخ ر یسک، سهره، لک لک ، دارکوب، درنا، شبگرد، کوکر، سبز قبا،اکراس، کمرکلی، هدهد، الیکائی، آووست، فلامینگو، زنبور خوار، سار، زیر آبروک و چرخ ریسک دم دراز نام برد.

  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری

  پستانداران منطقه عبارتند از: سنجاب، گربه جنگلی، گربه وحشی، پلنگ، گراز، پازن، پایکا، خرگوش، خار پشت، انواع خفاش، کفتار، تشی، دو پا، سنجابک، انواع موش، انواع کیسه دهان، انواع ول، انواع جربیل، گرگ، شغال، روباه معمولی، شاه روباه، خرس قهوه ای، رودک و راسو،قوچ و میش،

  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری
  تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری


  مهمترین آبزیان اکوسیستم های آبی استان شامل سس ماهی، سفیدکولی، ماهی پوزه دار، کپور ماهی، سیاه ماهی، ماهی گورخری، ماهی آزاد و ماهی لوچ سبیلک دار هستند که ماهی گورخری، گونه ای اندمیک و نادر به حساب می آید.
  همچنین انواع لاکپشت، آگاما، جکو، اسکنبگ، ارمیاس، مار و مارمولک خزندگان شناسایی شده در این استان هستند.

  وضعیت گونه های حیات وحش استان چهارمحال و بختیاری

  در حال حاضر بسیاری از گونه های  حیات وحش استان در فهرست گونه های حمایت شده یعنی گونه هایی كه به دلیل كاهش جمعیت تحت حمایت سازمان حفاظت محیط زیست هستند قرار دارند.
  در سال‌های اخیر به دلیل تخریب زیستگاه‌ها، صید و شکار بی‌رویه و آلودگی‌های زیست محیطی، جمعیت بسیاری از گونه‌های متفاوت حیات وحش چهارمحال و بختیاری کاهش یافته است که از جمله آن می‌توان به گونه‌هایی مانند عقاب طلایی، اردک بلوطی و شاهین (بحری) اشاره کرد.
  بر اساس بند ج ماده 10 قانون شکار و صید، هرگونه حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آن‌ها بدون کسب پروانه و مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است و متخلفان محکوم به پرداخت جزای نقدی یا حبس از یک تا شش ماه می‌شوند. امیدواریم سختگیری در زمینه شکار مجاز یا غیر مجاز در سرتاسر کشور ادامه داشته باشد تا کمتر شاهد انقراض گونه‌های مختلف باشیم.

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر