پرندگان استان چهارمحال و بختیاری

11 دی 1399
1717
3

استان چهارمحال‌وبختیاری با وجود آب و هوای بسیار مطلوب، زیستگاههای امن و مناسب، برخورداری از پوشش گیاهی خاص برای پرندگان خشکی‌زی، وجود گیاهان آبزی و امنیت برقرار شده از سوی حفاظت سازمان محیط‌زیست برای پرندگان مهاجر و بومی به عنوان محیطی بسیار ایده‌آل و مناسب برای زندگی و رشد پرندگان مطرح می‌باشد

باتوجه به اینکه استان چهارمحال و بختیاری دارای تالابها و زیستگاههای آبی بسیار مناسب در فصول مختلف سال می‌باشد، هرساله پذیرای پرندگان مهاجر آبزیی است که در مسیر مهاجرت طولانی خود از تالابهای موجود در استان چهارمحال و بختیاری  بعنوان زیستگاه فصلی (پائیز و زمستان) استفاده می‌کنند.

پرندگان استان چهارمحال و بختیاری
پرندگان مهاجر در استان چهارمحال و بختیاری

در استان چهارمحال و بختیاری  بیش از 9 تالاب وجود دارد که مجموعاً مساحتی حدود 2800 هکتار را در بر می‌گیرد. تالابهای استان عبارتند از: تالاب چغاخور،  تالاب گندمان، تالاب سولقان، تالاب علی‌آباد، تالاب چاله‌تر، چاله‌خشک، تالاب چهل‌گزی،تالاب  دهنو و تالاب قزل گل،

همانطور که گفته شد استان چهارمحال و بختیاری به دلیل شرایط و موقعیت جغرافیایی خود همپنین وجود تالاب های دائمی و فصلی مقصد مناسبی برای پرندگان به شمار می رود.

تالاب گندمان که حدود 1070 هکتار مساحت داشته و در شهرستان بروجن در 60کیلومتری شهرکرد مرکز استا چهارمحال و بختیاری واقع شده است جز 10 تالاب برتر برای پرنده نری در ایران بوده و مهمترین مکان و زیستگاه برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم گذاری پرندگان مهاجر محسوب می شود. تالاب گندمان در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی (لندن-1352) به ثبت رسیده است.

بیشتر بدانید: تالاب های استان چهارمحال و بختیاری
پرندگان استان چهارمحال و بختیاری
پرندگان استان چهارمحال و بختیاری

همچنین تالاب چغاخور هم  یکی از پایگاه های مهم در مسیر مهاجرت پرندگان آبزی است و به عنوان مقصد نهایی پرندگان مهاجر و یا بین‌راهی در طول مسیر مهاجرت و کوچ شمال و جنوب پرندگان آبزی  مطرح می‌باشد.

پرندگان استان چهارمحال و بختیاری
تالاب چغاخور

پرندگان مهاجر، تالابهای ایران و از جمله تالاب های استان چهارمحال و بختیاری را برای فصل پائیز و زمستان به عنوان پایگاه نهایی یا بین‌راهی انتخاب می‌نمایند.ازجمله مهمترین گونه‌های پرندگان آبزی در مناطق مهاجرپذیر (پرندگان تالابها و زیستگاههای آبی) عبارتند از:
کشیم، کشیم‌کوچک، کشیم‌گردن سیاه، قو، اردکها، چنگر، باکلان کوچک، بوتیمار، سنقر تالابی، حواصیل، بوتیمار کوچک، اگرت بزرگ و کوچک، حواصیل خاکستری، حواصیل ارغوانی، اکراس،کفچه نوک، اکراس سیاه، لک‌لک، لک‌لک سفید، فلامینگو، مرغابی، غازخاکستری، آنقوت، کله سبز، خوتکا، اردک ارده‌ای، گیلار، فیلوش، خوتکای سفید، نوک پهن، اردک مرمری، سرحنایی، اردک بلوطی، اردک چشم‌طلایی، اردک سرسفید، خانواده باز، عقاب و لاشخور، سارگپه، یلوه، سلیم، خروس کولی، انواع آبچلیک، گیلان‌شاه، ابیا،پاشلک‌ها، آوست، چوب پا و خانواده‌های کاکایی‌ها، ماهی خورک‌ها، پرستوها، دم‌جنبانک از پرندگان آبزی در تالابها و زیستگاههای آبی می‌باشند.
هرساله این استان پذیرای هزاران پرنده مهاجر از نقاط سرد جهان از جمله سیبری (در شوروی سابق) و اروپا می‌باشند.

آبشارهای زیبای استان چهارمحال و بختیاری
پرندگان استان چهارمحال و بختیاری
کبک- استان چهارمحال و بختیاری

گونه‌های پرندگان برحسب زیست‌گاههای آنها براساس پرندگان زیستگاههای خشکی‌زی و آبزی به شرح ذیل معرفی می‌گردند:
یکی از ارزشمندترین پرندگان منطقه که می‌تواند سمبل مناطق حفاظت شده و زیستگاههای خشکی‌زی استان باشد کبک دری است. این پرنده باشکوه برخلاف نام علمی آن خاص منطقه دریای خزر و سلسله جبال البرز نبوده و در اکثر کوهستانهای بلند ایران که در تابستان قلل آن برف داشته باشد وجود دارد در مورد رفتار و نژاد و مسائل بیولوژیکی این پرنده متأسفانه تاکنون هیچگونه مطالعاتی انجام نشده و این احتمال می‌رود که حداقل سه نژاد از این پرنده در ایران وجود داشته باشد .کبک دری در تابستان در قلل و در خط برف و در کنار برف چالها و یخچالها به سر می‌برد و یکی از بزرگترین و سنگین‌ترین پرندگان عضو خانواده قرقاول و ماکیان است

پرندگان استان چهارمحال و بختیاری
پرنده کبک در استان چهارمحال و بختیاری

از سایر ماکیان منطقه می‌توان کبک معمولی و بلدرچین را نام برد. کبک معمولی در سراسر مناطق حفاظت شده به واسطه وجود زیستگاه خوب (صخره، بوته‌زار، آب کافی) پراکنده است. بلدرچین در مزارع و کشتزارهای منطقه در فصل بهار و تابستان به تعداد زیاد وجود دارد.
از سایر پرندگان قابل شکار حلال گوشت می‌توان سینه‌سیاه (باقرقره)، تیهو، کبوتر چاهی، کبوتر کوهی و قمری را نام برد.از پرندگان شکاری شاهین،بحری،بالابان، عقاب طلایی در منطقه شناسایی شده‌اند. بحری و شاهین که از پرندگان شکاری نجیب قابل تربیت و جزء سیاه چشمان می‌باشند، در مناطق حفاظت شده مبادرت به آشیانه سازی می‌کنند.

تنوع زیستی در استان چهارمحال و بختیاری
پرندگان استان چهارمحال و بختیاری
پرندگان مهاجر در استان چهارمحال و بختیاری
کوهرنگ کجاست؟ برای آشنایی بیشتر کلیک کنید.

عقاب طلایی و چندگونه عقاب دیگر در منطقه زاد و ولد می‌کنند. احتمالاً عقاب طلایی تنها دشمن طبیعی کبک دری در مناطق حفاظت شده است. از پرندگان گنجشک سانان انواع چلچله، سار و گنجشک در منطقه پراکنده‌اند، کلاغ معمولی، زاغ نوک زرد و نوک سرخ از دیگر پرندگان منطقه می‌باشد از پرندگان زیستگاههای آبی و همچنین سایر پرندگان درخت زی و مهاجر، گونه‌های زیادی در استان شناسایی شده‌اند که متعلق به خانواده و گونه‌های مختلف می‌باشند همچنین از پرندگان شکاری نیز 82 گونه شناسایی شده‌اند. دراستان چهارمحال‌وبختیاری از نظر گونه، پرندگان در دو دسته بومی و مهاجر تقسیم‌بندی می‌گردند.


گونه‌های بومی منطقه شامل پرندگان خشکی‌زی و ‌آبزی

باز،  عقاب، لاشخور کلاغ آبچلیک سهره چرخ ریسک دم دراز
توکا زرده پر چکاوک اکراسی شبگرد
مرغابی کشیم جغد لک لک آوست
سسک قرقاول پلوه کاکایی کوکر
حواصیل کبوتر پرستو مامی خروک فلامینگو
شاهین گنجشک سنگ چشم دارکوب سبز قبا
دم جنبانک سلیم چرخ ریسک باد خورک هدهد
زیرآبروک الیکایی کمر گلی درنا سار

منبع: بیا تور
 


در ادامه بخوانید :ورزش مفرح رفتینگ

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

با ما در اینستاگرام همراه باشید 

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر