غارهای استان چهارمحال و بختیاری

29 اردیبهشت 1399
4825
17
3

غارهای استان چهارمحال و بختیاری، یکی از جاذبه طبیعی گردشگری این استان محسوب می شوند. افرادی که برای مشاهده زیبایی ها و شگفتی های خدا ، قدم درون غارها می گذارند احساسی شگرف را تجربه خواهند کرد که هیچ گاه در زندگی روزمره خود با آن مواجه نمی شوند.

در دل كوه‎های سر به فلک کشیده استان چهارمحال و بختیاری، غارهای باشکوه و زیبایی وجود دارد که جز میراث طبیعی گرانبهای این استان و ایران محسوب می شوند 

تاکنون 62 غار در استان شناسایی شده است که اسامی آنها به صورت ذیل می باشد 

 

نام محل قرار گیری نام  محل قرار گیری نام محل قرار گیری
غار آقا سید عیسی فارسان غار سنگ آویز دزک غار دره دولی فرخشهر
غار اشگفت بازفت غار سنگ سفید فرخشهر غار رخ1 فرخشهر
غار اشگفت سیاه  موسی آباد غار شهسوار  لردگان غار سراب بابا حیدر
غار اشگفت لردگان غار غاران زردکوه غار زردکوه(چند غار) چلگرد
غارامام قیس بروجن غار کلاجیکو بازفت غار سالدوران بابا حیدر
غار آلام چلگرد غار یخی ماربره صمصامی غار سر حد ساطح لردگان
غار تاپو1 دزک غار کوه سوخته شلمزار غار سنگ سفید1 فرخشهر
غار آقا شمس آباد غار اردل اردل غار شکم پاره فارسان
غار تنگ خراجی خراجی غار اشگفت جونقان غار کر احمد دزک
غار جهانبین هفشجان غار اشگفت شلیل لردگان غار دربند فرخشهر
غار چاه سفید هفشجان غار اصحاب کهف زردکوه غار کهبد بروجن
غار چشمه سهراب  بابا حیدر غار یزی فرخشهر غار گاخفت سودجان
غار چهل پله شلمزار پیر غار فارسان غار منج لردگان
غار دره برف گیر  شلمزار غار تاپو2 ذزک غار کوه شیخ جونقان
غار خوش آب  چلگرد غار ترمیش فرخشهر غار لاشوری بارده
غار دره گاهکده لردگان غار جهانبین2 هفشجان غار میر شکار شلمزار
غار دیریزنو مالخلیفه غار جهانبین3  هفشجان غار نای شمس آباد
غار رخ1 فرخشهر غار چاه سفید2 هفشجان غار یورینچه هفشجان
غار زنده به گور بازفت غار چوبین چوبین غار نافچ نافچ
غار رخ 2 فرخشهر غار حمزه علی بلداجی غار یخی چما چلگرد

 در ادامه به معرفی غارهای استان چهارمحال و بختیاری می پردازیم. با بیا تور همراه باشید.

پیرغار

 پیر غار در فاصله 38 کیلومتری شهرکرد و 6 کیلومتری فارسان جای گرفته است. کتیبه های ارزشمند تاریخی در بدو ورود، چشمه‌های پرآب، آبشارهای زیبا، درختان سر به فلک کشیده و کوه‌های اطراف غار گردشگران و علاقه‌مندان طبیعت را مشتاقانه به‌ سوی خود می‌کشاند.
پیرغار مکانی دیدنی در شهرستان فارسان روستای ده چشمه در استان چهارمحال و بختیاری است. سنگنوشته تاریخ مشروطه واقع در روستای ده چشمه به دستور سردار اسعد بختیاری حک گردید. کتیبه‌های پیرغار بر روی تخته سنگی در کوهپایه‌ای از رشته کوه زاگرس قرار دارد و متن آن، خلاصه‌ای از واقعه مشروطیت را بیان می‌کند و همچنین تاثیر سرداران و قهرمانان بختیاری در این واقعه ملی را شرح می‌دهد. علی اکبر دهخدا نوشتن لغت نامه خود را از قلعهٔ سردار اسعد واقع در چلیچه و جونقان همچنین قلعهْ دزک آغاز کرد.

 
از دیگر جاذبه‌های دیدنی منطقه پیرغار، آبشار زیبای پیرغار است که یکی از زیباترین آبشارهای فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری است و به علت وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های این استان نسبت به استان‌های دیگر مدت زمان بیشتری جاری می‌باشد و این آبشار در محیط طبیعی شگفت انگیزی واقع شده است که آبشار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که دارای اهمیت تاریخی می‌باشد و آبی که از آبشار پیرغارسرازیر می‌شود کشتزارهای روستای ده چشمه را نیز سیراب می‌نماید. 

 از مسیرهای ایجاد شده در کوه می‌توان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالاترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است. این روستا در فصل‌های بهار و تابستان، روزانه پذیرای صدها گردشگر علاقه مند است. این روستا با ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا، در جنوب غربی فارسان قرار دارد و از غرب و جنوب به کوه لاخرسان محدود می‌شود. روستای ده چشمه، دارای اقلیمی خشک و معتدل است. در بهار و تابستان، آب و هوای آن ملایم و مطبوع است و زمستان‌های آن، سرد و خشک است. مردم روستای ده چشمه با گویش بختیاری سخن می‌گویند.

 تفریحگاه پیر غارمجموعه‌ای کامل از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی است
   

غار سراب

یک غار زیبا و منحصر به فرد دیگر که در جنوب غربی شهرکرد قرار دارد، غار سراب می باشد.این غار که جدیدا توسط غارنوردان کشف شده، در دسته غارهای آهکی و آبی قرار دارد. علت انتخاب نام سراب برای این غار توسط بومیان منطقه، جاری بودن آب در داخل دالان غار می باشد. 
غار سراب امید آباد در 56 کیلومتری جنوب شهرکرد و هفت کیلومتری دهستان بابا حیدر و روستای امید آباد واقع شده است. برای دسترسی به این غار باید راهی شهرستان فارسان شوید و از آنجا به روستای بابا حیدر عزیمت نمایید. این غار دو طبقه درون دره ای عمیق و زیبا قرار دارد که برای ورود به آن باید از میان صخره و بوته زارهای گون وحشی عبور کرد. درون دره مذکور یک چشمه آب سرد جاری می باشد که سرچمه آن در واقع دهانه دیگر غار سراب بابا حیدر محسوب می شود.

غارهای استان چهارمحال و بختیاری
غار سراب


دهانه ورودی غار سراب کوچک است و برای ورود به آن باید بصورت خمیده حرکت نمود. پس از عبور از مسیر اولیه غار که تنگ و تاریک است، ارتفاع غار زیاد می شود. در بعضی نقاط این ارتفاع به 15 متر هم می رسد. در ادامه با دو تالار و چندین مسیر مختلف روبرو می شویم که باید راه خود را از میان آنها برگزینیم. وجود قندیل های آهکی در دالان غار نیز به زیبایی های آن افزوده است. در تمام قسمت های غار آب جاری می باشد که در میان سکوت حاکم بر محیط غار جوی فوق العاده را ایجاد می کند.
در غار سراب سه حوضچه آب وجود دارد که امکان عبور از آنها به صورت معمول وجود ندارد و باید حتما تجهیزات غواصی نظیر طناب و تیوپ و نیز قایق های بادی کوچک به همراه داشته باشید تا بتوانید از آنها به سلامت عبور نمایید. غار سراب باباحیدر استان چهار محال و بختیاری در دسته غارهای نیمه دشوار قرار دارد و عبور از آن ساده نمی باشد. برای همین حتما باید با یک تیم غارنوردی حرفه ای همراه شوید تا از خطرات در امان بمانید. به دلیل ناشناخته بودن، تاکنون غارنوردان اندکی توانسته اند این غار را پیمایش کنند. بیشترین مسیر پیمایشی که تاکنون در این غار به ثبت رسیده 650 متر بوده است. شما برای بازدید کامل از غار در حدود پنج ساعت زمان نیاز دارید. 

غارهای استان چهارمحال و بختیاری
چشمه غار سراب

این غار دارای دو دهانه می‌باشد که از یکی از دهانه‌های آن آبی خروشان و خنک بیرون می‌ریزد (ورودی ایمن غار در حدود 20 متر بالاتر از دهانه آبروی آن قرار دارد و گفته می‌شود در سال 1362 خورشیدی به وسیله رعد و برق ایجاد شده است). این غار در دو طبقه ایجاد شده که از 15 تا 25 متر با یکدیگر اختلاف ارتفاع دارند. طبقه پایین قسمت اصلی غار را شامل می‌شود و طول آن به کیلومترها می‌رسد اما به دلیل وجود موانع طبیعی، بیش از 600 متر از غار قابل دسترسی نیست. ارتفاع سقف غار در برخی نقاط به 15 متر می‌رسد و در تالار طولانی آن قندیل‌های آهکی زیبایی دیده می‌شود.


غار یخی چما

غار یخی چما در فاصله 25 کیلومتری چلگرد در نزدیکی روستای شیخ علیخان از توابع بخش مرکزی شهرستان کوهرنگ و در شمال غرب استان چهارمحال و بختیاری و 92 کیلومتری شهرکرد واقع شده است و یکی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به با قندیل های فراوان یخی می باشد.
از زیر یخ های این غار چشمه ای با آب سرد در جریان است که در نهایت به سد کوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و تجمع حجم برف های چندین ساله در این مکان باعث شده است که قندیل های یخ و توده های عظیم برف به صورت دایمی و در تمام فصول سال باقی بمانند .
سطح وسیع برف در غاریخی چما محلی برای تفریح و سرگرمی جوانان و نوجوانان عشایری منطقه شده است، علاوه بر این، در سال های اخیر مسابقات اسکی تابستانه کشور نیز در این محل برگزار می شود.

غارهای استان چهارمحال و بختیاری
غار یخی چما

 با وجودی که غار یخی چما در شهرستان کوهرنگ به بزرگترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد، یکی از بی نظیرترین نقاط گردشگری ایران است که برای بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی ناشناخته مانده است . 
غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده است و بیشتر شبیه تنگه ای بزرگ و انباری پربرف می باشد که ارتفاع برف های آن تا 50 متر نیز می رسد. ضخامت لایه های یخی این غار در فصول گرم و کم بارش سال کم و بسیار نازک و سست می باشند ، بنابراین باید از عبور بر روی آن ها و داخل غار اجتناب نمود. 
همانطور که اشاره شد، غار یخی چما به عنوان بزرگ ترین منبع آب شیرین ایران نیز شهرت دارد ، چرا که چشمه ای از آب سرد از زیر یخ های این غار، جریان دارد و به سد کوهرنگ می ریزد. نامگذاری این غار یخی به "چما" یا "چی ما"، از گویش بختیاری عشایر منطقه گرفته شده است . 
دهانه غار همسطح زمین است. برای بازدید، استفاده از کفش مناسب برای جلوگیری از لیز خوردن و افتادن در آبی با دمای نزدیک به صفر درجه ، ضروری است .بدون امکانات دیدن چند متر ابتدایی غار امکان پذیر است . اما برای ورود به اعماق غار باید تجهیزات کامل و ضدآب داشته باشید و دوره های آموزشی لازم را سپری کنید .
برخی از گردشگران، غار یخی را به یک تنگه برفگیر و انباری پربرف تشبیه می کنند. به نظرمی رسد نحوه شکل گیری این غار یخی به این صورت بوده که در طی سالهای سال به علت برودت شدید آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری در این تنگه برف گیر، برف بسیار باریده و در بستر رودخانه به یخ تبدیل شده و در سالهای بعد هم به طور مداوم با اضافه شدن بر حجم و قطر برفهای یخ زده، یک پیکره عظیم یخی در تنگه و در قعر دره ایجاد شده است که گاه قطر این توده عظیم شگفت انگیز یخ در این منطقه سردسیری به 50 متر می رسد ، به طوری که در تصویر می بینید سنگ های بزرگی که از کوه در روی این یخ ها غلتیده شده است ، روی یخ ها مانده و فرو نرفته اند ، البته در بعضی قسمت ها حفره ای ایجاد شده است که بستر آبی کف رود آن از بالا قابل مشاهده است .

غارهای استان چهارمحال و بختیاری
غار یخی چما

 با گرم شدن هوا و تغییر شرایط اقلیمی در سالهای اخیر، اندک اندک برفها آب شده و به خصوص چشمه آب سرد آن روان است و همین امر سبب می شود آب در زیر توده یخی به حرکت درآید و برفها را قطره قطره در خود فرو برد ، در نتیجه زیر آن پیکره عظیم یخی یک تونل مانندی شکل گرفته است که کف آن سردترین و شیرین ترین آب در جریان می باشد و در سقف برفی آن زیباترین شکل های هندسی به وجودآمده است . 
 

غار منج

اين غاردرمسير روستاي منج به قلعه مدرسه واقع ميباشدومورداستفاده انسانهاي اوليه غار نشين بوده که دراين غار ابزارآلات تيغه هاي ساده ودندانه دارنوک پيکان سنگي ودرفش بدست آمده است. جهت انحراف رودخانه منج و دور نمودن آن از تاسيسات جانبى سد، طرح احداث يک رشته تونل در دستور کار قرار گرفت. غار کوچک منج در هنگام حفارى اين تونل پديدار گشته است.فضاى داخلى اين غار داراى هندسه منظمى نبوده و به صورت يک تک حفره گنبدى شکل در مرز بين مارنهاى آهکى سفيدرنگ با آهکهاى مارنى بوجود آمده است.

غارهای استان چهارمحال و بختیاری
غار منج

در اين غار هيچ گونه غار نهشته يا پديده هاى انحلالى رايج در غارهاى ديگر مشاهده نگرديد. کف غار پوشيده از سنگهاى ريزشى حجيم بوده است که به احتمال قريب به يقين اين سنگها پس از پيشرفت انحلال در سقف و ريزش آن در کف غار جاى گرفته اند. بر روى اين سنگهاى ريزشى لايه اى از ورقه هاى سفيد رنگ و نازک ژيپس و ذرات غير قابل حل و ريزدانه قرار گرفته بود. با ميل به سمت انتهاى غار و ترازهاى پايين، جريان بسيار آرام آب در لابلاى سنگها وجود داشت. در مورد منشا آبهاى هيدروترمال موجود در غار بايد گفت که بى شک اين آبها از طريق زون خرد شده گسل منج از اعماق به سمت ترازهاى بالاتر صعود کرده اند.
این غار زیبا که در 204 کیلومتری شهرکرد و در مسیر روستای منج به قلعه مدرسه واقع شده است. نام این غار از روستای منج که جمعیتی حدود 20 هزار نفر را در خود جای داده است گرفته شده است.

  غار خراجی

  اگر علاقه مند به تاریخ هستید خوب است غار هایی که متعلق به دوره های پالئوتیک ها است را ببینید. این غار ها در تنگ خراجی که در واقع حد فاصل روستای شمس آباد به خراجی است واقع شده است. در این مکان نه یک غار بلکه چندین غار و پناهگاه سنگی مربوط به این ادوار را خواهید دید.
  در فاصله میان شمس آباد به خراجی که نام آن تنگ خراجی است چندین غار و مخفیگاه سنگی دیده می شود که در آن نشانه های مربوط به ادوار پالئولتیک شناخته شده است.

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار خراجی

  در ۴ کیلومتری روستای خراجی پس از سنگ شکن های آن ناحیه بر روی بخش شرقی کوه جهانبین این غار به وجود آمده است. نزدیکی آن به جاده نیز یکی از فواید آن به حساب می آید. قسمت ورودی این غار بسیار کوچک است و باید به شکل سینه خیز وارد آن شد. کسانی که پهنای شانه شان بیشتر از ۴۰ سانتی متر است و یا شکم بزرگی دارند به هیچ وجه نمی توانند از در ورودی این غار رد شوند.
  گذرگاه غار آنقدر کوچک است که با داشتن کمترین تعداد لباس هم باز ممکن است لباس شما تکه تکه شود. سنگ های گل کلم خیلی قشنگ و همچنین برنده ای در راه غار وجود دارد که اگر با آن ها تماس پیدا کنید درد بسیاری خواهید کشید، تقریبا ۱۵ متر پایین تر، روزنه خیلی کوچکی را مشاهده می کنید که تردد از آن خیلی سخت است.

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار خراجی

  پیمودن مسیر این غار نیازمند توانمندی جسمانی و فنی خیلی زیادی است و افراد ریز اندام، دشواری کمتری به منظور رد شدن از روزنه های غار را دارند.


   غار آقا سید عیسی

  مهمترین غار منطقه غار آقا سید عیسی در بیدگل است که از طریق فارسان قابل دسترسی است و چشمه هایی نیز در نزدیکی آن می جوشد و قسمتی از جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری را میسازد. این غار مسیر باریک و طولانی دارد و در میان آن دریاچه نیز وجود دارد. این غار نیز مانند پیرغار دارای اهمیت مذهبی و مورد احترام اهالی منطقه است. غارها همواره طالبین خاصی دارند و از عوامل جلب سیاح محسوب می شوند. 

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار آقا سید عیسی

  این غار به علت موقعیت ویژه می تواند غارنوردان داخلی و خارجی را به سوی خود جلب نماید. وجود کوه های آهکی و تحولات داخلی آنها طی دوره های پیشین موجب پیدایش حفره های وسیع طولانی در کوه های مختلف کردید و ظاهراً در گذشته های دور مورد استفاده اقوام و بومی آن بوده اند و نیز دارای عناصر باستان شناختی هستند.

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار آقا سید عیسی

  از جمله این اشگفت ها می‌توان به اشگفت های لردگان در ارمند و شلیل و اشگفت های بازفت و جونقان اشاره کرد که اکثرشان هنوز مورد شناسایی علمی قرار نگرفته اند و در صورت شناسایی و معرفی، از جاذبه های توریستی منطقه   محسوب می شوند. بعضی از این اشگفت ها دارای آب و چشمه نیز میباشند


  غاراشکفت سیاه

  این غار در نزدیکی روستاهای سرتشنیز و موسی آباد قرار دارد . دارای غارسنگ هایی به شکل استالاکمیت و رونده بوده و چاه این غار به لحاظ داشتن روشنایی مأمن یک نوع کلاغ به نام جیر می باشد .

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار اشگفت سیاه


  غار تاپو 

  در نزدیکی شهر دزک قرار گرفته که در قدیم به عنوان سیلوهای از جنس گل و کاه که در قدیم به عنوان محل ذخیره غلات و حبوبات استفاده شده است . طول غار 50 متر است. غار محل زندگی کبوتران می باشد و نوعی خفاش نیز در آن دیده می شود بطوریکه تا ارتفاع 2 متر از فضله کبوتر انباشته می شود.

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار تاپو

  غار دیگری با نام تاپو 2 هم در این محدوده وجود دارد که عمق غار 165 متر است ،و به صورت طبیعی بوده و رطوبت آن بسیار کم است ، لاشه پرندگان در درون غار کشف شده است.

  غار جهان بین ( چاه غار دوم )

  غار جهان‌بین در مسیر شهر هفشجان به سمت چشمه زنه در مسیر صعود به قله جهان‌بین قرار دارد. دهانه این غار در ارتفاع 2903 متری از سطح دریا و در زیر صخره‌ها واقع شده است.
  طول غار جهان‌بین 20 متر و عمق آن 80 متر می‌باشد. در کف غار حوضچه بسیار زیبایی با عمق حدود 80 سانتی‌متر و آبی کاملاً شفاف دیده می‌شود. درون غار نیز دارای سنگ‌های زیبایی به شکل‌های گوناگون است.

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار جهانبین

  از آنجا که این غار بر روی خط‌ الرأس کوه جهان‌بین قرار دارد، به این نام معروف شده است.

  غاردیریزنو 

  نزدیک به روستای سندگان است، طول غار50 متروعمق آن95 مترمی باشد. جانداری دردرون غار مشاهده نشده است .

  غار رخ 

  نزدیک شهر فرخشهر است . طول غار 25 متر و عمق آن 15 متر می باشد. جانداری در درون غار مشاهده نمی شود و پوشش گیاهی مشاهده نشده است .غار دیگری هم در کوه رخ وجود دارد که طول آن 22 متر و عمق غار هم 26 متر می باشد . چاه غار به جز سه متر ابتدایی به صورت کاملاً عمودی می باشد.

  غارسرحد ساطح 

  نزدیک روستای هفت چشمه ( سرحد ساطح ) است . طول غار 90 متر می باشد. این غار طبیعی بوده و آب از ته غار با جاری شدن درکف واز طریق دهانه خارج می شود. درداخل غار خفاش زندگی می کند. درجنگل های بلوط واقع است .

  غار سنگ سفید 

  غار سنگ سفید در فرخشهر قرار دارد. غار سنگ سفید همانند چاه (به صورت عمودی) بوده و دارای چکنده و چکیده‌های زیبایی می‌باشد. از آنجا که این غار در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد واقع شده است، برای ورود به این منطقه اخذ مجوز از سازمان محیط زیست استان و هماهنگی با محیط‌بانی ضروری می‌باشد.

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار سنگ سفید

   

  غار شهسوار

  نزدیک روستای شهسوار شهرستان لردگان است . طول غار 120 متر و عمق غار 40 متر است . این غار به علت وجود یک لایه خاکی باقابلیت شستشوبین دولایه سنگی بوجودآمده است.در غار مذکور خفاش در دسته های بزرگ مشاهده می گردد پوشش جنگلی در اطراف غار وجود دارد .


  غار کر احمد

  این غار نزدیک روستای دزک واقع شده است . طول غار 95 متر و عمق غار هم 95 متر است ، به صورت چاه غاربوده و پس از فرود به یخچال بزرگی می رسد .

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار کر احمد

  غار کوه سوخته 

  نزدیکترین شهر به غار شهر اردل است . طول غار 50 متر و عمق آن 20 متر است . در طول زمستان برف زیادی درون این غار انباشته می شود و در عمق 15 متری این غار کلاغ مشاهده می شود .


  غار کهبد 

  در نزدیکی روستای بیژگرد است . طول غار 30 متر و عمق غار 200 متر است . یک چاه غار یک تکه است و درون غار خفاش مشاهده گردیده است .

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار کهبد
  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار کهبد


  غارمیرشکار

  این غاردر نزدیکی روستای سلم قرار داشته و طول غار 120 متر و عمق غار 80 متر است . غاری است طبیعی که از سه چاه تشکیل شده و دارای غار سنگ های زیبایی می باشد . در درون غار بقایای شاخ گوزن مشاهده می شود و شکل ظاهری و تشکیل غار سنگ روی شاخها نشان از قدمت و پیشینه دور دارد.
   

  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غار میر شکار

  غارتانا ( گرز رستم )

  با 6 چاه عمیق ترین غار استان شناخته شده است . وجود ستونهای استلاکتیتی ، استالاکمیت ها و قندیل های پفکی از مشخصات این غار می باشددرنزدیک شهرشمس آباد قرارداشته واز غارهای آبی می باشد و دارای دستجات خفاش می باشد.    
   
  غار در منطقه ای که جنس سنگ های ان از کنگلومرا می باشد شکل گرفته و در حقیقت شکافیست در صخره های بسیار فرسوده کنگلومرائی که نفوذ آب در طول سالیان دراز به ان شکل و شمایل داده ، از این رو ریزش فراوان سنگ در اکثر قسمت های غار بویژه چاه دوم غار محسوس است و غارنورد باید در این غار جانب احتیاط را بسیار نگه دارد . تعداد چاه ها شش حلقه است و چاه شماره 5 با عمق 70 متر که از دوقسمت تشکیل شده و دارای 5 رول است که ژرفترین چاه تانا است.

   

  غاراشکفت زلیخا

   در شهرستان بروجن و در نزدیکی تالاب گندمان قرار دارد و خفاش در این غار زندگی می کند .        
   
   
   
  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  4 اظهار نظر
  • سلام ، غار دره برف پیرو غار چهل پله متعلق به شهر زیبای دستنا هستند که به اشتباه برای شلمزار نوشته شده ، لطفا اصلاح نمایید.

  • این فصل بهترین زمانه برای کوهموردی و غار نوردی...بخصوص با آب و هوای لذت بخش استان چهارمحال و بختیاری

  • خوب بود... بخصوص جدول لیست غارهای استان چهارمحال و بختیاری... اسم یه سری ها رو اصلا نشنیده بودم. سپاس

  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر