تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

28 خرداد 1399
2579
4

تالاب چغاخور همچون نگینی بی مانند در طبیعت شهرستان بروجن و استان چهارمحال وبختیاری می درخشد. طبیعت بی نظیر اطراف این تالاب و تماشای زیبایی های این تالاب یکی از جاذبه های گردشگری بی نظیر در استان چهارمحال و بختیاری است که هر ساله افراد زیادی را جذب طبیعت بکر خود می کند.

در استان چهارمحال و بختیاری تالاب های زیادی وجود دارد، که عبارت از  تالاب چغاخور، چال تر، سولقان، چال خشک، علی آباد و گندمان نیز هستند. اما در بین آنها دو تالاب گندمان و چغاخور از اهمیت بالایی برخوردار هستند. تالاب چغاخور در ارتفاعات برآفتاب و کلار، همچون نگینی می درخشد. این تالاب زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی و همچنین گونه های مختلفی از ماهی هایی کپور، فیتوفاک، آمور و شیرماهی می باشد. هوای مطبوع و چشم اندازهای زیبا و بی نظیر این جاذبه های طبیعی سبب شده تا گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این منطقه سفر کنند.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

تالاب مهم و دیدنی چغاخور در دهستان چغاخور واقع است. این دهستان با مساحتی حدود ۲۲۰ کیلومترمربع در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. از لحاظ جغرافیایی این تالاب در دهستان چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب در شمال و از جنوب در امتداد کوه های کلار نقش بسته است. رشته کوه زیبای کلار نیز در سمت جنوب غربی مشرف بر تالاب است که قله آن ۳۸۳۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. تالاب را مرغزاری وسیع در بر گرفته که مساحت آن حدود ۷۰۰ هکتار برآورد شده است. این مرغزار در ماه‌های اردیبهشت تا مهر که سطح آب رو به کاهش می‌گذارد، از این هم وسیع‌تر می‌شود. مساحت آبى تالاب از ۱۳۶۰ هکتار قبل از احداث سد بر روى آن تا ۲۳۰۰ هکتارى بعد از احداث سد و مساحت منطقه شکار ممنوع ۲۵۰۰ هکتار برآورد شده است.

بیشتر بخوانید: شهرستان بروجن در استان چهارمحال و بختیاری

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

 

رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس ، رفتینگ در زاینده رود  
 توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ

خصوصیات بی نظیر تالاب زیبای چغاخور

خصوصیات منحصر به فرد تالاب چغاخور باعث رشد گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری همچون ماهی و پرندگان نادر و زیبا در این محل شده است. وجود بیش‌از 130 گونه گیاهی در این تالاب، زمینه را برای پرورش ماهیان تالابی مانند کپور، بیگهد، فیتوفاک و آمور فراهم کرده است. یکی از ویژگی‌های دیگر منحصر به فرد این تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپوردندان) است.

تالاب چغاخور با 1500 هکتار محدوده آبی، یکی از زیستگاه‌های بین‌المللی پرنده‌نگری محسوب می‌شود و اردک سرسفید، گونه‌ای در خطر انقراض و تحت حمایت سازمان حفاظت از محیط زیست، بعد از 25 سال در این تالاب مشاهده و ثبت در کمیته ملی پرندگان ایران شد. قطعا سفر به شهرکرد و گشت و گذار در بافت طبیعی استان چهارمحال و بختیاری برایتان لذت‌بخش خواهد بود.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

جاذبه های اطراف تالاب چغاخور

با توجه به این که این دریاچه یکی از مهمترین زیستگاه های جهان به شمار می رود اما جاذبه های گردشگری زیادی هم در آن وجود دارد که می تواند به عنوان یکی از مقاصد محبوب در این منطقه اقدام به جذب گردشگر بنماید در نزدیکی تالاب چغاخور دو تالاب دیگر به نام شالو و سولقان وجود دارد که بازدید از آنها سفر را سودمند تر و جذاب تر می کند. علاوه بر این ها می توانید از جاذبه های دیدنی روستای آورگان در ۴ کیلومتری تالاب نیز دیدن کنید.

برای خواندن مطلب، تالاب های استان چهارمحال و بختیاری، کلیک  کنید.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

جاذبه های گردشگری نزدیک به تالاب چغاخور

شیرهای سنگی

شیرهای سنگی در روستای سیف‌آباد و خانی‌آباد از جمله جاذبه‌های این منطقه هستند. شیرهای سنگی روی قبور جنگاوران و کشته‌شدگان در جنگ‌ها، یادآور تاریخ پرحادثه و گذشته‌ همراه با جنگ‌ها، خونریزی‌ها و ستیزه‌جویی‌های منطقه‌ است. هر چند سابقه نصب مجسمه شیرسنگی روی قبر، به دوره ایلامی می‌رسد، اما در این منطقه از دوره صفویه تا قاجاریه و حتی معاصر، نمونه‌ هایی از این قبور با شیرهای سنگی دیده می‌شود.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

امامزاده حمزه علی

امامزاده حمزه علی از نوادگان امام سجاد است. محل این امامزاده بین شهر بلداجی و روستای کلبیبک و فاصله آن تا شهرکرد از طریق بروجن ۸۱ کیلومتر است. آن حضرت در زمان خلافت فضل عباسی، به همراه جمعی از انصار خود به سمت شهر ناصریه (اهواز) و سرزمین بختیاری حرکت کرد تا رهسپار سرزمین طوس شود، خبر ورود او به دشمنان رسیده و در نتیجه به علت ناآشنا بودن با مسیر، در جنگی که با دشمنان در گرفته بود، به شهادت رسید و در همان محل دفن شد. برای مدت زمانی قبر او برای عموم نامعلوم بود؛ تا اینکه قبر وی در زمان امیر تیمور گورکانی کشف شده و به سبک و سلیقه معماری افغانی، به دست معماران سمرقندی و بخارایی بقعه‌ای بر بالای قبرش ساخته شد.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

باغ خان

یک باغ چند صد ساله در منطقه چغاخور وجود دارد که قدمت آن به زمان حکومت زندیه بر می گردد. درختان تنومند و همچنین چنارها سربه فلک کشیده ای در این باغ وجود دارد که می توانید ساعاتی را در این منطقه بگذرانید و لذت ببرید.  این باغ در حال حاضر به علت نزدیکی به تالاب و سد چغاخور موقعیت خاصی برای پذیرش توریست‌ها دارد.

چشمه‌ سارها و رودخانه‌ها

تعداد چشمه‌های موقت و شبکه‌های فرعی نهرها خصوصا در فصل بهار از شمارش خارج است. منطقه دارای حدود یکصد چشمه کوچک و بزرگ و چهار رودخانه کوچک ولی دایمی است.

وجود این چشمه‌ها و رودخانه‌ها و حرکت آن‌‌ها از میان دره‌های سرسبز و عمیق و باغات مصفا و مزارع زیبا و کانون‌های روستایی، امکانات کم‌نظیری را برای گذران اوقات فراغت مردم بومی، مسافران و گردشگران طبیعت فراهم آورده است. از میان چشمه‌های مهم و پربیننده منطقه می‌توان «چشمه خان» در باغ خان، چشمه‌های «آب‌رو، تنگ سیاه، سیبک، گلوگرد، شیر کشته، چشمه سیب» و سایر چشمه‌های اطراف کوه کلار و حاشیه تالاب چغاخور را نام برد.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

کوه‌ها و قله‌ها

کوه‌ها و قله‌ها از دیگر جاذبه‌های دهستان چغاخور هستند که برای ورزش‌های کوهنوردی، کوهپیمایی، صخره‌نوردی، اسکی مناسب‌اند و همچنین هوای لطیف و پوشش گیاهی‌شان امکانات کم‌نظیری برای طبیعت‌گردها فراهم می‌کند. به‌خصوص قله ۳۸۳۲ متری کلار که به دلیل برفگیر بودن و طولانی بودن دوره ریزش برف در منطقه (از آذر تا اواخر اسفند و اوایل فروردین)،

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

پایین بودن متوسط درجه حرارت سالانه و ماندگار شدن برف در تمام طول سال سبب ایجاد یخچال‌های دائمی به نام «برف پیر» می‌شود که امکاناتی را برای پرداختن به ورزش‌های زمستانی به ویژه اسکی ایجاد می‌کند. همچنین ارتفاعات کوه‌ صخره‌ای و دیواره‌ای برآفتاب (با ارتفاع ۲۷۷۵متر) برای صخره‌نوردی، کوهنوردی، سنگ‌نوردی و کوه حمزه علی (با ارتفاع ۲۷۰۰ متر)، کوه شاهپور ناز (با ارتفاع ۲۹۰۰ متر)، و کوه چاله باغ (با ارتفاع ۳۰۰۰ متر) برای کوه‌پیمایی، راهپیمایی، کوهنوردی و تپه‌نوردی مناسب هستند.

کوهرنگ کجاست،آشنایی با نگین گردشگری چهارمحال و بختیاری

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

کوه کلار

موقعیت کوه کلار و قرارگیری‌اش در کنار تالاب چغاخور، در فصل زمستان پوشش برفی یکدست سفید آن و در فصل تابستان و بهار رگه‌های سفید برف، رویش شقایق‌ها و گل‌های رنگارنگ در دامنه‌ها و جوشش چشمه‌سارها، جریان جویبارهای ناشی از ذوب برف‌ها و برگشت عشایر به ییلاق، فضای شگفت‌انگیزی را پدید می‌آورد که توجه هر گردشگر طبیعت را به خود جلب می‌کند.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

بهترین زمان سفر به تالاب چغاخور

میانگین دمای هوا در این منطقه در گرم ترین ماه های سال (مانند مرداد) به ۲۱ درجه سانتی گراد و در سردترین ماه ها (مانند دی) نیز به منفی ۶ درجه هم می رسد. همچنین میانگین دما در این منطقه حدود ۷۰۰ میلی متر است. از همین رو بهترین زمان برای سفر به تالاب چغاخور در چهارمحال و بختیاری نیز فصل بهار و پاییز است. اگر می خواهید تالاب را زمانی که سطح آب آن به حداکثر می رسد ببینید بهتر است اسفند ماه به این منطقه زیبا سفر کنید .عواملی مانند قرارگیری در مسیر دو جاده اصلی، برخورداری از تنوع بالای زیستگاهی، گیاهی و جانوری، مجاورت با سه تالاب سولقان، علی آباد و گندمان اهمیت تالاب چغاخور را به لحاظ گردشگری دوچندان ساخته است.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

تفریح در تالاب چغاخور

  -  عکاسی از طبیعت بکر تالاب و اطراف آن

  -  تماشای پرنده های مهاجر و بومی که در فصل پاییز و زمستان به این منطقه کوچ می کنند

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

 -   علامندان به رشته ماهیگیری می توان در این مکان ساعت ها به تفریح بپردازند.

  -  در تابستان و بهار که مسافران و گردشگران بیشتری به تالاب می آیند یکی از تفریحات گشت زدن در تالاب با قایق است.

  -  کوهنوردی در ارتفاعات کوه کلار (توجه داشته باشید که برای رفتن به ارتفاعات ۳۸۳۰ حتما باید تجهیزات مورد نیاز همراهتان باشد)

 -   دوچرخه سوار در مسیرهای تعریف شده منطقه ی تالاب چغاخور

 -   پیاده روی در میان دشت های شقایقی که پر از گل های قرمز رنگ و با رایحه بی نظیر است.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

امکانات رفاهی موجود در اطراف تالاب چغاخور

امکاناتی مانند آب آشامیدنی،  سرویس بهداشتی، فضای سبز، سکوی نشیم، واحد اقامتی و پذیرایی و.... در اطراف تالاب برای خدمت رسانی و پذیرایی از مسافران مهیا است. گاهی اوقات نیز بعضی از گردشگران ترجیح میدهند برای بهره مندی از آب و هوای دلنشین و طبیعت بکر این تالاب در اطراف تالاب چادر زده و شب را در این محیط سپری کنند.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

در دهستان آورگان از توابع بخش گندمان نیز مجنمع  اقامتی فرهنگی آفتاب  وجود دارد که دارای امکانات خوبی است و می تواند برای اقامت گردشگران گزینه خوبی باشد  گردشگران می توانند در صورت تمایل در هتل بام بروجن یا هتل ها و سوئیت های موجود در شهرکرد نیز اقامت کنند.

اگر علاقه بیشتری به  آشنایی با سبک زندگی مردم منطقه و فرهنگ و محیط این نقطه دارید می توانید از ویلاها و خانه های شخصی که توسط مردم محلی به گردشگران اجاره داده می شود  نیز استفاده نمایید.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

مسیر های دسترسی به تالاب چغاخور

مسیر اول

اگر ابتدا به شهرکرد می روید، می توانید وارد مسیر شهر کرد به شهر کیان شده و پس از عبور از شمس آباد، شلمزار و گهرو درست قبل از ورودی جاده ای که به ایذه می رود به تالاب چغارخور برسید.

مسیر دوم

از تهران وارد آزاد راه تهران-قم-اصفهان شوید. در انتهای مسیر به جای آنکه به سمت ورودی اصفهان حرکت کنید مسیر را به سمت نجف آباد و آزادراه کنارگذر غربی اصفهان (بزگراه خلیج فارس) ادامه دهید. با ادامه مسیر و عبور از فولاد شهر وارد خروجی سمت راست که به زرین شهر می رود شده و از آنجا پس از طی مسافتی در حدود ۴۵ کیلومتر به یک دو راهی می رسید که یک سمت آن به فرخ شهر و سمت دیگر به سفید دشت می رود. وارد خروجی سمت چپ شده و مسیر را ادامه دهید تا به بروجن برسید. در ضلع جنوب غربی بروجن جاده ای وجود دارد که در آن پس از طی مسافت ۱۵ کیلومتر  به خروجی بلداجی در سمت راست خود می رسید. با ادامه مسیر و عبور از بلداجی، کلبی بک و آورگان تالاب زیبای چغاخور را در سمت چپ خود خواهید دید.

تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

 

تالاب های استان چهارمحال و بختیاری

نام تالاب محل
تالاب چغاخور بروجن
تالاب گندمان بروجن
تالاب علی آباد بروجن
تالاب سولقان بروجن
تالاب چال تر بروجن
تالاب چال خشک بروجن

 

موقعیت و دسترسی به تالاب چغاخور

 

 منبع: بیا تور

در ادامه بخوانید: ورزش مفرح رفتینگ در استان چهارمحال و بختیاری

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

;

8 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر