پیشنهاد ویژه
تگ ها

انتخاب تور لیدر حرفه ای در سفرهای خانوادگی

12 خرداد 1399
1323

اکثر ما در طول عمرمان  تجربه یک یا چند بار سفر با تور های مسافرتی را داشته ایم. در این نوع از سفرها، با یک پکیج آماده شده مواجهیم که شامل تمام اجزا سفر نظیر اقامت ، حمل و نقل، وعده های غذایی، بازدید از  مکان ها و جاذبه های گردشگری شهر مورد نظر، خدمات راهنمایی و لیدر و ... می باشد.
همانطور که گفته شد این خدمات از قبل توسط آژانس مسافرتی تدارک دیده شده اند و به نوعی آماده شده اند. در این موارد به دلیل نظم و آماده بودن خدمات ممکن است کار سفر و برنامه ریزی مقدمات هم راحتتر پیش برود چون لزومی ندارد که هنگام مسافرت دنبال مکان مناسب برای اقامت ، یا رستوران برای صرف غذا، انتخاب تور لیدر مناسب و.... باشیم.همه چیز از قبل آماده شده است.
انسان غیر قابل پیش بینی است!!!!! گاهی ممکن است دلمان بخواهد آزادی بیشتری داشته باشیم و نخاهیم در قالب از پیش تعیین شده ای سفر کنیم یا  هوس این به سرمان بزند که خودمان خانوادگی یا همراه دوستان و آشنایان و با ماشین شخصی یا بقیه وسایل حمل و نقل به سفر برویم و در مقصد مورد نظر از بعضی از خدمات بهره مند شویم.
یکی از این خدمات بهره گیری از راهنمای مجرب یا تور لیدر است.
حالا ما در مقصد مورد نظر هستیم! از کجا تور لیدر پیدا کنیم؟ تور لیدر ما باید دارای چه خصوصیاتی باشد؟
با ما همراه باشید تا جواب سوالتان را بگیرید.

  انتخاب تور لیدر حرفه ای در سفر

  برای انتخاب و پیدا کردن تور لیدر حرفه ای می توانیم از آژانس ها و دفاتر خدمات مسافرتی در مقصد مورد نظرمان کمک بگیریم. به آژانس مسافرتی مراجعه و می خواهیم که بسته به نوع فعالیت و تفریح مد نظر ما تور لیدری را به ما معرفی کنند. اگر قصد بازدید از مکان های فرهنگی و جاذبه های تاریخی و...را داریم مطمعنا راهنمای ما لیدر تاریخی فرهنگی خواهد بود
  در تورهای طبیعت گردی، کوهنوردی، رفتینگ و... هم از همراهی لیدر طبیعت گردی برخوردار خواهیم شد.
  یادمان باشد در هنگام مراجعه برای انتخاب تور لیدر بخصوص در تورهای طبیعت گردی، بخاهیم که لیدر حرفه ای، با سابقه و دارای کارت معتبر برایمان در نظر گرفته شود.

  خصوصیات لیدر حرفه ای در سفر

  تور لیدر بعنوان راهنما و همراه شما در سفر باید دارای ویژگی ها و خصوصیاتی باشد، در هنگام مراجعه به دفاتر برای معرفی تور لیدر به شما، معیارهای خود را بیان کنید تا بتوانید سفر لذت بخش و دلخواهی را تجربه کنید.
  در زیر تعدادی از خصوصیات اصلی تور لیدر را بیان می کنیم

  خوش رویی و صبوری

  یک تور لیدر حرفه ای باید همواره در تلاش باشد تا با اخلاق خوش و رویی گشاده با افراد گروه خود برخورد کند و دارای صبر و شکیبایی بالا در برخورد با مسائل باشد.
  افراد مختلفی ممکن است در گروه حضور داشته باشند که هر کدام توقعات و انتظارات متفاوتی دارند . نوع خاصی از تفریحات یا موارد مد نظرشان هست یا دارای سطح توانایی بدنی مختلفی برای فعالیت های مختلف هستند. تور لیدر خوب باید صبور و با حوصله بوده و توانایی مدیریت تمام این سلایق و تفاوت ها را داشته باشد. و خوش رویی و خوش خلقی خود را در مواجهه با این تفاوت ها از دست ندهد.

  داشتن روابط عمومی بالا

  از ویژگی های مهم یک تور لیدر حرفه ای، داشتن روابط عمومی بالا و توانایی برقراری ارتباط با افراد مختلف گروه است. لیدر باید بتواند براحتی در جمع صحبت کرده و توانایی انتقال خوب و مفید اطلاعات به اعضای گروه را داشته باشد و همینطور قدرت بیان خوبی داشته باشد.

  داشتن هوش و درک خواسته های گردشگران

  لیدر باید دارای هوش و ذکاوت باشد. لیدر تور مسئول هدایت افراد در سن ها و علایق و فرهنگ های مختلف است. این فرد باید بتواند احساسات افراد را تشخیص داده و در جهت رضایت آنها گام بردارد.
  مثلا ممکن است تور لیدر افراد را همراه خود را به محیط طبیعی بکر و منحصر بفرد یا بنای تاریخی و فرهنگی خاصی ببرد، تور لیدر دارای هوش و ذکاوت براحتی متوجه می شود که سلیقه جمعی در راستای کدام جاذبه گردشگری است و افراد در کدام محیط احساس رضایت بیشتری دارند.
     

   خصوصیت رهبری

  یکی از مهمترین خصوصیات برای تور لیدر شدن ، توانایی رهبری و هدایت  کردن گروه است. تور لیدر باید قدرت تصمیم گیری و استقلال نظر داشته باشد و بتواند در همه موارد گروه را به خوبی هدایت و رهبری کند.

  اعتماد به نفس

  در حین سفر، تور لیدر و سایر افراد گروه ممکن است با مسائل غیر مترقبه و حوادث مختلفی روبرو شوند. لیدر خوب باید دارای اعتماد به نفس کافی باشد و بتواند مشکلات بوجود آمده را بخوبی مدیریت و رفع کند.

  تخصص کافی و اطلاعات لازم

  لیدر باید در زمینه خود دارای اطلاعات لازم و کافی برای راهنمایی افراد گروه باشد آگاهی از اطلاعات تاریخی، معماری، جغرافیایی و وضعیت آب و هوا، مردم شناسی، سنن و اعیاد مردم منطقه و همچنین آشنایی با کمک های اولیه نیز ضروری می یاشد.

  سلامتی

  برنامه کاری تور لیدر ممکن است بسیار فشرده  ونامنظم باشد. ساعت کاری بالا، اضطراب و استرس در مورد اجرای درست برنامه، رژیم غذایی نامنظم، پیاده روی های طولانی و... می تواند فشار کاری زیادی به تور لیدرها وارد کند به همین دلیل بهتر است تور لیدر دارای سلامت جسمانی و انرژی لازم باشد.

  دانستن زبان محلی

  دانستن زبان محلی، یکی از توانایی های مهم برای راهنمایان تور می باشد بخصوص در تورهای خروجی این مسئله نمود بیشتری دارد. گاهی اوقات نیز راهنمایان نیازی به دادن توضیحات ندارند و در مکان ها گردشگری کار را به دست راهنمای محلی میسپارند.

  شناخت منطقه مورد نظر

  اگر برای اولین بار است که از مکانی دیدن می کنید حتما دوست دارید که فردی همراهتان باشد که به منطقه و راهها و سایر جزئیات آگاه باشد. لیدر باید به امکانات، مسیرهای رفت و آمد، جاذبه ها و...منطقه مورد نظر مسلط  باشد.

  تجربه و سن

  همیشه تجربه با سن رابطه مستقیم ندارند. ممکن است راهنمای جوان نسبت به راهنمای مسن تر دارای تجربه و مهارت بیشتر در برگزاری یک تور خاص باشد. ولی بهر حال سن و سال تا حدودی می تواند به جلب توجه و احترام کمک کند. خلی خوب است که راهنما در برگزاری تور خاص دارای سابقه و کارآزمودگی باشد و به همه جوانب منطقه مورد نظر مسلط باشد در اینصورت می تواند همراه خوب و قابل اعتمادی در هنگام سفر باشد.

  شخصیت گرم و پرشور

  لیدر باید دارای قاطعیت و ثبات رفتاری باشد ولی چیری که مهم است این است که افراد برای گذراندن اوقات خوش به مسافرت آمده اند و باید تلاش راهنما در این جهت باشد که بتواند اوقات خوشی را برای مسافران ایجاد کندو بنابراین لیدر تور در عین اینکه دارای ثبات و قاطعیت و توان رهبری است باید رفتاری پرشور و دوستانه داشته باشد

  آراستگی و پیراستگی

  مسافران تور می توانند دارای سر و وضع نامرتبی باشند اما سرپرست گروه باید همواره دارای ظاهری  آراسته و مرتب باشد. این اراستگی بر اعتبار و اقتدار او می افزاید.

   

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  4 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر