شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری | به همراه توضیح کامل (10 شهرستان و 20 شهر )

20 شهریور 1399
12182
67
15

استان چهارمحال و بختیاری  یکی از استان های کشور است که در جنوب غربی ایران واقع شده است. این استان حدود  ۱۶۴۱۱ کیلومتر مربع  مساحت داشته و از نطر جغرافیایی  بین ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۴۹ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی قرار گرفته است. استان چهارمحال و بختیاری در مرکز رشته کوههای زاگرس قرار دارد.

این استان از طرف شمال و شرق با استان اصفهان، از طرف غرب با استان خوزستان، از جنوب با استان کهگیلویه و بویر احمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود می شود. مرکز استان چهارمحال و بختیاری، شهر شهرکرد بوده که در ارتفاع ۲۰۶۶ متری از سطح دریاهای آزاد قرارگرفته است. شهرکرد مرتفع ترین شهر در بین مراکز استانی بوده و به سبب همین موقعیت جغرافیایی و قرار گیری به بام ایران شهرت یافته است، این استان دارای یک درصد از کل وسعت ایران است. و از لحاظ وسعت بیست و ششمین استان کشور محسوب می شود..استان چهارمحال و بختیاری با وجود مساحت کم، ده درصد از منابع آب شیرین کشور را در اختیار دارد.

شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت زیبای چهارمحال و بختیاری

به علت مرتفع بودن استان چهارمحال و بختیاری و وجود کوهها و ارتفاعات زیادی که در تمام پهنه این استان وجود دارد و حدود 70 درصد مساحت استان را در برمی گیرد، این استان دارای آب و هوایی کوهستانی و دارای زمستان هایی سرد و طولانی است.

استان چهارمحال و بختیاری به سبب وجود مناظر و چشم اندازهای زیبای طبیعی در کنار سبک زندگی عشایری در بعضی نقاط استان و وجود هزاران جاذبه طبیعی دیگر یکی از مناطق زیبای کشور ایران است که برای گردشگران تجربه های لذت بخش و ماندگاری را رقم خواهد زد.

شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
نقشه شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحال و بختیاری، یکی از استان های کشور با پیشینه تاریخی غنی می باشد. قدیمی ترین آثار کشف شده در استان به دوران پارینه سنگی و به حدود 10تا 11 هزار سال قبل باز می گردد.

چهارمحال و بختیاری تا قبل از سال ۱۳۳۲ در قالب شهرستان شهرکرد و بختیاری از شهرستان های استان اصفهان، یکی از استانهای ۱۰ گانه آن زمان، محسوب می شد در همین سال با توجه به ویژگی های متمایز اقتصادی، سیاسی و اجتماعی حاکم بر منطقه از استان اصفهان منتزع و به عنوان فرمانداری مستقل بختیاری و چهار محال" در تقسیمات کشور قرار گرفت. در سال ۱۳۳۷ این فرمانداری به فرمانداری کل و سپس در سال ۱۳۵۲ طبق مصوبه هیأت وزیران به استانداری ارتقا یافت.

تور VIP دو روزه رفتینگ زاینده رود سامان (شهرکرد)

شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
سرزمین زیبای بختیاری

علاوه بر جاذبه های بسیار متعدد تاریخی مانند بناها ، آثار باستانی، محوطه های باستانی، فرهنگ عشایر و سایر نمودهای تاریخی و فرهنگی، استان چهارمحال و بختیاری از طبیعتی بسیار بکر و دینی برخوردار است که مناطر بدیع و زیبایی را پیش چشم مردم و گردشگران گشوده است. این زیبایی و بهره مندی تا جایی است که این استان بهشت طبیعت دوستان و گردشگران نامیده شده است. استان چهارمحال و بختیاری دارای چشمه ها، آبشارها، مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع، همراه با تنوع بالای گونه های جانوری و گیاهی است که چشم اندازهای کم نظیری را در خود جای داده است.

شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت زیبای بابا حیدر

در حال حاضر استان چهارمحال و بختیاری جمعیتی نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر دارد تعداد شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری 10 شهرستان می باشد(به نام های اردل بروجن فارسان، شهرکرد، لردگان، کوهرنگ، کیار سامان ، بن و خانمیرزا ).
استان چهارمحال و بختیاری دارای ، 25 بخش، 40 شهر، 50 دهستان، بيش از 820 روستا است

در ادامه به معرفی شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری و اطلاعاتی از قبیل جاذبه های مختلف گردشگری، صنایع دستی، سوغات ، شهرهای مهم و.. می پردازیم. برای آشنایی با این خطه زیبا و تماشایی تا پایان با بیا تور همراه باشید.

شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری

  نام شهرستان 
1 شهرستان شهرکرد
2 شهرستان بروجن
3 شهرستان فارسان
4 شهرستان اردل
5 شهرستان کوهرنگ
6 شهرستان بن
7 شهرستان سامان
8 شهرستان لردگان
9 شهرستان کیار
10 شهرستان خانمیرزا

 

در صورتیکه تمایل دارید اطلاعات دقیق و جامع دیگری در مورد تک تک شهرستان ها ، جاذبه های مختلف گردشگری، روستاها، ورزش های مهیج، مناطق حفاطت شده و..... استان چهارمحال و بختیاری به دست بیاورید ، بر روی لینک زیر کلیک کنید

برنامه تورهای رفتینگ زاینده رود 

 

شهرستان شهرکرد

یکی از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری شهرستان شهرکرد می باشد.  شهرستان شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ، با مساحت ۲۰۰۶ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۲۸۳۲۱۰ هزار نفر، شامل ۳ بخش ۸ شهر و ۴ دهستان، و با ارتفاع ۲۰۶۶ متر از سطح دریا بلندترین مرکز استانی در کشور (معروف به بام ایران) است.

جاذبه های گردشگری

چشمه زنه شهر هفشجان، چشمه مایک شهر سورشجان، چشمه وقت و ساعت روستای شمس آباد، پارک سرچشمه فرخشهر، سد بیدکان، پارک ملت شهرکرد، منطقه حفاظت شده تنگ صیاد و...

شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

اماکن تاریخی - مذهبی

مجموعه فرهنگی تاریخی قلعه چالشتر، خانه آزاده چالشتری، قلعه اسفندیار خان بختیاری (سردار اسعد اول) فرخشهر، قلعه امیر مجاهد روستای شمس آباد، قلعه نصیر خان بختیاری (سردار جنگ) روستای سورک، موزه مردم شناسی فرخشهر، موزه مردم شناسی شهر کیان موزه سنگ و مردم شناسی قلعه چالشتر، موزه باستان شناسی شهرکردحمام تاریخی پرهیزگار)، موزه محیط زیست (جنب پلیس راه فرخشهر)

شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
قلعه چالشتر

 موزه دفاع مقدس شهرکرد، گنجینه آموزش و پرورش شهرکرد، اتاق آئینه شهر کرد، امامزاده عزیزال شهر کیان، امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون شهر کرد، امامزاده عبدا. روستای سورک، امامزاده پیرخدیجه روستای وانان، امامزاده سلطان سبزه پوش (چالشتر) امامزاده سید محمدعلی اکبر روستای دستگرد امامزاده، امامزاده شاه منظر هفشجان، امامزاده سید علی اکبر نافچ، مسجد جامع شهر چالشتر، مسجد تاریخی روستای هرچگان، مسجد جامع شهر کیان (مسجد محب علی بیگ)، مسجد جامع شهرکرد (مسجد خان)، سقاخانه ارباب میرزا شهر کرد، عصارخانه صالحی فرخشهر، سنگ نبشته های گردنه رخ، سنگ نگاره هفشجان

  صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: گليم و البسه محلی انواع لباس نمدی، قالی، گیوه دوزی، حجاری سنتی، نگارگری، تذهیب و تشعیر، احجام فلزی، قفل سازی سنتی، سرمه دوزی و ...

  سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به انواع نبات و پولکی، عسل و گیاهان دارویی اشاره کرد

  شهرهای مهم شهرستان شهرکرد

  شهرکرد، فرخشهر، هفشجان

  بیشتر بخوانید: شهرستان شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  مسجد جامع شهرکرد

  شهرستان اردل

  یکی دیگر از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری شهرستان اردل است .شهرستان اردل با مرکزیت شهر اردل (در فاصله ۷۷ کیلومتری مرکز استان) و با مساحت ۱۸۵۴ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۵۳۵۱۴ هزار نفر، شامل ۲ بخش ۴ شهر و ۴ دهستان، و با ارتفاع ۱۸۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد از مهمترین جاذبه های گردشگری، تاریخی- مذهبی، صنایع دستی و سوغات محلی این شهرستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد

  جاذبه های گردشگری

  حاشیه رودخانه کارون از دشتک تا پل و دریاچه سد کارون ۴، چشمه سرداب روستای رستم آباد، چشمه مولا روستای الیکوه، چشمه سرخون، چشمه دهنو، چشمه روستای عزیز آباد، چشمه شلیل و مروارید، چشمه زیبا و منطقه بکر بلاره سمی دیناران، چشمه آبسرده و چشمه های روستای کری منطقه دیناران، آبشار زردلیمه، طبیعت روستای بهشت آباد، منطقه حفاظت شده جنگلی هلن میانکوه، طبیعت جنگلی و زیبای هفت پیران رو گر، پارک جنگلی گندمکار، پارک جنگلی شیاسی، طبیعت زیبای دشت قراب دیناران، پل مروارید و ایلراه تاریخی، عشایری دزپارت و ...

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار زرد لیمه

  همان طور که گفته شد یکی از جاذبه های مهم گردشگری و طبیعی استان چهارمحال و بختیاری دشت زیبای هلن است. دشت هلن در محدوده سه شهرستان لردگان، اردل و کیار قرار گرفته است ولی بیشترین وسعت آن در حدود 90 درصد در شهرستان اردل واقع شده است. روستاهای زیادی در محدوده دشت هلن و یا در حاشیه آن واقع شده اند. این دشت حفاظت شده به پاس زحمات پزشک غربی، هلن که با پزشکی بختیاری ازدواج کرده بود دشت هلن نامیده شد.

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  مناظر زیبای دشت هلن استان چهارمحال و بختیاری
  آشنایی کامل با دشت هلن زیبا

  دشت هلن در تمام فصول زیبایی های خاص خود را دارد ولی اوج این شکوه و زیبایی در فصول بهار و تابستان و بخصوص درفروردین و اردیبهشت ماه است. این دشت زیبا و رویایی سرتاسر مملو از مناطر زیبای طبیعی، آبشارها، ارتفاعات، جنگل های بلوط، رودخانه باشکوه ارمند و کارون و گونه های جانوری و گیاهی منحصر به فردی است.

  در دشت زیبای هلن و در رودخانه ارمند هر ساله تورهای رفتینگ زیادی برگزار می شود. وجود مناظر زیبا و بکر دشت هلن در کنار ورزش مهیج رفتینگ تجربه بی نظیر و هیجان انگیزی را برای گردشگران و ورزشکاران فراهم می آورد.

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  ورزش رفتینگ
  رفتینگ چیست؟ آشنایی با این ورزش مفرح و شاد

  اماکن تاریخی - مذهبی

  پل تاریخی بهشت آباد، کاروانسرای روستای شلیل، امامزاده حلیمه خاتون روستای سرپیر دشتک، امامزاده شاه البرز روستای آلیکوه، مجموعه تفریحی، زیارتی شاهزاده عبدالله شهر اردل، امامزاده اسماعیل روستای دورک قنبری تکیه بختیاری ها در شهر اردل، بقایای قلعه ابوالقاسم خان بختیاری اردل، امامزاده روستای دوازده امام، سنگ نوشته ها و سنگ نگاره های پل مروارید , 

   صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: گلیم، جاجیم، خورجین، قالی های محلی قیصری و دشتکی، صنایع دستی عشایری، البسه محلی سرمه دوزی و ...

  شهرهای مهم شهرستان اردل

  اردل، کاج، دشتک 

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار لندی

  شهرستان بروجن

   شهرستان بروجن از دیگر شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری است . شهرستان بروجن با مرکزیت شهر بروجن (در ۶۰ کیلومتری مرکز استان) و با مساحت ۲۲۵۷ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۱۸۶۸۱ هزار نفر، شامل 3 بخش، ۶ شهر و ۵ دهستان، و با ارتفاع ۲۲۲۰ متر از سطح دریا قرار دارد.

   جاذبه های گردشگری

  چشمه و گردشگاه سیاسرد بروجن، چشمه زاغی روستای دهنو، چشمه گلوگرد، چشمه آب سفید، چشمه علی روستای امام قیس، چشمه مادر و دختر شهر گندمان، هفت چشمه شهر بلداجی، تالاب بین المللی چغاخوره تالاب گندمان، تالاب چال تر، طبیعت روستای گردبیشه، ارتفاعات کوه کلار و سبزکوه، تنگ وستگان، باغات اطراف چغاخور و آورگان، پارک بڑیال يلداجی، پارک قزل گریش شهر فرادنبه، پارک ملت بروجن , ...

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  تالاب گندمان

  اماکن تاریخی - مذهبی

  پل مصلی بروجن، خانه حفيظی ها (موزه مردم شناسی بروجن، امامزاده حمزه على بلداجی، امامزاده قیس و شیث روستای امام قیس، قلعه تاریخی ضرغام السلطنه بختیاری در شهر فرادنبه، امامزاده سلطان ابراهیم روستای سرپیر، امامزادگان عسگرعلی و مادر و دختر شهر گندمان، امامزاده میر حیدرشاه شهرنقنه، مسجد جامع نقنه، مسجد مدنی و مسجد شیخ علی بروجن، مسجد قلعه نو (ابوذر) و مسجد امام بلداجی، حمام مکتب خانه بروجن، حمام تاریخی گندمان، حمام تاریخی بلداجی، حمام تاریخی سفیددشت، کلیسای روستای معموره و...

  صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: انواع بافته های داری نظیر گلیم، گبه، البسه محلی، نمد، گیوه دوزی و ..

  سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به گز بلداجی، انواع لبنيات اشاره کرد

  شهرهای مهم شهرستان بروجن

  بروجن، فرادنبه، بلداجی

  بروجن کجاست؟ برای آشنایی بیشتر با شهرستان بروجن، کلیک کنید.
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  تالاب چغاخور

  شهرستان بن

  شهرستان بن با مرکزیت شهر بن(در ۲۳ کیلومتری مرکز استان) و با مساحتی حدود ۷۹۸ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۲۷۳۶۷ شامل ۲ بخش اشهر و ۴ دهستان، و با ارتفاع حدود ۲۰۰۰متری از سطح دریا قرار دارد.
  از مهمترین جاذبه های گردشگری، تاریخی- مذهبی، صنایع دستی و سوغات محلی این شهرستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد

  جاذبه های گردشگری

  گردشگاه گرداب بن، منطقه حفاظت شده شیدا، حاشیه دریاچه سد زاینده رود، پیست اسکی روستاهای بارده و شیخ شبان و..

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  گرداب بن

  اماکن تاریخی - مذهبی

  قلعه محمد حسن خان بختیاری در روستای بارده، امامزاده سید محمد بارده، امامزاده بابا پیراحمد، امامزاده سید بهاء الدین روستای شیخ شبان، امامزاده حارث بن علی روستای جمالو، امامزاده بابا محمود بن، پلهای تاریخی شهر بن، پل و حمام تاریخی روستای بارده و

   صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: مصنوعات خانم کاری شده، گلبندی خانم و
   

  سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به انواع لبنیات، عسل و اشاره کرد

  شهرهای مهم شهرستان بن

  بن،وردنجان، یانچشمه

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  قلعه بارده

  شهرستان سامان

  از زیباترین و گردشگر پذیر ترین شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان سامان است.  شهرستان سامان با مرکزیت شهر سامان (در ۲۵ کیلومتری مرکز استان و با مساحت ۴۵۸ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۳۵۸۹۵ هزار نفر شامل ۲ بخش اشهر و ۴ دهستان، و با ارتفاع حدود ۲۰۰۰متری از سطح دریا قرار دارد.


   جاذبه های گردشگری

  گردشگاه پل تاریخی زمانخان سامان، باغات و روستاهای حاشیه رودخانه زاینده رود از سد زاینده رود تا سامان، قایقرانی در آبهای آرام و خروشان (روستای سوادجان)، باغات بادام، گردو و هلو

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  پل زمانخان

   اماکن تاریخی - مذهبی

  مسجد جامع سامان، بافت تاریخی روستای یاسه چای، بافت تاریخی روستای سوادجان، پل تاریخی هوره، بقایای قلعه هوره ، مقبره دهقان سامانی و..

  صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: بافته های داری به ویژه گلیم، قالی، قالیچه و..

   سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به گردو، بادام و ... اشاره کرد.

  شهرهای مهم شهرستان سامان

  سامان، هوره

  اطلاعات بیشتر در مورد شهرستان زیبا و توریستی سامان
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  گدر زاینده رود در شهرستان سامان

  شهرستان فارسان

  شهرستان فارسان شهرستان فارسان با مرکزیت شهر فارسان یکی دیگر از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری است.  شهرستان فارسان (در فاصله ۳۵ کیلومتری مرکز استان و با مساحت حدود ۵۵۸ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۱۰۰ هزار نفر، شامل ۳ بخش ۶ شهر و ۵ دهستان ،بارتفاع بیش از ۱۰۰ کمتر از سطح دریا به مرکز ییلاق نشین ایل بختیاری معروف است

  جاذبه های گردشگری

  چشمه و آبشار پیر غار روستای ده چشمه، چشمه و غار سراب روستای امیدآباد، چشمه قلعه قارسان، چشمه و غار سید عیسی روستای بیدگل، چشمه کفشینه، گردشگاه آب مراد شهر چلیچه، پارک ساحلی فارسان، گردشگاه منطقه اسعدیه چلیچه، گردشگاه روستای چوبین، گردشگاه پازن پیر شهر گوجان، ارتفاعات کوه جهانبین و کلک و...

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  کتیبه های مشروطیت پیر غار

  اماکن تاریخی - مذهبی

  سنگ نوشته های مشروطیت و تونل پارتی پیرغار، قلعه سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان (موزه صنایع دستی)، مسجدجامع فارسان، کتیبه بکان جونقان، طاق سنگیها (کاروانسرای) خان اوی در تنگ درکش ورکش، امامزاده سید میراحمد و امامزاده حیدر بن مالک شهر باباحیدر، امامزاده سید سعید چليچه، امامزاده سید محمد فارسان، امامزاده روستای گوشه و...

  سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به انواع لبنیات، داروهای گیاهی و عسل اشاره کرد.

  شهرهای مهم شهرستان فارسان

  فارسان، جونقان، بابا حیدر

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  تفریحگاه سراب بابا حیدر

  شهرستان کوهرنگ

  یکی از زیباترین و بکر ترین شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری شهرستان کوهرنگ است.  شهرستان کوهرنگ با مرکزیت شهر چلگرد (در فاصله ۸۸ کیلومتری مرکز استان و با مساحت ۳۶۸۴ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۳۵۹۱۵ هزار نفر خواستگاه جامعه عشایری و قطب گردشگری استان شامل ۳ بخش ۲ شهر و ۷ دهستان، و با ارتفاع ۲۳۸۰ متری از سطح دریا بلندترین شهر کشور) قرار دارد

   جاذبه های گردشگری

  آبشار شیخ علیخان، آبشار تونل اول کوهرنگ و سد کوهرنگ، چشمه کوهرنگ، چشمه دیمه، چشمه درداران صمصامی، چشمه پرک و سرداب غلام آباد، حاشیه رودخانه بازفت، چشمه مورز بازفت، دشت لاله های واژگون، پیست اسکی کوهرنگ، اسکی تابستانه ارتفاعات چال میشان زردکوه، ارتفاعات ویخچالهای دائمی زردکوه بختیاری، حاشیه رودخانه زاینده رود (تنگ گزی)، غار یخی چما، مناطق زیبای توف سفید و بازفت روستای پلکانی و شگفت سرآقاسید، زندگی عشایری ایل بختیاری و...

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  روستای پله کانی سر آقا سید

  اماکن تاریخی - مذهبی

  ایلراه پلکانی پل خدا آفرین (بازفت)، نقوش برجسته الگی و شیرین او بازفت، امامزاده شاهزاده ابراهیم روستای گردوعلياء امامزاده شاه عبدالعظیم بیرگان، بقایای قلعه دهناش و بقایای قلعه تبرک بازفت، امامزاده سید سعید چلگرد، امامزاده سید عیسی روستای سرآقاسید، بردگوری های بازفت، شیرسنگی و

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  شیر سنگی

  صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: انواع بافته های داری و عشایری نظیر گلیم، جاجیم، خورجین و البسه محلی و سرمه دوزی و

  سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان میتوان به گیاهان و سبزیجات اشاره کرد

  شهرهای مهم شهرستان کوهرنگ

  چلگرد، بازفت، صمصامی

  بیشتر بخوانید: شهرستان کوهرنگ و جاذبه های گردشگری بکر و منحصر بفرد آن
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار شیخ علیخان

  شهرستان کیار

  شهرستان کیار که به سرزمین قلاع تاریخی نیز معروف است یکی دیگر از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری است. شهرستان کیار با مرکزیت شهر شلمزار (در فاصله ۳۰ کیلومتری مرکز استان و با مساحت ۱۳۹۹ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۵۱۹۵۷ هزار نفر شامل ۲ بخش ۴ شهر و ۵ دهستان، و حدود ۲۰۰۰متر از سطح دریا ارتفاع دارد. سرز

   جاذبه های گردشگری

  چشمه (دریاچه) شلمزار، آبشار سر آسیاب شهر ناغان، سرچشمه های شهر گهرو، آبشار دره عشق و حاشیه رودخانه کارون، آبشار تنگ زندان، منطقه حفاظت شده سبزکوه و رودخانه سبز کوه، گردشگاه روستای قلعه تک، باغات گهرو و ناغان، قایق رانی در آبهای خروشان در رودخانه کارون، تالاب سولقان و...

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار کرودیکن

  اماکن تاریخی - مذهبی

  قلعه امیرمفخم بختیاری در روستای دزک (موزه پوشاک)، بقایای قلعه تجف قلی خان (صمصام السلطنه بختیاری) در شهر شلمزار، بقایای قلعه روستای دستناء بقایای پل قدیمی روستای دوپلان، پل تاریخی روستای خراجی، امامزاده مریک، امامزاده اسماعیل روستای برنجگان و...

  صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتنداز: انواع بافته های داری نظیر گلیم، جاجیم، سرمه و -

   سوغات محلی

  از مهمترین سوغات محلی این شهرستان می توان به انواع لبنیات، پولکی و نبات و...

  شهرهای مهم شهرستان کیار

  شلمزار، گهرو، ناغان

  آداب و رسوم و باورهای مردم چهارمحال و بختیاری، برای خواندن مطلب، کلیک کنید.
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  قلعه امیر مفخم بختیاری

  شهرستان لردگان

  شهرستان لردگان با مرکزیت شهر لردگان ، محل زندگی اقوام لر زبان یکی دیگر از شهرستان های استان چهارمحال و بختیاری است. شهرستان لردگان در فاصله ۱۶۰ کیلومتری مرکز استان و با مساحت حدود ۳۳۹۷ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۱۹۴۸۷۳ هزار نفر شامل ۵ بخش ۴ شهر و ۱۱ دهستان و با ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح دریا در گذشته مرکز ایالت فردن بوده که به معنی مرکز ماوای اقوام لر زبان می باشد ناصر خسرو قبادیاتی در سفر نامه خود از لردگان (لردجان) نام به میان آورده است

   جاذبه های گردشگری

  آبشار آتشگاه، چشمه سندگان، چشمه برم (لردگان و مالخلیفه) چشمه خانی، جنگلهای بلوط، مناطق زیبای ارمند- و بارز و شوآره پارک جنگلی چارطاقی منچ، پارک جنگلی پروزه سد کارون ۴ حاشیه رودخانه خرسان و...

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  آبشار گاهکده لردگان

  اماکن تاریخی - مذهبی

  بقایای قلعه دشت پاگرد، برج سردشت، بقایای کاروانسرای قلعه مدرسه، بقایای بنای چارطاقی منج، مسجد تاریخی روستای سونک، امامزاده شاه عبدالرحمن روستای بیدله، امامزاده میل شاه روستای بارز، امامزاده روستای شهسوار، امامزاده عباس على روستای برجویی، امامزاده حسن و...

  صنایع دستی

  صنایع دستی رایج در این شهرستان عبارتند از: انواع بافته های داری و عشایری نظیر گلیم، جاجیم، خورجین و البسه محلی و...

  شهرهای مهم شهرستان لردگان

  لردگان، سر دشت، مالخلیفه

  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری
  طبیعت زیبای شهرستان لردگان

  شهرستان خانمیرزا

  شهرستان خانمیرزا، جدیدترین شهرستان استان چهارمحال و بختیاری است که در تاریخ 8 اسفند ماه 1397 با اعلام موافقت هیئت وزیران، از ایجاد بخش ارمند و اجماع بخش های ارمند و خانمیرزا تشکیل شد. مرکز این شهرستان، شهر آلونی می باشد.

  صنایع دستی

  از مهمترين صنايع دستي وسوغات محلي شهرستان خانمیرزا مي توان  انواع بافته های داری و عشایری نظیر گلیم، جاجیم ، خورجین و البسه محلی و... را نام برد.

  شهر آلونی- خانمیرزا

  در ادامه فیلمی در مورد جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری را مشاهده خواهید کرد.

   

  منبع: بیا تور

  رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس ، رفتینگ در زاینده رود  
   توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

   

  ;

   

  26 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر