سدهای استان چهارمحال و بختیاری | 6 سد بزرگ استان چهارمحال و بختیاری

24 تیر 1399
5195
7
1

 سد سازه ای  بزرگ و  عظیم الجثه و بنایی تکنولوژیک است که در مکان خاصی احداث شده اند. این سدها می توانند ارزش زیبا شناختی علمی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی- اقتصادی مکان را تحت تأثیر قرار دهد و عاملی در جهت جذب و یا دفع گردشگران طبیعی باشد.

در ادامه با بیا تور همراه باشید تا به معرفی و ارائه اطلاعات پیرامون سدهای استان چهارمحال و بختیاری بپردازیم.

سد زاینده رود

 این سد درنزدیکی شهرکرد و در فاصله 117 کیلومتری غرب اصفهان در حدود 60 کیلومتری سرچشمه زاینده رود بنا شده است این سد بتنی قوسی بنام سد شاه عباس بزرگ یا سد زاینده رود بر روی رودخانه زاینده رود قرار دارد
با ساخت این سد آب استان اصفهان تامین شده و اراضی بیشتری زیر کشت قرار گرفتند.  ساخت این سد در سال 1349 پایان یافته است.

سدهای استان چهارمحال و بختیاری
سدهای استان چهارمحال و بختیاری-سد زاینده رود

گنجایش کل مخزن آن 1450 میلیون متر مکعب و گنجایش سودمند مخزن سد 1240 میلیون متر مکعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه نیز 1200 میلیون متر مکعب است

 رودخانه زاینده رود ، زندگی بخش، برای مطالب بیشتر کلیک کنید


سد بیدکان 

این سد از نوع سدهای خاكی با هسته رسی بوده و در 11 كیلومتری جنوب غربی شهر هارونی در شهرستان شهركرد واقع شده است.

سدهای استان چهارمحال و بختیاری
سدهای استان چهارمحال و بختیاری-سد بیدکان

هدف از ایجاد این سد، تامین نیاز آبی2500 هکتار از اراضی پایاب سد خاکی است که از این مقدار زمین در حدود 1860 هکتار، تحت پوشش آبیاری بارانی 490 هکتار نیز تحت پوشش آبیاری قطره ای قرار دارد.

سدهای استان چهارمحال و بختیاری
سدهای استان چهارمحال و بختیاری- سد بیدکان


سد چشمه زنه

یکی دیگر از سدهای استان چهارمحال و بختیاری سد چشمه زنه است که بر روی چشمه ی به همین نام احداث شده است و در 20 كیلومتری جنوب شهركرد و مشرق كوه جهانبین و در 3 كیلومتری هفشجان واقع شده است.
این تفرجگاه با داشتن درختان تنومند، چشمه پر خروش، واقع شدن در دل کوه جهانبین، فضای زیبا و مفرحی را برای گردشگران به وجود آورده است. سد از انواع سدهای خاکی با هسته رسی بوده و حجم مخزن آن  3/ 1 میلیون متر مکعب، حجم آب تنظیمی 3/5 میلیون متر مکعب و دبی طراحی سیلاب 1/2 متر مکعب بر ثانیه است. طول تاج سد 410 متر، عرض آن 8 متر، ارتفاع از روی پی در عمیق ترین ناحیه 39متر و ارتفاع آن از روی بستر رودخانه در عمیق ترین ناحیه در حدود 23 متر است.


  راه دسترسی سد به طول 5300 متر از پل جنوب شرقی هفشجان تا جناح راست سد ادامه می یابد که تماما آسفالته است. هدف از اجرای این طرح تامین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان توسط ایجاد یک مخزن و انتقال آب به شبکه آبیاری دشت در سواحل راست و چپ دره پایین دست است.
  منبع تامین کننده آب محدوده طرح، تنها چشمه منطقه یعنی چشمه زنه است.
  چشمه زنه با کیفیت مناسب و با آبدهی غیر منظم و سیلابی از جنوب غربی شهر هفشجان سرازیر شده و در شرایط حاضر سالانه حدود 40-45 درصد از این آب در فصل آبیاری به مصرف اراضی پایاب می رسد. مابقی جریان به رودخانه جهانبین تخلیه می شود


  سد کارون 4

  جاذبه های طبیعی، مردم شناسی، اكوتوریسمی و باستان شناسی هر منطقه عوامل بسیار مهمی در جذب سرمایه های انسانی و اجتماعی آن منطقه محسوب می شوند. سد کارون 4 از دیگر سدهای استان چهارمحال و بختیاری است. دریاچه زیبای سد كارون چهار نیز دارای پتانسیل بسیار زیادی است كه می تواند توجه بسیاری از ایرانگردان، جهانگردان و علاقه مندان به آثار باستانی و طبیعی را به خود جلب نماید.

  سدهای استان چهارمحال و بختیاری- سد کارون 4

  سد قوسی- وزنی کارون ۴ و نیروگاه آن بر روی رودخانه کارون در این استان در فاصله حدود ۱۸۰ کیلومتری جنوب غرب شهرکرد، بالادست تلاقی دو رودخانه کارون و منج واقع شده است. هدف از احداث این سد تولید انرژی برق-آبی و کنترل جریانات سطحی بالادست است که با ارتفاع222متر از پی بلندترین سد ایران است. طول تاج سد ۵/ ۵۷۴ متر و ضخامت آن در تاج و پی به ترتیب ۷ متر و ۱۱۸ متر است. قلمروهای غربی و جنوب غربی منطقه مشتمل بر نواحی لردگان، خانمیرزا، فارد و جنوب بازفت كه سرشاخه های متعدد رودخانه كارون در آن ها جریان دارد، دارای استعداد قابل ملاحظ های برای توسعه گردشگری هستند. در این ناحیه چندین عنصر ارزشمند گردشگاهی به موازات هم و در كنار یكدیگر قرار دارند که شامل آب و هوای مناسب در فصل زمستان، شبكه گسترده سرشاخه های كارون، نزدیكی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده های آسفالته و وجود جنگل های نسبتا متراكم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی است.

  سدهای استان چهارمحال و بختیاری- سد کارون 4


  سد سورک

   سد سورک بر روی رودخانه کیار در نزدیکی روستای سورک در فاصله 45 کیلومتری شهرکرد در استان چهار محال و بختیاری احداث می گردد. هدف از اجرای این طرح مهار و ذخیره آب های سطحی حوضه کیار در موقعیت مذکور و توسعه و بهبود کشاورزی در اراضی پایین دست است. سد از نوع خاکی با هسته رسی و تراز از تاج سد حدود 2125 متر از سطح در یا است. حجم مخزن آن 25میلیون متر مکعب و ارتفاع سد 39 متر از بستر است. طول تاج سد 590 متر وحجم بدنه سد 1/1 میلیون متر مکعب است. سطح اراضی زیر پوشش طرح در حدود 1600 هکتار به صورت ثقلی و 680 هکتار با پمپاژ است. طول کانال های اصلی 36 کیلومتر و طول کانا لهای فرعی 18 کیلومتر است

  سدهای استان چهارمحال و بختیاری- سد سورک

  سد بابا حیدر 

  سد مخزنی باباحیدر در 47 کیلومتری شهرکرد و حدود 3 کیلومتری غرب شهر باباحیدر قرار دارد. حوزه آبریز رودخانه سراب تا محل سد حدود 61 کیلومتر مربع مساحت دارد و طول رودخانه حدود 25 کیلومتر با ارتفاع متوسط حوزه 2643 متر از سطح دریا برآورد شده است. رقوم کف رودخانه در محدوده محور حدود 1958 متر از سطح دریا بوده و عرض بستر رودخانه حدود 15 متر و عرض بستر سیلابی رودخانه همراه پادگانه های آبرفتی طرفین حدود 160 متر  است. شیب کل رودخانه سراب باباحیدر در تنگه سد حدودا به دو درصد می رسد.
  این سد از نوع سنگریزه ای با هسته رسی مرکزی و ارتفاع از پی 60 متر ساخته شده است. طول تاج سد 443 متر و عرض آن 12 متر است. تراز تاج 2013/5 متر از سطح دریا، تراز نرمال نیز 2009 متر از سطح دریا، حجم کل مخزن 12/8 میلیون متر مکعب در رقوم نرمال و حجم مفید مخزن  12/2میلیون متر مکعب است. احداث سد مخزنی بر روی رودخانه سراب امکان تنظیم 26/5 میلیون متر مکعب آب را در سال فراهم خواهد نمود. از این مقدار معادل 10/3 میلیون متر مکعب برای مصرف آب شرب و صنعت اختصاص می یابد و بقیه آن نیز برای آبیاری بخشی از اراضی پایین دست مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

   

  منبع: بیا تور

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  0 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  همه چیز درباره استان چهارمحال و بختیاری
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
  شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، سرزمین مناظر و چشم اندازهای زیبا
  10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
  10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
  شهرستان بن
  شهرستان بن
  ساکنان استان چهارمحال و بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
  ساکنان استان چهارمحال و بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
  معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
  معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
  19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
  19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
  مطالب تصادفی
  شهر بدون کوچه ایران
  شهر بدون کوچه ایران
  گیسوم بهشتی در قلب استان گیلان
  گیسوم بهشتی در قلب استان گیلان
  پـرچــم های عجیــب و منـــحصر به فــــرد
  پـرچــم های عجیــب و منـــحصر به فــــرد
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر