پیشنهاد ویژه
تگ ها

روستای دورک اناری، سرزمین زیبای یاقوت های سرخ

24 آذر 1399
661
1

اگر مایلید یکی از زیباترین و بی نظیر ترین جاده های ایران را ببنید حتما سری به مسیر شهرکرد، ایده بزنید. جاده شهرکرد به شهر ایذه یکی از زیباترین جاده ها در دل طبیعت زاگرس است که چشم از دیدن زیبایی آن سیر نمی شود. 
تلفیق درختان بلند و سر بفلک کشیده، مراتع سر سبز، چرای دام ها در دامنه کوه ها، روستاهای بکر موجود در مسیر،کوه های بلند و باشکوه بختیاری در کنار دره ها از زیبایی های محسور کننده سرزمین بختیاری و این مسیر است.

روستای زیبای دورک اناری

با گذر از این مسیر، از طریق راه های فرعی به روستاهای پوارز و جوزستان خواهید رسید و می توانید طبیعت زیبای این منطقه را به چشم ببنید.
اما پس از گذشتن از ان دو روستا به سرزمین زیبای یاقوت های سرخ خواهید رسید.... بله...دورک اناری.....روستایی آرمیده در پناه رشته کوه های زاگرس مملو از درختان و باغ های زیبای انار پر از زیبایی و شگفتی

روستای زیبای دورک اناری

به دلیل وجود باغ ها و درختان انار به این روستا دورک اناری گفته می شود. شاید برایتان جالب باشد که در استان چهارمحال و بختیاری که به سردی و خنکی معروف است چطور درخت انار پرورش داده شده است. ولی باید گفت که آب و هوای روستای دورک اناری به گونه است که دارای باغات و مزارع گستره انار است و هر ساله میزان انار زیادی از این باغات برداشت می شود.

روستای زیبای دورک اناری

با بیا تور همراه باشید تا با روستای یاقوت های سرخ زاگرس یعنی دورک اناری بیشتر آشنا شویم.


روستای دورک اناری

روستای دورک اناری یکی از روستاهای زیبای استان چهارمحال و بختیاری است که در شهرستان کیار و بخش ناغان قرار گرفته است. این روستا در فاصله حدود 120 کیلومتری از شهرکرد ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
روستای دورک اناری مرکز دهستان مشایخ است و جمعیت آن حدود هزار و ده نفر که شامل 250 خانوار است می شود. این روستا در منطقه ای کوهستانی و درهای قرار گرفته است و به سبب شرایط اقلیمی خود دارای تابستان های گرم و زمستان هایی نیمه سرد است.

روستای زیبای دورک اناری

اهالی روستای دورک اناری بختیاری و گویش آنها نیز گویش بختیاری است. پوشش و لباس مردم این روستاها هم پوشش بختیاری یعنی چوغا برای مردان و لچک و مینا برای زنان است.

روستای زیبای دورک اناری

این روستا به علت داشتن باغ های وسیع انار معروف است و به نام روستای یاقوت های سرخ هم خوانده می شود. این روستا به علت داشتن باغات وسیع انار، قرارگیری در حاشیه رودخانه زاینده رود، برگزاری جشن انار و آیین سنتی ناردنگ، طبیعت بکر و بی نظیرش دارای شهرت بسیار زیادی است و هر ساله گردشگران زیادی را به سوی خود می کشد. 

روستای دوپلان، بهشتی برای طبیعت گردان

روستای زیبای دورک اناری


وجه تسمیه روستای دورک اناری

بر اساس صحبت های ساکنان و اهالی روستا، این روستا در میان دو تنگه (یا دو رگ) قرار گرفته است و بعلت داشتن باغات گسترده انار با نام دورک اناری خوانده می شود

روستای زیبای دورک اناری

روستای قدیمی دورک حدود 400 سال قدمت دارد و در جنوب شرقی روستای فعلی واقع شده است. ولی به علت عبور جاده اصلی از وسط روستا و کمبود زمین ، روستا جابه جا و در مکان فعلی استقرار یافته است. روستای فعلی دورک اناری در اطراف مسجد روستا توسعه یافته است


مراسم سنتی ناردنگ

هر زمان صحبت از این روستای زیبا می شود ناخودآگاه نام مراسم سنتی ناردنگ هم  به میان می آید. زنان روستا از اواخر آبان ماه تا اواسط آذر ماه همراه و پا به پای هم دانه های انار را در پشت بام خانه ها خشک می کنند و همچنین دیگ های رب پزی خود را بار می گذارند و کار رب گیری را آغاز می کنند.

غذاهای محلی استان چهارمحال و بختیاری

روستای زیبای دورک اناری

فرآیند رب انار گیری شامل، دانه کردن انارها، آب گیری دانه ها، پخت آب انار و رب گیری می شود. رب انار روستای دورک اناری بسیار خوشمزه و طبیعی می باشد.
 روستای دورک اناری مهمترین مرکز تولید و پخت رب انار در استان چهارمحال و بختیاری است . تولید انار و محصولات جانبی آن باعث اشتغال زایی در این روستا شده است.

روستای زیبای دورک اناری

هر ساله بیشتر از 80 درصد رب طبخ شده در این روستا در تهران، اصفهان و خوزستان به فروش می رسد.
جشنواره استانی انار در روستای دورک اناری هر ساله در اواخر آبان ماه همزمان با برداشت انار از باغات روستای دورک اناری در این روستا برگزار می شود ولی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا این مراسم لغو شد.

روستای زیبای دورک اناری

اما فقط هنرهای مرسوم و متدوال در این روستا منحصر به پخت رب و مراسم سنتی و زیبای ناردنگ نمی شود. در کنار پخت رب انار محصولات جانبی دیگر مانند ترشی انار، لواشک، شربت انار و...هم تولید می شود. همچنین  در این روستا صنایع دستی زیبای دیگری یعنی سرمه دوزی نیز متداول است و  تعداد زیادی از زنان روستا  نیز در این زمینه مشغول فعالیت هستند و آثار هنری زیادی را در این زمینه تولید و روانه بازار می کنند.

مسجد روستای دورک اناری

مسجد روستای دورک اناری از آثار قدیم روستا است که به دوره پهلوی دوم مربوط می شود. این مسجد در تاریخ 15 دی ماه 1387 با شماره 24223 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


آبشار دره عشق

از دیگر زیبایی های بی نظیر و شگفت انگیز در نزدیکی روستای دورک اناری، آبشار دره عشق است. این آبشار روبروی روستای دورک اناری واقع شده است و بیش از صد متر ارتفاع دارد.

آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری

روستای زیبای دورک اناری

در کنار این آبشار زیبا، کارون زیبا در جریان است. همچنین وجود انارستان ها و باغات دو روستای دورک اناری و دره عشق در کنار این آبشار منظره بسیار زیبا و دیدنی را بوجود آورده که بی شک چشم از دیدنش سیر نمی شود.

بهترین زمان برای سفر به این منطقه و دیدن زیبایی های آن فصل بهار و تابستان است.
این منطقه بسیار بکر و زیبا با داشتن طبیعت دیدنی و چشم نواز و آیین های سنتی که هر ساله برگزار می شود و همچنین سبک زندگی روستایی و جذاب خود دارای ظرفیت های بالایی برای رشد و توسعه بیشتر صنعت گردشگری است. برای توسعه گردشگری در این منطقه وجود زیر ساخت ها و اصول اولیه ضروری به نظر می رسد..نبوده جاده مناسب جهت تردد از مهمترین مشکلات روستا و مانعی در جهت توسعه گردشگری این روستا است.

زیباترین روستاهای چهارمحال و بختیاری

روستای زیبای دورک اناری

به علت نبود جاده مناسب و عرض کم جاده، امکان تردد اتوبوس در جاده وجود ندارد و این مانع ورود تورهای گردشگری با اتوبوس به این روستا می شود و مسافران می توانند فقط با اتومبیل شخص و مینی بوس وارد روستا شوند

 

منبع: بیا تور

در ادامه بخوانید :ورزش مفرح رفتینگ

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر