آشنایی با ورزش مفرح و لذت بخش موج سواری

31 فروردین 1400
1249

موج سواری یکی از هیجان انگیز ترین و چالش بر انگیز ترین ورزش های آبی در سر تاسر دنیاست. در این ورزش علاوه بر تجربه ای نو، حس لذت زیادی را نیز تجربه خواهید کرد. سوار شدن بر امواج دریا و لذت رویارویی با امواج خروشان، ذهن انسان را از همه تعلقات دیگر آزاد و انسان را به چالش با امواج پی در پی و خروشان دریا وادار می کند.
فرد موج سوار، گرفتار در لابه لای امواج همه تلاش خود را برای غلبه بر امواج می کند در حقیقت این ورزش زیبا تمرین غلبه بر مشکلات و اتکا و امید است.
در سال های اخیر، ورزش مفرح موج سواری که یکی از ورزش های هیجان انگیز در دنیاست در کشور ما و بخصوص در سواحل چابهار پیشرفت زیاد و قابل ملاحظه ای داشته است. 
این ورزش که یکی از مفرح ترین ورزش های آبی است طرفدارن زیادی هم دارد که به ویژه در فصل تابستان در پی تجربه هیجان این ورزش اند.

بیشتر بخوانید: ورزش هیجان انگیز رفتینگ

ورزش موج سواری

 ورزش موج سواری

موج سواری یا Surfing هنر تقابل با مرگ و فرار از امواج خروشان برای زندگی است، این ورزش هنر مبارزه با دریاهای خروشان و موج های بلند است.
برای تجربه ناب و واقعی و همچنین هیجان انگیز از این ورزش و برای اینکه اوج هیجان آن به طور واقعی حس شود باید در دریای مواج و طوفانی انجام شود چون قابلیت موج سازی بیشتری دارد و این خاصیت بر عکس موج سواری در محیط های آبی و کوچک است زیرا در این محیط ها هیجانی و شتابی وجود ندارد.
موج سوار، سوار بر امواج دریا به سمت امواج حرکت می کنند و معمولا به علت فشار امواج، موج سوار به سمت ساحل هدایت می شود.

ورزش موج سواری

در جاها و مکان های مختلف امکان انجام این ورزش وجود دارد. امواج مناسب برای این ورزش در وهله اول در اقیانوس ها وجود دارد. این ورزش در  دریاچه ها و رودخانه ها نیز انجام می شود. در جاهایی که دسترسی به این موارد وجود ندارد موج سواران می توانند در شرایطی خاصی و با امواج مصنوعی به این ورزش بپردازند. معمولا این امواج مصنوعی با استفاده از حرکت قایق ها و یا استخرهای موج مصنوعی ایجاد می شوند.
این ورزش در سال 1950 به عنوان یک ورزش معرفی شد. در همین سال اولین تخته یا  برد با وزن سبک هم اختراع شد. برخی از ورزشکاران بدون تخته شنا می کنند که این کار مشکل تر است.  ورزشکاران استرالیایی گاهی هم از قایق روی آب یا اسکی روی آب استفاده می کنند

ورزش موج سواری


موج سواران معمولا بر روی تخته ای بزرگ یا کوچکی قرار می گیرند و معمولا با یک بند پای خود را به تخته می بندند. موج سواری برای اولین بار در مسابقات المپیک 2020 در کشور ژاپن به بازی های المپیک اضافه شد.

نوعی دیگری از موج سواری بدون تخته هم وجود دارد و به این صورت است که موج سوار بدون استفاده از هیچ وسیله ای و با قرار دادن پاهایش روی امواج در حال حرکت و یا در حالت خوابیده با سینه، بر روی آب حرکت می کند. 
این نوع از موج سواری که Body Surfing نامیده می شود یکی از خطرناکترین و پر ریسک ترین انواع این ورزش است. زیرا فرد نمی تواند ببیند که موج بعدی دقیقا از کدام سو در حال نزدیک شدن است و مجبور است با کمترین دید نسبت به اطراف به حرکت خود ادامه دهد. این در حالی است که در موج سواری با تخته به علت اینکه سر پا ایستاده و نسبت به اطراف و موج های در حال حرکت دید دارد، این نوع از این ورزش لذت بخش می تواند کم ریسک تر و بی خطر تر باشد.
ولی آنچه که مشخص است این است که بهر حال این نوع  هم ریسک و خطرات خود را دارد و تنها انسان هایی که عاشق خط کردن هستند و در پی تجربه کارهای ماجراجویانه هستند مشتاق به انجام این ورزش باشند.

ورزش موج سواری

لازمه این ورزش زیبا این است که صبور باشید و دست از تلاش برندارید. حتی بهترین افراد متبحر در این رشته هم ممکن است گاهی اوقات به موج های بزرگ نرسند ولی هیچ گاه دست از تلاش و مبارزه بر نمی دارند.
 در کل موج سواری به سه شکل انجام می شود:
موج سواری با تخته
موج سواری بدون تخته
موج سواری با تخته و بادبان

ورزش موج سواری


پیشینه ورزش موج سواری

بومی‌های جزیره‌های فیجی، تاهیتی و هاوایی از هزار سال پیش کاری شبیه این ورزش را انجام می‌دادند. آنها با تخته‌های چوبی برای ماهیگیری به آب می‌رفتند و در زمان بازگشت با موج به ساحل بازمی‌گشتند. در سال ۱۷۷۸ این رویداد توسط یک دریانورد بریتانیایی در تاهیتی دیده و ثبت شد. در سال ۱۹۰۵ اولین مدرسهٔ موج سواری در آمریکا باز شد و در دههٔ ۱۹۶۰ تغییرات اساسی در ساخت تخته‌های مخصوص برای این ورزش روی داد و در سال ۱۹۷۰ اولین مسابقات این رشته برگزار شد

ورزش موج سواری

ابتدایی‌ترین تخته‌ها بسیار بلند و بدون فین بودند که بعدها به آن یک فین بزرگ برای کنترل بیشتر در موج اضافه شد که کاری شبیه به سکان را انجام می‌داد. بعدها برای جهت دهی بهتر و حرکات نمایشی به جای یک فین بزرگ از ۲ تا ۶ فین کوچکتر استفاده شد که مانور بردها را بسیار بالا برد و تخته‌ها کوتاهتر شدند؛ که در حال حاضر پر طرفدارترین تخته‌ها برای مسابقات حدود ۱٫۵ متر با ۳ فین می‌باشند. هرچند هنوز هم از تخته‌های بلند با ارتفاع حدود ۳ متر با یک فین بلند استفاده می‌شود که مسابقات مخصوص به خود را دارد(ویکی پدیا)


  انواع موج سواری

  این ورزش شاخه های مختلفی دارد و در سر تا سر دنیا به روش های مختلفی انجام می گیرد. در زیر می توانید با انواع مختلف این ورزش آشنا شوید.
  -موج سواری با برد بلند
  -موج سواری با برد کوتاه
  -موج سواری روی موج های بلند
  -  Bodysurfing
  -Wakesurfing
  -موج سواری در رودخانه


   الزامات و تجهیزات مورد نیاز برای ورزش موج سواری

  ورزش موج سواری، ورزشی بسیار مفرح و لذت بخش است اما مانند سایر ورزش ها، لازم است که قبل از انجام این ورزش، با یک مربی آگاه مشورت کرده و در صورتی که نیاز است دوره های لازم را طی کنید تا آشنایی کافی نسبت به این ورزش به دست آورده و در جریان انجام ورزش مسلط تر و با آگاهی لازم باشید و بتوانید از انجام این ورزش هیجان انگیز لذت ببرید.

  ورزش موج سواری

  در این ورزش نیز مانند سایر ورزش ها و فعالیت ها باید از قبل موارد و تجهیزات لازم را آماده کنید.برای انجام این ورزش از لباس مخصوص موج سواری استفاده کنید. مهم ترین وسیله برای  این ورزش، تخته موج سواری است. بهتر است برای شروع از تخته های موج سواری فومی استفاده کنید و تخته های فایبر گلاس نخرید.
  تخته های فومی در ابتدای شروع این ورزش مناسب تر هستند زیرا این تخته ها از لحاظ هزینه ای مناسب تر بوده و برای شروع کار به صرفه تر هستند
  همچنین در شروع کار و استفاده از تخته های فایبر گلاس ممکن است دچار آسیب شوید پس بهتر است در ابتدا از تخته های فومی استفاده کنید زیرا این تخته ها نرم هستند و امنیت بالاتری برای تازه کارها در این رشته دارند

  منبع: بیا تور
   

  در ادامه بخوانید : بهترین تورها و رودخانه های مناسب برای ورزش رفتینگ در ایران

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر