جنگل های استان چهارمحال و بختیاری

13 مرداد 1399
3288
5
2

جنگلهای بلوط زاگرس که قدمت آن ها به حدود 5500 سال پیش بر می گردد، با وسعتی حدود 6 میلیون هکتار؛ از منتهی الیه شمال غربی کشور در آذربایجان غربی(پیرانشهر) آغاز و سپس در غرب و جنوب غربی کشور در استانهای کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، ایام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد ادامه داشته و در استان فارس(فیروزآباد) با طول متوسط 1150 کیلومتر و عرض متوسط 75 کیلومتر ختم می گردند.
در حال حاضر تعداد ذخیره گاههای جنگلی استان به 9 ذخیره گاه رسیده و مجموعا دارای وسعتی معادل 1483 هکتار و در 6 شهرستان کوهرنگ، اردل، کیار، لردگان، بروجن و شهرکرد گسترده شده اند.

جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری

همچنین این استان دارای 5 پارک جنگلی به وسعت 4/ 301 هکتار بوده که در شهرستان های اردل ،لردگان ،كیار، كوهرنگ بصورت پارك جنگلی و طبیعی و در شهرکرد به صورت دست کاشت قرار گرفته اند

جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری

ذخیره گاه جنگلی مسن

ذخیره گاه جنگلی مسن در محدوده اراضی ملی شده از توابع بخش مرکزی شهرستان لردگان دهستان ارمند و در ارتفاع 1083 متری از سطح دریا واقع گردیده و در سال 1374 احداث شده و گونه اصلی این ذخیره گاه «مورد » است.

 ذخیره گاه جنگلی ارجنک

ذخیره گاه جنگلی ارجنگ با 88 هکتار در محدوده اراضی ملی شده پارک ارجنک و پیر بلوط از توابع بخش مرکزی شهرستان شهرکرد و در ارتفاع 2600 – 2200 متری از سطح در یا واقع گردیده و در سال1388احداث شده است گونه اصلی این ذخیره گاه ارژن می باشد.

جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری-ارجنک
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری-ارجنک

 ذخیره گاه جنگلی پهنوس

ذخیره گاه جنگلی پهنوس با 75 هکتار در محدوده اراضی ملی شده از توابع بخش بازفت شهرستان کوهرنگ و در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا واقع گردیده و در سال 1372 احداث شده است گونه اصلی این ذخیره گاه نارون و گونه های همراه زالزالک، بلوط، محلب، گز، بید، زالزالک، کیکم، بنه می باشد.

بیشتر بخوانید: تنوع زیستی در استان چهارمحال و بختیاری

ذخیره گاه جنگلی نازی

این ذخیره گاه جنگلی با 26 هکتار در محدوده اراضی ملی شده پلاک نازی از توابع بخش بازفت شهرستان کوهرنگ و در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا  واقع گردیده و در سال 1380 احداث شده است گونه اصلی این ذخیره گاه سماق و گلابی وحشی و گونه های همراه زالزالک، کیکم، زبان گنجشک، بنه می باشد

  ذخیره گاه جنگلی وانان

  ذخیره گاه جنگلی وانان با 74 هکتار در محدوده اراضی ملی شده پارک وانان از توابع شهرستان شهرکرد واقع گردیده و در سال 1387 احداث شده است گونه های موجود در این ذخیره گاه ارژن، پلاخور و نسترن می باشد.

   ذخیره گاه جنگلی شمس آباد

  ذخیره گاه جنگلی شمس آباد با 400 هکتار در محدوده اراضی ملی شده از توابع شهرستان بروجن واقع گردیده و در سال 1371 احداث شده است گونه های موجود در این ذخیره گاه ارس، زبان گنجشک، بنه، کیکم، محلب، ارژن می باشد

  ذخیره گاه جنگلی فرخور

  ذخیره گاه جنگلی فرخور با 400 هکتار در محدوده اراضی ملی شده از توابع شهرستان اردل واقع گردیده و در سال 1382 احداث شده است گون ههای موجود در این ذخیر هگاه ارس، کیکم، محلب و زالزالک م یباشد.

   

  پارك جنگلی دست كاشت تهلیجان

  پارك تهلیجان با وسعتی برابر 4/ 64 هكتار به عنوان بزرگترین پارك جنگلی دست كاشت در استان است این پارك در قسمت شمال شهر شهركرد واقع شده است عملیات اجرائی پارك تهلیجان ابتدا از سال 1348 در سطح 10 هكتار شروع و به تدریج تا سطح كنونی گسترش پیدا كرد.گونه های درختی كاشته شده شامل سرو خمره ای ،اقاقیا،زبان گنجشك،افرا و نارون است

  پارك جنگلی طبیعی گندمكار

  این پارك در منطقه تنگ گندمكار شهرستان اردل و در مجاورت روستای گندمكار واقع شده فاصله آن تا مركز استان 135 كیلومتر و تا مركز شهرستان 60 كیلومتر است.
  ارتفاع از سطح دریا حداقل 1750 متر و حداكثر 2010 متر است. تیپ جنگلی منطقه بلوط خالص به همراه گونه های بنه، زالزالك و افرا كیكم است. این پارك در سال 1384 احداث گردید.

  جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
  جنگل های استان چهارمحال و بختیاری-گندمکار

  پارك جنگلی طبیعی شیاسی

  پارك جنگلی طبیعی شیاسی در سال1372 و در سطح 40 هكتار در مجاورت روستای شیاسی از توابع شهرستان اردل ایجاد گردید. در اطراف چشمه موجود در پارك اقدام به ایجاد محو طه ای جهت استفاده گردشگران شد.در این محوطه چند اصله درخت چنار با قدمت بالا موجود می باشد.بقیه عرصه پارك را گونه بلوط پوشش داده است.

  جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
  جنگل های استان چهارمحال و بختیاری-شیاسی

  پارك جنگلی طبیعی پروز

  این پارك در سال 1372 و در سطح 180هكتار در حاشیه رودخانه پروز در محدوده شهرستان لردگان ایجاد گردید.فاصله این پارك از مركز شهرستان 60 كیلومتر است. در محدوده ای از پارك كه جهت تفرج در نظر گرفته شده است. در حاشیه رودخانه به تعداد ز یاد گونه های چنار و زبان و گنجشك و در سایر عرصه گونه غالب بلوط به چشم می خورد

  پارك جنگلی طبیعی چهار طاق

  پارك جنگلی طبیعی چهار طاق در سطح 1386 در منطقه جنگلی گردنه چهار طاق بخش منج از توابع شهرستان لردگان ایجاد گردید.فاصله آن از مركز شهرستان حدود 40 كیلومتر می باشد.در این پارك تاسیسات و سكوهای مورد نیاز جهت استفاده گردشگران احداث شده گونه غالب درختی موجود در پارك بلوط است

  ذخیره گاه چلیچه

  در سال 1385 در سطح 19 هکتار به منظور حفاظت از گونه ارژن موجود در منطقه چلیچه شهرستان فارسان ذخیره گاه چلیچه ایجاد گردید. به همراه گونه ارژن گونه های زالزالک و تنگرس نیز در این محدوده قابل مشاهده می باشد.

  ذخیره گاه چهارطاق كیار

  به علت گونه های با ارزش ارس و زبان گنجشک در مجاورت روستای چهارطاق از توابع شهر ناغان شهرستان کیار در سال 1362 در سطح 400 هکتار ذخیره گاه چهارطاق شناسایی و در سال 1375 رسماً به عنوان ذخیره گاه جنگلی آگهی شد. در این ذخیره گاه گونه ارس به عنوان گونه در حال انقراض شناخته شده و سایر گونه های موجود شامل بنه، زالزالک، بلوط و زبان گنجشک می باشد.

  جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
  جنگل های استان چهارمحال و بختیاری-جنگل های بلوط
  در ادامه بخوانید: پوشش گیاهی در استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر