آشنایی با ورزش هیجان انگیز کایت سواری(هنگ گلایدینگ)

24 فروردین 1400
3653
40
3

افراد بسیاری در جهان به دنبال تجربه کارهای خارق العاده و هیجان انگیز هستند و دارای روحیه ماجراجویانه می باشند و از هر فرصتی برای تجربه همچین فعالیت هایی استفاده می کنند.
یکی از فعالیت ها و تفریح های مفرح که مسلما برای خیلی از افراد می تواند هیجان انگیز باشد ، کایت سواری است. این ورزش بیشتر برای افرادی که به دنبال تجربه هیجان و سرعت بالا هستند مناسب است. می خواهیم شما را با این ورزش هوایی مفرح و لذت بخش بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

کایت سواری یا هنگ گلایدینگ


 کایت سواری چیست؟

کایت سواری یا هنگ گلایدینگ نام نوعی ورزش هوایی مهیج  است که در آن خلبان بر روی یک هارنس که از بال آویزان است سوار می شود.
کایت در حقیقت نام هواگردی بدون موتور و وسیله هوایی خیلی سبکی است که با بال هایی شبیه به پرندگان باعث می شود که فرد براحتی بتواند در هوا حرکت کند. کایت یا  هنگ گلایدر از نظر ظاهر و شکلی شبیه هواپیماهای کاغذی می باشد.
  کایت سواری نیز نام ورزشی است که در آن فرد به صورت آویزان زیر کایت قرار می گیرد. در این ورزش فرد در هنگام فرود بر روی پاهای خود فرود می آید. جنس بدنه هواگردهاو بال بیشتر کایت ها از جنس آلومینیوم و کامپوزیت است.
فرد یا همان خلبان در این نوع هواگردها بصورت آویزان از بدنه و در یک جای محکم قرار می گیرد و از همان جا خود و هواگرد را کنترل می کند.

کایت سواری یا هنگ گلایدینگ


کایت سواری یا هنگ گلایدینگ بسیار به پارگلایدر(چتر بال سواری) شباهت دارد ولی نسبت به پاراگلایدر دارای قسمت های کم هزیته تر و ساده تری است. سرهم کردن اجزای کایت زمان زیادی نمی برد و این کار را می توان در بازه زمانی کوتاهی انجام داد.
نکته ای که هست اینکه بال های این وسیله متحرک هستند و همین باعث می شود که خلبان به این طریق بتواند با تغییر موقعیت بدن خویش  کایت را کنترل کند. البته تعدادی کایت های مدرن وجود دارد که در آن ها از سیستم کنترل پرواز استفاده شده است و بسیاری از کایت ها ممکن است مجهز به موتور کمکی باشند.
محل شروع پرواز برای کایت سواری شیب نوک قله کوه و یا تپه هایی که فاقد درخت و دارای شیبی صاف می باشند ، است برای به حرکت درآوردن کایت، خلبان به صورت سراشیبی بر باد سوار می شود تا این وسیله براحتی بتواند بر روی باد بلغزد و حرکت کند.

کایت سواری یا هنگ گلایدینگ


یکی از عواملی هم  که نقش مهمی در کایت سواری دارد سرعت باد است. سرعت باد نقش مهم و تعیین کننده ای در سرعت پرواز دارد.
کایت سواران یا هنگ گلایدرها بسته به شرایط آب و هوایی محیط می توانند از ده دقیقه تا یک ساعت و یا حتی بیشتر را در آسمان پرواز کنند و از دیدن مناظر و محیط اطراف لذت ببرند.

بیشتر بخوانید: ورزش هیجان انگیز و مفرح رفتینگ


پیشینه و تاریخچه انجام کایت سواری

عده ای با توجه به شواهد معتقدند که شکل های ابتدایی از کایت در ابتدا در کشور چین انجام می شده است. چینی ها در اواخر قرن ششم میلادی، شبه کایت های بسیار سبکی ساختند که می توانست وزن یک انسان با سایز و اندازه متوسط را به خوبی تحمل کند. ولی این کایت ها در عمل به خوبی کارایی نداشتند و مخترعان آن زمان نیز درک درست و علم کافی از نوع و شکل بال های پرندگان و روش عملکرد آن ها نداشتند.
در دهه 1890 فردی آلمانی به نان اتو لیلنتال، گلایدری ساخت که خودش موفق به پرواز با آن شد و شیوه کار و فرآیند را یادداشت و مکتوب کرد ، این یادداشت های او در اختراعات بعدی سایر افراد تاثیر بسیار زیادی داشت.لیلنتال پس از انجام حدود 2000پرواز موفق ، سرانجام در یک پرواز ناموفق جان خود را از دست داد.
مبتکر بعدی، جان دیکلسون استرالیایی بود. او در سال 1963 نوعی ساختار قابل انعطاف را برای کایت در نظر گرفت و این طراحی مورد توجه فدراسیون بین المللی هوانوردی قرار گرفت و به همین علت دیپلم کایت سواری را به دیکلسون هدا کردند. طراحی های دیکلسون امروزه به عنوان طرح و ساختار استاندار کایت شناخته می شود.

کایت سواری یا هنگ گلایدینگ

در سال ۱۹۷۱ انجمن کایت سواری یا همان هنگ گلایدینگ ایالات متحده تشکیل شد و این در رشد و بسط این ورزش تاثیر زیادی داشت. ایالت کالیفرنیا در این زمان منطقه مورد علاقه ی کایت سواری در غرب آمریکا بود، و شهر دانلپ در تنسی هم به علت وجود ارتفاعات ، مکان مورد علاقه ی بسیاری از کایت سواران برای انجام این ورزش در شرق آمریکا به حساب می آمد.
سرانجام و  پس از  گذشت  سال ها،  کایت سواری از یک تفریح خطرآفرین به یک ورزش تبدیل شد. 

  رکورد کایت سواری

  بیشترین رکورد مسافت طی شده با کایت متعلق است به داستین مارتین و جانی دوراند کایت سواران آمریکایی که در پرواز خود مسافت 764 کیلومتر ر ا طی کرده و پرواز پرواز این کایت سواران در حدود 11 ساعت طول کشید.  در سال 2016، این دو کایت سوار بار دیگر بر سر شکستن رکورد قبلی خود بر فراز آسمان پرواز کردند.


  آیا کایت سواری، ورزشی کاملا ایمن است؟

  این ورزش هم مانند بسیاری از ورزش های هیجان انگیز و ماجراجویانه دیگر ممکن است ریسک ها و خطراتی را به دنبال داشته باشد. باید به چند نکته توجه کنید
  -آموزش کایت سواری و رعایت اصول و نکته ها، کنترل اضطراب و...
  -اطمینان از ایمنی تجهیزات مورد استفاده در کایت سواری 
  - آموزش در مورد داشتن رفتار درست حین پرواز، 
  در صورتی که آموزش لازم در مورد پرواز با کایت را دیده باشید و طرز رفتار صحیح در حین کایت سواری را بدانید و همچنین در پرواز از وسایل ایمن و مورد اطمینانی استفاده شود می توانید دلگرم باشید که پروازی مصون و دلپذیر در پیش خواهید داشت. 

  کایت سواری یا هنگ گلایدینگ


  شرایط آب و هوایی مناسب برای پرواز با کایت

  این ورزش بسیار وابسته به شرایط آب و هوایی است و آب و هوا فاکتوری اصلی و مهم برای انجام این ورزش بوده به طوری که پرواز فقط در شرایط جوی مناسب ممکن است.
  در هنگام پرواز با کایت باید شرایط جوی کاملا مناسب بوده و  در این صورت است که شما می توانید اقدام به پرواز کنید. به این نکته نیز دقت داشته باشید بهتر است پیش از پرواز با آموزش دهنده یا مربی خود مشورت کرده و با توجه به تجربه و تایید وی پرواز کنید.


  شرایط لازم برای کایت سواری(هنگ گلایدر)

  در ایران فرد متقاضی کایت سواری باید حداقل 16 سال سن داشته باشد. برای انجام این ورزش باید فرد دارای آمادگی جسمانی لازم بوده و از بینایی خوبی هم بهره مند باشد.در صورت وجود هر گونه ضعف یا مشکل پزشکی باید پیش از پرواز باید از یک پزشک مشاوره بگیرید.

  کایت سواری یا هنگ گلایدینگ


  تجهیزات مورد نیاز برای کایت سواری

  شما برای پرواز با کایت به تجهیزات زیر نیاز دارید:

  کلاه ایمنی، کفش مناسب و راحت، دستکش، لباس گرم و مناسب، غذا و نوشیدنی
  بهتر است که هر بار با تجهیزات مخصوص به خود پرواز کنید و حتما یادتان باشد که پیش از خرید تجهیزات با یک مشاور دز این زمینه مشورت کرده تا بابت خرید این وسایل و تجهیزات هزینه گزافی را متحمل نشوید.

  منبع: بیا تور
   

  در ادامه بخوانید : بهترین تورها و رودخانه های مناسب برای ورزش رفتینگ در ایران

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  ;

   

  18 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر