گورکای تپه شهر کیان (تپه شهر کهنه)

21 مهر 1399
2290
3

تپه گورکای درشهر کیان از توابع بخش مرکزی شهرکرد درحدود 5 کیلومتری شهرکرد و در شمال شرقی شهر کیان قرار دارد. استان چهارمحال و بختیاری ، دارای جاذبه های گردشگری زیاد و همچنین دارای پیشینه و تمدن باستانی می باشد. در استان چهارمحال و بختیاری محوطه ها و تپه های باستانی زیادی وجود دارد . یکی از این تپه های باستانی گورکای تپه شهرکیان با قدمتی مربوط به پیش از تاریخ در نزدیکی شهرکرد است.
همانطور که بیان شد گورکای تپه، یا تپه شهر کهنه، در شمال شرقی  شهر کیان واقع شده است. پیشینه این محوطه تاریخی و باستانی به دوران پیش از تاریخ و خصوصا دوران نوسنگی به بعد باز می گردد. آثار هفت هزار ساله گورکای تپه (تپه شهر کهنه ) نشان دهنده قدمت زیاد و پیشینه تاریخی این تپه است.تپه باستانی گورکای تپه برای نخستین بار در سال 1356 هجری شمسی، توسط باستانشناس مجرب آلمانی، آلن زاگارل مورد کاوش و گمانه زنی قرار گرفت.گورکای تپه( تپه باستانی شهر کهنه) در تاریخ 1 دی ماه 1348 با شماره 887 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: تاریخ استان چهارمحال و بختیاری

شهر کیان

شهر کیان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری و توابع بخش مرکزی شهرکرد است. شهر کیان با قدمت 10000 ساله، مرکز حکومت چهارمحال در دوران افشاریان بوده است. نام های قدیمی این شهر شه رز و شهر سرخ لار بوده که بعدها به شهرک و در چند دهه اخیر با نام شهر کیان یاد می شود. زبان مردم شهر کیان ترکی قشقایی است(ویکی پدیا)
شهر کیان دارای مکان های تاریخی و دیدنی دیگری مانند تپه باستانی سراب، مسجد جامع محب علی بیگ، امامزاده شاهزاده عبدالعزیز، پارک قزل حصار، سنگ عصار خانه قدیمی، سنگ آسیاب تیموری و.... می باشد

گورکای تپه شهر کیان (تپه شهر کهنه)
نمایی از شهر کیان

تپه های باستانی استان چهارمحال و بختیاری

تپه های باستانی تپه هایی هستند که در گذشته محل سکونت گروهی از انسان ها بوده اند . این تپه ها از مخروبه شهرها، قلعه ها، زیگورات ها، یا هر بنای عظیم دیگری بر جای مانده اند. ایران به علت بر خورداری از تاریخ و قدمت دیرینه دارای تپه های تاریخی بسیاری می باشد. در استان چهارمحال و بختیاری نیز تعدادی تپه باستانی مانند گورگای تپه شهر کیان ، تپه باستانی تل مهره اردل، تپه بهرام گور گندمان،  تپه  سلم شهرستان کیار، تپه باستانی اسکندری هفشجان و تپه های اطراف آن، تپه جمالو و تپه های باستانی شهرکرد، جونقان ، لردگان، کوهرنگ و.....وجود دارد.

خانه تاریخی و زیبای آزاده چالشتر در استان چهارمحال و بختیاری

مطالعات باستان شناسی در گورکای تپه (شهر کیان)

در سال ۱۳۶۷ هجری شمسی هیئت باستان شناسی اعزامی سازمان میراث فرهنگی کشور به استان چهار محال وبختیاری ، ۶ مورد گمانه زنی بر روی تپه ی گورکای انجام داد ومعلوم شد که این محل در هزاره ی ۷ پیش از میلاد محل سکونت بشر بوده است.سفال های بدست آمده با نقش های حیوانی ، گیاهی وهندسی در تپه ومقایسه آنها با سفال های نواحی مسکونی پیش از تاریخ دشت خوزستان ، شهر سوخته ی سیستان ، تپه ی سیلگ کاشان ، تپه ی حصار دامغان ، تپه ی ابلیس وتپه ی یحیی در استان کرمان ، گیان نهاوند ، چشمه ی علی ری و… می رساند که در ۷ هزار سال پیش از میلاد ، تپه ی گورکای نقش گسترش دهندهی فرهنگ شوش را به فلات مرکزی ایران داشته است.

رفتینگ چیست؟ آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ در استان چهارمحال و بختیاری
گورکای تپه شهر کیان (تپه شهر کهنه)
گورکای تپه

آثار تاریخی بدست آمده از گورکای تپه

از دیگر آثار بدست آمده در این محل دو تیغه فلزی از جنس مس را بایستی نام برد که مس آنها از طریق استخراج از معدن وذوب سنگ بدست آمده ، سپس با چکش کاری به آن شکل می داده اند. وجود یک تکه سنگ مرمر ، که شاید بازمانده ی ظرفی فنجان مانند بوده قابل توجه است زیرا با دقت ومهارت سنگ مرمر را تراش داده وبا ضخامت چند میلی متر ظرف مورد نظر را ساخته اند.از نکات قابل توجه در این تپه این است که در دوره ی آغاز نگارش این فرهنگ پا به پای دیگر نقاط باستانی استان پیش رفته است. سفال سرشناس به لب واریخته همچون سفال لب واریخته ی دشت خوزستان ، در این محل وجود دارد ودگرگونی که دراین دوره در دیگر نقاط باستانی ایران پدیدار گشته ، در حدود هزاره ۳ پیش از میلاد در گورکای تپه نیز صورت گرفته است.


  در تپه ی گورکای چندین قطعه سنگ ابسیدین بدست آمده که از معدن سنگ ابسیدین در کرانه ی دریاچه ی وان ترکیه ی کنونی به این محل حمل گردیده است. وجود این سنگها بیانگر این است که گورکای تپه در هزاره ی ۳ تا ۷ پیش از میلاد آباد بوده و با سایر محوطه های باستانی پیوند بازرگانی وداد وستد سفال ، فلز ، سنگ های قیمتی و…داشته وتجارت سنگ ابسیدین تا این محل نیز گسترش یافته است.

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید: جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  1 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر