پیشنهاد ویژه
تگ ها

حمام تاریخی درب امامزاده شهرکرد

6 آذر 1399
1095

استان چهارمحال و بختیاری و شهرکرد مرکز این استان به برخورداری از طبیعت زیبا و بکر و آب و هوای مطبوع و لذت بخش معروف هستند. هر ساله تعداد زیادی گردشگری از نقاط مختلف کشور برای دیدن جاذبه های طبیعی و لذت از آب و هوای پاک و منحصر بفرد استان چهارمحال و بختیاری به این دیار خفته در دامان زاگرس مسافرت می کنند.

اما جاذبه های استان چهارمحال و بختیاری فقط منحصر به جاذبه های طبیعی و آب و هوای مطبوع نیست. این استان با پیشینه تاریخی و غنی خود دارای آثار واماکن تاریخی مختلفی است. تپه ها ومحوطه های باستانی متعددی در این استان وجود دارد. و هنوز تعدادی از قلعه ها و آثار باشکوه تاریخی این استان زنده و پا بر جا هستند.

یکی از آثار تاریخی به جا مانده در شهرکرد که در مرکز این شهر واقع شده است حمام تاریخی درب امامزاده حلیمه خاتون و حکیمه خاتون شهرکرد است که همان طور که از نامش پیداست در مجاورت امامزاده دو خاتون شهرکرد و در نزدیکی مسجد تاریخی اتابکان شهرکرد واقع شده است. حتما اگر قصد سفر به شهرکرد و استان چهارمحال و بختیاری را داشتید به این مکان های تاریخی که در مجاورت هم هستند نیز سری بزنید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این بنای تاریخی بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با شهرستان کوهرنگ، استان چهارمحال و بختیاری

حمام تاریخی درب امامزاده شهرکرد

گرمابه بزرگ درب امامزاده همزمان بــا مسجد اتابکان و بازسازی بقعه امامزاده ساخته شده و شالوده آن اتابکی است.این بنا در سمت غربی و رو بروی مسجد قدیمی اتابکان قرار دارد. این گرمابه که ساختمان و پایه اولیه آن از دوران اتابکان حکایت میکند در دوره صفویه و نادرشاه و زندیه تجدید بنا و تعمیر گردید.

حمام درب امامزاده شهرکرد

ساختمان و معماری حمام درب امامزاده شهرکرد

ساختمان این گرمابه دارای یک فضــای وسیع بیرونی به نام رختکن است که بر زیر سقف ضربی و بر روی هشت پایه ستون سنگی قرار گرفته و از کف زمین که در وسط صحن حوض هشت ضلعی را تعبیه نموده اند 70سانتی متر بالاتر است و به وسیله دهلیز به طرف تطهیرخانه وگرمخانه وارد میشود.
گرمخانه آن دارای صحن وسیعی است که بر چهار پایه ستون سنگی بر زیر سقف سرتاسر ضربی که نور آن به وسیله شیشه های کوچک محدب تامین میگردد، استوار است. در طرفین خزینه بزرگ که به وسیله چهار پله سنگی بالا می رود دو خلوت زیبا و مربعی وجود دارد که جایگاه اعیان و اشراف در فصل تابستان بـوده است. عموم ایـن گونه گرمابه ها دارای دیگ هفت جوش مدور است که در گوشه ای از کف خزینه قرار گرفته و به وسیله آتشی که در تون (گلخن) روشن است گرم میشود.

حمام درب امامزاده

گلخن، چاه و منبع آب گرمابه در خارج و در جنوب غربی آن واقع شده و در قدیم به وسیله دلوهای بزرگ و چرخ های چوبی توسط پا کشیده می شده و سوخت آن از نوعی خار، علوفه و فضولات چهار پایان بوده است. اطراف این گرمابه فضای باز است که میتوان عبور و مرور کرد.


  در زمان ناصرالدین شاه قاجار صدمات بسیاری به این بنا وارد شد که با کمک اهالی تعمیر و در جنب آن گرمابه کوچکی نیز احداث گردید. در سمت شرقی گرمابه فضای وسیعی است که حکم میدانی را دارد و در سمت جنوب شرقی فضای وسیع سر پوشیده ای است که در آن آثار خرابه عصاری قدیم باقی مانده و اینک مخزن سوخت محسوب میگردد

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید :ورزش مفرح رفتینگ
  

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر