پیشنهاد ویژه
تگ ها

امام زاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن|معرفی کامل|

10 مهر 1399
2512
7

بقعه متبرک امام زاده سید میر احمد (ع) معروف به امامزاده بابا پیر احمد  یکی از امامزاده های واقع در استان چهارمحال و بختیاری است که در حوالی شهربن( مرکز شهرستان بن) قرار دارد.
بقعه  امامزاده بابا پیر احمد(ع) بن در نزدیکی رودخانه زیبای زاینده رود و در میان باغات سر سبز و بسیار زیبای حاشیه زاینده رود واقع شده است.  بقعه امامزاده بابا پیر احمد در 10 کیلومتری شهر سامان، 17 کیلومتری شهر بن، 47 کیلومتری شهرکرد واقع شده است. این بنا متعلق به دوره صفویه و شامل ایوان، گنبد، ضریح و صحن می باشد

بیشتر بخوانید: شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری

 امامزاده بابا پیر احمد شهرستان بن 

امامزاده بابا پیر احمد یکی از چهار فرزند ذکور امام زاده سید بها الدین محمد( مدفون در روستای شیخ شبان در 39 کیلو متری شهرکرد، مرکز استان) است که هر ساله زیارتگاه عاشقان و دوستداران اهل بیت می باشد.

امام زاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن
امامزاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن

این اثر( امامزاده بابا پیر احمد شهرستان بن) در تاریخ 8 مرداد 1381 با شماره ثبت 5994 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.( ویکی پدیا)

بنا و معماری بقعه امامزاده بابا پیر احمد

ایوان بقعه رو به جانب شمال قرار دارد که طول آن 15 و عرض آن 5متر و توسط 4 ستون برقرار مانده و عیناً در جانب شرق تکرار شده است. اتاق مرقد به صورت 8 ضلعی است و هر یک از اضلاع آن 2/20 و ارتفاع آن حدود 3 متر است و چهار زاویه آن را با ایجاد چند طاق نما به دایره تبدیل نموده و در نتیجه گنبد موزون بنا که به شکل ناری دو پوسته گسسته و به قطر 6 و ارتفاع بیش از 5 متر است را بر آن استوار ساخته اند. در سالیان اخیر، علاوه بر مرمت اتاق مرقد و پوشش ازاره و کف از مرمر، تعمیرات وسیعی در آن انجام شده است . نمای خارجی گنبد با سیمان اندود شده بود که اخیرا توسط میراث فرهنگی در حال بازسازی و بندکشی است. در زاو یه های شمال غرب و جنوب شرق اتاق مرقد، اتاق کوچکی تعبیه شده است. در زیر گنبد، نقاشی های زیبایی به چشم می خورد که ظاهرا متعلق به دوره قاجاریه است و بخش های اعظم آن از بین رفته است.

امام زاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن
نقش گنبد امامزاده بابا پیر احمد

در غرب بقعه امامزاده بابا پیر احمد اتاق بزرگی به ابعاد 5×9 متر قرار دارد. بقعه از دو جهت، شمال و شرق دری به داخل دارد و ضخامت دیوار آن بیش از 30/1 متر است. در سالیان اخیر با همت مدیریت اوقاف شهرکرد صخره ای که در غرب بقعه بابا پیر احمد بود، تخریب و راه برای زوار و ایجاد تاسیسات هموار شده است.
طرح جامع توسعه بقعه در دست اجراست و به جهت واقع شدن بقعه در میان باغات میوه و غیره و وجود رودخانه زاینده رود در مجاورت آن، باعث شده است که زایران و گردشگران زیادی جهت زیارت و سیاحت به این محل زیبا روی آورند.

  نسب امامزاده بابا پیر احمد بن

  به اعتقاد اهالی، امامزاده بابا پیر احمد فرزند امامزاده سید بهاء الدین محمد و از نوادگان حضرت امام موسی کاظم است. این ادعا منشأ صحیحی داشته و نسب شریف او با ده واسطه به امام هفتم منتهی می شود که از قرار ذیل است:
  سید میر احمد بن ابی جعفر محمد بن سید بهاء الدین محمد بن علی بهاءالدین بن ابی علی حسین بن ابی محمد اسحاق بن ابی جعفر موسی بن اسحاق العالم بن حسن الصورانی بن حسین الصورانی بن اسحاق الامیر بن امام موسی کاظم. وی سیدی جلیل القدر و بسیار بزرگوار بود، تمام اجداد وی از بزرگان سادات شیراز، مرو و مدینه و اهواز به شمار می رفتند. 
  سید حسن صورانی که جد هفتم امامزاده سید میر احمد است در سال 250 ه.ق به همراه فرزندش ابو جعفر محمد صورانی در شیراز به قتل رسیده و اینک آرامگاه این دو از مزارهای مشهور شهر شیراز می باشد. سید حسن صورانی فرزندی داشته به نام سید اسحاق که به علم و زهد آراسته بوده است. فرزند وی ابوجعفر موسی است که اول شخص از این خاندان است که به شهر مرو مهاجرت نمود و سلسله سادات موسوی مراوزه را در آنجا پی ریزی کرد. او در این شهر صاحب هفت فرزند پسر عالم و پارسا شد که همگی از بزرگان سادات و نقباء اشراف بودند، یکی از آنان سید ابو محمد اسحاق، جد امامزاده میر احمد است که از او سید ابو علی حسین و از وی سید علی بهاءالدین به وجود آمد.
  سید علی بهاء الدین در سال 536 در مرو به دست خوارزم شاه به قتل رسید و فرزند او سید بهاء الدین محمد که به جهت ترس از جان خود به منطقه جبل گر یخته بود، مخفیانه در شهرکرد می ز یست. او سیدی زاهد، عالمی متقی و از بزرگان سادات موسوی بود. وفات وی را در اواخر قرن ششم هجری نوشته اند. علمای انساب برای سید بهاءالدین محمد یک فرزند به نام سید ابوجعفر محمد ذکر نموده اند که از او سید میر احمد به وجود آمده که در اوایل قرن هفتم هجری در روستای سامان وفات یافته و اینک دارای آرامگاه با شکوهی است
   این امامزاده دارای دو برادر و یک خواهر نیز بوده است. دو برادر به نام های سید محمد( مدفون در شوشتر ) و دیگری سید ابراهیم ( مدفون در منطقه کرکن اصفهان ) بوده اند. خواهر ایشان به نام فاطمه در ناحیه چهار سوق شهر اصفهان دفن شده است.

  امام زاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن
  ضریح امامزاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن

  به علت محل قرارگیری و واقع شدن در دل طبیعت زیبای حاشیه رودخانه زاینده رود، وجود باغات و گذر رودخانه خروشان زاینده رود در نزدیکی این امامزاده، این محل همواره پذیرای زائران و گردشگران زیادی است که به قصد زیارت و تماشا ولذت از طبیعت زیبای استان چهارمحال و بختیاری عازم این استان می شوند.

  تورهای رفتینگ در نزدیکی امامزاده بابا پیر احمد

  هر ساله در استان چهارمحال و بختیاری ، تورهای رفتینگ این استان پذیرایی علاقمندان بسیاری از نقاط مختلف کشور است.

  رفتینگ چیست؟ آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ

  امام زاده بابا پیر احمد(ع)شهرستان بن
  تورهای رفتینگ حاشیه زاینده رود

  اگر قصد سفر به استان چهارمحال و بختیاری ، و بازدید از طبیعت بکر حاشیه رودخانه زاینده رود را دارید، بد نیست پس از زیارت این مکان تاریخی مذهبی، لذت و هیجان تورهای رفتینگ این منطقه را نیز تجربه کنید. برای آشنایی و اطلاع از تورهای رفتینگ استان چهارمحال و بختیاری روی لینک زیر کلیک کنید.

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید: اماکن مذهبی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر