پیشنهاد ویژه
تگ ها

امامزاده سید بهاء الدین محمد در روستای شیخ شبان بن

20 آذر 1399
1953
3
1

امامزاده سید بهاء الدین محمد شیخ شبان مشهور به «سید بهاء الدین محمد» است. بقعه امامزاده سید بهاء الدین محمد در شهرستان بن، بخش مرکزی و در یک کیلومتری روستای شیخ شبان قرار گرفته است.
همان طور که پیداست بقعه بنای این امامزاده در روستای شیخ شبان واقع شده است. روستای شیخ شبان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بن در استان چهارمحال و بختیاری است که در حدود 32 کیلومتری شمال غربی،  شهرکرد مرکز استان قرار  گرفته است.


نکته جالب توجه در مورد روستای شیخ شبان این است که اکثر اهالی روستا را سادات موسوی تشکیل می دهند که از نسل امامزاده سید بهاء الدین هستند. کلمه شیخ شبان به معنی چوپان بزرگوار می باشد و این کلمه یکی از القاب امامزاده سید بهاء الدین محمد نیز محسوب می شود.

روستای شیخ شبان در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود قرار گرفته و دارای محیطی سر سبز و زیبا، مرتع و چشمه های گوارا می باشد. امامزاده سید بهاء الدین محمد نیز در جنوب غربی همین روستا و در دره ای زیبا و دیدنی واقع شده است.
این امامزاده هر ساله پذیرای تعداد زیادی زائر است که به قصد زیارت و تفریح از این روستا و سایر شهرها به این مکان مسافرت می کنند.

  بنای امامزاده سید بهاء الدین محمد

  بقعه کنونی امامزاده  امامزاده سید بهاء الدین  به دوران صفویه و قاجار باز می گردد و بخش های زیادی از آن در سال های اخیر باز سازی و مرمت شده است. و دارای کتیبه ای تاریخ دار است. این بنا قبلا نیز ایوان بزرگ و دل باز با حجره هایی در اطراف خود داشته است و با توجه به منظره و دید  کوهستانی  دارای چشم اندازی زیبا می باشد.

  اماکن زیارتی استان چهارمحال و بختیاری


   بنا شامل گنبد، ایوان، گلدسته، حرم، صحن و زائرسرا است. ایوان بقعه رو به جانب شمال قرار دارد و در جانبین آن دو مناره به ارتفاع 12متر تعبیه شده که سراسر با کاشی تزیین یافته است. در طرفین مدخل، دو اتاق جهت کفشداری تعبیه شده و بقعه به اندازه پنج پلکان از سطح صحن مرکزی ارتفاع دارد. این بنا در سال 1382توسعه یافته و طرح جامع آن در دستور کار قرار دارد. پس از عبور از مدخل به شبستان بقعه راه می یابد و دور تا دور اتاق مرقد را فرا گرفته است. ابعاد شبستان 22×22متر است و سراسر با کاشی های خشتی تزیین یافته است. اتاق مرقد به صورت هشت ضلعی به ابعاد هر ضلع دو متر میباشد که زاو یه های آن را با ایجاد گوشواره به دایره تبدیل نموده و در نتیجه بنا را مدور و گنبد عظیم آن را بر آن استوار نموده اند. قطر دیواره های بقعه حدود دو متر است تا بتواند بار سنگین گنبد را تحمل نماید. گنبد بنا به شکل کلاه خود و به قطر 8و ارتفاع 3 از داخل و 10متر از خارج می باشد.


  در وسط بقعه ضریح بسیار عالی از جنس طلا و آب نقره نصب است. بر روی در آن نوشته شده: «ضریح مطهر حضرت امامزاده سید بهاء الدین محمد توسط اداره کل حج و اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال و بختیاری و همکاری هیات امنا امامزاده از محل نذورات مردم در سال 1411هجری قمری مصادف با سال 1369هجری شمسی ساخته شد. ساخت وقلمزنی سید محسن احمدی و رحمت الله احمدی و بهنام کبیری»

  چنانچه در کتاب شجره طیبه در انساب سلسله سادات شیخ شبان اشاره شد، نسب شریف امامزاده با هشت واسطه به امام موسی کاظم علیه السلام منتهی میشود که از قرار ذیل است:
  سید بهاء الدین محمد بن علی بهاء الدین بی ابی علی حسین بن ابی محمد اسحاق بن ابی جعفر موسی بن اسحاق العالم بن حسین الصورانی بن حسن الصورانی بن اسحاق الامیر بن امام موسی کاظم علیه السلام

  امامزاده بابا پیر احمد شهرستان بن


  بقعه متبرک امامزاده  امامزاده سید بهاء الدین در تاریخ 25 آبان ماه 1387 با شماره ثبت 23824 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

   

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید :کوهرنگ، نگین سرزمین بختیاری
  

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  1 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر