پیشنهاد ویژه
تگ ها

امامزاده دو معصوم |حلیمه و حکیمه خاتون| شهرکرد

7 مهر 1399
3167
5

امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون یا امامزاده دو معصوم شهرکرد از جمله امامزاده های معروف و مورد احترام مردم در استان چهارمحال و بختیاری است
امامزاده‌ها در منطقه، اشکال ابتدایی و ساده‌ی خود را داشته‌اند که از زیبایی ایمان‌های بی‌ریا سرچشمه می‌گرفته است. معروف‌ترین امامزاده‌ها در شهرکرد ، امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون (امامزاده دو معصوم شهرکرد) است که در بافت قدیمی شهرکرد واقع شده است. 
قدر مسلم این است که بنای این امامزاده در طول قرن‌ها دست‌خوش تغییر شده است. مهم‌ترین مراحل تغییر را با توجه به شواهد موجود  باید متوجه دوره صفویه و قاجاریه بخصوص اواخر دوره  قاجاریه دانست

امامزاده دو معصوم |حلیمه و حکیمه خاتون| شهرکرد
امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد
بیشتر بخوانید: شهرکرد ، مرکز استان چهارمحال و بختیاری

بقعه امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد| امامزاده دو معصوم| 

بقعه این دو امام زاده از بناهای قدیمی و تاریخی شهرکرد، مرکز استان به شمار می رود و در هسته مرکزی و بافت قدیمی شهر شهرکرد قرار دارد. پدر ایشان ابراهیم مجاب ، نام دارد و با چهار واسطه به امام موسی کاظم (ع) می رسد.
بقعه امامزاده  دو معصوم شهرکرد از بناهای قدیمی و تاریخی شهرکرد به شمار می آید که در هسته مرکزی و بافت قدیمی شهرکرد قرار دارد. با این که از بانیان اولیه این امامزاده تاریخ و سندی دقیق در دست نیست، ولی از مندرجات کتابهای تاریخی و آثار تاریخی و قبرها و ساختمانهای اطراف، می توان دریافت که این اثر تاریخی و مذهبی مربوط به قبل از دوره اتابکان لرستان بوده است و آنان نیز در عمران آن همت گماشته اند.

امامزاده دو معصوم |حلیمه و حکیمه خاتون| شهرکرد
امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد

بعدها بقعه رو به خرابی و ویرانی گذاشته بود تا این که در زمان صفویه و دوران کریم خان زند و دوره قاجار، پس از تعمیرات گوناگون به این وضع فعلی باقی مانده است و با همت بزرگان و علماء و اهالی محل و به دستور «مسیر سید محمد امام جمعه »تجدید بنا شده بود. 
در واقع سبک فعلی ساختمان امامزاده امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون  یا دو معصوم  یادگاری از دوره قاجاریه است که بازسازی و مرمت اساسی شده است. بنای این امامزاده شامل بخش های مختلفی چون ایوان ورودی، سردر، هشتی، صحن، ایوان اصلی، بقعه و بناهای الحاقی است. ایوان اصلی امامزاده دو معصوم  شامل چهار ستون سنگی کتیبه دار و طاقهای معلق هلالی است که سطح خارجی آن کاشی کاری شده است. 

امامزاده دو معصوم |حلیمه و حکیمه خاتون| شهرکرد
بقعه امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد

بنا ومعماری امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد 

ساختمان‌کلی امامزاده امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون ،از خشت و گل است و در یک تالار طولانی با سقف چوبی و رواقی هشت ضلعی تشکیل می‌شود. پلان بقعه هشت ضلعی و دارای گنبد آجری دو پوش است که در زیر گنبد نقاشی های بسیار زیبای اسلیمی با موضوعات گل و مرغ و تلفیقی از آیات قرآنی دیده می شود.
سردر این امامزاده رو به طرف مشرق و دارای ایوانی است که بر روی دو ستون سنگی جلوخان قرار دارد. در ورودی امامزاده دو لنگه از چوب چنار و زنجیری به آن آویزان است که به آن دخیل می بندد. اطراف ایوان و سردر با کاشی های گل و بوته خشتی هفت رنگ مفروش شده و در بالای در، سنگ لوح های اشعار بر روی آن کنده کاری شده که عینا بر اطراف ستونهای سنگی تالار داخلی امامزاده نیز تکرار گردیده است.


  در دو طرف ایوان در دو سکوی سنگی پارچه ای زینت بخش می باشد.  دهلیز امام زاده مربع شکل و رو به روی در ورودی بر بدنه یکی از طاقچه ها لوحه سنگی است که اشعار از میرزا یوسف ضیاء » مربوط به سال 1340 بر روی آن نوشته شده است.
  ساختمان اصلی امامزاده در سمت مغرب واقع شده و شامل یک ایوان وسیع طولانی است که بر روی چهار ستون سنگی استوار است و در اطراف آن اشعار زیبایی به خط نستعلیق سید مصطفی نبوی » خطاط معروف محل حجاری گردیده و در دو طرف دیوار نقاشی های مذهبی و حوادث کربلا بر روی گچ ترسیم شده است.

  امامزاده دو معصوم |حلیمه و حکیمه خاتون| شهرکرد
  بقعه امامزاده حلیمه و حکیمه خاتون شهرکرد

  در قسمت خروجی، سقاخانه ای است که در نبش آن دو سنگ قبر با  تاریخ 1023 و 1013 قمری نصب شده است. یک کتیبه سنگی نیز در سمت چپ دالان امامزاده در یکی از اتاقچه ها نصب شده که ظاهرا بیان کننده تذکره این دو معصوم حلیمه و حکیمه خاتون بنت سید ابراهیم مجاب ابن سید محمد ابن امام موسی کاظم (ع) است.
  در کتیبه ای دیگر این اشعار نوشته شده است:
  ستون خانه تقدیس مقتدای انام
  امام جمعه دهکرد مرجع احکام
  رواق صحن، دو معصوم را چو دید خراب
  ز جان و دل پی تعمیر او نمود اقدام
  سمی سید بطحی محمد آن که بود
  سلیل شاه ولایت پناه گاه انام
  شدند اهل ولایت ز جان و دل حاضر
  پس اطاعت فرمانش از خواص و عوام
  هزار و سیصد و سی بود که از پی هجرت
  رواق صحن دو معصوم پاک گشت تمام 
  داخل رواق که به مساحت 8×8 متر و هشت ضلعی است در وسط ضریح مشبک فلزی قرار دارد که تقریبا دو متر در دو متر ابعادش می باشد و در داخل آن دو قبر متصل به هم واقع شده و بر روی معجر چوبی آن تاریخ  1286 قمری خوانده می شود.

  آشنایی با جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
  امامزاده دو معصوم |حلیمه و حکیمه خاتون| شهرکرد
   ضریح امامزاده دو معصوم

  بر روی در دست راست و چپ مطالبی درباره بانی آن «حاجیه خورشید بیگم » نوشته شده است. ولی تاریخ تعمیر آن مربوط به سال 1330 قمری است. به طور کلی مساحت بقعه 70 متر مربع و مساحت کل بنا 750 متر مربع است. مساحت فعلی مجموعه عرصه و اعیانی امامزاده 2000 متر مربع است.
  در فضای جلوی امامزاده حوض و باغچه زیبایی قرار دارد. در مجموع امامزاده هم‌چنان سادگی اولیه خود را صرفنظر از ملحقات و تزئینات بی‌تناسب حفظ کرده است.  به لحاظ دارا بودن ویژگی های معماری و تاریخی این بنا به شماره 2589 در تاریخ 27/11/1378 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید: اماکن مذهبی و زیارتی استان چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  1 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر