معرفی مسجد تاریخی حاج شیخ علی بروجن

9 آذر 1399
1281
2

مسجد حاج شیخ علی شهر بروجن یکی از مساجد قدیمی استان چهارمحال و بختیاری و شهر بروجن است که در محله کاروانسرای شهر بروجن واقع شده است
این مسجد دارای هشتی ورودی، صحن مرکزی، شبستان و وضو خانه است. شبستان مسجد حاج شیخ علی به عمق 1/5 متری از صجن مسجد و اقع شده و دارای ستون های سنگی قطوری است.
این مسجد تاریخی و زیبا در تاریخ 5 آذر ماه 1380 با شماره ثبت 4230 بعنوان اثر ملی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
سقف شبستان این مسجد تاریخی با استفاده از سبک شاخ بزی گنبد پوش شده است و از این نظر با مسجد جامع نقنه قابل مقایسه است ولی مسجد حاج شیخ علی بروجن نسبت به مسجد جامع نقنه دارای ارتفاع بیشتر سقف و همچنین ستون های آجری به جای ستون های سنگی است و این وجه تفاوت این دو مسجد است. این مسجد بسیار زیبا و چشمگیراست.

بروجن کجاست؟ آشنایی با شهرستان بروجن
مسجد جامع نقنه

مسجد حاج شیخ علی بروجن که در محل درب کاروانسرا قرارداد در کنار یک رودخانه فصلی واقع شده است. تاریخ دقیق این مسجد مشخص نیست ولی با استفاده از شواهد باقی مانده میتوان به شرح مجملی از این بنا اشاره کرد. 

 

تاریخچه مسجد جامع  حاج شیخ علی بروجن 

تاریخ مسجد حاج شیخ علی بروجن را میتوان به سه دوره تقسیم کرد:
دوره اول- دوران صفویه: طبق سنگ نوشته ای که تا چندی پیش در مسجد موجود بود و همینطور سنگ نوشته دیگری که قطعه ای از شعر مرحوم دفتری از شاعران قدیم در آن نقش بسته بود، بنای اولیه مسجد به زمان شاه عباس صفوی بر میگردد.
طبق شواهد به جای مانده این مسجد به درخواست جمعی از مردم بروجن به کمک شاه عباس ساخته شده که از قولی دیگر شالوده این مسجد در اواخر دوره تیمور یان بوده و در دوران صفوی بازسازی شده است.


  دوره دوم- دوره قاجار: از حدود حکومت قاجار که مسجد مذکور به علت گذر زمان و عوامل طبیعی رو به تخر یب بود، به سال 1277ه.ق تعمیرات مجدد شده است و به سال1317 ه.ق به کمک یک روحانی به نام آیت الله حاج شیخ علی بروجنی که منزل او جنب این مسجد بوده است، تعمیرات کامل میشود و تقریبا به شکل امروزی درمیآید.

  جاذبه های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری
  مسجد حاج شیخ علی بروجن

  دوره سوم- دوره پهلوی: در دوران پهلوی برخی از قسمتهای مسجد فرسوده شده که در این حین مرحوم حجت الاسلام حاج سید محمد تقی نجفی از نجف به بروجن میآید و به کمک تنی چند از خیرین از جمله حاج خلیل حقیقت و عبدالوهاب برجیان به ترمیم مسجد همت میگمارند و بعد از سیلاب سال 1352 باز همین روحانی به تعمیر اساسی مسجد اشتیاق نشان داده و با هنر استاد غنی اصفهانی این مسجد به سال 1406هجری قمری به صورت امروزی آن مبدل میشود.
  این مسجد به شکل تک شبستانه با حیاط مرکزی است. مهمترین شاخصه این بنا فرم طاقهای هشت بخشی آن است که تویزه های متقاطع دارد که با طاقهای مسجد جامع نقنه قابل مقایسه است. ستونهای شبستان سنگی و هشت ضلعی است. ورودی مسجد به شکل هشتی بوده که حوضخانه درجبهه جنوبی و شبستان درضلع شمالی آن قرار دارد

   آشنایی بیشتر با کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری

  ائمه جماعت مسجد حاج شیخ علی بروجن 

  در مورد ائمه جماعت این مسجد تا زمان قاجار اطلاعی در دست نیست اما از تاریخ قاجاریه به بعد، ائمه جماعت این مسجد به ترتیب زیر بوده است.
  1- مرحوم آیت الله سید احمد نجفی 2- حجه الاسلام حاج سید مصطفی حائری 3- حجه الاسلام حاج سید مرتضی حائری 4- حجه الاسلام سید اسماعیل حائری 5- حجه الاسلام حاج سید عبدالرزاق افضلی 6- آیت الله حاج سید محمد حسینی متقی نجفی بروجنی ( آیت الله زاده ) . (فوت حاج عبدالرزاق با ورود آیت الله زاده از شهر نجف به بروجن  در سال 1327 ه ش . مصادف بوده است)

   مسجد حاج شیخ علی بروجن در شهر بروجن، بلوار ملت ،بلوار ساحلی قرار گرفته است و در نزدیکی مراکزی مهمی مانند موزه مردم شناسی شهر بروجن، پاساژ آپادانا و بانک صادرات و مرکز اهدای خون بروجن قرار گرفته است.

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید :ورزش مفرح رفتینگ
  

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر