باغ فین کاشان

12 مهر 1399
2089

باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است و حمام فین نیز در آن قرار دارد باغ فین  در زمان قدیم در روستای فین قرار داشت. اما اکنون دیگر خبری از روستا نیست و باغ فین در دل شهر کاشان واقع شده است.

باغ فین کاشان

قدمت باغ قین به دوره‌ صفوی بر می گردد و در دوره‌های زندیه و قاجار عمارت‌هایی به آن اضافه شده است این باغ شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برج‌های استوانه ای شکل احاطه شده‌است.

حدود ۳۳ هزار متر مربع وسعت دارد و چند عمارت با معماری تماشایی در آن واقع شده است

جاذبه‌های نزدیک باغ فین کاشان

تپه باستانی سیلک باغ تا سیلک حدود ۷ دقیقه با ماشین فاصله‌ است

 بازار تاریخی کاشان در تقاطع میدان کمال‌الملک و خیابان بابا افضل

حمام فین کاشان

در این باغ دو حمام به‌نام‌های سلطنتی و صفوی وجود دارد. حمام صفوی در سال ۸۸۲ خورشیدی بنا گردیده است و حمام سلطنتی در زمان فتحعلی‌ شاه قاجار ساخته شده است. حمام صفوی همان‌ جایی‌ست که امیرکبیر، صدراعظم محبوب ایران در آن به قتل رسید. حمام‌ها، کاشی‌‌کاری‌های سنتی و بسیار با شکوه و زیبایی دارند که نمی توان بدون تماشای آن کاشان را ترک کرد.

باغ فین کاشان

شاه‌نشین

شاه‌نشین یکی از زیباترین قسمت باغ است. پنجره‌های آن با شیشه‌های رنگی مزین شده و نوری که به داخل شاهنشین می‌تابد هزار رنگ می‌شود. حوض جوش، بیرون  و روبروی آن قرار گرفته، در آنجا می‌توان جوشش  آب از دل زمین را  تماشا کرد.

باغ فین کاشان

طراحی باغ

یکی از عناصر مووثر در طراحی باغ‌های ایرانی، آب است. هم در جوی های باغ فین کاشان هم آب روان است، هم از فواره‌ها می‌جوشد، در حوض‌ها آرام می‌گیرد و از حفره‌های کف حوض بیرون می‌زند. این آب از چشمه سلیمانیه با طراحی هنرمندانه‌ای به باغ می‌رسد و جریان پیدا می‌کند. درخت ارزش زیادی در باغ ایرانی دارد. اینجا هم تعداد زیادی سرو و چنار وجود دارد که بعضی‌شان کمتر از ۵۰۰ سال عمر دارند.

در آخر می‌شود روی یکی از تخت‌های چای‌خانه نشست و یک استکان فنجان داغ یا یک کاسه فالوده بستنی خوشمزه خورد

وقایع تاریخی باغ فین

باغ فین یکی از بازماندگان تاریخ کهن ایران به شمار می رود که در هر دوره ای اتفاق و حادثه ای در آن رخ داده است و رازهایی را در گوشه گوشه اش حفظ کرده است. از جمله وقایعی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جشن و پایکوبی بنیان گذار صفوی

قتل حاکم کاشان

مرگ پدر و تاجگذاری پسر

میزبانی از شاهان

قتل امیرکبیر در فین | مهر بدنامی بر پیشانی باغ

پناه گرفتن یاغیان در باغ

باغ فین کاشان

برای مشاهده مطالب مربوط به "تور کویر" کلیک کنید.

 

منبع: بیا تور

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر