رشته کوه با شکوه زاگرس

8 آبان 1399
8174
75
12

زاگرس رشته کوهی در غرب و جنوب ایــران است. ایــن رشــته کوه از کرانه هـای دریاچــه وان درکردستان ترکیه آغاز شــده و پس از گذشتن از استانهای آذربایجان غربی، کردسـتان، کرمانشاه، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیـاری، خوزستان و لرستان تـا استانهای فارس و کرمان و هرمزگان ادامه مییابد. دامنه این رشته کوه به شـمال عـراق نیز امتداد دارد.

رشته کوه با شکوه زاگرس
جهت رشته کوه زاگرس روی نقشه

بلندترین نقطه در رشته کوه زاگرس ، دنا در استان کهکیلویه و بویر احمد است که حدود 4409 متر ارتفاع دارد. بلندترین کوه های زاگرس، دنا و زردکوه بختیاری، اشترانکوه، قالی کوه و کینو می باشند. همانطور که گفته شد دنا بلندترین قله زاگرس است که در کل سال پوشیده از برف بوده و داروهای گیاهی زیادی در آن رشد می کند.

رفتینگ چیست؟ همه چیز درباره ورزش مفرح رفتینگ و هیجان رفتینگ چهارمحال و بختیاری
رشته کوه با شکوه زاگرس
کوه دنا

بلندی‌های این رشته کوه حوضه آبخیز رودخانه‌های دز، کرخه، زاینده رود و کارون را تشکیل می‌دهد. با توجه به حجم بارش و پایین بودن سطح تبخیر و موقعیت نسبتاً مناسب  زمین‌شناختی بخش زیادی از آبهای زمینی و زیر زمینی  کشور یعنی تقریبا معادل  ۴۵ تا ۵۰ درصد از این رودخانه ها تأمین می‌شود

نام باستانی (قدیمی) رشته کوه زاگرس

نام باستانی این رشته کـوه کر یا کور اســت: بر طبق اسطوره شناسی سـومری کور(کــر) اساسا نام یک کوه یا کوه هایی بوده، و معمـولا بــه کوههای زاگـرس واقع در شــرق سومر اطلاق می گردیده است.
کـور همچنیـن نـام دیگر امپراطوری اکــد اسـت کـه از ســه هــزار ســال پیـش و قبـل از آن بــر کل نواحی زاگـرس گسترده شــده بود.
بعضی معتقدنـد ریشـه ایــن نــام اوستایی است. در زبان اوستایی زاگرس 'ZaG'Rبه معنای کوه بزرگ اسـت. اما نظری نیز هســت ایــن اســت کــه ایــن کلمــه از نام مهاجران هندو ارو پایی ساکن در ایــن منطقه معروف به ساگارتی گرفته شده است
نام قدیمی این رشته کوه در زبان فارسی «پاطــاق» که نام رشته کوهی معروف در استان کرمانشاه نیز هست بوده و پیش از آن «کهستان» (در عربی «جبال)» و «پهله» بود.

رشته کوه با شکوه زاگرس
دامنه های زیبای زاگرس

واژه «زاگرس» یا «زاگروس» از بیش از هشت دهــه پیش و از اواخر دوره قاجــار وارد زبان فارسی شده است .حسن پیرنیا اولین کسی است که این واژه را در کتاب خــود بنام «تاریخ ایران از آغاز تا انقراض ساسانیان» آورده است.
او خود تاکید نموده که اروپاییها چنین (یعنی زاگرس) نامند. بعد از نوشته پیرنیا بارها به اشتباه از زاگرس به نام کوه یا دره نام برده شد که برداشت نادرستی اســت زیرا این واژه بخش گسترده ای از شـمال غربی تــا جنوب شرقی ایران را با بیش از صدها نام از رشته کوه، دشت، دره، رود و شهر و بخش و روستا در استانهای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشــاه و اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری و خوزستان و بالاخــره لرستان را شامل میشــود. محمــد قزوینی در کتاب خــود مینویسد: «زاگرس نام یونانی سلســله جبال غربی ایران به خصوص منطقه بختیاری در غرب ایران است»

بیشتر بخوانید: تاریخ استان چهارمحال و بختیاری
رشته کوه با شکوه زاگرس
اشترانکوه

در دانشنامه لاروس از زاگروس به کوتاهی به عنوان نام دره ای که نفت خیز است نام برده شده است. این واژه (همانند واژه بختیاری) هم نام کوه و دژ و هم ایل، قــوم، قبیله و محلی از مادها بوده اســت

رشته کوه با شکوه زاگرس
اشترانکوه

رشته کوه زاگرس چگونه به وجود آمده است؟

رشته کوه زاگرس بر اثر یک فعالیت تکتونیکی ، یعنی برخورد دو صفحه تکتونیکی عربستان و اوراسیا به وجود آمده است. چین خوردگی های منطقه زاگرس متوقف نشده و و تغییر و دگرگونی زمین در این منطقه همچنان ادامه دارد. منطقه زاگرس به علت وجود چین خوردگی های متعدد و همچنین گنبدهای نمکی فراوان به منطقه ای غنی و نفت خیز تبدیل شده است.

تقسیم بندی زاگرس

از نظر زمین شناسی، این رشته کوه به دو و یا سه بخش مجزا قابل تفکیک اســت: زاگرس شمالی، زاگرس میانی و زاگرس جنوبی. تفاوت قسمت شمالی و جنوبی در نوع چین خوردگی ها و نیز در نحوه قرارگیری چین ها بر روی گنبد های نمکی است.استان فارس به طور تقریبی جدا کننده دو بخش شمالی و جنوبی زاگروس است. در یک تقسیم بندی دیگر، این کوه ها به دو بخش اصلی قابل تفکیک هستند:
 زاگروس مرتفع و زاگروس چین خورده.


  زاگروس مرتفع بخش شمال شرقی رشته کوه ها و در واقع اولین ردیف از کوه های زاگرس را تشکیل می دهند و به صورت دیواره ای بلند اما با پهنای نسبتا کم (حدا کثر 80کیلومتر) از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند. میزان ارتفاع و بارش برف و باران در این بخش زیاد است .

  رشته کوه با شکوه زاگرس
  روستای بلبر- کردستان

  قسمت های شمالی این رشته کوه پر جمعیت است و دره های این منطقه حاصلخیز بوده و در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. در مناطق مرکری که مرتفع تر هستند هنوز چوپانی به شیوه قبیله ای به چشم می خورد. در جنوب شرقی این رشته کوه نیز خرما و غلات پرورش داده می شود.
  از جمله اقوامی که در کوههای زاگروس زندگی می کنند عبارتند از : کردها، لرها، قشقایی ها، بختیاری ها و ایلات دیگر. میدان های عظیم نفتی  ایران نیز در دامنه های غربی  این رشته کوه قرار گرفته اند.

  آشنایی با شهرستان کوهرنگ نگین زیبای زاگرس
  رشته کوه با شکوه زاگرس
  دریاچه گهر- لرستان

  نام قله های مرتفع زاگرس

    نام کوه استان  ارتفاع(متر)
  1 دنا کهکیلویه و بویر احمد 4409
  2 زردکوه چهارمحال و بختیاری 4221
  3 اشترانکوه لرستان 4100
  4 قالیکوه لرستان 4055
  5 کوه بل فارس 4050
  6 شاهان کوه اصفهان 4040
  7 کوه گره فارس 3990
  8 دالان کوه اصفهان 3915
  9 کوه تمندر لرستان 3900
  10 کوه هزار دره چهارمحال و بختیاری 3880
  11 کوه سیل اصفهان 3750
  12 کوه رنج فارس 3710
  13 کوه یال کبود همدان 3650
  14 کوه ولاش لرستان 3630
  15 کوه کلار چهارمحال و بختیاری 3629
  16 کوه تشگرد هرمزگان 3629
  17 کوه پراو کرمانشاه 3402
  18 کوه شاهو کرمانشاه-کردستان 3390
  19 جهانبین چهارمحال و بختیاری 3342
  20 کان صیفی ایلام 3065

  حیات در رشته کوه زاگرس

  ارتفاعات زاگروس پوشیده از گونه های بلوط است و در مناطق با ارتفاع کمتر درختان پسته و بادام وحشی نیز دیده می شود. زاگرس دارای طبیعت بسیار زیبا و بکری می باشد . این رشته کوه منبع برکات و بخشش های بسیاری است که به ساکنان خود عرضه می دارد.این رشته کوه باشکوه سرچشمه بسیاری از رودخانه های بزرگ کشور چون کارون، دز، کرخه و زاینده رود است و نبض حیات را در رگ شهرها و آبادی ها جریان می دهد.این رودخانه ها در مسیر خود مناطق بسیاری را سیراب و مشروب می کنندو در نهایت به دریای عمان و خلیج همیشه فارس می ریزند.

  همه چیز درباره استان زیبا و کوهستانی چهارمحال و بختیاری
  
  رشته کوه با شکوه زاگرس
  دریاچه گهر لرستان

  آبشارهای زیبا، دریاچه ها و آبگیرهای زیبایی در میان طبیعت با شکوه و سر افراز این کوه دیده می شود.  این رشته کوه منبع و محل زندگی جانوران بسیاری نیز هست. پستاندارانی چون کل و بز، قوچ و میش، خرس قهوه ای، پلنگ، کاراکال، سیاه گوش، کفتار  عقاب، کبک دری و....

  مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری

  زندگی و ساکنان زاگرس

  منطقه زاگرس از دیرباز محل زندگی اقوام گوناگونی بوده است. به علت سخاوت طبیعت و غنی بودن این منطقه، همواره زندگی در زاگرس جریان داشته و اقوام و تمدن های زیادی در پناه این رشته کوه با شکوه بوجود آمده و زندگی کرده اند. دامنه های غربی، شرقی زاگرس و زاویه جنوب غربی ایران، همواره یکی از مراکز مهم تجمع اقوام و فرهنگ های مختلف در جهان بوده است که دارای نژادی مشترک و فرهنگی مشابه با حکومت ها و دولت های مهم بوده اند که در راس همه آن ها ایلامی ها قرار دارند. همچنین نیمه شمالی رشته کوه زاگرس نیز محل زندگی و تشکیل دولت ماد بوده است.امروزه بیشتر اقوامی که در پناه رشته کوههای زاگرس زندگی می کنند اقوام لر و کرد هستند که البته از دیرباز در این مکان ساکن بوده اند.

  رشته کوه با شکوه زاگرس
  رشته کوههای بلند زاگرس و دورنمایی از آبشار دره اسپر لرستان

  رشته کوه زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری

  استان چهارمحال و بختیاری با ارتفاع نسبتا زیادی از سطح دریا منطقـه ای اســت کوهسـتانی که تقریبا 76 درصــد مسـاحت آن را کوه هـا و تپه ها و 24 درصد دیگر را دشتهای آبرفتی و فلات ها تشکیل میدهند. بــه دلیل ارتفاع محل سکونت در مراکز جمعیتی استان به ویژه در شهرکرد کــه دارای ارتفاعی بیش از 2066 متر از سطح تراز دریاست، این سرزمین، بام ایران نامیده میشود.

  رشته کوه با شکوه زاگرس
  زردکوه زیبای بختیاری

  قسـمت اعظم سطح استان را چین خوردگی های زاگرس پوشانده است. تراکم و ارتفاع کوهها در غرب استان بیشتر است و هر چه به سمت شرق حرکت کنیم از ارتفاع و تراکم کوه ها کاسته میشود. بر همین اساس دشتهای باریک و دراز به سمت شرق باز و گسترده می گردند.

  کوهها و ارتفاعات استان چهارمحال و بختیاری
  رشته کوه با شکوه زاگرس
  کوه کلار- چهارمحال و بختیاری

  بارزترین و یژگی کوه های استان رشته رشته بــودن آنهاست. چنانکه با توجه به ویژگیهای طبیعی، ناهمواریهای استان را میتوان  به چهاردسته تقسیم کرد


  -كوههای زاگرس میانی و مرتفع
  -كوههای مركزی
  -كوههای جنوب غربی
  -كوههای شمال شرقی

  رشته کوه زاگرس

  رشته کوه با شکوه زاگرس

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  ;

   

  7 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر