روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

2 تیر 1399
12418
81
11

روستای مارکده کجاست ؟

روستای مارکده با مناظر خیره کننده ، در پیچ و خم دره و رودخانه زاینده رود قرار دارد. روستای زیبای مارکده از توابع شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری است که در در حد فاصل سد چادگان و پل زمانخان در حاشیه  زاینده رود واقع شده است. این روستا از لحاظ قدمت، روستایی با پیشینه تاریخی می باشد. روستای مارکده در دهستان زرین واقع شده و طبق سرشماری سال 97 دارای حدود 500 خانوار با جمعیت 2000 نفر است و بین روستاهای اطراف خود دارای بیشترین جمعیت است. این روستا در عرض جغرافیای ۳۲ درجه و ۳۹ دقیقه و طول جغرافیای ۵۰ درجه و ۵۰ دقیقه و ۵ ثانیه در ارتفاع ۱۹۴۰ متر از سطح دریا قرار دارد.این روستا  توسط جاده آسفالت به شهرهایی مثل تیران، نجف‌آباد، شهرک سد زاینده رود، بن، سامان، شهرکرد و اصفهان نیز محدود می‌شود که اهالی روستای مارکده بیشتر مواقع برای انجام کارهای اداری خود به شهرکرد یا سامان و برای انجام کارهای تجاری به اصفهان یا نجف‌آباد رفت و آمد می‌کنند.

این روستا سرشار از جاذبه‌های طبیعی زیبا می‌باشد که بازدید از آن‌ها، شما را از همه دغدغه‌های روزمره دور میکند و لحظه‌های فراموش نشدنی و لذت‌بخشی را برایتان به ارمغان می آورد.

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

مارکده از روستاهای ساحلی رودخانه معروف زاینده رود و روستایی بسیار زیبا ،سرسبز و خوش آب و هوا است 
به روستای مارکده که مینگری احساس میکنی در محاصره رودخانه قرار دارد زیرا رودخانه زاینده رود در همه طرف روستا دیده می شود.

اطراف روستا پر از باغات و درختان سر بفلک کشیده است،  شکوه درختان حاشیه رودخانه و زیبایی سحر انگیز زاینده رود در پیچ و خم دره ها به این روستا و اطراف منظره سحر انگیز و زیبایی بخشیده است.طبیعت پیرامون روستای مارکده محل مناسبی برای پیاده روی میان جنگل و حاشیه زاینده رود زیباست، بخصوص در فصل پاییز و نیمه های آبان ماه با  درخشش طلایی برگ ها در رودخانه، طبیعت این منطقه بسیار رویایی می شود

 

ثبت نام و رزرو تور رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس ،

(رفتینگ در زاینده رود رفتینگ سامان - رفتینگ در چهارمحال و بختیاری) 

( تماس فوری جهت رزرو خانم صفرپور 09934115698)

 
 

رودخانه زاینده رود در اطراف روستای مارکده بسیار پر آب است و به عبارتی رودخانه زاینده رود در این قسمت یکی از پر آب ترین قسمت هاست و با خروش به مسیر خود ادامه می دهد. روستای مارکده از طریق جاده آسفالته به شهرهای شهرکرد، بن، سامان، تیران، اصفهان، نجف آباد مرتبط است. این روستا تا سامان حدود 35 کیلومتر و تا شهرکرد حدود 60 کیلومتر فاصله دارد.
روستای مارکده از طریق پلی به طرف دیگر رودخانه که روستای قوچان باشد اتصال پیدا می کند. این دو روستای زیبا منطقه و محیط گردشگری بسیار زیبایی ایجاد کرده اند که زمینه های زیادی برای توسعه گردشگری دارند و مستعد رشد و توسعه بسیاری در این زمینه هستند.

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

وجه تسمیه مارکده

برای وجه تسمیه این روستا نقل قول های مختلفی وجود دارد از افسانه هایی که مردم محلی می گویند تا مواردی که توسط کارشناسان بیان می شود. تعدادی از مردم محلی معتقدند یک بار در این مکان جنگی میان دو دسته مار رخ داده است، برخی دیگر حفره ای کنار رودخانه را محل زندگی گروهی مار می دانند و عده ای دیگر مدعی اند در دیوارهای برخی خانه ها مار می زیسته است

برای آشنایی کامل با استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید.

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود


اما تعدادی هم معتقدند که مار نه به معنای مار خزنده که به معنای سلامتی است و مارکده به معنای خانه سلامتی است. و  آب و هوای این مکان و باغ های فراوان موجبات سلامتی انسان را فراهم آورده و به همین دلیل ساکنین اولیه آن را مارکده نامیده اند. وجه تسمیه مارکده هر چه باشد، مارها تاکنون مزاحمتی برای اهالی روستا ایجاد نکرده اند و حقیقتا آب و هوای پاک وسالم و میوه های مارکده ضامن سلامتی هستند. 

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود


مردم روستای مارکده

مردم روستای مارکده بر عکس کل آن منطقه که ترک زبان هستند و از ترک های ایل قشقایی بوده که صدها سال پیش  به این محل آمده و ماندگار شده اند نیمی از جمعیت آنجا فارس زبان و نیم دیگر ترک زبان هستند.
شغل اصلی مردم روستا باغداری است و محصولاتی نظیر بادام، هلو، گردو، آلوچه، زردآلو و.... در این روستا تولید و در سایر شهرها نظیر اصفهان، شهرکرد و نجف آباد عرضه می شود.شغل اکثر مردم روستای مارکده کشاورزی است کل زمین های کشاورزی این منطقه باغ است. وسعت باغات نزدیک به 1000 هکتار است .آب کشاورزی این باغات از زاینده رود تامین می شود.به دلیل اینکه بیشتر باغات در ارتفاعات هستند آب آنها توسط الکترو پمپ از رودخانه گرفته میشود و به باغات رسانده می شود. و برای مصرف بهینه آب تمام باغات توسط سیستم قطره ای آبیاری می شوند.روستای مارکده دارای امکانات برق شهری،گازشهری،آب آشامیدنی،تلفن ثابت،اینترنت،مدرسه ابتدایی،راهنمایی و دبیرستان دخترانه،مهدکودک،شورای اسلامی،مخابرات،پایگاه بسیج،درمانگاه،خانه بهداشت،پست بانک،مسجد زیبا و مزین،حسینیه،افسام فروشگاه های مواد غذایی،نانوایی،نمایشگاه ماشین، بنگاه های خرید محصولات کشاورزی، خدمات اتومبیل و موتور سیکلت و نجاری و … می باشد.

 

 

برنامه اجرایی تورهای هفتگی رفتینگ در زاینده رود

 

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

 تفریحات در روستای مارکده

در مارکده بیشترین تفریحات مربوط به طبیعت گردی است. دیدن مناظر زیبا و خیره کننده، لذت نشستن در حاشیه رودخانه زاینده رود و استفاده از طبیعت بکر روستا از تفریحات اصلی مربوط به روستا است. در کنار لذت بردن از طبیعت این روستا می توانید  به  ورزش شاد و مفرح رفتینگ هم بپردازید و با آب تنی و آب بازی لذت سفر را دو چندا ن کنید.

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

 رفتینگ چیست؟ آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ و هیجان رفتینگ چهارمحال و بختیاری

این روستا درون دره واقع شده است و برای رسیدن به آن باید از مسیر گردنه مانند حرکت کرده و از میان انبوه درختان حرکت کرده تا در پایین دره به رودخانه پرخروش زاینده رود برسید. این جاده بسیار زیبا می تواند مکان مناسبی برای علاقمندان به ودوچرخه سواری و پیاده روی باشد. مسلما پیاده روی در این جاده زیبا تجربه خوشایندی خواهد بود. نکته ی قابل توجهی که درباره این روستا وجود دارد این است که  تنها زیبایی قابل توجه مارکده نیست که آن را از روستاهای اطرافش متمایز ساخته است بلکه جاده پر پیچ و خم و هیجان انگیزی است که مسیر رسیدن ما به این روستا می باشد.

تفریحگاه مارکده

تفریحگاه مارکده شامل باغ هایی میشود که برای رفاه حال مسافران تعبیه شده است. گرچه همه جای مارکده با آن طبیعت زیبا و دل انگیزی که دارد اوقات خوشی را برای شمابه وجود می آورد. اما مکانی اختصاصی به نام تفریح گاه مارکده در کنار رودخانه وجود دارد که می توانید با اجاره تخت در کنار رودخانه ساعات خوشی را آنجا بگذرانید. برای کمپینگ بهتر است به صورت گروهی به این منطقه بروید. این تفریحگاه فضای آرام و دلنشینی را ایجاد کرده است ودارای امکاناتی برای پذیرایی است. باغ های گردشگری موجود در مارکده دارای خوراکی های محلی و سوغاتی هستند که می توانید چادری کرایه کرده و زمان استراحت خود را آنجا بگذرانید.

اطلاعات رفتینگ روستای مارکده

رفتینگ به معنی رودگری یا قایق‌سواری در رودخانه‌های خروشان می‌باشد که توسط یک لیدر در رودخانه‌های روان و پرآب صورت می‌گیرد. رفتینگ  یک ورزش گروهی هیجان‌انگیز است که در سرتاسر جهان انجام می‌شود. درورزش هیجان‌انگیز رفتینگ با وجود لیدر گاهی اوقات به پارو زدن نیز احتیاج پیدا می کنید، اما در بیشتر مواقع جریان آب شما را به سمت جلو هدایت میکند. این ورزش را میتوان از جمله هیجان‌انگیزترین تفریحات آبی دانست که با انجام دادن آن لحظه‌های پر شور و هیجان و لذت‌بخشی را تجربه خواهید کرد. قایق رفتینگ یک قایق بادی بزرگ است که شما می‌توانید این تفریح را به همراه خانواده یا دوستان خود انجام دهید و نهایت لذت را ببرید.

اگر قصد سفر به این روستای زیبا را دارید توصیه ما این است که در فصل بهار و تابستان به این روستا سفر کنید تا از تمامی تفریحات این منطقه به ویژه رفتینگ نهایت استفاده را داشته باشید و تجربه‌ای متفاوت از دیگرسفرهایتان را تجربه کنید. از وسایل مورد نیاز برای تور رفتینگ می‌توان به کلاه ایمنی، لباس مناسب قایقرانی، بادگیر، کیسه ضدآب موبایل، جلیقه نجات و پارو اشاره کرد. این منطقه چون که محل ییلاق بسیاری از عشایر قشقایی بوده است همه مردم این نواحی ترک زبان هستند اما تنها روستایی که نیمی از آن پارسی زبان و نیم دیگر ترک زبانند روستای زیبای مارکده است وشغل اصلی مردم مارکده باغداری می باشد .

سوالات متداول
رفتینگ چیه؟
رفتینگ به معنی رودگری (قایقرانی در رودخانه های خروشان) است .تور رفتینگ یکی از جذاب ترین و پرهیجان ترین تورهای ورزشی و ماجراجویانه می باشد که از سالیان سال در دنیا رونق داشته است. این تور همچنین یکی از پرطرفدارترین سفرها و برنامه ها وتور های گردشگری و اکوتوریسمی می باشد.
برای تور رفتینگ مارکده چه تجهیزاتی مورد نیاز است؟
از جمله تجهیزات ضروری که برای تور رفتینگ مارکده نیاز است می توان به جلیقه نجات، پارو، کلاه ایمنی، بادگیر، لباس مناسب قایقرانی و کیسه ضد آب موبایل اشاره کرد.


تصویر تور رفتینگ 

اقامت در روستای مارکده

اقامت در مارکده بسیارلذت بخش است. مارکده پراز باغ های میوه است و برخی از باغ ها به عنوان تفریح گاه تجهیزات کامل دارند تا پذیرای مهمانان مارکده باشند شما به راحتی می توانید در کنار رودخانه با مبلغ بسیار کم تختی برای خود اجاره کنید. و برای اقامت شب نیز با اندکی مبلغ بیشتر میتوانید اتاقی در باغ اجاره نمایید.حتی اکثرا اهالی روستا خانه های خود را در دو طبقه بنا کرده و خود در یک طبقه ساکن و معمولا طبقه دیگر را برای اجاره به گردشگران در نظر گرفته اند با استفاده از این امکان می توانید یک شب را در این منازل و در روستای زیبای مارکده سپری کرده و از شب مانی و اقامت در روستا نهایت استفاده را ببرید. همچنین در صورت امکان می توانید از ویلاها ی شهر سامان یا هتل های شهر شهرکرد نیز استفاده کنید.

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

  اقامت در روستای مارکده

اقامت درروستای مارکده بسیارلذت بخش است. مارکده پراز باغ های میوه است و برخی از باغ ها به عنوان تفریح گاه تجهیزات کامل دارند تا پذیرای مهمان های مارکده باشند شما به راحتی می توانید در کنار رودخانه با مبلغ بسیار کم تختی برای خود اجاره کنید. و برای اقامت شب نیز با اندکی مبلغ بیشتر میتوانید اتاقی در باغ اجاره نمایید.حتی اکثرا اهالی روستا خانه های خود را در دو طبقه بنا کرده و خود در یک طبقه ساکن و معمولا طبقه دیگر را برای اجاره به گردشگران در نظر گرفته اند با استفاده از این امکان می توانید یک شب را در این منازل و در روستای زیبای مارکده سپری کرده و از شب مانی و اقامت در روستا نهایت استفاده را ببرید. همچنین در صورت امکان می توانید از ویلاها ی شهر سامان یا هتل های شهر شهرکرد نیز استفاده کنید.

برای آشنایی با بهترین ویلاهای استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

 آشنایی با اقامتگاه های بوم گردی استان چهارمحال و بختیاری

رستوران در مارکده

رستوران مارکده دارای کیفیت غذای خوب و طعم بی نظیراست  که در کنار باغ های گردشگری واقع شده و به راحتی می توانید غذا سفارش دهید و یک وعده غذایی خود را را در دل طبیعت صرف کنید. شما می توانید از غذاهای خوشمزه محلی مارکده نیز لذت ببرید.این روستا دارای باغ های تفریحی متعددی است که می توان با اجاره تخت در کنار رودخانه از مناظر و طبیعت روستا لذت برد. باغ های تفریحی دارای امکاناتی نظیر آب شرب، سرویس بهداشتی، باربیکیو و... هستند.

تصویر از رستوران مارکده 

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

بهترین زمان برای سفر به روستای مارکده

این روستا در تمام فصول زیبایی های خاص خودش را دارد و آب و هوای آن در همه فصول مطبوع و قابل قبول است. ولی فصل بهار و پاییز برای سفر به این روستا مناسب تر می باشد. در فصل بهار همزمان با بیداری طبیعت می توانید از آب و هوای تازه و زیبایی باشکوه زاینده رود در جوار درختان پر شکوفه روستا لذت ببرید. در فصل پاییز نیز برگریزان طبیعت در کنار زاینده رود جلوه بسیار رویایی و زیبایی را ایجاد می کند که چشم هر گردشگری را خیره خود می کند.

روستای مارکده، روستایی زیبا در پیچ و خم زاینده رود

موقعیت و مسیر دسترسی به روستای مارکده

 

فاصله روستای مارکده تا روستاهای دیدنی(هدف گردشگری) استان چهارمحال و بختیاری

نام روستا فاصله (کیلومتر)
یاسه چاه 6.5
دزک 86.5
سوادجان 18.5
شیخ علیخان 105
ده چشمه 84
آتشگاه 260
هوره 17
آورگان 115
دستگرد امامزاده 84
دیمه 87
سر آقا سید 141
چلوان 47

 

فاصله روستای مارکده تا شهرهای استان چهارمحال و بختیاری

فاصله تا کیلومتر
شهرکرد 48
اردل 142
لردگان 215
بروجن 113
چلگرد 97.5
سامان 34
بن 20.5
شلمزار 87
فارسان 79

 مسیر و فاصله روستای مارکده تا اصفهان

برای  طی مسیر از روستای مارکده تا اصفهان دو مسیر وجود دارد که می تواند هر کدام را انتخاب کنید.

در مسیر اول، پس از حدود 80 کیلومتر به این روستای زیبا خواهید رسید.  ابتدا به نجف آباد رفته و پس از حرکت به سوی مارکده پس از طی حدود 60 کیلومتر به روستای مارکده خواهید رسید. برای مسیر دوم، ابتدا به سمت زرین شهر حرکت کرده و از جاده عوارضی پس از ورودی فولاد شهر به سمت روستای زیبای مارکده حرکت می کنید در این مسیر از شهر نجف آباد نیز می گذرید . در این مسیر پس از حدود 100 کیلومتر به روستای مارکده خواهید رسید. در این مسیر با سرعت بالاتر و راحت تر و البته با پرداخت مبلغ عوارض می توانید به روستای مارکده برسید.

در ادامه  می توانید فیلمی در مورد روستای توریستی مارکده و جاده زیبای این روستا مشاهده کنید

 

تور رفتینگ رودخانه کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران

منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

با ما در اینستاگرام همراه باشید 

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

;

 

36 اظهار نظر
مطالب مرتبط
بروجن کجاست؟
بروجن کجاست؟
10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
10 جای دیدنی شهرستان سامان | جاذبه های گردشگری و محل های تفریحی سامان با بیا تور
شهرستان بن
شهرستان بن
ساکنان استان چهارمحال و  بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
ساکنان استان چهارمحال و بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
10 رودخانه بزرگ استان چهارمحال و بختیاری
10 رودخانه بزرگ استان چهارمحال و بختیاری
19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
مطالب تصادفی
آشنایی با ورزش هیجان انگیز کایت سواری(هنگ گلایدینگ)
آشنایی با ورزش هیجان انگیز کایت سواری(هنگ گلایدینگ)
زیباترین و دیدنی ترین روستاهای  استان چهارمحال و بختیاری
زیباترین و دیدنی ترین روستاهای استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
جنگل های استان چهارمحال و بختیاری
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر