معرفی موزه های استان چهارمحال و بختیاری

19 تیر 1399
2264
6
3

استان چهارمحال و بختیاری با فرهنگ، طبیعت، آثارو ابنیه قدیمی و تاریخ بلند خود یکی از استان های باستانی کشور است. در این استان موزه های متعددی برای شناساندن و نمایش این تاریخ به علاقمندان وجود دارد. در ادامه به معرفی موزه های استان چهارمحال و بختیاری خواهیم پرداخت. با بیا تور همراه باشید.

مجموعه تاریخی و فرهنگی دزك(موزه پوشاك)

مجموعه تاریخی و فرهنگی دزك در شهرستان کیار، روستای دزک واقع در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد و در بنای قلعه دزک به همت سازمان میراث فرهنگی تأسیس شده است.
در این موزه انواع پوشاك اقوام ساكن در استان از جمله بختیاری، قشقایی، چهارمحالی و ارامنه در معرض دید بازدید كنندگان قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد استان زیبای چهارمحال و بختیاری

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

مجموعه تاریخی و فرهنگی چالشتر

این موزه در بنای تاریخی قلعه چالشتر در شهرستان شهركرد واقع شده است. این موزه وسایل زندگی و ابزار آلات كشاورزی مردم این منطقه را از زمان قاجار تا معاصر به تصویر می كشد

 

موزه آثار سنگی

این موزه در محل قلعه چالشتر واقع شده و سنگ های عظیم و قطور عصاری، سنگ آسیاب، شیرهای سنگی در اشکال و ابعاد مختلف، سنگ قبرهای تخت و افراشته با خطوط و نقوش و ابعاد متنوع، عناصر سنگی منقوش به کار رفته در معماری مانند چهارچوبهای سنگی، ستو نها، سرستو نها، پاستونها، ازار ه ها و فوار ه ها، سنگ آبها، دست آس ها و هاونهای مختلف و متنوع در سال 1379 از نقاط مختلف استان جمع آوری و با محوطه سازی حیاط قلعه ستوده، موزه سنگ استان به صورت بسته و باز تشکیل شد و از سال 1380 مورد بهره برداری قرار گرفت.

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

 

موزه حمام خان

این موزه در تار یخ 5/ 7/ 85 در حمام خصوصی مجموعه تار یخی چالشتر معروف به حمام خان در کنار سایر موزه های این مجموعه راه اندازی شد.
در این موزه با به نمایش گذاشتن ابزار و وسایل مربوط به استحمام به روش سنتی و نیز ماکت های انسانی در ابعاد واقعی با فیگورهای مختلف استحمام، سعی شده تا آثار فرهنگی مرتبط با این موضوع به طور دقیق و ملموس به بازدید کنندگان معرفی شوند.

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

 

موزه کار و زندگی

با احیای قلعه خدارحم خان در چالشتر که بازسازی آن از سال 1379 آغاز و در سال 1382 به اتمام رسید و اهدای 640 قلم اشیای مردم شناسی ارزشمند توسط یکی از فرهیختگان و علاقه مندان به میراث فرهنگی استان به نام آقای فرهاد تاجبخش، طبقه همکف قلعه خدارحم خان به منظور چیدمان بخشی از اشیای اهدایی به موزه تبدیل شد. این موزه در اردیبهشت ماه سال 1383 افتتاح و براساس هویت و معرفی اشیاء ارائه شده در آن موزه ، "کار و زندگی" نام گرفت. ابزارهای مختلف روشنایی از پیه سوزهای سفالی تا چراغ زنبوری، انواع
قفل های چالشتری، ابزار آلات کشاورزی و دامپروری و لوازم و ابزار مختلف مورد استفاده روزمره در جوامع روستایی و عشایری استان، غنای خاصی به این موزه بخشیده است.

آشنایی با قلعه های استان چهارمحال و بختیاری، بیشتر بخوانید

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

 

موزه مردم شناسی کیان

این موزه در سال 1388 به همت مردم شهر کیان افتتاح شده و ابعاد مختلف مردمشناسی شهر کیان را در معرض نمایش گذاشته است.

 موزه های استان چهارمحال و بختیاری

موزه بنیاد ایران شناسی

موزه بنیاد ایرانشناسی شهركرد در استان چهارمحال و بختیاری در سال 1378 راه اندازی شد. در کنار بخش مطالعات بانک های اطلاعاتی و پژوهشی استانی،موزه تاریخی و فرهنگی بنیاد ایران شناسی استان نیز از سال 1379 راه اندازی گردید. در این موزه بخشی از توانمندی ها اجتماعی، فرهنگی و تار یخی استان در معرض دید علاقه مندان قرار دارد که شامل
این بخش ها می باشد:


  بخش اسناد و مدارک، عکس های مختلف از شخصیت های فرهنگی- سیاسی، زندگی ایلی و سایر موضوعات مردمی، بخش اسکناس و سکه های ایرانی، کتب و نسخ خطی، قرآن، تعزیه و نوحه، اشیای قدیمی و لوازم زندگی مردم، داروهای گیاهی و ابزار طب سنتی، نقشه های متنوع از قالی ها و دستبافهای استان، تابلوهای نقاشی، آرشیو اسناد و مدارک، کتب و پوسترهای
  متنوع و تندیسهای مردم شناسی

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

  گنجینه آموزش و پرورش

  این گنجینه در سال 1382 در محل دبستان قدیمی ششم بهمن شهركرد متعلق به دهه 40 شمسی به عنوان مركزی جهت معرفی اقدامات مختلف فرهنگی و تربیتی سازمان آموزش و پرورش استان راه اندازی شد و در برگیرنده یادمان ها و عناصر فرهنگی، هنری و آموزشی مر بوط به تعلیم و تربیت استان از دوره قاجاریه تا عصر حاضر است.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

   

  موزه تاریخ طبیعی شهرکرد

  موزه تاریخ طبیعی استان در سال 1388 به همت سازمان محیط زیست استان افتتاح شد. این موزه با هدف جمع آوری آثار و نمونه های تار یخی- طبیعی استان و معرفی صحیح آن ها جنب پلیس راه شهرکرد بر پا شده است

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

   

  موزه باستان شناسی

  گرمابه پرهیزگار شهرکرد، در سال 1326 شمسی از مایملک مرحوم حاج آقا حسین پرهیزگار و با مساعدت مالی بانو حاجیه سلطنت خانم آزاده و حاج ابوالقاسم آزاده چالشتری ساخته شد و در سال 1334 شمسی وقف عام گردید. عملیات اجرایی تبدیل گرمابه پرهیزگار به موزه باستان شناسی به همت سازمان میراث فرهنگی کشور از سال 1376 آغاز و زیر بنای آن از 620 متر مربع به 1100 متر مربع افزایش یافت و در اردیبهشت ماه سال 1383 این موزه افتتاح شد و مورد بهر ه برداری قرار گرفت.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

  اشیای موزه از لحاظ تقسیم بندی زمانی شامل اشیای پیش از تاریخ، دوران تاریخ (مفرغ ،مهر و سكه) و دوران اسامی است. قدیمیترین آثار به نمایش درآمده شامل ابزارها و پیکرک های سنگی، گلی و استخوانی است که متعلق به هزاره های ششم و هفتم قبل از میلاد می باشد و در دشت های شهرکرد، خانمیرزا و گندمان به دست آمده اند.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

   

  موزه دفاع مقدس

  مردم شریف، متدین و سلحشور استان چهارمحال و بختیاری در مراحل مختلف انقاب شکوهمند اسامی در تمام صحنه های سیاسی، اجتماعی حضور گسترده و پر شور داشته و مخصوصا در طول دوران هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از مرزهای میهن اسامی در تمام جبهه های نبرد شجاعانه و متهورانه شرکت و با تقدیم بیش از 2400 شهید گرانقدر و تعداد زیادی جانباز، آزاده و مفقود الاثر و همچنین پشتیبانی معنوی و مادی از رزمندگان اسلام وظیفه دینی و ملی خود را نسبت به اسلام انقلاب و میهن اسامی به نحو شایسته ادا نمود ه اند. برای زنده نگه داشتن آن حماسه جاوید و ماندگار و انتقال فرهنگ غنی آن به نسل های آتی، مخصوصا نسل جوان، مرکز فرهنگی دفاع مقدس استان در سال 1379 به همت بنیاد شهید انقاب اسامی به صورت رسمی افتتاح و شروع به کار نمود.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

  این مرکز در ساختمانی که در دوران دفاع مقدس به عنوان معراج شهدا و محل اعزام نیروهای داوطلب بسیجی به جبه ههای نبرد حق علیه باطل از آن استفاده می شد، استقرار یافته که شامل این قسمتها است: گنجینه شهدا و دفاع مقدس، محل نمایش فیلمهای دفاع مقدس، نمایشگاه و فروشگاه کتاب دفاع مقدس، محل عرضه فیلم های ویدیویی (امانتی)، کتابخانه عمومی تخصصی دفاع مقدس و مرکز اسناد دفاع مقدس. موزه دفاع مقدس در انتهای بلوار فارابی، نبش میدان دفاع مقدس شهرکرد واقع است.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

  مجموعه تاریخی و فرهنگی جونقان (موزه صنایع دستی)

  موزه صنایع دستی: این موزه در بنای تاریخی قلعه سردار اسعد بختیاری با هدف معرفی صنایع دستی استان بر پا شده است و موزه صنایع دستی با در برداشتن تولیدات متنوع و زیبای صنایع دستی استان تنها موزه صنایع دستی استان می باشد كه در طبقه زیر زمین قلعه سردار اسعد بختیاری قرار گرفته است و رشته های اصلی صنایع دستی و هنری استان را در معرض دید عموم قرار داده است .

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

  موزه تخصصی آب

  موزه تخصصی آب استان چهارمحال و بختیاری با مساحت 500 متر مربع و زیربنای 560 متر مربع به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان چهارمحال و بختیاری در شهرستان کوهرنگ، شهر چلگرد کار خود را از خرداد ماه 1387 آغاز نمود. موزه تخصصی آب با هدف معرفی شهرستان کوهرنگ و استان چهارمحال و بختیاری به عنوان بزرگترین تأمین کننده آب شیرین در سطح کشور، رشد صنعت گردشگری استان، تأ کید بر اهمیت آب در حیات سیاره زمین و تار یخ زندگی بشر، بیان موضوعات گوناگون در ارتباط با آب و بر پایی یک موزه تخصصی جامع در کنار سایر موزه های استان در شهرستان کوهرنگ دایر گردید.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

  موزه مردم شناسی فرخشهر

  این موزه از سال 1388 در ساختمان کوشک مانند شهرداری، در گردشگاه پارک استخر آغاز به کار کرده است. اشیای تار یخی و فرهنگی بسیار ارزنده ای در این موزه وجود دارد که همه آن ها توسط مردم فرخشهر به موزه اهدا شده اند. این موزه به صورت خصوصی اداره می شود.

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

   

   موزه های استان چهارمحال و بختیاری

   

  بیشتر بدانید: آشنایی با آثار و مکان های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری

   

  منبع: بیا تور

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر