آهنگ لحظه تحویل سال نو + زندگینامه خالق این اثر زیبا (علی اکبر مهدی پور دهکردی)

25 اسفند 1399
1596
11
3

جشن باستانی نوروز، یکی از کهن ترین جشن های به جا مانده از دوران ایران باستان است که نسل به نسل گشته تا به امروز از دوران قدیم برای ما به یادگار مانده است. هنوز هم مردم مناطق مختلفی از فلات ایران، نوروز را جشن می گیرند. ایرانیان نوروز را موقع رویش و زندگی دوباره طبیعت و رویش و زایش طبیعت می دانندو معتقدند که در نوروز و با زنده شده دوباره زمین باید روزگار نو و جدیدی را آغاز کرد.

آهنگ لحظه تحویل سال نو

آهنگ دلنشین و به یاد ماندنی لحظه سال تحویل، قطعا برای همه خاطره انگیز و نوستالژیک است این آهنگ زیبا  تداعی کننده نوروز و سر زندگی و شادابی این لحظه زیباست.
جالب است بدانیم که آهنگ تحویل سال نو ، کاری خاطره انگیز از استاد علی اکبر مهدی پور دهکردی است، همان موسیقی زیبایی که مردم سالیان زیادی  به هنگام تحویل سال نو و در پای سفره هفت سین باستانی ایران زمین شنیده اند.

نوای زیبای شروع سال نو با سرنا و دهل ( نوروز نامه) کاری زیبا از استاد مهدی پور دهکردی است که در دستگاه چهارگاه و با بهره جستن از موسیقی محلی و مقامی چهارمحال و بختیاری نواخته شده است.
قبل از ثبت موسیقی نوروز نامه استاد مهدی پور، موسیقی رایج در هنگام تحویل سال نو صدای نقاره های باب تهران و باب امام رضا (ع) بود. این موسیقی با شلیک گلوله های توپ یا قومپز همراه بود و ولی بعدها موسیقی سرنا و کرنای علی اکبر مهدی پور دهکردی به عنوان نوروزنامه ضبط شده و به عنوان آهنگ تحویل سال نو شناخته می شد
این آهنگ معروف که حدود 20 سال به طور پیاپی از شبکه های مختلف رادیو و تلویزیونی در هنگام لحظه آغاز سال جدید پخش می شد یادگار زیبا و منحصر بفرد این استاد است که در سال 1365 در یکی از استودیوهای صدا و سیما در تهران توسط رضا جعفری صدا برداری و ضبط شده است.

نوروز در استان چهارمحال و بختیاری

آهنگ لحظه تحویل سال نو

این موسیقی پر طرفدار (آهنگ تحویل سال نو )هر ساله زینت‌بخش سفره‌های هفت‌سین ایرانیان و پارسی‌زبانان در ایران و سایر نقاط جهان است.این ملودی معروف نوروز که بر گرفته از موسیقی ایل بزرگ بختیاری است در فهرست آثار غیر ملموس یونسکو به ثبت رسیده است.

در ادامه به معرفی بیشتر خالق این اثر دلنشین می پردازیم. ویدئو مربوط به این اثر زیبا و شنیدنی را می توانید در پایان  همین مطلب ببنید.

  علی اکبر مهدی پور دهکردی خالق آهنگ زیبای لحظه تحویل سال نو

  استاد علی اکبر مهدی پور دهکردی در سال 1314(1935 میلادی) در دهکرد ( شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری) دیده به جهان گشود. ایشان یکی از نوازندگان موسیقی سنتی و مقامی در ایران بوده است.
  پــدرش کریــم و مــادرش قمــر ســلطان، هــر دو دهکـردی بودنــد. پــدرش استاد علی اکبر دهکردی اذان گـوی مســجد جامـع شـهرکرد بـود. 
  او از سـن 14 ســالگی کار خـود در زمینـه نوازندگی سـازهای محلی استان چهــارمحـال و بختیاری مانند کرنا، ســرنا و کمانچه آغاز کرد.
  استاد علی اکبر مهدی پور دهکردی در نواختن این سازها زبر دست و ماهر بود و در ابتدا نواختن را بـدون اســتاد و بــه قول خودش خودســرانه آغــاز کــرد ولی بعدها تبدیل به  نوازنــده معــروف و ماهر کرنا و ســرنا در ایــران شــد.
   او ســرنا نــوازی را دور از چشــم خانواده و مردم و دور از شــهر نزد خــود فرا گرفــت. زیرا مــادر و بعدها نیز همســرش به شــدت مخالــف نوازندگی او بودنــد
  علی اکبــر مهدی پور دهکردی در مدت نوازندگی خود از محضــر اســاتیدی چــون حیدرشــاه نادری اشکفتکی و اســتاد حســین سورشــجانی بهــره بــرد و الحــق کــه شــاگرد خلفــی برای آن هــا بــود. او همچنین یادگیری کمانچه را نزد محمد طغانیان یکی از نوازندگان زبر دست این منطقه یاد گرفت.
  حضور در برنامه تلویزیونی بچه های آبادی باعث شد تا استاد علی اکبر مهدی پور نوازندگی ساز سرنا را بسیار جدی تر دنبال کند
  او در طول 79 سال عمر خود به کارهای مختلفی مانند بنایی، کوره پزی، کشاورزی و.. پرداخت ولی در اواخر زندگی خود را فقط با پرداختن به موسیقی می گذراند.

  شهرکرد کجاست؟ آشنایی با شهرکرد، بام ایران

  آهنگ لحظه تحویل سال نو


  ایشان بارها در جشنواره های مختلف شرکت کرده و با رفت و آمد به جشنواره های مختلف بین المللی به چهره ای جشنواره ای و شناخته شده تبدیل شده بود . او در سال 1368 در جشنواره موسیقی فجر به عنوان چهره برتر شناخته شد.
  ایشان  پنج دختر و شش دختر  دارند که تنها از میان فرزندان یکی از آن ها به موسیقی ونواختن روی آورده و تمبک و دهل می نوازد.
  استاد مهدی پور به  اجرای موسیقی محلی در کشورهای زیادی پرداخته است. او در کشورهایی از جمله ژاپن، انگلستان، ترکیه، کویت، هنگ کنگ، آلمان، فرانسه، مغولستان، ترکمنستان، قرقیزستان ، کانادا ، برنامه اجرا کرده است.

  یکی دیگر از آثار زیبا و شاخص استاد مهدی پور اجرای موسیقی معروف سریال روزی روزگاری به کارگردانی امرالله احمد جو است
  علی اکبر مهدی پــور دهکردی سرانجام در ســن 74سالگی در 25بهمن ماه سال 1388 خورشــیدی درگذشــت و در قطعــه هنرمندان بهشت دو معصوم شـهرکرد به خاک سپرده شد

  در ادامه می توانید ویدئوی مربوط به این آهنگ (آهنگ تحویل سال نو )زیبا را تماشا کنید.

   

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید :ورزش مفرح رفتینگ در استان چهارمحال و بختیاری
  
  

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  مطالب تصادفی
  آیین های عزاداری محرم در استان چهارمحال و بختیاری
  آیین های عزاداری محرم در استان چهارمحال و بختیاری
  معرفی مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری
  معرفی مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری
  معنی پرچم برخی کشور های آمریکایی (جذابیت در بررسی نمادها و رنگ ها در پرچم ها)
  معنی پرچم برخی کشور های آمریکایی (جذابیت در بررسی نمادها و رنگ ها در پرچم ها)
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر