همه چیز درباره زندگی جالب پنگوئن ها (سوالات کتاب کلاس چهارم)

8 خرداد 1399
22640
232
32

 سفر برای دیدن زندگی پنگوئن ها یکی از جذابترین سفرهای گردشگری در دنیا است که همواره طرفدران زیادی داشته و دارد. . پنگوئن ها جزو پرندگان بامزه ای هستند که هر ساله مشتاقان و گردشگران زیادی را برای تماشای خود به نیمکره جنوبی می اورند . یکی از دلایلی که سفر برای دیدن پنگوئن ها را جذاب میکند این نکته است که پنگوئن ها از حضور شما هیچ ترسی ندارند و اصلا دور از انتظار نیست که با میهمانان خود سلفی یادگاری بگیرند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس ، رفتینگ در زاینده رود  

 توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ

ما در این مقاله قصد داریم شما را با زندگی جالب و جذاب پنگوئن ها اشنا کنیم همراه بیا تور باشید. کلاس چهارمی ها در درس شیرین پنگوئن ها کجا زندگی می گنند هم تا حدی با این موضوع آشنا می شوند. در این مقاله خواهید خواند:

ساختمان بدن پنگوئن ها، چگونه می باشد؟
پرهای پنگوئن ها چگونه است؟
غذای پنگوئن ها چیست؟
چرا پنگوئن ها پرواز نمی کنند؟
پنگوئن ها، شناگران ماهر قطب جنوب
زندگی و تولید مثل پنگوئن ها
پنگوئن امپراطور
پنگوئن پادشاه
محل زندگی پنگوئن ها

حقایقی جالب در مورد زندگی پنگوئن ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پنگوئن‌ها در سال ۱۸۳۱ توسط بناپارت در راسته گُوهِ سانان (Sphenisciformes) در خانواده گُوِگان (Spheniscidae) دسته بندی شدند که گُوه نشانگر بدن گُوهِ ای شکل آنها می باشد. پنگوئن ها پرندگانی هستند که نمی توانند پرواز کنند اما در شنا کردن مهارت زیادی دارند و بیشتر زندگی شان را در دریا می گذرانند. پنگوئن ها بسیار باهوش هستند و با انسان ها روابط عاطفی خوبی برقرار می کنند. 

 زندگی جالب پنگوئن ها

ساختمان بدن پنگوئن  ها چگونه می باشد؟

پنگوئن ها جزو آن  دسته پرندگانند که میتوانند رو پاهای خود بایستند که همین سبب نوع راه رفتن جالب و با مزه ان ها میشود . شاید تصور  کنید آن ها  پرندگان کوچکی هستند ولی این موضوع برای همه پنگوئن ها صادق نیست.
چون حدود 17 نوع پنگوئن در شکل و اندازه های مختلف داریم. نوع امپراطور آنها با قامتی حدود 120 سانتیمتر بزرگ ترین نوع این پرنده و گونه فرشته با قامت 40 سانتیمتر ریز نقش ترین گروه پنگوئن ها را تشکیل میدهند .

 زندگی جالب پنگوئن ها

پنگوئن های مذکر و مؤنث  به نظر خیلی شبیه به هم می آیند. همه آنها یک سر بزرگ و یک گردن کوتاه کلفت، یک شکل کاربردی، یک دم کوتاه و بال های باله مانند (مانند نهنگ و بعضی از ماهی ها) دارند.

 پنگوئن ها برای شنا کردن از پاهای خود استفاده می کنند. رنگ های تشکیل دهنده بدن  پنگوئن ها متضاد هستند. رنگ شکمشان روشن است و پشتشان سیاه است. این رنگ بندی کمک می کند که موقعی که در داخل آب هستند خودشان را از چشم شکارچیان مخفی نمایند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

پرهای پنگوئن ها چگونه می باشد؟

پوست پنگوئن ها  از پرهای ضد آب براقی تشکیل شده است که به خشک نگهداشتن پوستشان کمک می کند. و نسبت به پرندگان دیگر پرهای بیشتری دارند - حدود 70 پر در هر اینچ مربع. هر سال پرهای پنگوئن ها می ریزد پرهای جدیدی در می آورند. بعضی از آن ها ها تاجی از پر دارند (مثل پنگوئن ماکارونی و راک هوپر).

 زندگی جالب پنگوئن ها

 غذای پنگوئن ها چیست؟

پنگوئن ها در اقیانوس ها غذای خود را پیدا می کنند. آنها  گوشتخوارند و از ماهی، خرچنگ ها و ماهی مرکب استفاده می کنند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

پنگوئن ها سنگ و سنگریزه را بعنوان غذا قورت می دهند دانشمندان بر این باورند که سنگ ها ممکن است به آسیاب کردن و هضم غذا کمک کنند.همچنین ممکن است با خوردن این سنگ ها به اندازه کافی وزن اضافه کنند، تا به آنها کمک کنند تا عمق بیشتری بروند.
پنگوئن ها هر روز زمان زیادی را برای مراقبت از پرهای خود اختصاص میدهند حتی برای حفاظت بیشتر به پرهای خود روغن میزنند چون میدانند اگر این مراقبت ها را انجام ندهند پرهای ان ها ضد اب نخواهد بود و قدرت شنای خود را از دست میدهند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

چرا پنگوئن ها پرواز نمیکنند؟

این موجودات یکی از 40 گونه پرنده ای هستند که نمی توانند پرواز کنند. در گذشته اجداد پنگوئن ها بال های بزرگتری داشتند و به همین سبب پرواز میکردند ولی با گذر زمان بال های این پرنده دریایی کوتاه تر و تبدیل به باله شد و از پرواز در اسمان محروم شد . در طول قرن ها در بدن همه موجودات تغییرات فیزیکی برای سازگاری با محیط زیست رخ داده است یکی از دلایل کوتاه شدن بال آن ها , زندگی این پرندگان در مناطق دور افتاده قطب جنوب بود ; جایی که نشان از هیچ دشمنی  که زندگی ان ها را به خطر بیندازد نبود.

همه چیز در مورد ورزش مهیج رفتینگ و تورهای رفتینگ

 زندگی جالب پنگوئن ها


البته با حضور انسان در قلمرو پنگوئن ها و فعالیت های بشر عواملی چون  آلودگی، از دست دادن زیستگاه ناشی از تعدی و تجاوز انسانی، ماهیگیری تجاری، دفع نفت، جلبک ها و گرم شدن جهانی هوای کره زمین تهدیدی برای ادامه بقای این پرنده زیباست.
بدن پنگوئن ها از پرهای مقاوم و ضد ابی پر شده است .هوا در میان پرهای آن ها نفوذ میکند و هچون عایق حرارتی او را در برابر سرما مقاوم میکند. همچنین لایه ای از چربی در زیر پرهای ان وجود دارد که هم باعث گرم شدن بدن آنها میشود هم به عنوان ذخیره ای از مواد غذایی عمل میکند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

پنگوئن ها شناگران ماهر قطب جنوب

گرچه پنگوئن ها قدرت پرواز خود را از دست داده اند ولی تبدیل به شناگران ماهری شده اند . با این که نمیتوانند زیر اب تنفس کنند ولی قادرند 10 الی 15 دقیقه زیر اب بمانند بدون این که به سطح اب برای نفس گیری بیایند.
بیشتر پنگوئن ها در هر ساعت 5 تا 6 مایل شنا می کنند و برخی از آن ها میتوانند سرعت زیادی تا 15 مایل در ساعت داشته باشند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

زندگی و تولید مثل پنگوئن ها

پنگوئن ها پرندگان باهوشی هستند و زندگی اجتماعی را در کنار هم در تعداد بسیار بالا تجربه میکنند .هوش بالای ان ها سبب هماهنگی بی نظیرشان در زندگی گروهی ان ها بوده است. پنگوئن ها از جمله حیواناتی هستند که ارتباط عاطفی خوبی با انسان ها برقرار میکنند و قدرت درک بسیار بالایی دارند. همین ویژگی ها دیدن زیستگاه ان ها را برای انسان ها جذاب کرده است.
در ماه های اردیبهشت و خرداد زمان تخم گذاری فرا میرسد. پنگوئن ها در زندگی خانوادگی خود هم بسیار مسولیت پذیرند! چون پنگوئن های نر و ماده هر دو از تخم مراقبت میکنند و به طور نوبتی روی تخم ها می خوابند و ان را گرم میکنند. در زمان مراقبت پنگوئن ماده از تخم , پنگوئن نربرای او تا خارج شدن جوجه ها غذا می اورد.

 زندگی جالب پنگوئن ها


جالب است بدانید پنگوئن ها صدای منحصر به فردی دارند که با تکیه بر ان جوجه ها و جفت خود را حتی در بزرگترین گروه ها پیدا میکنند . دانشمندان بر این باورند که به این دلیل است که هیچ محل سکونت ثابتی ندارند و باید تنها به تماس های صوتی تکیه کنند تا جوجه های خود را پیدا کنند. گونه امپراطور بیش ترین تنوع آوازخوانی را دارند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

پنگوئن امپراطور

پنگوین امپراطور بلندترین و سنگین ترین گونه زنده پنگوئن است که در قطب جنوب زیست میکند . پنگوین امپراطور زندگی اجتماعی گسترده ای دارند و در گروه های بزرگ زندکی میکنند .این امر به ان ها کمک میکند هم جوجه هایشان در مکان امن تری زندگی کنند هم به کمک زندگی گروهی از سرمای سخت زمستان جان سالم بدر ببرند. پنگوئن های امپراطور شناگران قهاری هستند و توانایی خارق العاده ای در شیرجه زدن ، در اب ماندن طولانی و شنا با سرعت بالا دارند همچنین ان ها میتوانند در اعماق اب شنا کنند و فشار بالای اب را تحمل کنند. عمراین امپراطور قطب جنوب حدودا 20 سال است البته برخی از ان ها تا 50 سال هم زندگی میکنند .
 

 زندگی جالب پنگوئن ها

پنگوئن پادشاه

پنگوئن های  پادشاه، همانطور که از نام آن مشخص است یک عضو خیلی مهم در جامعه پنگوئن ها است که بدن بسیار بزرگی دارند. این پنگوئن ها ببین 11 تا 16 کیلو گرم وزن و در حدود 90 سانتی متر اندازه قد آنهاست. این گونه از پنگوئن ها دومین گونه بزرگ پنگوئن ها بعد از پنگوئن های امپراطور هستند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

سر این نوع پنگوئن ها به رنگ قهوه ای مایل به مشکی و پشت آنها به رنگ مشکی مایل به خاکستری است. شکم پنگوئن های پادشاه هم به رنگ سفید است. پنگوئن های پادشاه دارای پرهای رنگارنگ در اطراف گردن و سر خود هستند ، این باعث می شود که آنها از همه گونه های پنگوئن درخشان تر باشند.

پنگوئن های پادشاه به طور عمده از ماهی ها و ماهی مرکب تغدیه می کنند .کلنی های بزرگ پنگوئن های امپراطور  در کروزت ، جزیره پرنس ادوارد ، جزیره کرگلن ، جزیره هرد ، جورجیا جنوبی و جزیره مک کواری یافت می شوند

 خرید عروسک های بامزه پنگوئن، کلیک کنید

محل  زندگی پنگوئن ها 

یکی از بهترین مکان ها برای دیدن پنگوئن ها مناطقی همچون «جزیره جورجیای جنوبی» (south Georgia island) و Elephant Island است که جمعیت آنها در ان جا بسیار زیاد است .اما اگر شما جزو ان دسته افراد هستید که میخواهید پنگوئن های استوایی را از نزدیک ببینید بهتر است در ماه های گرم سال سفر کنید چون در آن زمان،آنها بیشتر در خشکی به سر میبرند و امکان تماشا و ارتباط با ان ها بیشتر خواهد بود. ما فهرستی از مناطقی که میتوانید با سفر به ان به دیدن پنگوئن های زیبا و داشتنی  بروید برای شما اماده کرده ایم

 زندگی جالب پنگوئن ها

انتارکتیا( جنوبگان)

برای سفر به جنوبی ترین نقطه کره زمین اماده شوید! اینجا به عنوان قلمرو حدود 600000 پنگوین امپراطور شناخته میشود. شما میتوانید پنگوئن های امپراطور را در یخچال های طبیعی و یخ های قطبی ببینید. دیدن بچه پنگوئن ها بامزه که روی برف ها بازی میکنند و با صدای نازک خود جیغ میزنند و با هم ارتباط  میگیرند بسیار دیدنی است. جنوبگان با وجود گونه ‌ای خاص و ممتاز از پنگوئن ها یعنی گونه امپراطور،ارزش سفر به این منطقه را دو چندان میکند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

جزیره جورجینای جنوبی

قطعا جزیره جورجیای جنوبی، یکی از بهترین جزایر برای دیدن پنگوئن‌های زیباست. اگر با هلیکوپتر بر فراز این جزیره پرواز کنید جزیره همچون بدن گورخر دیده میشود .این موضوع به این دلیل است که ما شاهد سکونت دو نوع و دو رنگ پنگوئن هستیم. پنگوئن‌های بالغ قهوه‌ای رنگ و جوجه‌های سفید رنگشان به‌صورت بسیار پرجمعیت در این جزیره زندگی می‌کنند. اگر برای دیدن پنگوئن‌ها به این جزیره سفر کنید، یکی از صحنه های زیبایی که مشاهده میکنید این است که جوجه‌های پنگوئن (که هنوز بدنشان از پرز پوشیده شده است) برای گرم شدن به سوی والدین خود در حال دویدن هستند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

جزایر فالکلند

جزایر فالکلند یکی از بهترین زیستگاه هابرای زندگی گونه‌ای خاص به جنتو (Gentoo)است. سراسرجزیره فالکلند از پنگوئن‌های جنتو پر شده است. این پنگوئن‌ها به واسه پاهای زرد رنگی  که دارند و به خاطر نوک نارنجی رنگشان ظاهر منحصر به فرد و زیبایی دارند که با ان شناخته شده اند. سفر به جزایر فالکلند سفری به یاد ماندنی با دیدن پنگوئن های جنتو خواهد بود.

 زندگی جالب پنگوئن ها

جزیره چیلو (شیلی)

جزیره چیلو در شیلی، هرساله میزبان نوعی خاص از پنگوئن‌های مهاجر میباشد که «پنگوئن‌های ماژلانی» نام دارند. اگر میخواهید برای دیدن پنگوئن های ماژلانی به جزیره چیلو سفر کنید، به یاد داشته باشید ک حتما در فصل تابستان به ان سفر کنید چرا که گونه ماژلانی  هنگامی که هوا گرم میشود به سمت شمال کوچ میکنند.

آرژانتین

اگر علاقه مند به دیدن  پنگوئن ها هستید و سفری به ارژانتین دارید حتما به دیدن  گونه‌ای خاص از پنگوئن‌ها را به نام «پنگوئن‌های ماکارونی» بروید . این‌گونه به‌دلیل پرهای زینتی زرد رنگ که در بالای چشمشان قرار دارد زیبایی خاصی دارند این‌گونه از پنگوئن‌ها در بیشتر نقاط جنوب آرژانتین و جزایر اطرافش یافت میشود.
 

 زندگی جالب پنگوئن ها

جزیره فیلیپ استرالیا

اگر قدرت جذابیت پنگوئن ها را دست کم گرفته اید به جزیره فلیپ درفاصله 90مایلی از شهر ملبورن سفر کنید .
 نزدیک به یک قرن است که گردشگران از سراسر جهان به استرالیا و جزیره زیبا سفر میکنند تا بتوانند از نزدیک هنگام غروب افتاب شاهد پنگوئن های باشند که به ساحل برگشته و دران قدم میزنند. به  پنگوئن ها یی که در جزیره فیلیپ زندگی میکنند به اصطلاح (Fairy Penguins) میگوند دلیل این نام گزاری این است که ان ها با قدی به اندازه 30 سانتیمتر و وزنی کمتر از سه پوند، کوچک‌ترین گونه این موجودات هستند. اگر مشتاق دیدن این‌گونه از پنگوئن‌ها هستید، حتما  سفربه استرالیا و جزیره ملبورن را از دست ندهید.

 زندگی جالب پنگوئن ها


آفریقای جنوبی

 یکی از مکان هایی که برای دیدن پنگوئن ها میتوانید به ان سفر کنید افریقاست. پنگوئن های پا سیاه گونه ای مشهور که بومی افریقای جنوبی است. این پنگوئن‌ها یک اجتماع بسیار معروف در «سایمونز تاون» (Simons Town) در «ساحل بالدر» دارند.  البته اگر به دیدن این پنگوئن ها بروید بخاطر فریاد های گوش خراش شان باید گوش های خود را بگیرید ! شاید «پنگوئن‌های کله خر» بهترین نامیست که بر روی ان ها گذاشته اند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

پرو

اگر فکر می‌کنید که پنگوئن‌ها را تنها در مناطقی با آب و هوای سرد و در میان برف و بخبندان  زندگی میکنند سخت در اشتباهید! گونه‌ای به نام «هامبولت» در مناطقی با هوای گرم و  مدیترانه‌ای سکونت میکنند . اگر مشتاق به دیدن پنگوئن‌های هامبولت هستید، پرو میزبان شما خواهد بود.
 

نیوزلند

اگر به نیوزیلند سفر کردید ، شانس این را دارید که یکی از زیباترین گونه‌های پنگوئن‌ را مشاهده کنید.. این گونه‌ به نام «راک هاپر» مشهور است و از ویژگی های ظاهری ان میتوان به  کاکل و ابروهای زرد، تیز، پرپشت و یکپارچه اشاره کرد. پنگوئن های راک هاپر  «اوکلند» (Auckland) را برای زیستن انتخاب کرده اند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

جزایر گالاپاگوس

درغرب  جزایر گالاپاگوس، پنگوئن‌ها را درمنطقی همچون ه«فرناندینا» (Fernandina) و «ایزابلا» (Isabela) می‌توان جست و جو کرد . اما به یاد داشته باشید که اجتماع پنگوئن‌ها در گالاپاگوس کمتر از ۱۰۰۰ جفت زایا است  این شانس دیدنشان را کم میکند و خط سفید باریکی است که دور صورت پنگوئن های این منطقه کشیده شده است زیبایی خاصی را به ان ها داده است.

 زندگی جالب پنگوئن ها

بیشتر بخوانید: زندگی جالب خرس قطبی

حقایقی در مورد پنگوئن ها

-پنگوئن ها یکی از 40 گونه پرندگان هستند که نمی توانند پرواز کنند
- از جمله رایج ترین تهدیدهایی که برای ادامه بقا این پرندگان وجود دارد عبارت اند از:، آلودگی، از دست دادن زیستگاه ناشی از تعدی و تجاوز انسانی، ماهیگیری تجاری، دفع نفت، جلبک ها و گرم شدن جهانی  هوای کره زمین.
-پنگوئن های راست کاکل حدود 70 درصد از جمعیت خود را در طول 20 سال گذشته از دست دادند.
-پنگوئن گالاپاگوس بیش از 50 درصد شان از دهه 1970 کم شده و شانس بقای آن ها به 30 درصد رسیده است.
-پنگوئن ها 17 گونه دارند که از 17 گونه، 13 گونه مورد تهدید یا در معرض خطر قرار دارند و برخی در آستانه انقراض هستند.
-پنگوئن های ماژلان به نام فردیناند ماژلان معروف هستند که در سال 1520 نخستین بار آن ها را دید.
-پنگوئن ها به جای دندان از منقارشان استفاده می کنند تا طعمه را بگیرند و نگه دارند. آن ها تیغ هایی روی سقف منقار خود دارند تا به آن ها کمک کنند طعمه را نگه دارند و همچنین تیغ هایی روی زبانشان هم دارند.
-پنگوئن ها ساعت ها در روز برای آرامش و یا مراقبت از پرهای خود وقت می گذرارند. و برای حفاظت بیشتر از پرهای خود، روغن را روی پرهای خود پخش می کنند.
-گونه ای از پنگوئن ها با بیش ترین تعداد تقریباً 11.654.000 جفت است.
-محل های تخم گذاری پنگوئن ها به نام "زادگاه" خوانده می شوند و ممکن است شامل هزاران جفت پرنده باشند.
-برخی از کلونی ها در قطب جنوب بسیار بزرگ هستند و می توانند شامل 20 میلیون و یا  تعداد بیشتر پنگوئن ها در زمان های مختلف در طول سال باشند.
-هر پنگوئن یک صدای منحصر به فردی دارد که به پنگوئن ها اجازه می دهد تا جفت و جوجه ها را حتی در بزرگ ترین گروه ها پیدا کنند.

 زندگی جالب پنگوئن ها

-پنگوئن های امپراطور می توانند کلونی های زادگاهی حتی تا حدود 10.000 عدد را تشکیل دهند. هر پنگوئن همسایه خود را در فاصله دقیق اما نزدیک نگه می دارد.
-از میان تمام پنگوئن ها و گونه های پرندگان، پنگوئن امپراتور در سردترین شرایط زندگی می کنند.
-دمای نرمال بدن پنگوئن ها تقریباً 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتی گراد) است.
-پنگوئن های امپراتور پنجمین گونه سنگین در میان تمام گونه های پرندگان است، اگر چه نر بالغ در حدود 26 پوند در حالی که منتظر است جوجه را از تخم در باید، کم می کند.

برای خرید لباس های زیبای کودکانه با طرح پنگوئن، کلیک کنید

منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

9 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر