محل زندگی خرس قطبی، حقایقی جالب در مورد زندگی خرس های قطبی( کلاس چهارم)

30 بهمن 1398
25366
127
13

خرس قطبی با نام های خرس سفید، خرس یخی، خرس بزرگ سفید شمالی نیز خوانده می شود. این نوع خرس در سرتاسر منطقه قطب شمال دیده می شود.  این جانوران بزرگ و قدرتمند مسافت های طولانی را طی می کنند و بر روی یخ های شناور و در حال حرکت قطب مدام در جستجوی طمعه برای خود هستند. به استثنا یکی از زیر گونه های خرس گریزلی، خرس قطبی قدرتمندترین و بزرگترین گوشتخوار روی کره زمین است که همین قدرت این گونه باعث شده است که شکارچی طبیعی نداشته باشد و هیچ ترسی نیز از انسان ندارد و همین مسئله باعث شده که حیوانی خطرناک باشد.

زندگی خرس قطبی
عکس خرس قطبی

رفتینگ کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران ، رفتینگ چالوس ، رفتینگ در زاینده رود  

 توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ

از آنجایی که طعمه های خرس قطبی، آبزی هستند، خرس های قطبی نیز شناگران بسیار خوب و ماهری هستند.خرس های قطبی بزرگسال فاقد شکارچیان طبیعی هستند گرچه گرگ ها می توانند آن ها را از بین ببرند. طول عمر این خرس ها در طبیعت حدود 25 الی 30 سال است اما در اسارت ممکن است تا 35 سال نیز عمر کنند.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی همراه با توله خرس ها

انسان ها بیشترین تعداد خرس قطبی را با شکار از بین برده اند.خرس ها معمولا بخاطر پوست، چربی ، تاندون و گوشت خود شکار می شوند. گوشت خرس اغلب توسط بومی ها مصرف می شود ولی کبد آنها بعلت داشتن ویتامین A   زیاد سمی و اغلب غیر قابل خوردن است.

زندگی خرس قطبی
خرس های قطبی بر روی یخ های شناور

در آغاز قرن بیست و یکم تخمین زده شده است که 20 تا 25 هزار خرس قطبی در طبیعت وجود داشته باشد، به دلیل ادامه گرم شدن کره زمین انتظار می رود کاهش قابل توجهی در پوشش یخ های دریال قطب شمال( زیستگاه اصلی خرس های قطبی) بوجود آید. به  نظر بسیاری از دانشمندان این پدیه باعث کاهش جمعیت خرس ها در اثر  گرسنگی( به علت افزایش فصل بدون یخ) و کاهش زاد و ولد خواهد شد. آب شدن یخ ها و از دست دادن زیستگاه ممکن است باعث شود جمعیت خرس های قطبی تا سال 2050 دو سوم کاهش یابد. در سال 2008 دولت ایالات متحده خرس قطبی را به عنوان گونه ای در معرض خطر معرفی کرد.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی

برنامه تورهای رفتینگ در رودخانه زاینده رود شهرکرد

محل زندگی خرس قطبی کجاست؟

شاید این سوال ذهن شمارو هم درگیر کرده باشد،احتمالا فکر می کنید پنگوئن ها در کنار خرس های قطبی در قطب زندگی می کنند اما اینطور نیست محل زندگی خرس قطبی در قطب شمال است و پنگوئن ها در قطب جنوب زندگی می کنند. در هیچ جایی از قطب جنوب، خرس قطبی پیدا نمی شود، زیرا که اگر خرس های قطبی در قطب جنوب بودند می توانستند راحت از پنگوئن هایی که هم بزرگ و هم کندرو هستند تغذیه کنند. پس چرا در قطب جنوب هیچ خرس قطبی ای زندگی نمی کند؟در ادامه با ما همراه باشید.

زندگی خرس قطبی
تفاوت زیستگاه خرس قطبی و پنگوئن

خرس‌های قطبی تنها به دست انسان ها شکار می شوند.خرس‌های قطبی همانند فُک‌ها، وال‌ها و دلفین‌ها. در دسته پستانداران دریایی قرار می‌گیرند.رنگ پوست خرس‌های قطبی تیره است و این تیرگی باعث جذب نور و گرما به آن‌ها می شود.خز  روی پوست خرس‌های قطبی بی‌رنگ است و رنگی ندارد. اما رنگ خرس‌های قطبی  در نظر ما سفید است به این دلیل که خز آن‌ها نور خورشید را منعکس می کند.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی و توله هایش

فُک‌ها  و خوک های دریایی غذای اصلی خرس‌های قطبی هستند در کنار فُک‌ها، حیوانات دیگری همچون وال‌ها و گراز دریایی و تخم پرندگان، لاشه های افتاده بر ساحل و سبزیها هم توسط خرس‌های قطبی شکار می‌شوند. خرس‌های قطبی برای پیدا کردن یک طعمه مسافت‌های بسیار زیادی را طی می‌کنند.

زندگی خرس قطبی
عکس زیبا از خرس قطبی

برای پاسخ به این سوال باید بدانید که خرس ها زمانی بر روی سیاره زمین به وجود آمدند که قطب جنوب از قاره های دیگر جدا شده بود و بعد از آن خرس های قطبی دیگر راهی به سمت قطب جنوب نداشتند. قطب جنوب حدود ۵۵ میلیون سال قبل از استرالیا جدا شد، در آن زمان پستانداران زیادی در استرالیا و قطب جنوب زندگی  می کردند. اما بعد از جدا شدن این قاره قطب جنوب آنقدر سرد است که زندگی گیاهی یا حیوانی ای زیادی ندارد، جزئیات این موضوع همیشه مورد بحث دانشمندان مختلف است. ما می دانیم که ۴۰ میلیون سال قبل پستاندارانی در قطب جنوب زندگی می کردند و زندگی گیاهای در قطب جنوب ممکن است که ۲ میلیون سال قبل شکل گرفته باشد (الان دیگر خیلی بعید است که هیچ گیاهی در این قطب باشد).

زندگی خرس قطبی
بازی خرس قطبی با توله هایش

بعد از اینکه قطب جنوب جدا می شود و این سرزمین دیگر نمی توانسته محل مناسبی برای موجودات زنده باشد باید بعضی از حیوانات مثل فوک ها به اقیانوس می رفتند و برخی دیگر به آن شرایط عادت و برای پیدا کردن غذا از دریا استفاده می کردند. اما این اتفاق نمی افتد، شاید چون در دریای نزدیک آنجا موجودات زیادی برای غذا پیدا نمی شدند و یا شاید آن پستانداران نمی دانستند چگونه باید آن ها را شکار کنند. بیشتر حیوانات این قطب که هیچ راه برگشتی به سرزمین های دیگر نداشتند از بین رفتند به همین دلیل است که در قطب جنوب جانور غالبی مثل قطب شمال زندگی نمی کند و این به پنگوئن ها اجازه داده که به راحتی در این قطب زندگی کنند. با این که در قطب شمال حیوانات کم کم با آن شرایط سازگار شده و به راحتی زندگی می کنند اما قطب جنوب کاملا از دیگر نقاط جهان جدا شده و گونه های جانوری خیلی کمی دارد.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی بر روی یخ های شناور

پوشش بدن خرس قطبی چیست؟ (سوال کلاس چهارم)

پاهای خرس ها پهن و دارای کف مویی است که برای محافظت و عایق بندی و آسانتر شدن حرکت روی یخ ها به این شکل هستند . همچنین پنجه های محکم و تیز خرسها نیز در حفر یخ و از بین بردن طعمه ها نقش مهمی دارد.

رفتینگ و تورهای رفتینگ

زندگی خرس قطبی
حرکت خرس قطبی

 زیستگاه خرس  قطبی در قطب شمال می باشد چون آن ها کاملا می توانند در دمای یخبندان قطب دوام بیاورند. بدن خرس های قطبی با لایه هایی از چربی عایق بندی شده و دو لایه خز سفید و کلفت هم روی آن را پوشانده است، سفید بودن خزهای این حیوان باعث می شود که آن ها توسط شکارچیان دیگر شناسایی نشوند.

زندگی خرس قطبی
توله خرس ها

اگر محل زندگی خرس قطبی در قطب جنوب بود دیگر هیچ پنگوئنی در قطب جنوب زنده نمی ماند چون خرس های قطبی به راحتی می توانند پنگوئن هایی که حتی نمی توانند پرواز کنند و بسیار آهسته راه می روند را شکار کنند. با اینکه خرس های قطبی در قطب شمال در معرض خطر هستند اما با توجه به به هم خوردن اکوسیستم منطقه ی قطب جنوب نمی توان آن ها را به قطب جنوب آورد!

زندگی خرس قطبی
خرس مادر و توله خرس

خرس قطبی چگونه جانوری است؟

 قد خرس قطبی نرِ بالغ حدود 260 سانتیمتر و  وزن  آن 450 كیلوگرم، و  قد خرس  ماده  حدود دو متر  و  وزن آن 250 كیلوگرم می باشد. جالب این است كه توله ی خرس قطبی هنگام تولد زیاد بزرگتر از یك موش صحرایی نیست و فقط حدود نیم كیلوگرم وزن دارد. توله هایش دندان ندارند و پوستشان بدون مو است. آنها پس از سه ماه كه برای نخستین بار از لانه شان بیرون می آیند حدود 13 كیلوگرم وزن پیدا كرده اند. شیر خرس قطبی بسیار چرب تر از شیر گاو است به همین دلیل سبب  توله ها  سریع رشد می کنند.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی

توله خرس‌ها بعد از ۹ ماه و در اواخر نوامبر یا اوایل ژانویه در خانه های برفی متولد می شوند. خرس ماده در هر بار زایمان یک تا دو و به ندرت سه بچه خرس به دنیا می‌آورد. آنها تا ۳۰ ماه تحت مراقبت مادرشان هستند و بعد از آن، مادر به دنبال یک جفتگیری دیگر می‌رود و آنها نیز زندگی مستقل خود را آغاز می‌کنند. خرسهای قطبی حدوداً ۲۵ سال عمر می‌کنند و در آخر آنقدر ضعیف می‌شوند که قدرت شکار کردن ندارند و در سکوت و گرسنگی می میرند.

زندگی خرس قطبی
غذای خرس قطبی

خواب خرس قطبی چگونه است؟

خواب خرس قطبی آنطور که همه می گویند سنگین نیست.آنها می‌توانند بلافاصله پس از احساس خطر از خواب بیدار شوند. خرس‌های قطبی معمولا در  زمستان مکان‌هایی  در غارهای یخی به خواب فرو می‌روند تا از این طریق دمای بدن خود را زمانی که هوا به شدت سرد می شود،حفظ کنند.

تهیه عروسک های خرسی از دیجی کالا

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی در قطب شمال

خرس قطبی در جزیره Wrangel در شمال روسیه 

در  جزیره Wrangel تعداد  زیادی خرس‌های گرسنه سرگردان وجود دارد به صورتی  که کلبه‌ها و کابین‌هایی که برای اقامت موقت محققین و محیط‌ بان‌ها در نظر گرفته شده‌اند، میخ هایی در پنجره های آن ها قرار داده اند که در برابر حمله ی خرس های گرسنه در امان باشند .

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی بر روی توده یخ

بیشترین تعداد خرس های قطبی در جزیره Wrangle قرار دارند.. آن ها تابستانها  زمان آب شدن یخ ها به این منطقه می‌آیند و تا زمستان در این جزیره می‌مانند. همچنین خرس‌ها موقع تولد و پرورش توله‌هایشان به این سرزمین می‌آیند و آن‌ها را برای زمستان بعدی آماده می‌کنند. 

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی

زاد و ولد خرس های قطبی

با احتساب تاخیر، ممکن است که بارداری خرس های قطبی 195-265 روز طول بکشد. و یک یا چهار توله (معمولا دو توله) متولد می شوند. .زن توله خرس ها هنگام تولد کمتر از 1 کیلوگرم است و تا دو سالگی نیز از شیر گرفته نمی شوند. خرس های قطبی جوان ممکن است از گرسنگی بمیرندتا توسط خرس نر بالغ کشته شوند بنابراین خرس های قطبی ماده در حضور نر بالغ نسبت به توله خرس خود بسیار دفاعی هستند. توله خرس ها تا زمانی که بلوغ نرسند در کنار مادران خود باقی می مانند. خرس های ماده معمولا در سن 4 تا 8 سالگی، تولید مثل می کنند و پس از آن هر دو تا چهار سال تولید مثل می کنند.

زندگی خرس قطبی
خرس ها در قطب شمال

حقایقی جالب در مورد زندگی خرس های قطبی

خرس های قطبی در گروه پستانداران دریایی طبقه  بندی شده اند. زیرا آنها بیشتر عمر خود را در یخ های دریایی اقیانوس منجمد شمالی طی می کنند و و برای زندگی و تغذیه خود به این منطقه وابستگی دارند. این خرس ها تنها گونه خرسی هستند که جزء پستانداران دریایی محسوب می شوند.

- خرس ها ی قطبی در واقع سیاه هستند نه سفید. خز های روی بدن اینگونه خرس ها شفاف است و نور را منعکس می کند. در زیر این خزه های سفید و ضخیم، پوست آنها سیاه است.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی

- این خرس ها می توانند به طور مداوم برای مدت طولانی شنا کنند. آنها می توانند برای مسافتی طولانی و بطور ثابت شنا کرده تا از یک قطعه یخ به قطعه ای دیگر از یخ برسند. پنجه های بزرگ آنها برای شنا کردن بسیار مناسب است و از آنها اغلب برای پارو زدن در آب استفاده می کنند در حالیکه پاهای عقب خود را صاف نگه می دارند.

- گرچه حدود نیمی از زندگی خرس های قطبی، صرف شکار غذا می شوداما اغلب شکارهای آنها به ندرت موفقیت آمیز است.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی چه میخورد؟

- دانشمندان می توانند  DNA خرس قطبی را از فقط از ریز نمونه های آنها استخراج کنند. آنها می توانند DNA  را از رد  پای خرس بر روی برف جدا کنند. دو پیمانه کوچک برف از مسیری که خرس از آن عبور کرده است کافی است تا DNA  خرس قطبی بعلاوه طعمه ای که اخیرا خورده است نیز مشخص شود.

- انها علاوه بر تغییرا آب و هوایی تهدیدات دیگری نیز دارند.  علاوه بر اینکه تغییرات اب و هوایی یکی از مهمترین خطرات برای زنده ماندن خرس های قطبی است ولی این تنها خطری نیست که خرس های قطبی با ان مواجهه اند.

صنعت نفت و گاز که توجه خود را به قطب شمال معطوف کرده است همرا با خطرات احتمالی تخریب زیستگاه، یکی دیگر از این تهدیدات است.

- خرس های قطبی نر می توانند به اندازه 10 مرد وزن داشته باشند.وزن خرس های قطبی نر حدود دو برابر ماده ها است. قد آن ها نیز گاهی تا 3 متر می رسد و این مشخصات باعث می شود تا این جانوران بزرگترین گوشتخواران خشکی باشند.

زندگی خرس قطبی
خرس قطبی سفید

آموزش گام به گام نقاشی خرس قطبی

با آموزش کودکان می توانند به راحتی نقاشی بکشند و علاوه بر اینکه مهارت نقاشی خود را افزایش می دهند، کشیدن نقاشی میتواند اعتماد به نفس آن ها را نیز بالا ببرد.

زندگی خرس قطبی
آموزش نقاشی خرس

در این قسمت سعی داریم آموزش گام به گام نقاشی خرس قطبی را قرار دهیم که کودکانتان به کمک شما این تمرین را انجام دهند و بتوانند استعداد خود را شکوفا کنند.

زندگی خرس قطبی
آموزش نقاشی خرس قطبی

کویر و تورهای کویر

مرحله گرید بندی طرح :

اول از همه طول و عرض  تصویر را با خطوط راهنما مشخص کنید. یک بیضی برای بدن خرس قطبی و یک دایره برای سر آن رسم کنید.

زندگی خرس قطبی
مرحله 1

یک دایره دیگر برای برامدگی و اسکلت بندی خرس قطبی خرس در موازات بیضی تنه آن رسم کنید و با خطوطی دایره سرو بیضی تنه را به آن وصل کنید.

زندگی خرس قطبی
مرحله 2

در این مرحله خطوط گردن و  پاها را رسم کنید.

زندگی خرس قطبی
مرحله 3

دو تا پای دیگر را کامل کرده و به کشیدن  صورت خرس می پردازیم.

زندگی خرس قطبی
مرحله 4

کم کم به  صورت  آن شکل داده و گوش و دم  آن را رسم می کنیم.

زندگی خرس قطبی
مرحله 5

 اکنون جزئیات بیشتری به آن بیافزایید. همانند شکل زیر با خطوطی به پوست بدن خرس حالت مو اضافه کنید.  خطوط راهنما را در پایان پاک کنید.

برای خرید شابلون نقاشی حیوانات کلیک کنید

زندگی خرس قطبی
کشیدن نقاشی خرس

برای مشاهده مطالب مربوط به " پنگوئن ها " کلیک کنید.

شما هم با دیدن این فیلم از یک خرس قطبی و فرزندانش آرامش بگیرید.

 

 

 

منبع: بیا تور

 

با کلیک روی متن زیر ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باشگاه قایقرانی سیر سپهر 

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

23 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر