پیشنهاد ویژه
تگ ها

منطقه حفاظت شده | شکار ممنوع | قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

12 آبان 1399
1151
1

منطقه حفاظت شده قیصری در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و یکی از مناطق حفاطت شده این استان می باشد. منطقه حفاظت شده قیصری دارای مساحتی در حدود 10 هزار هکتار می باشد که از این میزان مساحت، بیشتر آن یعنی حدود 80 درصد در شهرستان کوهرنگ و 20 درصد از این میزان مساحت در شهرستان اردل واقع شده است.

تاریخچه منطقه منطقه حفاظت شده قیصری

منطقه شکار ممنوع قیصری در تاریخ 15/5/80 به مدت 5 سال به مساحت 10.000 هکتار به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید و اقدامات لازم جهت ارتقای منطقه حفاظت شده در حال پیگیری بود. منطقه حفاظت شده قیصری سرانجام در سال 1386 شمسی به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی گردید.

آشنایی کامل با همه مناطق حفاظت شده در استان چهارمحال و بختیاری

منطقه حفاظت شده|شکار ممنوع| قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

موقعیت جغرافیایی منطقه حفاظت شده قیصری

منطقه شکار ممنوع قیصری در استان چهارمحال‌و بختیاری و با مساحتی بالغ بر 10.000 هکتار در دو شهرستان کوهرنگ و اردل قرار گرفته که حدود 80% آن در شهرستان کوهرنگ و حدود 20% آن در شهرستان اردل قرار دارد و مختصات جغرافیایی آن 32 درجه و 8دقیقه و 32 درجه و 14 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 26 دقیقه و 50 درجه و 16 دقیقه طول شرقی واقع شده است.
این منطقه از لحاظ توپوگرافی، منطقه ای کاملا کوهستانی است و ارتفاع آن در بلندترین نقطه یعنی قله تومن(احمد لیوه) به 3553 متر می رسد و کمترین میزان ارتفاع نیز در محل پل دشتک به حدود 1800 متر از سطح دریا می رسد.

آشنایی با ورزش مفرح رفتینگ و هیجان تورهای رفتینگ چهارمحال و بختیاری


اقلیم منطقه منطقه حفاظت شده قیصری

منطقه قیصری در ناحیه اقلیمی کوهرنگ واقع شده است که این اقلیم دارای تابستان‌های معتدل و خشک و زمستان‌های بسیار سرد می‌باشد. حداکثر طول فصل رشد در این اقلیم حدود 6 ماه است که از اواخر فروردین ماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و میانگین یخبندان در طول سال در این منطقه 118 روز می‌باشد. میانگین دمای سالانه اقلیم کوهرنگ 5/9 درجه سانتی‌گراد با دامنه تغییرات 4/28 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. میانگین بارش سالانه در کوهرنگ 1222 میلیمتر است. 

منطقه حفاظت شده|شکار ممنوع| قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

منابع آبی منطقه حفاظت شده قیصری

منابع آب منطقه علاوه بر نزولات آسمانی شامل چشمه‌های متعدد دائمی، رودخانه شهریاری و آب کوهرنگ است که از وسط منطقه با طول تقریبی 15 کیلومتر عبور می‌کند و منطقه را به دو نیم تقسیم می‌کند. لازم به ذکر است پس از احداث سد تونل سوم، دبی آب کوهرنگ کم می‌گردد که به علت انتقال از طریق تونل سوم کوهرنگ به زاینده‌رود می‌باشد. 

کوههای استان چهارمحال و بختیاری، بیشتر بخوانید

منطقه حفاظت شده|شکار ممنوع| قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده قیصری

این منطقه به دلیل داشتن ارتفاعات بلند تومن (3553 متر) و دره‌های نیمه عمیق (1800 متر) دارای تنوع گیاهی زیادی می‌باشد. جمعیت‌های مختلفی بر اثر توپوگرافی منطقه باعث بوجود آمدن میکروکلیماهایی شده که تنوع بیشتر گیاهی را باعث می‌شود.

منطقه حفاظت شده|شکار ممنوع| قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

از گیاهان مهم منطقه می‌توان به: 
گون، کنگر، گل حسرت، گل ماهور ـ و از گونه‌های درختان و درختچه‌های منطقه به : شیرخشت، ارژن، گز، نسترن، کیکم، آلبالو وحشی، تمشک، ارس، بنه، زالزالک، دافنه و.... ـ اشاره کرد. 

  گونه‌های جانوری منطقه حفاظت شده قیصری

  حیات‌وحش منطقه مستقیماً تحت‌تأثیر اقلیم و توپوگرافی منطقه جزو مناطق کوهستانی با زمستان‌های سرد می‌باشد که در حدود 6-5 ماه سال دارای پوشش برف در ارتفاعات است. از حیات‌وحش منطقه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  پستانداران: کل و بز، گرگ، خرس قهوه‌ای، شغال، روباه معمولی، پلنگ
  جوندگان: تشی Hystriz indica و... 
  پرندگان: عقاب طلایی، سارگپه، کبک معمولی، کبک دری
  ماهی‌ها: قزل‌آلای رنگین کمان، سیاه ماهی
  خزندگان و دوزیستان: افعی، مار آبی، آگامای سفید 

  برای آشنایی بیشتر با آب و هوا و اقلیم استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید.

  منطقه حفاظت شده|شکار ممنوع| قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

  راههای دسترسی به منطقه حفاظت شده قیصری

  راههای دسترسی منطقه از دو سمت شهریاری و دشتک مسیر می‌باشد که جاده دشتک آسفالته می‌باشد و فاصله آن تا مرکز استان 100 کیلومتر می‌باشد. جاده شهریاری تا مرکز استان 120 کیلومتر می‌باشد. ضمن اینکه از پل دشتک تا محل تقاطع مرز منطقه با جاده روستای گل سرخ ماشین‌رو و آسفالته می‌باشد و جاده روستای گل سرخ تا گردنه گل سرخ، خاکی است. علاوه بر آن از محل شهریاری تا پرچفت با جاده خاکی و جیپ‌رو از روستای دشتک با جاده آسفالته سرپیر تا روستای سرپیر نیز قابل دسترسی می‌باشد. 

   اهمیت منطقه حفاظت شده قیصری از نظر گردشگری 

  از لحاظ گردشگری منطقه فوق بهترین شرایط برای تفریحات فیزیکی پر تحرک خصوصاً کوهنوردی، صخره‌نوردی و ماهیگیری را دارد. ضمن اینکه آثاری از چشم‌اندازهای فرهنگی انسان‌ساز و هماهنگ در ضلع‌های جنوب شرقی و شمالی منطقه نیز به چشم می‌خورد و می تواند جزء مناطق با چشم‌انداز دره‌های نیمه عمیق قرار گیرد. 

  مدیریت منطقه منطقه حفاظت شده قیصری

  در حال حاضر مدیریت منطقه توسط اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان فارسان و با وجود یک باب پاسگاه محیط‌بانی ثابت مورد حفاظت قرار می‌گیرد. 

  منبع: بیا تور

   

  در ادامه بخوانید: کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری
  

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر