سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد| سقاخانه حضرت ابوالفضل|

15 آبان 1399
1640
1
1

ایجاد سقاخانه در زمان دوره اسلامی به خصوص بعد از واقعه کربلا در سال 61 هجری قمری مرسوم بوده و افراد نیکوکار و خیر اندیش به خاطر عشق و علاقه نسبت به خاندان اهل بیت و به خصوص واقعه کربلا و لقب سقایی ابوالفضل العباس سردارکربلا، اقدام به ساختن سقاخانه مینمودند.
سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، به فضاهای کوچکی در معابر عمومی اطلاق می‌شد که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه درست می‌کردند. سقاخانه معمولاً ظروف سنگی بزرگی بودند که آب آشامیدنی در آن‌ها ریخته می‌شد و پیاله‌هایی با زنجیر به آن‌ها بسته می‌شد.
سقاخانه‌ها در ابتدا بیشتر جنبه خدماتی داشتند و بانیان آن‌ها بیشتر به منظور ثواب بردن، اقدام به ساخت و نگهداری آن‌ها می‌کردند. برخی سقاخانه‌ها دائمی بودند و برخی دیگر در زمانهای خاص به ویژه به هنگام عزاداری های ماه محرم برپا می‌شدند. برای آگاهی دادن به رهگذران در شب، شمع‌هایی در اطراف سقاخانه تعبیه و روشن می‌شد که بعدها جنبه‌ای مذهبی پیدا کرد و کسانی که نذر و نیازی داشتند هر شب جمعه، شمع‌هایی را در سقاخانه‌ها روشن می‌کردند
سقاخانه‌ها در خود، فرهنگ تصویری ایرانی- اسلامی را جای داده‌اند به صورتی که «در اغلب آنها می‌توان از قدیمی‌ترین پوسترها، وردها و دعاهای مذهبی، طلسم‌ها، عریضه‌ها و طومارها را یافت.(ویکی پدیا)

 در شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ، چند سقاخانه وجود دارد  که از جمله  آن ها می توان سقاخانه درویشهای بازار مسجد اتابکان را نام برد کــه قبلا بوده و درحال حاضر سقاخانه ارباب میرزا ریاحی است که با همان تزئینات کاشی رنگی که قدمت تاریخی دارد و هنوز سر پا است و محل آن در کوچــه ابو محمد سابق است. 

سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد| سقاخانه حضرت ابوالفضل|
نمای سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد

سقاخانه ارباب میرزا که  سردر و هشتی خانه ای قدیمی بوده است گاهی اوقات به نام سقاخانه حضرت ابوالفضل هم نامیده می شود یکی از زیباترین سقاخانه های موجود در کشور است .این سقاخانه زیبا در بافت قدیمی شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است. این سقا خانه در اواخر دوران قاجار توسط اسحاق ابن ارباب میرزا از متمولین شهرکرد بنا شده است

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد| سقاخانه حضرت ابوالفضل|
کاشی کاری های زیبای سقاخانه ارباب میرزا

در سال 1330 شمسی این سقا خانه ( سقاخانه ارباب میرزا ) که هشتی منزل مسکونی بوده است با کمک  مردم و اعانات مردمی خریداری شده و گنبد آجری بر روی آن احداث شده است. 


معماری سقاخانه ارباب میرزا

نمای بیرونی سقاخانه ارباب میرزا به صورت یک ساختمان چهار ضلعی در شهرکرد قرار دارد که در اواخر دوره قاجاریه به وسیله ارباب میرزا ریاحی از خاندان ریاحی دهکردی بنا شده و سردر این بنا با کاشیهای هفت رنگ اشعار محتشم کاشانی در رابطه با واقعه کربلا نوشته شده است. در بالای در ورودی سقا خانه تصویر دو قرشته بالدار که روبروی هم قرار دارند به چشم می خورد که هر دو کتیبه « یا ابا عبدالله الحسین» را در دست گرفته اند.

 همه چیز در مورد ورزش مفرح رفتینگ و تورهای رفتینگ چهارمحال و بختیاری
سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد| سقاخانه حضرت ابوالفضل|
در ورودی سقا خانه

بنا سقاخانه ارباب میرزا از خارج دارای پلان مربع شکل و از داخل دارای پلان چند ضلعی است. درب آن روبه جنوب و طرفین ورودی آن دارای دو سکوی سنگی می باشد. به علت بالا آمدن کوچه مجاور، کف این سقا خانه از سطح کوچه حدود 90 سانتی متر پایین تر قرار گرفته است. 


  مصالح بکار رفته در ساختمان از خشت است ولی دو پوشه آن با آجر ساخته شده است.

  سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد| سقاخانه حضرت ابوالفضل|
  سقاخانه ارباب میرزا

  تزئینات داخلی سقاخانه ارباب میرزا یا سقا خانه حضرت ابوالفضل شامل : کتیبه خطی، نقاشی، آیینه کاری و کاربندی می باشد.
  همچنین یک عدد سنگ آب در داخل سقا خاه وجود دارد که ارتفاع آن در حدود یک متر و قط دهنه 107 سانتی متر و ضخامت لبه آن 10 سانتی متر است. در حاشیه فوقانی سنگ نیز اشعاری به یاد شهدای کربلا، نقوش ساده تاریخ و نام حضرت ابوالفضل در چهار سوی این سنگ دیده می شود .

  این سقا خانه تا کنون دو بار در سال های 1384 و 1386 مرمت شده است. آب سقاخانه ارباب میرزا در گذشــته از چاه مخصوص آب میشد و در فصول ســال مورد استفاده مردم قرار میگرفت و مردم هم با یاد سقای کربلا به نیت شــفا از این سقاخانه آب مینوشیدند.  آب این چاه بعدها بعلت خیابان کشی خشک شده است.

  کوهرنگ کجاست؟برای آشنایی بیشتر کلیک کنید
  سقاخانه ارباب میرزا شهرکرد| سقاخانه حضرت ابوالفضل|
  سقاخانه زیبای ارباب میرزا در شهرکرد

  این سقا خانه زیبا با توجه به ارزش تاریخی خود  در تاریخ دوازده بهمن ماه 1377 شمسی  با شماره 7122 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیذه است.
  این سقا خانه در شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری، خیابان دوازده محرم جنوبی، کوچه ابو محمد سابق که اکنون به نام کوچه  یاس خوانده می شود قرار گرفته است.

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید : آشنایی کامل با شهرستان شهرکرد و جاذبه های دیدنی آن

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر